پیشگیری و نقش آن در سلامتی

با رویکرد پیشگیری از اعتیاد در جامعه

پیشگیری و نقش آن در سلامتی اعتياد يعني خوگرفتن و وابسته شدن جسمي‌، رواني و عصبي فرد به مواد مخدر كه ترك يا فرار از آن ناممكن و يا بسيار مشكل است

در دوران شيرخوارگي، کودکان کنترلي بر دفع ادرار ندارند و به محض پر شدن مثانه، گيرنده هاي جدار مثانه تحريک مي شود و عمل دفع صورت مي گيرد.

اما با بزرگ تر شدن کودک و رسيدن به سن حدود ۱ تا ۲ سالگي، او متوجه پرشدن مثانه خود مي شود و اين توانايي را دارد که تخليه آن را به تعويق بيندازد. معمولاً کودکان ۲ ساله قادرند در طول روز ادرارشان را کنترل کنند اما توانايي کنترل شبانه آن را ندارند؛ در مقطع ۴ تا ۵ سالگي، مراکز عصبي مغز قادر است انقباضات مثانه را در خواب هم کنترل کند. اما بعضي مواقع کودکان در سنين بالاتر دچار شب ادراري مي شوند. بايد به اين نکته توجه کرد که همان طور که زمان راه افتادن و حرف زدن کودکان متفاوت است، روند بالا رفتن ظرفيت مثانه و قدرت کنترلي آن نيز متفاوت خواهد بود.

درباره دلايل وراه هاي درمان اين اختلال با يکي از کارشناسان گفت وگويي کرديم که توجه شما را به آن جلب مي کنيم.

وقتي مي گوييم کودکي شب ادرار است که وي از ۵ سالگي به بعد حداقل دوبار در هفته و به مدت ۳ ماه پياپي بستر خود را خيس کند.

کارشناسان به والدين و خانواده ها سفارش مي کنند که کودک را در هيچ سني به علت شب ادراري توبيخ نکنند، چون خود او از اين موضوع ناراحت است.

دکتر عليرضا اکرامي نژاد با تاکيد بر اين موضوع مي افزايد: توبيخ کردن کودک نه تنها کمکي به اين موضوع نمي کند بلکه موجب افزايش مشکلات احساسي و رواني نيز مي شود.

اما اين امر به معناي ناديده گرفتن شب ادراري کودک هم نيست. وي مي گويد: آمار شيوع اختلال در کودکان ۴ ساله، ۲۵ درصد، در کودکان ۵ ساله ۱۵ درصد، در سن بلوغ ۴ درصد و در بزرگسالان يک درصد است. شيوع آن در پسرها نيز نسبت به دختران ۲ برابر است و عوارض اين اختلال باعث مي شود که اعتماد به نفس کودک کاهش يابد.

اما امروزه اطلاعات زيادي درباره شب ادراري و راه هاي درمان آن وجود دارد. سوالي که پيش مي آيد اين است که دلايل شب ادراري چيست و راه هاي درمان کدام است؟ علت هاي مختلفي براي آن عنوان شده است که از جمله آن علل فيزيولوژيک است. آناتومي بدن، نقش عمده اي در شب ادراري کودک دارد. مواردي از قبيل کوچک بودن مثانه، ضعف ماهيچه هاي نگه دارنده، عفونت دستگاه ادراري، ديابت قندي، ديابت بي مزه، اختلالات خواب، حملات صرع، خواب گردي و انسداد در مسير لوله هاي ادراري در بروز اين مشکل نقش دارد.


برچسب‌ها: شب ادراري, کودکان
ادامه مطلب

[ پنجشنبه نهم شهریور 1391 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

اشكال در توليد گلبول هاي قرمز خون يك بيماري كاملا ژنتيكي است كه به صورت ارثي منتقل مي شود. اين بيماري به نام تالاسمي معروف است.
گلبول هاي قرمز در خون، اكسيژن را به قسمت هاي مختلف بدن مي رسانند كه بدون آنها بدن ضعيف شده و اندام ها نمي توانند رشد كنند. هر سال حدود صدهزار كودك مبتلا به انواع شديد اين بيماري در دنيا متولد مي شوند. تالاسمي بيشتر در ميان مردم جنوب اروپا، خاورميانه، آسياي جنوبي و آفريقا ديده مي شود.
در گلبول هاي قرمز، پروتئيني به نام هموگلوبين وجود دارد كه وظيفه آن انتقال اكسيژن به سلول هاي بدن است. در ساختمان هموگلوبين دو زنجيره به نام هاي آلفا و بتا وجود دارد.
اختلال درهر يك از اين زنجيره ها سبب اختلال مولكول هموگلوبين و انجام وظيفه آن كه همانا اكسيژن رساني به اعضاي مختلف بدن است، مي شود. در اين بيماري بخشي از پروتئيني كه اكسيژن را به قسمت هاي مختلف بدن حمل مي كند وجود نداردو به همين دليل اين بيماري را به دو نوع اصلي تالاسمي آلفا و بتا تقسيم بندي مي كنند.
شديدترين نوع تالاسمي، تالاسمي آلفاست كه اغلب ساكنان كشورهاي آسياي جنوبي، چين و فيليپين را درگير مي كند و منجر به مرگ جنين و نوزاد مي شود. بيشتر افرادي كه تالاسمي بتا دارند انواع خفيف تر بيماري را با درجاتي از كم خوني نشان مي دهند. تالاسمي بتا مي تواند بيماري بسيار شديد يا بدون علامت ايجاد كند كه عمدتا به دو صورت ديده مي شود:


برچسب‌ها: تالاسمي
ادامه مطلب

[ چهارشنبه هشتم شهریور 1391 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

خونريزي، تغيير رنگ و شکل لثه از مهم ترين نشانه هاي بيماري لثه است.

خونريزي لثه در سطوح مختلف بيماري ممکن است خود به خود يا بر اثر يک محرک مانند غذاخوردن يا مسواک زدن اتفاق بيفتد که اين امر نشان دهنده مراحل ابتدايي بيماري وخون  ريزي خود به خودي نشانه مراحل پيشرفته بيماري است.

پس از تخريب و پايين رفتن استخوان هاي لثه و اليافي که دندان را به لثه وصل مي کند، لثه ملتهب و دچار خونريزي مي شود. اگر التهاب يا آماس لثه در مراحل پيشرفته همراه با ترشحاتي چرکي باشد، به عنوان عفونت شناخته مي شود.

بيماري لثه، بيماري ميانسالي

بيماري هاي لثه جزو بيماري هاي دهان و دندان محسوب مي شود و علاوه بر دندان ها بافت نگه دارنده دندان ها شامل بافت نرم و سخت هم ممکن است دچار عارضه شود. بافت لثه شامل بافت نرمي است که دندان ها را در خود حفظ مي کند و معمولا بيماري هاي لثه برخلاف بيماري هاي دندان که ممکن است از سنين کودکي يا نوجواني شروع شود، از سنين ميانسالي شيوع پيدا مي کند.


برچسب‌ها: لثه
ادامه مطلب

[ دوشنبه ششم شهریور 1391 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

سردرد انواع متفاوتي دارد و اگر شديد باشد، زندگي بيمار و حتي اطرافيان او را مختل مي کند.

سردرد اغلب به علت ايجاد تغيير در ترکيب ماده شيميايي خون بر اثر رها شدن پروتئين از سلول هاي عصبي به وجود مي آيد. در اين مطلب به نقل از «Readers Digest» ، به چند نوع سردرد شايع و راه هاي درمان آن اشاره شده است که اميدواريم مفيد واقع شود.

۱ - درد در دو طرف سر:

* علايم: درد روزانه در دو طرف سر به طوري که فشار شديدي به سر وارد مي شود.

* علت احتمالي: با کنار گذاشتن مصرف مسکن، سردرد برمي گردد و علايم ناشي از ترک دارو به وجود مي آيد. مصرف «پاراسيتامول» و «آسپرين» بيش از ۲ بار در هفته يا داروي مخصوص ميگرن به نام «تريپ تن» براي بيش از ۱۰ روز در ماه، خطر بروز سردردهاي شديد را در فرد افزايش مي دهد.

درمان: اگر سردرد غيرقابل تحمل باشد، پزشک داروي ضد افسردگي و ضد صرع تجويز مي کند که آستانه تحمل درد را بالا مي برد، مصرف اين داروها را مي توان به مرور زمان کم کرد.


برچسب‌ها: سردرد, درمان
ادامه مطلب

[ سه شنبه سی و یکم مرداد 1391 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

بيماري آلزايمر يكي از عوامل دمانس يا زوال عقل است. علائم آن شامل از دست دادن حافظه، قضاوت و استدلال و تغييراتي درحالات و رفتار است.
به گزارش ايسنا گاهي افراد به اين علائم توجهي نمي كنند و تشخيص نمي دهند كه چنين اختلالي وجود دارد. از آنجا كه علائم به تدريج ظاهر مي شوند ممكن است كه مدت طولاني جلب توجه نكند و به اشتباه تصور شود كه اين رفتارها بخشي از روند پيري است.
10عامل هشداردهنده دمانس به شرح زير هستند كه توجه آنها بسيار ضروري است:
1- اختلال حافظه
اختلال حافظه، درحدي كه دركارهاي روزانه ايجاد مشكل كند. طبيعي است كه افراد قرارهاي ملاقات، اسامي همكاران يا شماره تلفن دوستي را فراموش كنند ولي بعد به خاطر مي آورند. بيمار مبتلا آلزايمر ممكن است اغلب مسائل بويژه آنهايي را كه به تازگي اتفاق افتاده فراموش كند وبعد هم به خاطر نياورد.
2-مشكلات درانجام كارهاي عادي
افراد پرمشغله ممكن است گاهي حواسشان پرت شود. به عنوان مثال هويجي راكه براي غذا پخته اند، بر روي اجاق گاز جا بگذارند و تا پايان خوردن غذا هم به خاطر نياورند. اما فردي با بيماري آلزايمر حتي توانايي پخت قسمتي از غذا را ندارد و ممكن است فراموش كند كه غذا خورده است.


برچسب‌ها: آلزايمر
ادامه مطلب

[ چهارشنبه بیست و هشتم تیر 1391 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

شیزوفرنی، نوعي بیماری روحی است که در آن، فکر تخریب می‌شود و برداشت انسان از واقعیت، غیرعادی می‌گردد. پژوهش‌ها نشان می‌دهد 40درصد از تغییرات شیمیایی در مغز بیماران شیزوفرنی، در سایر بخش‌های بدن آن‌ها نیز بروز می‌کند. شیزوفرنی در مردان، بیشتر در سنین 10 تا 20سالگی رخ می‌دهد اما در زنان، شروع اين بيماري در سنین 20 یا اوایل 30سالگی است.

علت اصلی شیزوفرنی هنوز ناشناخته مانده‌است. می‌توان گفت که عامل ژنتیکی در آن نقش زيادي دارد. ساختار شیمیایی غیرعادی مغز نیز ممکن است به بروز بیماری کمک کند. سوء‌ظن نسبت به اینکه مورد آزار واقع ‌شده یا بر علیه او توطئه‌چینی شده‌است، اعتقاد به اینکه افراد مریخی، مغز او را کنترل می‌کنند و دیدن یا شنیدن چیزهایی که واقعیت ندارند از جمله علائم اين بيماري در بيماران مبتلاست.
اشتباهاتي درباره اين بيماري
برخی بیماری‌های مغزی، شبیه شیزوفرنی هستند مثل افسردگی و اختلال دو قطبی.
با وجود آنکه برخی افراد دارای شیزوفرنی، گرایش‌های خشونت‌آمیزی دارند، بیشتر آن‌ها چنین رفتاری ندارند و خیلی از آن‌ها در خود فرومي‌روند.
هر کسی که رفتار بدبینانه دارد، شیزوفرنی ندارد.
هرکسی که صداهایی می‌شنود، دارای شیزوفرنی نیست. افراد دارای افسردگی ممکن است صداهایی بشنوند. شنیدن صداها، ممکن است ناشی از یک بیماری جسمی یا از نتيجه دارو باشد.
درمان‌های غیردارویی
فردی: درمانگر به شخص بیمار کمک می‌کند، نحوه برخورد با افکار و شرایط ایجادکننده اضطراب را یاد بگیرد و خطر عود بیماری را کاهش دهد. بدین ترتیب الگوهای منفی، افکار و رفتار را تحت کنترل قرار می‌دهد.
خانوادگی: برای بیماران مبتلا به شیزوفرنی، پذیرفته‌شدن در جمع خانواده و دوستان از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر اعضای خانواده، بیماری و شرایط ایجادکننده اضطراب را درک و به فرد کمک كنند تا به برنامه دارويی خود عمل کند، در این صورت شانس بیشتری برای پیشرفت خواهدداشت.
جلسات روان‌درمانی: در این جلسات، بیمار می‌آموزد فشارهای روحی خود را كاهش دهد،‌ ارتباطات اجتماعی خود را تقویت و تنش‌های خود را كنترل كند؛ همچنین با علائم عود احتمالی این بیماری مانند عصبانیت و اختلال در خواب آشنا می‌شود.

[ دوشنبه بیست و هشتم آذر 1390 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

برخی افراد به خصوص سالمندان گاهي احساس می‌کنند در گوششان جسمي خارجی مشغول ایجاد سر و صداست.
وزوز گوش بيماري نيست؛ بلكه صرفا يك علامت است. مثلا وقتي كه مي‌گوييم يك نفر تب دارد، بايد بدانيم كه تب يك بيماري نيست و نشانه‌اي است از يك بيماري ساده مانند سرماخوردگي يا يك بيماري وخيم‌تر مانند مننژيت كه بايد جدي گرفته‌شود.
احساس شنیدن صدای هميشگي مانند صدای زنگ یا سوت و حتی صدای امواج دریا در صورتی که هیچ علت فیزیکی برای آن وجود نداشته باشد، نشانه اختلال وزوز گوش مي‌باشد. در این اختلال ممکن است فرد یک صدا را به‌طور مداوم و همیشگی احساس کند و یا صدا با قطع و وصل شنیده شود.
این اختلال اگرچه یک مشکل جسمی به‌شمار مي‌رود، اما اثرات روحی و روانی آن بسیار شدید است. افرادی که به این اختلال دچار می شوند، احساس خشم، کلافگی و درماندگی می‌کنند.


ادامه مطلب

[ چهارشنبه نهم شهریور 1390 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

وسواس فکري عملي، نوعي اختلال اضطرابي است. فکر وسواسي احساس يا عقيده اي مزاحم و تکرار شونده است که به اجبار وارد ذهن فرد مي شود. عمل وسواسي نيز به مجموعه اعمالي اطلاق مي شود که تکراري بوده و فرد آن را در پاسخ به فکر وسواسي انجام مي دهد و مي تواند در کوتاه مدت اضطراب فرد را کاهش دهد. اين توضيح کلي را سرکار خانم دکتر عاطفه سلطاني فر، فوق تخصص روان پزشکي کودک و نوجوان و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد به خبرنگار ما گفت و افزود: در بيشتر موارد شخص مبتلا به خوبي درک مي کند که افکارش مزاحم است، اما نمي داند چطور بر آنها غلبه کند. افکار وسواسي به زور وارد ذهن مي شوند. در اين شرايط فرد سعي مي کند آنها را از ذهن بيرون کند و مي داند که اين افکار برآمده از ذهن خودش است. 80 درصد بيماران از غيرمنطقي بودن افکارشان آگاهند و به همين دليل در بسياري موارد خجالت مي کشند به روان پزشک مراجعه کنند.

شيوع وسواس در سنين مختلف

دکتر سلطاني فر در ادامه مي گويد: 2 تا 3 درصد بزرگسالان صرف نظر از جنسيت دچار وسواس هستند. در سنين پايين و پيش از نوجواني، پسرها بيشتر اين مشکل را دارند، اما بعد از اين دوران، شيوع آن بين دخترها و پسرها برابر مي شود. وسواس معمولاً با ديگر اختلالات روان پزشکي مانند اضطراب يا افسردگي همراه است.

علل زمينه ساز

بنابر نظر اين استاد دانشگاه عوامل مختلفي در سبب شناسي وسواس مؤثر شناخته شده که در اين ميان نقش ژنتيک بسيار مهم است.
از جمله ديگر موارد تأثيرگذار مي توان به عوامل رفتاري اشاره کرد که در مورد بچه ها بسيار حائز اهميت است؛ زيرا آنها بسياري از اعمال را از بزرگترها ياد مي گيرند.
همچنين اختلالات نورو ترنسميتري( ناقل هاي عصبي) نيز زمينه ساز بروز وسواس هستند و يکي از مهمترين اين ناقل ها سروتونين مي باشد.

مراجعه به پزشک

وقتي از اين استاد دانشگاه سؤال شد که مراجعه به پزشک در اين باره چگونه است، توضيح داد: در بيشتر موارد مبتلايان به وسواس به جاي مراجعه به روان پزشک به خاطر ديگر پيامدهاي ناشي از اعمال وسواسي مانند اگزماي دستها به دليل شستشوي زياد به متخصصان ديگري مراجعه مي کنند. گرچه بعضي از انواع وسواس مانند وسواس شستشو تقريباً براي همه شناخته شده است، اما تشخيص بيماري در بعضي موارد در وهله اول مشکل است. وسواس آلودگي که با شستشوي بيش از حد همراه است، شايع ترين نوع وسواس است که فرد يا دايم مشغول شستشو است و يا اينکه به خاطر عدم رضايت از انجام عمل، کارهاي نظافت را به فرد ديگري مي سپارد.
وسواس نظم و ترتيب نيز حالت ديگري است که فرد هميشه در حال مرتب کردن وسايل شخصي و وسايل منزلش مي باشد. اين نوع وسواس در بين کودکان ديده مي شود؛ چنانکه گاه مي بينيم بعضي بچه ها هميشه استرس دارند که مبادا جايي به هم ريخته باشد.
از جمله انواع ديگر در بين بچه ها مي توان به وسواس در درس خواندن اشاره کرد. در اين صورت کودک دائم فکر مي کند که درسهايش را ياد نگرفته و با ساعتها مطالعه يک قسمت را تکرارمي کند. هنگام مشق نوشتن، دايم نوشته ها را پاک مي کند و دوباره مي نويسد يا اينکه ورق دفتر را پاره مي کند تا دوباره تکاليفش را انجام دهد. از همين رو معمولاً در روند تحصيل کند مي شود.
در بعضي موارد بچه ها فقط افکار مزاحم دارند و در عمل رفتار خاصي نشان نمي دهند؛ مثلا کودک فکر مي کند که هر لحظه ممکن است پدر و مادر را از دست بدهد.
گاهي هم کارهايي انجام مي دهد که به آنها آداب و رسوم وسواسي مي گويند، مانند اينکه موقع خروج از منزل دو بار از در رد مي شود و معتقد است که اگر اين کار را انجام ندهد، اتفاق بدي برايش پيش مي آيد.
کودکاني که وسواس فکري عملي دارند، معمولاً سعي مي کنند نشانه هاي خود را پنهان کنند؛ چون مي ترسند ديگران گمان کنند که آنان ديوانه هستند.
در اين مواقع پدر و مادر با مشاهده چنين رفتارهايي متوجه مشکل مي شوند و کودک را نزد روان پزشک مي آورند.

درمان

دکتر سلطاني فر در مورد درمان عقيده دارد، اگر پدر و مادر نشانه هاي وسواس فکري عملي را در کودک مي بينند بايد حتماً او را پيش روان پزشک ببرند. درمان اين کودکان احتياج به همکاري والدين دارد. آنان بايد سطح اضطراب و تنش را در منزل به حداقل برسانند و اگر هم اختلاف نظري دارند، سعي کنند تا حد امکان جلوي او بحث و جدل نداشته باشند تا اضطراب کودک تشديد نشود. درمان شامل درمان دارويي و روشهاي روان درماني است و نوع درمان بسته به صلاحديد روان پزشک انتخاب مي شود. همچنين روان پزشک يا روان درمانگر دستورهاي خاصي ارائه مي دهند که حتماً بايد رعايت شوند. درمان اغلب چندين ماه طول مي کشد. خانواده ها بايد صبور باشند و نظارت و پيگيري را از ياد نبرند.

پيشگيري از وسواس

گرچه آموزش نظافت و نظم و ترتيب به بچه ها غير قابل اجتناب و بسيار ضروري است، اما به خاطر داشته باشيد، هرگز سختگيريهاي زياد و غيرمنطقي نداشته باشيد. اين روان پزشک کودک و نوجوان از خانواده ها خواست تا هرگز کودک را به خاطر رعايت نکردن اين موارد تنبيه نکنند و نترسانند. بخصوص در مورد بچه هايي که زمينه ژنتيک اختلالات اضطرابي را دارند يا دچار اضطراب و افسردگي هستند.
نکته بسيار مهم ديگر اينکه اگر شما پدر و مادر عزيز مبتلا به وسواس هستيد، در نخستين گام خودتان به روان پزشک مراجعه کنيد تا فرزندتان از کارهاي شما الگوبرداري نکند.

[ دوشنبه بیست و هفتم دی 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]


مثانه عضوی است در داخل حفره لگن خاصره با دیواره هایی ماهیچه ای و قابل انعطاف که ادرار در آن جمع آوری می شود. متوسط ظرفیت ادرار در یک مثانه بالغ در حدود دو پیمانه است. ادرار به وسیله کلیه ها ، ساخته شده و توسط دو لوله که میزنای (حالب) (1) نامیده می شوند به مثانه حمل می شود. مثانه نیز ادرار را از طریق لوله دیگری به نام پیشابراه (مجرای ادرار) تخلیه می کند. پیشابراه در زنان کوتاه است اما در مردان این مجرا طویل تر بوده و از میان غده پروستات و آلت تناسلی عبور می کند.

دیواره مثانه دارای چندین لایه است. دانستن این موضوع که سرطان  به چه تعداد از این لایه های سلولی حمله ور شده است، به پزشکان در ارزیابی و تعیین پیش آگهی بیماری و نیز انتخاب مناسب ترین راه درمانی، کمک می کند. لایه ای از سلول های «اوروتلیال» که سلول های بینابینی نیز نامیده می شود، داخل کلیه، میزنای، مثانه و میزراه را پوشانده اند. این لایه، اوروتلیوم یا «بافت پوششی بینابینی» نامیده می شود. در زیر اوروتلیوم، بخش نازکی از بافت پیوندی به نام «لایه همبندی مخاطی» وجود دارد. لایه عمیق بعدی، بخش عریضی از بافت ماهیچه به نام «لایه همبندی ماهیچه ای» می باشد. پس از این ماهیچه، بخش دیگری از بافت پیوندی چربی مانندی، مثانه را از سایر اندام های نزدیک جدا می سازد.


انواع سرطان مثانه

تومورهای مثانه براساس وضعیتی که در زیر میکروسکوپ دیده می شوند، به چندین نوع دسته بندی می شوند.

سه نوع اصلی از سرطان هایی که مثانه را مبتلا می کنند، عبارت اند از:

«کارسینوم اوروتلیال»، که «کارسینوم سلول بینابینی»، یا «TCC» (1) نیز نامیده می شود، «کارسینوم سلول سنگفرشی» ((SCC (2) و ادنوکارسینوم(3)». این سرطان ها ممکن است لگنچه کلیوی میزنای و پیشابراه را نیز درگیر نمایند. در حقیقت احتمال ابتلا بیماران مبتلا به سرطان مثانه به یک نوع سرطان مشابه در دیواره کلیه ها، پیشابراه و میزنای نیز وجود دارد. به این دلیل است که به این دسته از بیماران، توصیه می شود که ارزیابی کاملی از سیستم ادراری خود داشته باشند.

کارسینوم اوروتلیال «کارسینوم سلول بینابینی»، رایج ترین شکل سرطان مثانه است و تخمین زده می شود که بیش از نود درصد از موارد ابتلا به سرطان مثانه را تشکیل می دهد.

کارسینوم اوروتلیال یکی از انواع سرطان سلول های اوروتلیال است که به طور معمول مثانه را پوشانده اند. کارسینوم سلول سنگفرشی حدود 3 تا 8 درصد از موارد ابتلا به انواع سرطان مثانه را تشکیل داده است. در زیر میکروسکوپ سلول های آن بسیار شبیه سلول های سرطان های پوست به نظر می رسد. تقریباً همه ی کارسینوم های سلول سنگفرشی مهاجم می باشند.

تخمین زده می شود که ادنوکارسینوم، تنها یک تا دو درصد از موارد ابتلا به سرطان های مثانه را تشکیل دهد. این سلول ها وجوه مشترک بسیاری با سلول هایی دارند که در سرطان های روده تبدیل به غده می شوند. تقریباً همه ادنوکارسینوم های مثانه مهاجم می باشند.

انواع سرطان های مثانه، واکنش های متفاوتی نسبت به پرتو درمانی و شیمی درمانی از خود نشان می دهند. لذا نوع درمان بیماران نسبت به نوع کارسینوم آنها متفاوت خواهد بود.


انواع تومورهای اوروتلیال

تورمورهای اوروتلیال با هم یکسان نیستند. این تومورها براساس میزان تهاجم و یا به لحاظ ظاهری تومور به انواع مختلفی تقسیم می شوند:


کارسینوم درجا(4)

در این حالت، سرطان فقط درونی ترین لایه مثانه یعنی اورتلیوم را درگیر می کرده است و هنوز به لایه های عمیق تر مثانه گسترش پیدا نکرده است.


تومورهای مهاجم

در این حالت، سرطان از اوروتلیوم به لایه های عمیق دیواره مثانه گسترش پیدا می کند. در گذشته پزشکان این اصطلاح را فقط زمانی به کار می بردند که سرطان به لایه ضخیم ماهیچه ای (که پروپریای ماهیچه ای نامیده می شود) گسترش پیدا کرده بود. نظریه رایج در طبقه بندی هر نوع سرطان مثانه، تنها منحصر به مهاجم بودن غده سرطانی اوروتلیوم نیست.

بلکه مشخص کردن این مسئله که سرطان تا چه اندازه در دیواره مثانه نفوذ کرده است نیز بسیار مهم است. تهاجم سرطان به لایه ماهیچه ایی ضخیم مثانه بسیار جدی تر از تهاجمی است که فقط محدود به «لامینا پروپریا» (لایه پیوندی مخاط) یا لایه ماهیچه ای نازک و سطحی است.


تومورهای سطحی

این دسته شامل سرطان های مثانه ای است به لایه های عمقی هجوم نبرده اند. چنانچه یک سرطان لایه ماهیچه ای اصلی مثانه را مورد تهاجم قرار دهد، دیگر سطحی به حساب آورده نمی شود. سرطان ممکن است کاملاً به لایه های نزدیکترین سلول های اوروتلیال به درون مثانه، محدود شود یا همچنین ممکن است به لایه نازک بافت پیوندی (که لایه همبندی مخاط نامیده می شود) که درست در زیر سلول های اوروتلیال قرار دارد، گسترش پیدا کند.


تومورهای پاپیلاری

تومورهای


پاپیلار

ی دارای برآمدگی های باریک انگشت مانند می باشند که در داخل حفره ی مرکزی مثانه رشد می کنند.

گاهی اوقات نیز گفته می شود که این تومورها شبیه یک نوع گیاه کاکتوس شاخه شاخه هستند. برخی از تومورهای اوروتلیال پاپیلار فقط به سمت مرکز مثانه رشد پیدا می کنند که به آنها تورمورهای اروتلیال پاپیلار غیرمهاجم گفته می شود.

«پاپیلوم نوع خوش خیم تومور اوروتلیال است. از آنجا که این تومورها بدخیم نیستند، معمولاً به سایر بخش های بدن گسترش پیدا نمی کنند. این تومورها به وسیله عمل جراحی با موفقیت خارج و درمان می شود و به ندرت بازگشت می نماید بیماران مبتلا به پاپیلوم به ندرت دچار سایر تومورهای پاپیلار در قسمت های دیگری از سیستم اداری خود می شوند.

تومور « اوروتلیال پاپیلار» از نوع تومورهای نیمه بدخیم نهفته می باشد که معمولاً به وسیله عمل جراحی به طور موفقیت آمیز خارج و درمان می شود. اما ابتلا بیماران مبتلا به این نوع تومور به یک یا چند تومور پاپیلار در آینده در سایر قسمت های سیستم ادراری چندان دور از انتظار نیست. بیشتر این تومورها شبیه تومور اصلی می باشند. اما گاهی اوقات ممکن است تومور جدید سرطانی یا حتی مهاجم باشد.

کارسینوم اوروتلیال پاپیلار نوعی تومور پاپیلاری است که میزان ناهنجاری آنها از لحاظ ظاهر، اندازه و نحوه قرارگیری سلول ها متفاوت است. دسته ای از این تومورها که ناهنجاری نسبتاً اندکی دارند، تومور خفیف یا خوش خیم نامیده می شوند و اگرچه به ندرت به دیواره مثانه هجوم می آورند اما قالب اوقات پس از انجام عمل جراحی عود می کنند.

دسته دیگری از این کارسینوم که دارای ناهنجاری حادتری هستند، کارسینوم بدخیم نامیده می شوند و این احتمال وجود دارد که به دیواره داخلی مثانه هجوم برده یا حتی به سایر بخش های بدن نیز گسترش پیدا کنند.

برخی از کارسینوم های پاپیلار به سمت بخش مرکزی مثانه و همچنین برخی دیگر به طرف دیواره مثانه رشد می کنند. این دسته از تورمورها، کارسینوم اوروتلیال پاپیلار مهاجم یا سرطانی نامیده می شوند.


تومورهای مسطح

کارسینوم اوروتلیال مسطح هرگز به سمت حفره مثانه رشد پیدا نمی کنند. بعضی از آنها فقط سلول های نزدیک ترین لایه به درون مثانه و برخی دیگر بخشی از حفره مثانه را درگیر می سازند.

این تومورها کارسینوم اوروتلیال مسطح غیرمهاجم نامیده می شوند. برخی از کارسینوم های اوروتلیال مسطح، لایه های عمیق (بخش خارجی حفره مثانه) به ویژه لایه ماهیچه را درگیر می کنند. این تومورها، کارسینوم اوروتلیال مسطح مهاجم نامیده می شوند.


پیشگیری و عوامل خطر (5)

هر چیز که شانس ابتلا به یک بیماری نظیر سرطان را در افراد افزایش دهد، یک عامل خطر به حساب می آید.

سرطان های مختلف دارای ریسک فاکتورهای متفاوتی می باشند. مثلاً عدم محافظت از خود در برابر تابش شدید اشعه خورشید، یک ریسک فاکتور برای سرطان پوست می باشد. چندین ریسک فاکتور باعث مستعدتر شدن فرد در ابتلا به سرطان پوست می باشد.

در عین حال به یاد داشتن این موضوع بسیار مهم است که ریسک فاکتورها خطر ابتلا را در فرد افزایش می دهند اما همیشه باعث بیماری نمی شوند. بسیاری از افراد هستند که دارای یک یا چند مورد از این ریسک فاکتورها می باشند. اما هرگز دچار سرطان مثانه نشده اند. حال آنکه بعضی ها مبتلا به سرطان مثانه هستند در حالی که ریسک فاکتورهای آنان ناشناخته است.

به هر حال برای کنترل دقیق یک سرطان نهفته، آگاهی داشتن از ریسک فاکتورها بسیار مهم است به گونه ای که انجام یک واکنش به موقع و مناسب در برابر آنها نظیر تغییراتی که در عادات مزاجی و سلامتی بروز می کند، می تواند مؤثر واقع گردد.


کشیدن سیگار

بزرگترین عامل خطر در ابتلا به سرطان مثانه کشیدن سیگار  است. افراد سیگاری دو برابر بیشتر از افرد غیرسیگاری در معرض ابتلا به سرطان مثانه قرار دارند. سیگار کشیدن دلیل نیمی از مرگ و میر مردان در اثر ابتلا به سرطان مثانه و نیز بیش از یک سوم در زنان است. بعضی از (مولد شیمیایی سرطان زا) موجود در توتون سیگار، توسط ریه ها جذب شده و در داخل خون رها می شوند.

سپس به وسیله کلیه ها تصفیه شده و در ادرار جمع می شوند. این مواد شیمیایی درون ادرار به سلول های اوروتلیال که بخش داخلی مثانه را پوشانیده اند، آسیب وارد می نمایند.

این آسیب احتمال ابتلا به سرطان مثانه را افزایش می دهد.


قرار گرفتن در معرض استنشاق مواد شیمیایی سرطان زا (آلودگی شغلی)

برخی از مواد شیمیایی صنعتی با سرطان مثانه در ارتباط می باشند. این مواد شیمیایی که اسیدهای آمینه معطر نامیده می شوند، مانند: «بنزیدین» و «نفتیل آمین» که گاهی اوقات در صنایع رنگ مورد استفاده قرار می گیرد، می توانند عامل بروز سرطان مثانه باشند.

همچنین اگر سایر صنایعی که از برخی مواد شیمیایی ارگانیک استفاده می کنند، ایمن سازی محیط و اصلاح شیوه انجام کار را به صورت صحیح انجام نداده باشند، ممکن است کارگران را در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه قرار دهند.

صنایعی که با خودداری بیشترین خطر می باشند شامل کارخانجات سازنده لاستیک (کائوچو)، چرم، نساجی و تولیدات رنگ و تا حدی نیز چاپخانه ها می باشند.

کشیدن سیگار و نیز قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سرطان زا که به اقتضای حرفه کاری صورت می گیرد هر دو با هم در پیشرفت سرطان سروکار دارد، در خطر بسیار بیشتری در ابتلا به سرطان مثانه قرار دارد.


نژاد

سفیدپوستان بیشتر از سیاهپوستان در معرض ابتلا به سرطان مثانه می باشند. دلیل این اختلاف به خوبی مشخص نشده است.


افزایش سن

خطر ابتلا به سرطان مثانه با افزایش سن بالا می رود. میانگین سن در تشخیص سرطان مثانه 65 سال است. کمتر از یک درصد از موارد ابتلا به سرطان مثانه در میان افراد زیر 40 سال رخ می دهد.


التهاب مزمن مثانه

عفونت های ادراری، سنگ های کلیه و مثانه و نیز سایر دلایل ناراحتی های مزمن مثانه، با سرطان مثانه مرتبط می باشند (به ویژه کار سینوم سلول اسکواموس مثانه) اما لزوماً باعث بروز سرطان مثانه نمی شوند. همچنین کرم انگلی که «شیستوزما هماتوبیوم» نامیده می شود و می تواند به داخل مثانه نفوذ پیدا کنند به عنوان یک عامل خطر برای سرطان مثانه و معمولاً کارسینوم سلول اسکواموس به حساب می آید. گرچه اکثراً این انگل در شمال آفریقا یافت می شود اما سبب بروز موارد نادری از سرطان مثانه در ایالات متحده، در میان افرادی که قبل از مهاجرت شان به این کشور مبتلا به این کرم انگلی بودند، نیز شده است.


سابقه ابتلا به سرطان مثانه

همانگونه که کارسینوم اوروتلیال می تواند در بسیاری از نواحی مثانه شکل بگیرد به همان صورت نیز می تواند در دیواره کلیه، میزنای و میز راه به وجود بیاید. حتی زمانی که تومور مثانه به صورت کامل خارج می شود خطر بسیار زیادی بیمار را در شکل گیری تومور دیگری در همان موضع یا در قسمت های دیگر اوروتلیوم، تهید می کند. به همین دلیل، افرادی که مبتلا به سرطان مثانه می باشند به صورت مداوم به مراقبت های پزشکی دقیق نیاز دارند. این مراقبت ها شامل آزمایشات ادرار و آزمایشات اشعه ایکس برای تشخیص هر نوع سرطان جدید در مراحل اولیه و بیشتر علاج پذیر آن هستند.


نقص های مادرزادی مثانه

پیش از تولد مجرایی بین ناف (فرورفتگی کوچک روی شکم) و مثانه وجود دارد. این اتصال و پیوند، «اوراک» نامیده می شود که معمولاً پس از تولد از بین می رود. اگر بخشی از این مجرا بعد از تولد باقی بماند، امکان دارد که سرطانی شده و یک آدنوکارسینوم شکل بگیرد. چنین سرطانی بسیار نادر بوده و علت بروز کمتر از یک و نیم درصد از موارد ابتلا به سرطان مثانه است.

در هر حال، بر اثر بروز این نقص در حدود یک سوم از آدنوکارسینوم های مثانه شکل می گیرند که با این حال باز هم نادر به شما می روند.

نقص کمیاب دیگری در هنگام تولد به نام «اکستروفی» وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان مثانه را در افراد افزایش می دهد. در اکستروفی، پوست، ماهیچه و بافت پیوندی جلوی مثانه ضعیف شده و تحلیل می رود تا این که کاملاً به هم می چسبند به گونه ای که یک سوراخ یا نقصی در دیواره شکم به وجود می آید. اکستروفی می تواند به بافت مجاور مثانه سرایت کرده و آن را در معرض یک عفونت حاد و مزمن قرار دهد که در نهایت ممکن است به شکل گیری یک آدنوکارسینوم در مثانه بیانجامد.


پیشگیری

در حال حاضر روش های مطمئنی برای پیشگیری از بروز سرطان مثانه وجود ندارد. بهترین برنامه تا حد امکان دوری از عوامل خطر می باشد.


سیگار نکشید

عقیده بر این است که تقریباً نیمی از مرگ و میرهای ناشی از سرطان مثانه در بین مردان و بیش از یک سوم در میان زنان بر اثر کشیدن سیگار رخ می دهد.


اجتناب از قرار گیری در معرض استنشاق برخی از موارد شیمیایی

اگر شما با نوعی از مواد شیمیایی به نام آمینه های «آروماتیک» سروکار دارید، از ایمن سازی صحیح محیط و نیز شیوه انجام کار اطمینان حاصل نمایید. صنایعی که استفاده از این مواد شیمیایی در آنها رایج و معمول است عبارت اند از: لاستیک سازی، چرم، مواد چاپی، نساجی و تولیدات رنگ.


نوشیدن مایعات به مقدار زیاد

یک تحقیق جدید اعلام کرده است که نوشیدن مقادیر زیاد مایعات می تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه را در افراد کاهش دهد. توجیه محققین این است که نوشیدن مایعات زیاد، تولید ادرار را افزایش داده و در نتیجه مثانه فرد فعالیت بیشتری می کند. این کار (نوشیدن مایعات زیاد) باعث می شود تا هر نوع ماده سرطانی زایی که ممکن است در ادرار وجود داشته باشد، رقیق شده و به این ترتیب مدت زمانی که اینگونه مواد شیمیایی در مجاورت سلول های مثانه باقی می مانند، محدود گردد.


دلیل بروز سرطان مثانه

ما هنوز علت واقعی بروز اکثر سرطان های مثانه را نمی دانیم. اما، محققان به برخی از عوامل خطر (سرطان مثانه) پی برده اند و درباره این موضوع که چطور این عوامل باعث سرطانی شدن سلول های مثانه می شوند به پیشرفت هایی دست یافته اند.

در طی چند سال اخیر، دانشمندان به پیشرفت های زیادی دست یافته و دریافته اند که برخی تغییرات در DNA می تواند باعث شود تا سلول های عادی مثانه به صورت غیرطبیعی رشد کرده و سرطانی شوند. DNA یک ماده ژنتیکی می باشد که تقریباً برای هر کاری که سلول های ما انجام می دهند، دستوراتی را منتقل می سازد. ما معمولاً شبیه والدین مان هستیم زیرا آنها DNA خود را به ما انتقال می دهند. بعضی ژن ها (بخش هایی از DNA) حاوی دستوراتی برای نظارت بر سلول ها در هنگام رشد و تقسیم می باشند. برخی از ژن ها که به تقسیم سلولی کمک می نمایند، آنکوژن (6) نام دارند. سایر ژن هایی که عمل تقسیم سلولی را کند نموده یا باعث نابودی سلول ها می شوند، ژن های باز دارنده تومور نامیده می شوند. این مسئله شناخته شده است که سرطان ها می توانند ناشی از نقص های DNA باشد که باعث می شود آنکوژن ها فعال شده یا ژن های بازدارنده تومور غیرفعالی شوند. بعضی از افراد نقص های DNA را از والدین شان به ارث می برند که این مسئله سبب می شود خطر ابتلا به سرطان های سینه، تخمدان، کولوکتال و چندین نوع سرطان دیگر در آنها افزایش یابد. با این اوصاف سرطان مثانه از طریق توارث منتقل نمی شود و در حال حاضر به نظر نمی رسد که به ارث بردن نقص های ژنتیکی علت بروز این بیماری باشد.

معمولاً جهش های DNA مرتبط با سرطان مثانه به جای این که از زمان قبل از تولد به ارث برده شوند، در خلال دوره زندگی بروز می کند. هر زمان که یک سلول آماده تقسیم به دو سلول جدید شد، DNA آن نیز باید مشابه سلول تکثیر پیدا کند. این فرآیند بی نقص نمی باشد و ممکن است خطاهایی در هنگام تکثیر DNA رخ دهد. خوشبختانه سلول ها دارای دسته ای از آنزیم های ترمیمی می باشند که خطاهای صورت گرفته در تقسیم DNA را اصلاح می نمایند. اما ممکن است بعضی از این خطاهای صورت گرفته در DNA نیز از کنار این آنزیم های ترمیمی اشتباهاً عبور نمایند خصوصاً اگر سلول ها در حال رشد سریع باشند. ممکن است نقص های اکتسابی DNA ناشی از استنشاق مواد شیمیایی سرطان زای موجود در توتون سیگار باشد چرا که این مواد به وسیله خون جذب شده و سپس توسط کلیه ها تصفیه و به داخل ادرار رها می شوند. تصور بر این است که تغیرات اکتسابی در ژن هایی نظیر: P53 یا ژن های بازدارنده تومور آر.بی و نئو آنکوژن HER2 در پیشرفت سرطان مثانه بسیار مهم باشد. ممکن است تغییرات حاصل در این نوع ژن ها و نیز سایر ژن های مشابه باعث به وجود آمدن بعضی سرطان های مثانه شود که نسبت به سایر انواع آن سریع تر رشد و تکثیر پیدا کند. تحقیقات جدید در این زمینه در نظر دارد تا با آزمایشات پیشرفته بتوانند تغییرات حاصل در DNA را تشخیص داده و سرطان های مثانه را در همان مراحل نخستین ردیابی نماید.

اگرچه هنوز این مسئله کاملاً مشخص نشده است که سرطان های مثانه بر اثر جهش های موروثی موجود در آنکوژن ها یا ژن های بازدارنده تومور به وجود می آیند، به نظر می رسد بعضی از افرادی که دارای این نقص ها می باشند قدرت پایینی در پس زدن برخی از مواد شیمیایی سمی سرطان زا دارند. این افراد در برابر اثرات عوامل سرطان زای موجود در توتون سیگار و برخی مواد شیمیایی صنعتی، دارای حساسیت بیشتری می باشند. محققان آزمایشاتی را که ممکن است به شناسایی چنین افرادی کمک کند گسترش داده اند اما اینگونه آزمایشات به طور معمول و مرتب در دسترس نمی باشد.


منبع: جمهوی اسلامی

[ شنبه بیست و پنجم دی 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

کهير به علت خارشي که ايجاد مي کند مي تواند در دراز مدت بيمار را بشدت آزار دهد و به اصطلاح او را عاصي کند. خارش اگر چه بيمار را آزار داده، مي تواند اختلالات متعدد خلقي و اضطرابي از جمله افسردگي، اختلال خواب و کاهش وزن براي بيمار ايجاد کند، اما مشکل به اينجا ختم نمي شود و گاهي مي تواند خطرناک بوده و جان بيمار را تهديد کند.

نقطه آغاز

لابد شنيده ايد، انسانهاي زيادي تنها بر اثر گزيده شدن با يک زنبور دچار مشکلات فراوان شده و بسياري از زندگي وداع کرده اند و يا شنيده ايد که يک بيمار با تزريق پني سيلين يا استفاده از مواد حاجب براي تهيه راديوگرافي از کليه دچار مشکلات عديده يا حتي مرگ شده است. در لغت شناسي پزشکي گاه از لغتي به نام «آنافيلاکسي» نام برده مي شود. آنافيلاکسي عبارت است از يکسري واکنشها که مکانيسم ايجاد و شروع آن حساسيت بيش از حد بدن به يک ماده از جمله نيش حشرات، پني سيلين و ماده حاجب عکسبرداري مي باشد.
برابر با آنچه در بحث مکانيسم ايجاد کهير گفتيم، گاهي يک ماده به محض وارد شدن به بدن با مکانيسم هاي آلرژيک و يا غير آلرژيک باعث آزاد شدن هيستامين و ساير مواد از سلولهاي « Mast Cell » تمان بدن مي شود. اين سلولها در لايه هاي پوست و زيرمخاط راه هاي تنفسي و گوارشي قراردارند. وقتي که اين سلولها تحريک مي شود موادي مثل هيستامين را آزاد مي کنند، براساس اينکه سلولهاي « Mast Cell » در کدام نواحي و به چه ميزان تحريک شوند، عوارض جانبي به وجود مي آورند.
گاهي عارضه موضعي بوده و تنها در محل ورود ماده عامل تحريک، ايجاد علامت مي کند؛ مثل گزش زنبور و تورم موضعي. محل گزش و گاهي نيز ماده محرک در سراسر بدن پخش شده و علائم سيستميک (سراسري بدن) را به وجود مي آورند. اگر حساسيت به عامل خارجي و وارد شده خفيف باشد تنها علامت ايجاد شده کهير و خارش پوست مي باشد. اما اگر حساسيت بدن فرد و سلولهاي نامبرده به ماده مذکور شديد باشد؛ سراسر بدن و حتي لايه هاي زيرپوستي و بافت نرم تمامي بدن دچار تورم شده که بلافاصله حجم زيادي از آب درون رگها (که سرم ناميده مي شود) خارج شده، بنابراين حجم داخل عروقي سراسر بدن کاهش مي يابد و حالتي شبيه خونريزي شديد را به وجود مي آورد.

نهايت آلرژي

برآيند چنين واکنشي شوک است که با توجه به مکانيسم ايجاد آن، شوک آنافيلاکسي ناميده مي شود علاوه بر شوک آنافيلاکسي و افت فشار خون که گيجي و اختلال هوشياري فرد را به دنبال دارد، تورم نواحي خاصي از بدن، مثل حلق و حنجره باعث انسداد راه هاي هوايي شده و حال بيمار را تهديد مي کند. صدا شروع به گرفتن مي کند، سراسر بدن بر اثر خروج سرم از رگها و واردشدن آنها به فضاي ميان بافتي دچار تورم و خارش مي شود.
بيمار شروع به تنگي تنفس و خس خس مي کند. فشار خون پايين آمده و جان بيمار در معرض خطر قرار مي گيرد. بنابر آنچه گفته شد، اگر کهير به تنهايي وجود داشته باشد فقط با ايجاد خارش بيمار را آزار مي دهد، اما اگر منجر به تورم بافت نرم در راه هاي هوايي، از جمله حنجره و تارهاي صوتي (آنژيوادم) شود يا اينکه باعث خارج شدن حجم زيادي از مايعات داخل رگي به فضاي بين بافتي شود، (آنافيلاکسي) مي تواند عامل تهديد کننده حيات باشد. پس کهير خطرناک نيست، اما آنژيوادم و آنافيلاکسي مي توانند خطرناک باشند اگر بلافاصله تشخيص داده نشوند.
آگاهي تيم پزشکي از اين عوارض جدي و خطرناک باعث مي شود که هيچ گاه پني سيلين را بدون در اختيار داشتن مواد اصلي درمان آنافيلاکسي و آنژيوادم مثل آدرنالين تزريق نکنند.
آگاهي از اين نکات باعث مي شود تا تمامي مراکز راديولوژي که کارهاي تشخيصي با مواد حاجب داخل عروقي انجام مي دهند، همواره داروهاي حياتي مقابله کننده با اين عوارض؛ يعني کورتون و آدرنالين همچنين وسايل احياي قلبي- ريوي بيمار را در دسترس داشته باشند.

[ جمعه بیست و چهارم دی 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

پينه در حقيقت ضخيم شدگي يا برجستگي لايه هاي خارجي بدون درد پوست است که بر اثر فشار يا تحريک مداوم به وجود مي آيد. پينه مي تواند در هر نقطه اي از بدن به وجود آيد، بخصوص دستها، پاها يا زانوها که مرتباً تحت فشار يا تحريک هستند. محل شايع براي پينه، کف دست و پاست، اما در هر جايي که در فشار و اصطکاک طولاني باشد به وجود مي آيد.
پينه در قسمت هايي از کف پا که چربي زير جلدي در آن بيشتر است ديده مي شود، اما ممکن است در جاهاي ديگر پا که استخوانها برجسته اند بخصوص روي مفاصل، انگشتان بزرگ و کج شده پا و سطح پشتي استخوانهاي چکشي شده انگشتان نيز ديده شود.

انواع پينه
پينه در کارگران، ورزشکاران و کساني که به قسمتي از دست و پايشان هميشه فشار وارد مي آيد، ديده مي شود.
خانمها اغلب به علت پوشيدن کفش پاشنه بلند در پشت پاشنه يا به علت پوشيدن کفشهاي نامناسب در زير پاشنه پا دچار پينه مي شوند. همچنين در خانمهاي چاق که حتي کفش بدون پاشنه به پا مي کنند نيز شايع است.
افراد ديابتي مبتلا به اختلال حس عصبي نيز مستعد اين اختلال هستند که اغلب همراه با زخم مي باشد.
توجه داشته باشيد، اگر پينه بر روي پا وجود داشته باشد، علت کفش نامناسب و عادت بد نشستن است. عادت بد جويدن انگشتان در کودکان مي تواند باعث بروز پينه در انگشتان شود. پينه دست و آرنج اغلب در نواحي تحت اصطکاک ديده مي شود.
داشتن مشاغلي که در آنها دستها يا زانوها تحت فشار هستند، مثل نجاري ، نويسندگي ، نوازندگي گيتار و کاشيکاري نيز باعث پينه مي شود.


ادامه مطلب

[ جمعه هفدهم دی 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

اسکلرودرمي يک بيماري منتشر بافت همبند است که در آن پوست و ساير قسمتهاي بدن بتدريج تحليل رفته ، ضخيم شده و سفت مي گردند. اين بيماري مي تواند پوست ، مفاصل ، دستگاه گوارش و بويژه مري، قلب، کليه ها، ريه ها، عروق خوني ، انگشتان دست و پا را درگير نمايد. اين اختلال در بزرگسالان در هر دو جنس ديده مي شود، ولي در خانمهاي سنين 50 - 30 سال شايع تر است .

علايم شايع
-انگشتان : سفت و ضخيم شدن پوست ، خشکي ، اختلال گردش خون ، کرختي و زخم شدن نوک انگشتان
- دستگاه گوارش : دشواري بلع ، اختلال جذب غذا، نفخ پس از غذا خوردن ، کاهش وزن ، سوزش سر دل و احساس ماندن غذا در پشت جناغ
- پوست : سفت و ضخيم شدن (بخصوص در ناحيه صورت ) که باعث از دست رفتن نرمي و انعطاف پذيري آن مي گردد.
- درد عضلاني
- ضعف و خستگي
- درد، خشکي و تورم مفاصل
- کم خوني

علل
علت اين اختلال ناشناخته است ، ولي ممکن است يک اختلال خودايمني باشد. بافت همبند (چارچوب زمينه اي همه بافتها و عروق خوني ) ضخيم ، سفت و غيرقابل انعطاف مي گردد.
در حال حاضر قابل پيشگيري نيست .

عواقب موردانتظار
سير اين اختلال متغير و غيرقابل پيش بيني است . اغلب سير پيشرفت آهسته اي داشته و قلب، ريه ها و کليه ها را درگير مي کند.

عوارض احتمالي
- اختلال در ترميم زخمها و گانگرن
- استعداد خونريزي
- اختلالات ريتم قلب
- نارسايي احتقاني قلب
- نارسايي کليه
- فشار خون بالا
- تخريب ريه ها

درمان
بررسي هاي تشخيصي، ممکن است شامل آزمايشهاي خون براي شناسايي کم خوني و اندازه گيري پادتن ها؛ آزمايش ادرار براي شناسايي گلبولهاي قرمز در ادرار، نوار قلب، راديوگرافي دستها، مري و قفسه سينه ، آزمونهاي عملکرد ريه ، باريم انما و نمونه برداري پوست باشد.
- مراقبت بيماران معمولاً در منزل انجام مي شود. بندرت بستري کردن بيماران در بيمارستان به علت عوارض قلبي ، ريوي يا کليوي يا براي اقدامات جراحي (نظير جراحي مري ) ضرورت مي يابد.
- برنامه درماني بسته به نوع و شدت علايم متفاوت است .
- به دليل اختلال گردش خون در اين بيماري ، از لباسهاي گرم بخصوص دستکش و جوراب استفاده کنيد. از تماس با سرماي شديد اجتناب نماييد. وضعيت آب و هوا را نيز در نظر داشته و احتياط هاي لازم را به کار بريد.
- از ايجاد سوختگي و بريدگي، بدن خود را حفظ کنيد.
- هنگام خواب زير سر خود 2 يا 3 بالش بگذاريد يا سر خود را 20 - 15 سانتي متر بالاتر از سطح بدن قرار دهيد تا از پس زدن اسيد معده به داخل مري جلوگيري شود.
- از روشهاي بازخورد زيستي براي افزايش جريان خون انگشتان استفاده کنيد.
- از استعمال دخانيات خودداري کنيد.
- براي تطبيق دادن خود با يک بيماري غيرقابل علاج و مادام العمر، روان درماني يا مشاوره با روان پزشک توصيه مي شود.
- براي تخفيف خشکي مفاصل ، آنها را گرم کنيد.

داروها
- براي تسکين سوزش سر دل يا سؤهاضمه مي توان از آنتي اسيدهاي بدون نسخه و براي تخفيف درد عضلاني و مفصلي از آسپيرين يا ايبوبروفن استفاده کرد.
- براي نرمي پوست مي توان از محلولها، نرم کننده ها و چرب کردن با روغن استفاده کرد.
- داروهاي کورتوني براي تخفيف علايم التهابي ، آنتي ها براي مقابله با عفونتها يا داروهايي براي پايين آوردن فشار خون ممکن است تجويز شود.
- داروهاي ديگري نيز مرتبط با عوارض بيماري ممکن است تجويز شوند.

فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري
- تا حد توان به فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماريهاي طبيعي خود ادامه دهيد، ولي خود را خسته نکنيد.
- نرمش با حرکت دادن منظم ممکن است به حفظ انعطاف پذيري پوست ، حفظ جريان خون در حد مطلوب و پيشگيري از جمود مفصلي کمک کند.

رژيم غذايي
براي به حداقل رسيدن نفخ ، سوزش سر دل و ناراحتي گوارشي از وعده هاي غذايي کم حجم، ولي متعدد استفاده کنيد. رژيم غذايي نرم گاهي توصيه مي شود. براي کمک به بلع لقمه غذا همراه آن مايعات مصرف کنيد. از يک کارشناس تغذيه براي طرح ريزي يک رژيم مغذي کمک بگيريد.

درچه شرايطي بايد به پزشک مراجعه نمود؟
- اگر شما يا يکي از اعضاي خانواده تان داراي علايم اسکلرودرمي باشيد.
- بروز موارد زير در طي درمان :
- کبودشدگي يا خونريزي زيرپوستي بدون علت
- کُندي ترميم زخمها
- هرگونه علامت عفونت ( تب، چرک کردن زخم و...)

[ جمعه هفدهم دی 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

شايع ترين نوع کم خوني در تمام سنين اين است که طي آن بتدريج ذخاير آهن بيمار کاهش مي يابد و بر اثر آن ميزان هموگلوبين و حجم گلبولهاي قرمز خون کاهش مي يابد.
علايم: ضعف، خستگي، بي اشتهايي، ناخن قاشقي شکل، ريزش مو، تنگي نفس، سر درد، پر خوابي، ترک گوشه دهان، سوزش زبان و تپش قلب.
علل:
- افزايش نياز (دوران نوزادي، بلوغ و حاملگي)
- افزايش دفع آهن (خونريزي مزمن از دستگاه گوارش و عادت ماهانه)
- کاهش جذب آهن (سؤ تغذيه و سؤ جذب از دستگاه گوارش)
درمان:
درمان کم خوني فقر آهن در موارد بسيار شديد آن تزريق خون است، اما در موارد ديگر استفاده از قرصهاي حاوي آهن است که بسته به شرايط بيمار از 1 - 3 قرص در روز و به مدت 4 - 6 ماه متفاوت است. مهمترين عارضه قرصهاي آهن درد معده، تهوع، يبوست است که براي کنترل علايم گوارشي بهتر است دوز دارو را بتدريج افزايش دهيم يا قرصها را با شکم پر مصرف کنيم.
در افرادي که سؤ جذب، خونريزي گوارشي، يا عدم تحمل آهن خوراکي دارند بهتر است از اشکال تزريقي آهن بصورت وريدي استفاده شود.
درمان بايد تا چند ماه پس از طبيعي شدن هموگلوبين ادامه يابد و استفاده از مواد غذايي مثل گوشت قرمز و سفيد، لبو، آجيل چهار مغز، خرما، جگر، عدسي، کاهو، کشمش و ميوه هاي خشک شده به بيماران توصيه مي شود.
توصيه:
زنان باردار بايد از ماه چهارم بارداري، داروي آهن را دريافت کنند.
در سنين کم و بچه هاي شيرخوار نيز کم خوني ديده مي شود که علت آن عدم وجود آهن کافي در شير مادر است.
اختلالات تغذيه اي در بچه هايي که به مدرسه مي روند، مي تواند باعث کمبود آهن شود.
در افراد مسني که تنها زندگي مي کنند و يا در آسايشگاه هاي خيريه و سالمندان هستند، به علت بد غذايي يا اختلالات تغذيه اي، ممکن است کم خوني مشاهده شود، بخصوص آنهايي که از سلامت دهان و دندان خوبي برخوردار نيستند و به علت عدم توانايي در جويدن و خوردن غذا، معمولاً به اندازه کافي آهن دريافت نمي کنند.

[ جمعه هفدهم دی 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

[ جمعه دهم دی 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

[ جمعه دهم دی 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

عفونت با آسکاريس شايع ترين آلودگي کرمي در انسان است که حدود يک بيليون نفر را در سراسر جهان آلوده کرده است. اين عفونت در بچه هاي سنين قبل از مدرسه يا سالهاي اوليه مدرسه شايع تر است .
راه انتقال:
از راه خوردن تخمهاي آلوده کننده همراه با خوراک يا آب است. خوراکي هايي که خام خورده مي شوند مانند سالاد و سبزي ها، آلودگي را منتقل مي نمايند. راه هاي ديگر انگشتان آلوده به خاک يا خوردن خاک آلوده (خاک خوري) گرد وغبار است که مي تواند در انتشار آلودگي به آسکاريس در مناطق کويري نقش مهمي داشته باشد.
علايم شايع :
- تحريک پذيري - بي قراري مثانه - اشتهاي متغير يا بي اشتهايي - خستگي مکرر - کاهش وزن يا فقدان وزن گيري مناسب (در کودکان ) - دردهاي پيچشي شکم - اسهال (گاهي ) - سرفه و خس خس (به ندرت ) - کرم ها ممکن است گاهي در مدفوع يا بستر کودکان ديده شوند. به ندرت ممکن است کرم ها با استفراغ خارج شوند.

[ دوشنبه ششم دی 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

در برخي شرايط مانند قرار گرفتن طولاني در معرض آب و هواي بسيار سرد و يا غوطه ور شدن در آب بسيار سرد، بدن توانايي توليد حرارت لازم را براي مقابله با سرماي محيطي ندارد و در نهايت دچار کاهش دماي عمومي بدن مي گردد. به اين حالت به اصطلاح «هيپوتر» مي گويند.
نشانه اين افراد عبارت است از :
- ابتدا بدن آنها دچار لرز مي شود - پوست سرد و خشک مي شود - نبض کند مي گردد
- تعداد تنفس بيمار کمتر از حالت طبيعي مي شود - درجه حرارت بدن به 35 درجه يا کمتر مي رسد - خواب آلودگي ظاهر مي شود که ممکن است به کما منجر شود - ممکن است ايست قلبي رخ دهد

کمکهاي اوليه

همانند ساير سوانح، ابتدا ارزيابي صحنه حادثه، دور کردن يا پرهيز از خطر و درخواست کمک را فراموش نکنيد.سپس ارزيابي اوليه مصدوم (کنترل راه هوايي، تنفس، ضربان قلب) و ديگر کمکهاي اوليه ضروري در صورت لزوم، انتقال مصدوم به مکان گرم و خشک و ترجيحاً سربسته (مانند ساختمان، چادر، خودرو و ...)
خارج کردن لباسهاي مرطوب، خيس يا تنگ مصدوم و در صورت امکان پوشاندن لباس خشک به مصدوم و قرار دادن وي در داخل کيسه خواب يا انداختن چند پتوي گرم و خشک روي او.هيچ گاه بدن مصدوم را با مالش گرم نکنيد و او را نيز تشويق به انجام فعاليتهاي بدني و راه رفتن نکنيد.به دليل کاهش درجه حرارت بدن و بروز اختلال در سيستم الکتريکي قلب، هر ضربه ناگهاني ممکن است منجر به بي نظمي هاي بسيار شديد و کشنده در ضربان قلب فرد گردد. بنابراين حتي براي خارج کردن لباس هاي مصدوم ابتدا آنها را قيچي کرده و سپس از بدن مصدوم خارج کنيد.در صورتي که فرد هوشيار است و دچار تهوع و استفراغ شديد نيست، مي توانيد، نوشيدني و غذاي گرم به وي بدهيد .

[ یکشنبه پنجم دی 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

زخم بستر مانند همه بيماريها داراي درجه بندي است و اقدامات لازم براي اين عارضه، در مراحل مختلف آن متفاوت است. دو علت اصلي ايجاد زخم بستر عبارتند از:


- فشار وارد آمده بر پوست
- اصطکاک به وجود آمده بين پوست بيمار و بستر به علت کشيده شدن بيمار بر روي آن.
عواملي که زمينه را براي زخم بستر فراهم مي کنند عبارتند از: سؤ تغذيه، بي حرکتي، اختلالات عروقي (به علت ديابت+ سن بالا+ فشارخون) و ساير بيماري ها.
علاوه بر اينها نمناکي پوست به علت بي اختياري ادرار و مدفوع همچنين لغزيدن بيمار هنگامي که او را در بستر نشانده و يا سرش را بالاتر قرار داده ايم باعث تشديد زمينه هاي ايجادکننده زخم بستر مي شود.
جلوگيري از زخم بستر

جابه جا کردن بيمار هر يک تا دو متر، تشويق بيمار براي جابه جايي يا ورزش حتي براي مدت زمان اندک، ماساژ دادن مناطقي از پوست که تحت فشار قرار دارند، کمک گرفتن از فيزيوتراپي، تا جايي که مي توانيم نگذاريم پوست بيمار خيس باشد، جلوگيري از کشيده شدن بيمار بر روي بستر (اگر مي خواهيم او را در بستر بالا بکشيم با کمک ديگران اين کار را بکنيم و او را روي بستر نکشيم)، اگر پوست خيلي خشک است با استفاده از کرم و موادي مثل وازلين آن را نرم کنيم تا هم به عنوان يک محافظ پوست باشد و هم خونرساني به پوست را بيشتر کند و با استفاده از تشکهاي مواج حاوي هوا يا آب مي توان از زخم بستر جلوگيري کرد.
درمان زخم بستر

به طور کلي مجموعه اقدامات لازم براي درمان زخم بستر علاوه بر اقدامات جلوگيري کننده از عود يا پيشرفت آن عبارتند از:
- تغذيه مناسب شامل کالري و پروتئين کافي. ثابت شده است تغذيه خوب و کافي بيمار به علاوه استفاده از ميزان کافي ويتامين C و سولفات روي (به صورت کپسول و شربت) به ترميم زخم کمک مي کند.
- استفاده از سوندگذاري مثانه در صورت وجود بي اختياري، يادمان باشد اگر بيمار بي اختياري ادراري ندارد، از سوند مثانه استفاده نکنيد؛ زيرا علاوه بر آنکه کمکي به بيمار نمي کند باعث آلودگي مثانه و ايجاد عفونت ادراري هم مي شود.
- استفاده از ژل که با نام هيدروژل در بازار وجود دارد و پوشاندن زخم بستر با اين ماده باعث تسريع در بهبود بيمار مي شود.
- پاک کردن بافتهاي مرده با استفاده از دست و امکانات جراحي يا با استفاده از موادي که داراي آنزيمهاي کلاژنار هستند باعث ايجاد بافت گرانوله شده و به تسريع بهبود زخم کمک مي کند. گاهي مي توان با استفاده از کشيدن گاز استريل خشک برروي زخم و يا با فشار دادن آن و مشاهده خارج شدن ذرات ريز خون از بستر زخم، اين کار را انجام داد. البته بهتر است اولين بار اين کار را زير نظر پزشک يا پرستاري که براي محافظت و درمان زخم بر بالين بيمار حاضر شده انجام داد.
- پوشاندن محل زخم با آنتي بيوتيک موضعي (مثلاً پماد تتراسايکلين) به صورت معمول نيازي نيست و توصيه نمي شود، اما اگر عفوني شده باشد علاوه بر پماد جلدي ذکر شده مي توان از موادي مثل سولفاديازين نقره براي کم کردن باکتري ها استفاده کرد.
- اگردور تا دور زخم قرمز، متورم و دردناک باشد به عفونت پوست شک داشته باشيم بايد از آنتي بيوتيک خوراکي مثل سفالکسين استفاده کنيم. اگر يک زخم خوب نمي شود و از محل آن چرک خارج مي شود بايد به فکر عفونت استخوان قرار گرفته در زير زخم باشيد و با پزشک مشورت کنيد.
- استفاده از تشکهاي مواج به بهبود زخم کمک مي کند

[ سه شنبه بیست و سوم آذر 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

کمي بلندتر قدم برداشتيد و حالا زانويتان درد گرفته است. زانو درد، چيزي بسيار شايع است. زانوها هميشه نسبت به وارد شدن ضربه و کبود شدن حساس بوده اند. جوامع هر چه فعال تر مي شوند، زانوها بيشتر در معرض سائيدگي قرار مي گيرند و روز به روز بر مبتلايان به زانو درد افزوده مي شود.
يک زمين خوردن، پيچ خوردن، يا ضرب ديدن زانو و نيز جراحت قديمي که کاملاً التيام نيافته است نسبت به تغيير هوا حساس مي شود و درد مي گيرد. اما بيشترين دردهاي مکرر و خودبه خود زانو، ناشي از کار زياد آن است.
مفصل زانو داراي رباطهاي محکمي براي نگاه داري و محافظت، غضروفي به صورت يک بالشتک براي استخوانها، و وترهايي براي اتصال ماهيچه ها به يکديگر است. اما حتي اين بافتهاي کشسان نيز محدوديت هايي دارند. خم شدن يا چرخيدن بيش از حد، دويدن زياد يا پرش، مي تواند باعث پارگي يا التهاب آنها شود.
آسيب وارد شده به اين بافتها، به سطوح استخواني مفصل زانو هم سرايت مي کند. بافتهاي زانو مانند يک کمک فنر اتومبيل عمل مي کنند و اگر توقف ناگهاني آن يا فشار بيش از حد بر آن زياد باشد، فرسوده مي شود. در فرسودگي کمک فنر شما صداي مالش فنر بر فلز را مي شنويد و در زانو، درد ناشي آزمايش استخوانها را بر هم احساس مي کنيد.


ادامه مطلب

[ دوشنبه دهم آبان 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

پس از تولد اولين فرزندم آن قدر خوشحال بودم که احساس مي کردم روي آسمانها پرواز مي کنم تا آنجا که زمين و زمان و حتي خودم را فراموش کرده بودم. ابتدا متوجه گزگز و سوزش سرانگشتان پاهايم نمي شدم! خانواده و حتي برخي از پزشکان معالجم اين عارضه را به کم خوني پس از زايمان نسبت مي دادند، اما درمانها و مواد مغذي نتوانست اين مشکل را برطرف کند تا اينکه سرانجام بيماري ام « MS » تشخيص داده شد.ابتدا شيريني تولد فرزندم تا آنجا به تلخي بدل شد که ديگر حتي نسبت به او نيز بي تفاوت شده بودم، اما کم کم با توکل به خداوند توانستم به زندگي اميدوار شوم.
راستي شما از بيماري « MS » چه مي دانيد؟ بيماري که نام وحشتناکي را با خود به يدک مي کشد و در مواردي حتي آن را از ايدز هم بدتر مي دانند !
آيا « MS » همين تابلوي وحشتناکي را دارد که از آن در اذهان عمومي وجود دارد؟ تجسم کنيد شما هيچ مشکل جسمي نداريد و فعاليتهاي عادي و روزمره زندگي تان را به خوبي انجام مي دهيد، اما ناگهان پس از بروز يک مشکل جزيي، براي شما تشخيص اين بيماري داده مي شود، چه مي کنيد؟ چطور با خودتان کنار مي آييد؟
حال خودتان را جاي يک بيمار « MS » بگذاريد، چه احساسي داريد؟ چه پرسشهايي در رابطه با اين بيماري به ذهنتان مي رسد که مايليد پاسخ آنها را بدانيد؟


ادامه مطلب

[ شنبه سوم مهر 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

در زمينه لکنت محققان تعاريف و تدابير گوناگوني ذکر کرده اند. اما در اينجا به تعريف دکتر وان پير که متداول ترين و جامع ترين تعريف درباره لکنت است، اشاره مي کنيم: وان پير بر اين باور است، لکنت زماني پديد مي آيد که در جريان طبيعي گفتار وقفه اي ناگهاني و غيرطبيعي به واسطه تکرار صداها، هجاها، کلمات و حتي عبارتها، کشيده گويي صداها و نيز ميان پراني صداها، هجاها و کلمات و گير يا قفل شدن دهان ايجاد شود که بعضاً با تيک هاي حرکتي همراه است.
بنابراين لکنت يک پديده فوق العاده پيچيده رواني - حرکتي است که در روند طبيعي گفتار فرد بروز يافته و به شکلهاي خفيف، متوسط و شديد ظاهر مي گردد. در يک جمله مي توان گفت، لکنت، اختلال در گفتار است که به صورت لحظه اي و موقتي در جريان گفتار پيش مي آيد و لحظاتي بعد گفتار به شکل روان و سليس ادا مي شود.

علل لکنت زبان
- اختلافات خانوادگي، داشتن پدر و مادر وسواسي و کمال جو.
- سخت گيري والدين در نحوه صحبت کردن و سخن گفتن صحيح کودک. در قبايلي که کودک در پيشرفت کلامي تحت فشار نيست، لکنت زبان وجود ندارد و اگر پدر و مادر بيش از اندازه دلواپسي از اشکالهاي تکلمي فرزند خود نداشته باشند، اشکالهاي تکلمي از بين مي رود.


- طبق نظر «بندورا» لکنت زبان بر اثر تنبيه شديد از طرف والدين ايجاد مي شود.
- آشفتگي هيجاني ممکن است در کودکي که تازه شروع به آموختن تکلم نموده است، باعث لکنت شود.
اگر کودک در اين مرحله مجبور شود که روشن و سليس صحبت کند، ممکن است دچار لکنت زبان گردد.
- مطالعات «رورشاخ» درباره لکنت زبان نشان مي دهد، عامل ارث هيچ گونه دخالتي نداشته و لکنت زبان ارتباطي مستقيم با اختلالات عاطفي شخصيتي و نشانه هاي وسواسي داشته است.
- همچنين فرضيه تسلط نيمکره اي بيان مي کند که کودکان در نتيجه تعارض بين دو نيمکره مغز براي کنترل فعاليت ساختمانهاي تکلمي در معرض لکنت زبان قرار مي گيرند و حاصل جمع بندي هاي جاري اين است که احتمالاً ژنتيک نيز در اين مورد وجود دارد، اما استرسهاي محيطي توأم با اين عامل به بروز لکنت منجر مي گردد.

درمان لکنت زبان
- خودداري از تنبيه و مسخره کردن کودک و اجازه مکالمه تا زمان پايان جمله يا جملات مورد نظر کودک نيز داده شود
- از کودک درخواست نماييد که آهسته و با آرامش صحبت نمايد
- استفاده از مکالمات تلفني براي کاهش اضطراب مکالمه حضوري و تقويت گفتار
- تحت فشار قرار ندادن کودک براي درست صحبت کردن
- قطع صحبتهاي کودک زماني که کودک از ناهنجاري گفتاري خويش صحبت مي کند
- برخورد ملايم و آهسته توأم با محبت و دادن زمان مکالمه بيشتر براي کودک
- مراجعه به افراد متخصص مانند گفتار درمان و مشاوران و روان درمان گران

[ جمعه بیست و ششم شهریور 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

مري لوله درازي است بين ستون فقرات و جناغ که در دنباله حلق قرار دارد و معده را با حلق مربوط مي سازد. و سرطان آن، پنجمين سرطان شايع در دنياست که بيشتر در مردان رخ مي دهد. متأسفانه به دليل تشخيص دير هنگام سرطان مري، اکثراً مرگ زا و کشنده است.
سرطان مري عبارت است از رشد بافت سرطاني در مري که در آن سلولها بدون کنترل شروع به تقسيم مي کنند. سرطانهايي که در مري آغاز مي شوند معمولاً در جايي که مري در قفسه سينه قرار دارد، رخ مي دهند. سرطان مري در افراد بيشتر از 50 سال و در هر دو جنس ايجاد مي شود اما در مردان شايع تر است.
اين نوع سرطان در کمربندي از آسيا، شمال ايران (گرگان، ترکمن صحرا، هشتپر ) حول کشورهاي چين، جمهوريهاي آسيايي شوروي سابق و مغولستان شايع تر است.
تومورهاي مري دو نوع خوش خيم و بدخيم هستند. در شهرهاي شمالي ايران به دليل استفاده مکرر از غذاهاي نمک دار براي تمام وعده هاي ناهار يا شام استعداد و آمادگي بيشتري به سرطان مري دارند.
علل
گرچه بيشتر علل ناشناخته هستند اما سيگار کشيدن و استعمال ساير فرآورده هاي دخاني، ترياک کشيدن، نوشيدن مشروبات الکلي و نوشيدن چاي داغ از عوامل بروز اين سرطان است. از ديگر عوامل مي توان مصرف ماهي دودي، غذاهاي نمک سود مانند کلم شور و خيارشور به مقادير زياد طي سال، ماهي شور، ترشي جات، سموم قارچها، کمبودهاي ويتاميني، املاح و ترکيبات معدني و شيميايي و علل ناشناخته را نام برد.
بيشتر سرطانهاي مري از خود مري آغاز مي شوند، اما در بعضي موارد هم، سرطان از جاي ديگر به مري گسترش مي يابد. سرطان مري ارثي نيست.
سرطان مري در سياه پوستان شايع تر از سفيد پوستان است. در ايالات متحده حدود 6 مورد جديد به ازاي هر 100 هزار نفر در سال شناخته مي شود که يک تا دو در صد تمام مرگ و ميرهاي ناشي از بدخيمي ها را تشکيل مي دهد.
در مناطقي از آسيا از استانهاي شمالي چين تا کرانه هاي درياي خزر در ايران شيوع بيماري بيش از 100 مورد به ازاي هر 100 هزار نفر جمعيت است، به طوري که 20 درصد مرگ و ميرهاي ناشي از بدخيمي بر اثر اين سرطان است. مناطق ياد شده را به اصطلاح «کمربند سرطان مري» مي نامند.
علائم باليني
اختلال بلع، درد زير جناغ، بي اشتهايي، کاهش وزن، خشونت صدا، خونريزيهاي پنهان گوارشي، درد، عفونتهاي مکرر ريوي.
علايم شايع
مشکل يا درد به هنگام بلع
کاهش وزن سريع
استفراغ مخاط خون آلود
تشخيص
راديوگرافي با بلع باريم ( ماده حاجب )، آندوسکوپي، نمونه برداري.
عوامل افزايش دهنده خطر
سيگار کشيدن
سؤ مصرف الکل
سابقه وجود تومور در سر و گردن
بيماري سلياک
فتق معده
تنگي مري
کمبود آهن
ترش کردن مزمن
نوشيدن چاي داغ، استعمال دخانيات، مصرف الکل، خوردن مواد اسيدي و قليايي و در نهايت وراثت از مهمترين عوامل پرخطر در بروز سرطان مري هستند.
با توجه به شيوع مصرف ناس در استان خراسان يا برنج خواري در استانهاي گلستان، گيلان و مازندران و همچنين نوشيدن چاي داغ در استان آذربايجان شرقي را مي توان جزو علل بروز دومين سرطان شايع کشور در اين مناطق برشمرد.
نتايج گروهي از پژوهشگران ژاپني نشان داد، بر اثر مصرف فراوان برنج، ميزان ويتامين B1 دريافتي کاهش و قوام مخاط مري در بخش فوقاني دستگاه گوارش افزايش مي يابد که اين تغييرات در درازمدت سبب سرطان مري مي شود.
آيا سن و جنس هم در بيماري سرطان مري تأثيري دارد ؟
در سرطان مري جنس هيچ تأثيري ندارد؛ يعني اينکه بگوييم مثلاً زنان بيشتر مبتلا مي شوند نسبت به مردان، چنين چيزي وجود ندارد، البته افرادي که گرفتار مي شوند بيشتر کساني هستند که در دهه 6 و 7 عمرشان قرار دارند.
البته امروزه متأسفانه سرطان مري در بين افرادي که جوان تر هم هستند، ديده مي شود. سرطان مري بيشتر کساني را مبتلا مي کند که زمينه رفلکس وجود دارد. بنابراين کساني که رفلکس دارند؛ مثلا کساني که ترش مي کنند و سوزش سردل دارند بايد اين موضوع را جدي بگيرند.
پيشگيري
بهترين راه پيشگيري از سرطان مري، عدم استعمال دخانيت و پرهيز از ترياک، خودداري از نوشيدن مشروبات الکلي و چاي داغ و خوراکي هاي نمک سود است. افرادي که در بلع غذاهاي جامد دچار مشکل باشند، اما مايعات را به آساني مي توانند بخورند بايد به پزشک مراجعه کنند.
در صورت بروز هرگونه اختلال گوارشي که بيش از 5 روز طول بکشد به پزشک مراجعه نماييد.
عواقب موردانتظار
اين بيماري در حال حاضر علاج ناپذير است. تشخيص زودهنگام و درمان تهاجمي تنها شانس بقاي فرد به شمار مي روند. در هر صورت، مي توان علايم را رفع نمود يا تحت کنترل درآورد.
تاکنون چند مورد سرطان مري وجود داشته که سرطان بدون هيچ دليل مشخصي خوب شده است. تحقيقات در رابطه با علل و روشهاي درماني اين بيماري ادامه دارد، بنابراين اميد مي رود که درمانهاي روزبه روز بهتري ابداع شوند و نهايتاً بتوان اين سرطان را معالجه نمود.
عوارض احتمالي
اگر درمان فوراً آغاز نشود، سرطان مري سريعاً به ريه ها و کبد گسترش مي يابد.
درمان
جراحي، شيمي درماني و اشعه درماني.

[ دوشنبه بیست و دوم شهریور 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

بيماريهاي قلب در رأس علل مرگ هر دو گروه مردان و زنان قرار دارد و حمله قلبي عبارت است از مرگ سلولهاي عضلاني قلب در اثر کاهش يا توقف جريان خون سرخرگهاي قلب. گرچه اين موضوع اغلب در افراد بالاي 40 سال رخ مي دهد. اما مي تواند در هر گروه سني ديده شود. اين بيماري در مردان شايعتر، اما ميزان بروز آن در خانمها نيز رو به افزايش گذاشته است.
مهمترين علائمي که در ارتباط با بيماريهاي قلب وعروق مي باشند شامل موارد زير است:

احساس ناراحتي در قفسه سينه

اگرچه يکي از مهمترين علائم تنگي سرخرگي عروق قلبي احساس ناراحتي در قفسه سينه مي باشد اما هرگونه ناراحتي در قفسه سينه الزاماً ناشي از مسائل قلبي نيست. ناراحتي قفسه سينه در صورتي که ناشي از تنگي سرخرگهاي قلب باشد، اصطلاحاً « آنژين قفسه صدري» نام داشته و مشخصات آن اين است:
- در اغلب موارد بصورت فشارنده و در ناحيه پشت جناغ مي باشد.
- با فعاليت افزايش و با استراحت تخفيف مي يابد.
- ممکن است به بازو دست چپ و گاهي به گردن و فک انتشار يابد.
- با مصرف قرصهاي زيرزباني نيتروگليسيرين در طي 3 تا 5 دقيقه قطع مي شود.
- معمولاً ارتباطي با وضعيت بدن(خوابيدن يا نشستن) ندارد. در صورتي که درد شديد قفسه سينه همراه با علائمي نظير تعريق سرد، تهوع و استفراغ باشد و يا به مدت طولاني (بيشتر از 30 دقيقه) طول بکشد با توجه به احتمال حمله قلبي مراجعه سريع به اورژانس الزامي است.
در صورتي که درد آنژيني به صورت متناوب و در حالت استراحت ايجاد مي شود احتمال بروز حمله هاي قلبي زياد بوده و مراجعه فوري به اورژانس توصيه مي شود.
- دردهاي غيرآنژيني قفسه سينه:در صورتي که درد قفسه سينه ارتباطي با فعاليت نداشته باشد، با قرص زيرزباني نيتروگليسيرين تغييري نکند و با تنفس و سرفه و يا تغيير وضعيت تشديد شود در اين صورت احتمال قلبي بودن درد بيمار کم مي باشد و عامل غيرقلبي نظير اسپاسم عضلاني و مسائل استخواني مطرح مي باشد.
درد سوزشي پشت جناغ که بعد از مصرف غذا ايجاد شده و با خوابيدن و خم شدن تشديد شده و با تغيير مزه دهان بصورت ترش و با مصرف شربتهاي ضداسيدي و يا قرصهايي نظير رانيتيدين کاهش مي يابد مطرح کننده برگشت محتويات معده به مري(رفلاکس) مي باشد.
درد قفسه سينه که با تنفس تشديد شده و همراه تنگي نفس، سرگيجه و... مي باشد بخصوص در صورتي که با خوابيدن تشديد مي يابد ممکن است ناشي از علل مهمي از قبيل آمبولي ريه و يا التهاب پرده هاي قلب بوده و در اين موارد مراجعه به پزشک متخصص حتماً توصيه مي شود.


ادامه مطلب

[ دوشنبه پانزدهم شهریور 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

بيماريهاي قارچي شايع پوست به دو دسته تقسيم مي شوند که عبارتند از: بيماري «تينئا» و بيماري «کانديديازيس». تينئا را کچلي ترجمه کرده اند که خيلي واژه رسايي نيست؛ زيرا کچلي بيشتر طاسي سر را به ذهن متبادر مي کند در صورتي که بيماري کچلي، پوست ديگر نقاط مانند کشاله ران، دست، پا، صورت و...را نيز درگير مي کند و لزوماً تنها به معني از بين رفتن مو نيست .
عامل ايجاد «تينئا» قارچي ميکروسکوپي به نام «درماتوفيت» مي باشد که سه خانواده بزرگ از اين قارچ وجود دارد که عبارتند از: «تريکوفيتون» ها، «ميکروسپوروم» ها و «اپيدرموفيتون» ها. براساس محل ايجاد بيماري، «تينئا» ها پسوند مي گيرند؛ مثلاً کچلي سر را «تينئا کاپيتيس» مي گويند که تينئا همان بيماري قارچي و کاپيتيس به معني سر مي باشد.
درماتوفيتها براساس محل زندگي شان به انواع خاک دوست ، حيوان دوست و انسان دوست تقسيم مي شوند که اين به معني آن است که هر گروه از اين قارچها تمايل به زندگي در آن محيط بخصوص را دارند و در صورتي که در محيطي غير از محيط خاص مورد علاقه خود رشد کنند، مي توانند در ميزبان خود باعث التهاب زيادي شوند که اين بعلت پاسخ شديد سيستم ايمني ميزبان به قارچ است .به طورکلي هرچه محيط قارچ بيماري زا از محيط طبيعي زندگي قارچ دورتر باشد، التهاب ايجاد شده نيز شديدتر است. بنابراين قارچهاي خاک دوست بيش از حيوان دوست و اينها بيش از انسان دوست ها باعث التهاب در پوست انسان مي شوند .

کچلي سر
بيماري کچلي سر بيماري کودکان است که بيشتر در سنين دبستان رخ مي دهد. اين بيماري به علت درماتوفيتهاي حيوان دوست و يا انسان دوست ايجاد مي شود. کچلي سر مي تواند به شکل التهابي و يا غير التهابي رخ دهد .
در نوع التهابي که بيشتر به علت قارچهاي حيوان دوست رخ مي دهد و در مناطق روستايي شايع تراست، ضايعات شديداً التهابي به شکل کيستهاي چرکي و گاه دردناک همراه با ترشح چرک و خون مي باشد که پس از مدتي باعث ريختن موها در منطقه مبتلا مي گردد و اين ريزش مو به صورتي است که ديگر برگشت پذير نبوده و براي هميشه باعث طاسي آن ناحيه مي شود به همين علت اين بيماري بايد خيلي سريع تشخيص داده شود و درمان شروع گردد تا از اين عارضه بد شکل کننده هميشگي جلوگيري شود .
طاسي به وجود آمده بر اثر اين بيماري معمولاً کمتر از آن چيزي است که در ابتداي بيماري انتظار مي رود و اغلب از بين ضايعات موهايي به صورت دسته دسته دوباره رويش مي کند که اين بستگي به شروع سريع درمان دارد. درمان اين نوع کچلي با داروي خوراکي «گريزئوفولوين» مي باشد و طول درمان نيز حداقل 6 هفته است . اين دارو را بايد همراه غذا مصرف نمود تا جذب آن بهتر شود و مي توان در دو نوبت آن را مصرف نمود .
پايان درمان را مي توان بر اساس بهبود ضايعات تعيين نمود و بهتر است که آزمايش قارچ شناسي پس از درمان نيز انجام شود تا از نبود عوامل قارچي در ضايعات نيز اطمينان حاصل شود.

کچلي بدن
اين نوع کچلي قارچي در تنه و اندامها رخ مي دهد و مي تواند به علت قارچهاي حيوان دوست و يا انسان دوست رخ دهد . ضايعات مشخصه آن به شکل تغيير رنگ گرد و همراه با پوسته ريزي و خشکي در حاشيه ضايعات مي باشد . اين ضايعات از اطراف بزرگ شده و در وسط بهبودي نشان مي دهند که به اين نوع ضايعات «آنولر» گفته مي شود .
تعداد اينها مي تواند يک و يا چند عدد باشد و اندازه آنها نيز از کوچک تا خيلي بزرگ متفاوت است. اين ضايعات معمولاً خيلي خارش دار نيستند و تنها وجود ضايعات پوستي باعث مراجعه بيمار به پزشک مي گردد.
گاهي اين نوع کچلي در باشگاه هاي ورزشي بخصوص باشگاه هاي کشتي شايع مي شود که اين به علت تماس پوست ورزشکاران با هم است. درمان کچلي بدن نيز استفاده از داروهاي موضعي ضد قارچ مانند کلوتريمازول و ميکونازول است، اما بهتر است از داروهاي خوراکي ضد قارچ استفاده شود تا پاسخ بهتري بگيريم.

کچلي کشاله ران
اين نوع بيماري قارچي در آقايان و در ناحيه کشاله ها رخ مي دهد و در ورزشکاران شايع تر است. ضايعات به شکل تغيير رنگ با حدود مشخص به صورت دو طرفه در کشاله هاست که مي تواند بخصوص در مناطق گرم همراه خارش زياد وحتي افزايش ضخامت پوست بر اثر خارش گردد.اين نوع کچلي از انواع شايع در تابستانها بوده و انتقال از طريق پوست به پوست و يا استفاده از لباسها و يا حوله فرد مبتلا مي باشد و در استخرها مي تواند اين انتقال راحت تر انجام شود.
در درمان اين بيماري نيز از داروهاي ضد قارچ خوراکي مانند گريزئوفولوين، تربينافين ويا ايتراکونازول مي توان استفاده نمود . البته گاه اين بيماري با درمانهاي موضعي نيز قابل درمان است، اما درمان خوراکي بهتر و سريع تر باعث بهبود مي گردد.

کچلي پا
اين نوع کچلي نيز در تابستانها و در کساني که از استخرهاي عمومي استفاده مي کنند و يا مدت زمان زيادي از روز بايد از کفشهاي بسته استفاده کنند، شايع تر است. ضايعات به چند شکل مي تواند رخ دهد.
گاهي اين بيماري تنها با پوسته ريزي مرطوب بين انگشتان پاها بروز مي کند و حتي بيمار نيز متوجه آن نمي شود. گاه به شکل ضايعات پوستي قرمز رنگ همراه پوسته ريزي خشک و بدون خارش در کناره و کف پاها بروز مي کند.
گاه نيز به شکل تاولهاي بزرگ و کوچک در کف پاها بروز مي کند که مي تواند همراه خارش نيز باشد. در اين شرايط گاه به علت کلفتي پوست کف پا تاولهاي سالم بزرگي ايجاد مي شود که سقف اين تاولها سفت مي باشد.
کچلي پا را بيماري پاي ورزشکاران نيز مي گويند که اين شيوع بيشتر در ورزشکاران به علت تعريق و استفاده از کفشهاي بسته لاستيکي مي باشد که در طولاني مدت مي تواند باعث تسهيل ورود قارچ به پوست گردد.
درمان اين نوع کچلي نيز استفاده از داروهاي ضد قارچ خوراکي بوده و براي پيشگيري نيز بايد استفاده از کفشهاي باز و خشک نمودن پاها پس از شستشو را مورد توجه قرار داد.
انواع ديگر کچلي
کچلي دست، کچلي ناخن و کچلي صورت از انواع ديگر کچلي مي باشد که در مورد کچلي صورت و دست تقريباً شبيه همان کچلي بدن بوده با اين تفاوت که احتمال افزايش شدت بيماري با آفتاب وجود دارد و در مورد دست نيز شباهت اين بيماري با بيماري اگزماي دست يا همان حساسيت پوست دست مي تواند در تشخيص ايجاد اشکال کند .
کچلي ناخن نيز با تغيير رنگ ناخن و جدايي صفحه ناخن از بستر آن خود را نشان مي دهد و با آزمايش مستقيم قارچ شناسي مي توان به تشخيص اين بيماري رسيد و به درمان پرداخت که درمان اين نوع کچلي نسبت به بقيه موارد طولاني تر است .

کانديديازيس
اين بيماري توسط يک نوع قارچ مخمر به نام «کانديدا آلبيکانس» ايجاد مي شود. اين قارچ گاهي به شکل غيربيماري زا در دهان، واژن، کشاله ران و زيربغل و ديگر مناطق مرطوب پوست وجود دارد.
شايع ترين کانديديازيس همان بيماري برفک شيرخواران و نوزادان مي باشد که نوزاد بعلت عبور از کانال زايماني و به علت وجود کانديدا در آنجا دچار اين بيماري مي شود .
برفک به شکل برجستگي هاي سفيد خاکستري در روي مخاط دهان و زبان بروز کرده که با کندن اين ضايعات مناطق خونريزي دهنده ايجاد مي شود. درمان اين نوع برفک استفاده از داروهاي ضد کانديدا مانند نيستاتين مي باشد که به صورت قطره نيز وجود دارد .
برفک در بزرگسالان معمولاً رخ نمي دهد، مگر در موارد نقص ايمني که بايد علت اين نقص ايمني حتماً بررسي شود. گاهي کانديديازيس دهاني با کاهش پرزهاي زباني بروز مي کند که به اين نوع ، کانديديازيس آتروفيک مي گوييم .گاهي نيز به صورت برجستگي هاي سفت و چسبنده و شبيه سنگ در مخاط دهان رخ مي دهد که به آن لوکوپلاکي کانديدايي و يا کانديديازيس هيپرتروفيک مي گوييم. البته علل لوکوپلاکي موارد ديگري نيز هست مانند سفليس، سيگار، سرطان مخاط دهان، استفاده از ادويه جات و...که بايد احتمال آنها را نيز در نظر داشت.
کانديديازيس در پوست به شکلهاي مختلفي بروز مي کند که يکي از شايع ترين آنها اينترتريگوي کانديدايي است که بيشتر در کشاله ها، زيربغل ها، زير و وسط پستانها، باسن و بين انگشتان دست مي تواند رخ دهد. ضايعات در اين موارد به شکل قرمزي براق وهمراه پوسته ريزي در حاشيه ضايعات و معمولاً مرطوب و ترشح دار مي باشد .
در شيرخواران در ناحيه پوشک کانديديازيس مي تواند باعث تشديد درماتيت پوشک گردد و تشخيص آن با ضايعات اقماري قرمز رنگ در اطراف ضايعه اصلي مي باشد . در اين موارد معمولاً قعر شيار کشاله ران نيز دچار قرمزي و التهاب است که در درماتيت پوشک چنين چيزي وجود ندارد و اين ناحيه معمولاً مبتلا نيست.
کانديديازيس بين انگشتان دست در زنان ميانسال و مسن که به مدت طولاني دستهايشان در آب و در حال شستشو هستند شايع تر است و در افراد ديابتيک نيز مي تواند با وفور بيشتري رخ دهد .

[ دوشنبه هشتم شهریور 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

بيماري پاي بي قرار نوعي اختلال حرکتي و اختلال خواب است. افراد دچار اين بيماري بسختي مي توانند مشکل حسي مبهم در

عمق پاهاي خود را توصيف کنند. اين بيماران نياز مبرمي به حرکت دادن پاهايشان دارند. احساس کشيدگي، سوزش، گزگز، احساس کاذب حرکت مايع يا حرکت مورچه در ساق پاها مواردي اند که بيماران ذکر مي کنند.
بيشتر بيماران نمي توانند به خواب روند يا مکرراً از خواب بيدار مي شوند. علايم با حرکت دادن پاها بهتر مي شوند و موقع استراحت بدتر مي شوند. همچنين اوج علايم عصرها و شبهاست.
گاهي همراه اين بيماري، پرش در پاها بلافاصله پس از بخواب رفتن يا در طي خواب رخ مي دهد، نام اين پرشها «حرکات دوره اي اندام در خواب» است.
اين بيماري بسيار شايع است، ولي اغلب بيماران نمي دانند که اين يک اختلال در سيستم مغز و اعصاب است.
بيماري پاهاي بي قرار يک اختلال عصبي حرکتي شايع است که حدود 10 درصد از بزرگسالان را مبتلا مي کند.
حدود يک سوم از مبتلايان به بيماري پاهاي بي قرار داراي علايم متوسط تا شديد هستند و به درمان طبي نياز دارند. هرچند تقريبا يک سوم از بيماران مبتلا به آن براي اولين بار علايم خود را پيش از 18 سالگي تجربه مي کنند، ولي شيوع اين بيماري با افزايش سن، افزايش مي يابد. اين بيماري در زنان و نيز در افراد بي تحرک و داراي اضافه وزن، شايع تر است. استعداد ژنتيکي، براي ابتلا به اين بيماري در آنهايي که در سنين پايين تر دچار مي شوند، وجود دارد .
ممکن است بيماري پاهاي بي قرار يک اختلال اوليه باشد، يا اينکه ثانويه به کمبود آهن، نارسايي کليه، بارداري يا استفاده از داروهاي خاص يا آسيب طناب نخاعي باشد. درمان علل ثانويه بيماري پاهاي بي قرار ممکن است به بهبود يا برطرف شدن علايم منجر شود.
اين بيماري در بيماران مبتلا به بيماري پارکينسون بيشتر از عموم جمعيت مي باشد؛ بيماري پاهاي بي قرار با افزايش خطر ابتلا به بيماري پارکينسون همراه نبوده است.

علل بيماري پاي بي قرار

علت قطعي اين بيماري معلوم نيست. احتمال دارد مشکل مربوط به ماده اي باشد بنام دوپامين.
دوپامين يک ماده شيميايي است که در بدن توليد مي شود و براي ارتباط بين برخي سلولها در مغز لازم است. براي توليد دوپامين، آهن لازم است. بنابراين کمبود آهن مي تواند توليد اين ماده را مختل کند.
برخي داروها ممکن است علايم بيماري بي قرار را ايجاد کنند، نظير بعضي داروهاي سرماخوردگي، داروهاي معده، داروهاي ضد افسردگي و بعضي داروهاي ديگر روان پزشکي. همچنين شکلات، نيکوتين، الکل يا هر چيزي که کافئين داشته باشد مانند قهوه، چاي، و نوشابه مي توانند علايم اين بيماري را تشديد کنند.
بعضي افراد دچار بيماري پاي بي قرار هيچ مشکل طبي ديگري ندارند، ولي ممکن است افراد ديگري در خانواده مثل برادر، خواهر، مادر، پدر و فرزندان نيز درگير اين بيماري باشند يعني بيماري مي تواند ژنتيکي باشد که در اين صورت به آن فرم اوليه مي گويند و اين فرم معمولا در سنين پيش از 50 سالگي شروع مي شود.
اگر چه نام اين بيماري پاي بي قرار است، ولي در موارد شديد ممکن است دستها هم مبتلا شوند. خوب است بدانيد بيماري پاي بي قرار در فرهنگهاي مختلف اسامي متفاوتي دارد.
عناوين مختلفي از قبيل گزگز کردن، تير کشيدن و... اصطلاحات شايعي هستند که در مورد اين بيماري به کار مي روند، اگرچه در اکثريت مواقع اين بيماري در موقع استراحت بروز مي کند ولي در موارد شديدتر در هنگام فعاليت هم اتفاق مي افتد.
اين بيماري ممکن است در حاملگي، نارسايي کليه، کمبود آهن، مشکلات تيروييد و بيماريهاي سيستم اعصاب محيطي رخ دهد. در اين صورت به آن فرم ثانويه مي گويند و اين فرم معمولا در سنين پس از 50 سالگي شروع مي شود.
هيچ روش آزمايشگاهي يا تصويربرداري نمي تواند اين بيماري را تشخيص دهد و تشخيص صرفاً توسط پزشک بر اساس شرح علايم بيمار داده مي شود. ولي آزمايش خون و روشهاي ديگر مي تواند در رد بيماريهاي ديگر و بررسي فرمهاي ثانويه کمک کند.

علل بيماري پاي بي قرار

- پايين بودن سطح خوني آهن
- اختلال جريان خون در پاها
- اختلال اعصاب ناحيه نخاع يا پاها
-اختلالات عضلاني
- اعتياد به الکل
- کمبود ويتامينها يا مواد معدني خاص
در صورتي که علايم زير را احساس مي کنيد، مبتلا به بيماري پاي بي قرار هستيد:
- اضطرار شديد براي حرکت دادن پاها
- احساس ناخوشايند در پاها از قبيل مورمور شدن، گزگز، احساس حرکت حشرات روي پوست و...
- بدتر شدن علايم با استراحت يا عدم فعاليت بخصوص در حالت نشسته و درازکش
- بهتر شدن علايم با حرکت دادن پاها
- بدتر شدن علايم در عصر و شب يا در زمان خواب

درمان

- ترک قهوه و الکل
- ترک سيگار
- ورزش روزانه
- پيش از اينکه زياد خسته شويد بخوابيد
- ساعات خواب و بيداري خود را منظم کنيد
بيماريهايي که باعث تشديد يا ايجاد پاي بي قرار مي شوند، نظير کمبود آهن بايد توسط پزشک درمان شوند.
داروهايي که اثري شبيه دوپامين دارند توسط پزشک تجويز مي شوند مانند سيفرول (ميراپکس يا پرامي پکسول)، رکيپ (روپينيرول)، لوودوپا و...
گاهي با اين داروها علايم در عصر زودتر رخ مي دهند و شديدتر مي شوند و در اين صورت بايد پزشک خود را مطلع سازيد تا ميزان يا زمان يا نوع دارو را عوض کند.

درمان بيماريهاي زمينه اي

اگر بيماري پاهاي بي قرار، ثانويه به بيماري زمينه اي ديگر باشد، درمان آن بيماري مي تواند سبب بهبود يا برطرف شدن علايم شود. به عنوان مثال، افراد مبتلا به کمبود آهن (با يا بدون کم خوني) که به بيماري پاهاي بي قرار نيز مبتلا هستند ممکن است با مصرف آهن علايم شان برطرف شود.
اين بيماري حين بارداري، بويژه در سه ماهه سوم شايع و احتمالاً با زايمان برطرف مي شود.
افرادي که ثانويه به بيماري مزمن کليه دچار اين بيماري شده اند، ممکن است پس از پيوند کليه علايم شان برطرف شود.

[ جمعه بیست و پنجم تیر 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

درد ممکن است در خود ستون فقرات يا عضلات و رباط هاي اطراف آن بروز کند. در بيشتر موارد، درد پشت ناشي از يک مشکل جزيي است. با اين حال، درد مي تواند نشانه اي از يک بيماري زمينه اي جدي باشد.

علت درد پشت
شايع ترين علت درد پشت عبارت است از کشيدگي بيش از حد رباط ها يا عضلات در نتيجه سقوط يا فعاليت طاقت فرسا. ساير علل شايع درد پشت عبارتند از: آسيبهاي «شلاقي» (که منجر به درد گردن مي شوند) و بارداري و عادت ماهيانه . علل خطرناک تر عبارتند از: آسيب ديدن يک ديسک در ستون فقرات (که ممکن است نخاع يا اعصاب را تحت فشار قرار دهند يا آنها را تحريک کند) و بيماري کليه. در صورتي که درد پشت با مواردي مثل گرفتگي عضلات، تب، سردرد، استفراغ، تهوع، اختلال هوشياري، بي اختياري (ادرار يا مدفوع) يا هرگونه از دست دادن حس يا حرکت همراه باشد، مراجعه به پزشک ضرورت خواهد داشت.

انواع درد
ممکن است موارد زير وجود داشته باشند:
- درد مبهم تا شديد در پشت يا گردن که معمولاً با حرکت تشديد مي شود.
- دردي که به داخل اندامها منتشر مي شود و احتمالاً با گزگز و مورمور و کرختي همراه است.
- گرفتگي عضلات که سبب مي شود گردن يا پشت به حالت سفت يا خم شده درآيد.
- حساسيت در لمس عضلات

احتياط!
اگر مصدوم درد شديد در پشت دارد، به او کمک کنيد تا دراز بکشد و با يک پزشک تماس بگيريد.
- به بيمار توصيه کنيد که روي يک سطح مسطح (يا روي زمين يا روي يک تشک سفت) در راحت ترين وضعيت ممکن دراز بکشد.
- به بيمار توصيه کنيد، در حد توان، بي حرکت بماند تا درد تسکين پيدا کند. به بيمار کمک کنيد تا قرصهاي ضددرد خود را بخورد. اگر علايم پايدار بودند، با پزشک خود تماس بگيريد و يا بيمار را به بيمارستان منتقل کنيد.

مورد خاص
شما مي توانيد با استفاده از يک روزنامه تا شده که با يک باند يا روسري پوشيده شده باشد، يک گردنبند موقت بسازيد و (به کمک آن) درد گردن را بهبود ببخشيد. مرکز اين گردنبند را در جلوي گردن بيمار و در زير چانه قرار دهيد. دو انتهاي آزاد (گردنبند) را به دور گردن بيمار بچرخانيد و در جلو گره بزنيد. مطمئن شويد که تنفس مختل نشده باشد.

[ شنبه دوازدهم تیر 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

ده ها سال است که تحقيقات و پژوهشهاي گسترده اي در زمينه لکنت زبان صورت گرفته است. حاصل اين تلاشها تاکنون ارائه نظريه هاي دو پهلو و ضد و نقيضي است که مجموع آنها ما را دوباره به نقطه اول ناشناخته ها هدايت مي کند. به اين ترتيب، نه فقط در «درمان لکنت زبان» موفقيتي به دست نمي آيد، بلکه به هيچ يک از «پرسشهاي کليدي» اين عارضه نيز پاسخي روشن و مستدل داده نمي شوند . از جمله:
- لکنت زبان چگونه آغاز مي شوند؟
- لکنت زبان چگونه گسترش مي يابد؟
- چرا لکنت زبان از خردسالي شروع مي شود؟
- چه تفاوتي بين «علت لکنت کردن بزرگسالان» با «علت لکنت کردن خردسالان» وجود دارد؟
- تعريف لکنت زبان چيست؟
- نقش «پنهانکاري» چيست؟
- چگونه«عوارض لکنت زبان» سبب لکنت کردن مي شوند؟
- شدت و ضعف لکنت زبان در يک فرد به چه عواملي بستگي دارد؟
- مفهوم «درمان لکنت زبان» در سنين مختلف چيست؟
- آيا علت يابي لکنت زبان مي تواند در درمان نقشي داشته باشد؟
- مبناي اندازه گيري شدت و ضعف لکنت زبان در افراد گوناگون چيست؟
- علل نابساماني هاي موجود در امر شناخت و درمان لکنت زبان چيست؟
- چرخه لکنت زبان چيست و چگونه شکل مي گيرد؟
- دامنه و وسعت آسيبهاي شخصيتي، ارتباطي و اجتماعي آن کدام است؟
- آيا خود شخص بايد درمان شود يا گفتار او؟ شايد ساده ترين و راحت ترين راه پاسخگويي به اين پرسشها را بتوان در نسبت دادن لکنت زبان به احتمال وجود يک ضايعه عضوي نامحسوس (مثل ضايعه مغزي، عصبي و ژنتيکي) عنوان کرد و البته همه کاسه و کوزه ها را بر سر آن شکست و نام آن را هم گذاشت «تحقيق و نظريه». از سويي، ممکن است همين نظريه ها مبناي مرجعي معتبر براي تقليد ديگر پژوهشگران قرار گيرند و اين گردونه باطل همچنان ادامه يابد. با تأسف بايد گفت، اين همان بلايي است که تاکنون دامنگير اين عارضه شده است.
نظريه پردازان لکنت زبان با سماجت عجيبي اصرار دارند تا براي اين عارضه، يک علت عضوي بتراشند. آنها تا به حال بي هيچ منطق و دليل علمي لکنت زبان را به عوامل زير نسبت داده اند:
- ضايعه مغزي، ژنتيکي، عصبي، رواني و...
- اختلال و ناهماهنگي تارهاي صوتي، اندامهاي گفتاري، پيام رساني سلولهاي عصبي، ريتم، تنفس، يک سو برتري نيمکره هاي مغز و...
ناکارآمدي نظريه هاي علت شناسي موجود سبب شده است تا اغلب پژوهشگران به چند نظريه مختلف و متضاد رو آورند. چنين ديدگاهي به نوبه خود، مشکلات را پيچيده تر و معما گونه تر کرده است.شيوه هاي درمان نيز که بايد بر مبناي علت شناسي و نظريه هاي موجود سازمان يافته باشند، به طور طبيعي نتوانسته اند کارآيي لازم و معتبري از خود نشان دهند و رضايت درمان کنندگان و درمانجويان را فراهم کنند، تا آن جا که اغلب متخصصان، لکنت زبان را بيماري ناشناخته و درمان ناپذيري معرفي مي کنند. ولي کساني که به جاي تکيه بر نظريه ها، شيوه هاي درمان را بر پايه تجربه و مشورت و تعامل با درمان جويان خود نهاده اند، در کمک رساني به آنها موفق تر عمل مي کنند، يعني «درمان لکنت زبان» يکي دو پله از «نظريه ها» جلوتر است. اين نکته نشان مي دهد، درمان به مسيري نياز دارد که نظريه هاي موجود سد راه آن شده اند. در واقع نظريه بايد راهگشاي مسير درمان باشد.بايد اذعان داشت، ابزارهاي لازم براي سر و سامان بخشيدن به نابساماني ها و بن بستهاي کنوني، فقط مي تواند در اختيار متخصصان لکنت زبان باشد؛ زيرا، هم براي اين کار آموزش ديده اند، و هم تماس مستقيم و مکرر آنها با افراد لکنت دار امکان تجزيه و تحليل، بررسي و پيگيري مشاهدات را نيز بخوبي در اختيارشان مي گذارد. ولي وجود ناتوانايي هاي عميق در امر علت شناسي و درمان، سبب شده است تا رشته هاي غير تخصصي و نامربوط، در زمينه لکنت زبان نيز فعال شوند و اين خود بر دامنه پيچيدگي ها مي افزايد. از جمله اين رشته ها مي توان به دارو درماني، روان درماني، مغز و اعصاب، کودکان، روان پزشکي، روان شناسي، ژنتيک، طب سوزني، هيپنوتيزم، انرژي درماني، هوميوپاتي و 5 اشاره کرد.در اين مورد «ون رايپر» را مي توان معروف ترين متخصص لکنت زبان ناميد.وي مي گويد: «جادوگري، جراحي، استفاده از ابزار هاي زباني، دارو درماني، هيپنوتيزم، روان درماني، بهره گيري از حرکات دست و استفاده مکرر از مجموعه اي از شعارها و روشها نتوانسته اند تأثير چنداني در درمان لکنت زبان داشته باشند.»ميليونها نفر در جهان «دو چشم به راه دارند و دو گوش در پيغام» تا راهي مطمئن براي آزادي خود (يا فرزند خود) از بند لکنت زبان بيابند، ولي متأسفانه آنچه نصيب آنها شده است، مشاهده مشاجرات و چانه زني هايي است درباره تعريفها، نظريه ها و توصيه هاي بي هدف و اجرا نشدني، اما گره هاي کور و بن بستهاي پيچيده موجود هنگامي گشوده خواهند شد که بتوان به اولين و مهمترين پرسش کليدي اين عارضه پاسخي روشن و منطقي داد: «لکنت زبان چگونه آغاز مي شود؟» پاسخ به اين پرسش تنها راهگشاي دستيابي به «پيشگيري» و نيز درمان عميق و پايدار لکنت زبان است. بدون اين پاسخ، مي توان با اطمينان گفت، هيچ گره اي از اين عارضه گشوده نخواهد شد و ما همچنان به دور خود مي چرخيم و اسير باور هاي غيرواقع و دور از ماهيت آن خواهيم بود.

[ پنجشنبه ششم خرداد 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

بيشتر تيک ها حرکات ساده اي مثل پرش سر، بالا انداختن شانه، چشمک زدن، جمع کردن بيني، و کليد شدن دندان است.
تيک گرچه در بزرگسالي ديده مي شود، ولي بيشتر در کودکي و در حدود 6 سالگي آغاز مي گردد. در واقع، برخي پزشکان تخمين مي زنند که 10 درصد کودکان تيک دارند.
اغلب وقتي بچه به سن بلوغ نزديک مي شود، تيک شديدتر شده و در بزرگسالي بتدريج فروکش مي کند. در بزرگسالان، تيک معمولاً کمتر از يک سال طول مي کشد.
در موارد نادر، تيک ممکن است طولاني شده و باعث حرکات پيچيده اي مثل پريدن، ضربه زدن با دست، يا دست زدن هاي بي وقفه شود.
به علاوه، بعضي افراد تيک صوتي دارند و بي اختيار صدا در مي آورند، سوت مي زنند، يا عبارات را تکرار مي کنند. اينها علامت نشانگان تورت است که شديدترين اختلال تيکي شکل است و معمولاً قبل از 21 سالگي بروز مي کند. مبتلايان به نشانگان تورت ناتواني يادگيري و پرفعاليتي هم دارند. 2 نفر از هر 10000 نفر گرفتار اين ناراحتي مي شوند.
از علل نادر ديگر تيک بيماري تيروئيد، شيزوفرني، آسيب مغزي و اعتياد به داروهاي محرک را مي توان نام برد.
محققان احتمال مي دهند تيک عامل ارثي داشته باشد، چون در خانواده 30 تا 50 درصد مبتلايان افراد ديگر داراي تيک هستند. شواهدي هم مبني بر غير طبيعي بودن ماده اي شيميايي در مغز به نام دوپامين در مبتلايان به تيک وجود دارد.
به هر حال، تا 15 درصد کودکان تيکهاي موقتي دارند. اين تيکهاي گذرا، که هميشه ارثي نيستند، در مواقع اضطراب يا تنش رواني تشديد مي شوند.
درمان تيک و پرش
بيشتر افراد مبتلا به تيک گذرا خود به خود بهبود مي يابند. تيکهاي گذرا اغلب طي يک سال از بين مي روند و مثل نشانگان تورت جدي نيستند.
داروهايي مثل هالوپريدول و پيموزيد به کنترل نشانگان تورت کمک مي کند، اما بسياري از پزشکان به خاطر عوارض جانبي اين داروها، مثل خواب آلودگي، رعشه و افسردگي، تمايل به تجويز آنها نشان نمي دهند. در واقع، پزشکان از اين درمانها خودداري مي کنند، مگر اينکه فرد ديگر نتواند تيک را تحمل کند.
ولي حتي وقتي دارو مصرف مي شود، پزشکان روشهاي زير را براي مقابله با تيک توصيه مي کنند.
يادداشت برداريد. وقتي اولين تيک را مشاهده کرديد، دفتر يادداشتي براي آن تهيه کنيد. اين کار براي پاسخ دادن به پرسشهاي پزشک و تشخيص علت ارزشمند است. کي شروع شد؟ چقدر طول کشيد؟ کدام قسمت بدن گرفتار شد؟
ورزش کنيد. به نظر مي رسد تيک بسياري از افراد با ناديده گرفتن و ورزش کردن کمتر شده يا از بين مي رود.
ورزشهايي مثل شنا، دو و پياده روي بسيار مفيد است، ولي بايد دست کم سه بار در هفته و هر بار حداقل 20 دقيقه باشد.
مغز را تغذيه کنيد. روشهاي کنترل تنش مثل يوگا و نفس عميق به کاهش شدت تيک برخي مبتلايان کمک مي کند.
شيريني نخوريد. بعضي والدين بچه ها مي گويند کافئين و قند خالص تيک کودکانشان را شديدتر مي کند. چون اين مواد براي بدن ضروري نيستند، از خوردن نوشابه هاي حاوي کافئين و قند خالص خودداري کنيد.
چه وقت به پزشک مراجعه کنيم؟
هرگونه تيکي که زندگي را مختل کند، دردناک باشد، يا بيش از سه ماه طول بکشد بايد به پزشک مراجعه شود.

[ دوشنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

شايع ترين علت درد وسط پشت کشيدگي رباط ها و ماهيچه هاي آن بر اثر ضعف آنها يا برداشتن چيزي به طور غلط است. علل کمتر شايع درد وسط پشت التهاب مفاصل ستون مهره هاست. از علل ديگر هم کژپشتي است که در آن، انحناي طبيعي ستون مهره ها از بين رفته است.چون کيسه صفرا نزديک پشت است، سنگ آن هم مي تواند درد وسط پشت ايجاد کند. بيماري قلبي، آنوريسم (باد کردن ديواره سرخرگ)، سينه پهلو، زخم گوارشي، و عفونت کليه هم درد وسط پشت مي آورند. و سرانجام، درد وسط پشتي هم وجود دارد که همه مادران، آن را داشته اند: درد آبستني.
- درمان درد وسط پشت
اگر درد شديد است يا بيش از سه روز طول کشيده است، نزد پزشک برويد. گرفتاريهايي مثل پارگي رباط، زخم، عفونت کليه و سنگ کيسه صفرا نياز به درمان دارويي دارند.اما در بيشتر موارد، درد چيز مهمي نيست و خود مي توانيد آن را درمان کنيد.دوش آب گرم بگيريد. در بيشتر موارد، گرفتن دوش آب گرم تسکين دهنده درد وسط پشت است. گرماي آب، جريان خون را در ناحيه درد بيشتر کرده و التيام آن را تسريع مي کند. اگر درد شديد است، روزي دو بار دوش بگيريد.حرکت کنيد. در اين ورزش شما عرق نمي کنيد: وقتي زير دوش هستيد، چند دقيقه بدن را کمي به طرفين بچرخانيد و خم شويد. اما بيش از 5 تا 8 سانتي متر پشت را به طرفين و به عقب فشار ندهيد.بدن را بخيسانيد. دراز کشيدن در وان پر از آب گرم ( 40 درجه سانتي گراد) به مدت 20 دقيقه دماي بدن را بالا برده و گرفتگي ماهيچه هاي دردناک پشت را رفع مي کند.
با توپ مالش دهيد. اين روش ماساژ در تسکين دردهاي وسط پشت و کمر مؤثر است: دو توپ تنيس را در جورابي گذاشته و به پشت روي آنها دراز بکشيد، به طوري که هر توپ در يک طرف ستون مهره ها باشد. آنگاه به آرامي پشت را بالا و پائين ببريد تا توپ ها پشت شما را ماساژ دهند.پشت را خنک کنيد. مقداري يخ را خرد کرده و در کيسه اي روي پشت بگذاريد و با پارچه اي کشسان باندپيچي کنيد. سپس به آرامي تنه را به طرفين بچرخانيد. اين کار را روزي چند بار تکرار کنيد. در آغاز کمي شما را ناراحت مي کند، اما با تکرار آن بهتر مي شويد. در اين مورد، استراحت مطلق اشتباه است. هرچه بيشتر در رختخواب بمانيد، ماهيچه هاي پشت ضعيف تر مي شوند. اگر مي بينيد با اين ورزش درد شديدتر مي شود، آن را انجام ندهيد.
- جلوگيري از درد وسط پشت
وقتي درد خوب شد، بايد براي جلوگيري از عود آن فکر بکنيد. يکي از بهترين روشها محکم کردن ماهيچه هاي شکم است. اگر ماهيچه هاي شکم قوي نباشند، خسته مي شويد و اين خستگي شما را مستعد آسيب ماهيچه اي مي کند. روشهاي زير به شما کمک مي کند.لگن را جابه جا کنيد. صاف پشت به ديوار بايستيد. لگن خاصره را به آرامي بالا بکشيد و سه يا چهار ثانيه کمر را به ديوار بفشاريد. اين کار را 10 بار تکرار کنيد.
تنه را بچرخانيد. دستها را به طرفين باز کنيد (يا روي کمر بگذاريد) و با ثابت نگاه داشتن لگن، تنه و گردن و سر را 20 مرتبه به طرفين بچرخانيد.درازکش خم شويد. به پشت دراز بکشيد، دستها را در دو طرف بگذاريد، و زانوان را خم کنيد. به آرامي بالاتنه را 5 تا 8 سانتي متر از زمين بلند کنيد. تکرار روزانه 20 تا 30 بار اين ورزش براي هر کسي مفيد است.

[ یکشنبه بیست و نهم فروردین 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

بوي بد پا گاهي آنقدر آزاردهنده است که مانند يک آلودگي محيطي به شمار مي آيد و حتي گاهي به شکست ازدواج منجر شده است. اما با تمام بدي آن، بوي پا چيز مهمي نيست و فقط نشانه پرکاري غدد عرق است. بوي پا در واقع يک مشکل نااميد کننده است. بويژه براي کساني که مدت زيادي قدم مي زنند و مدت طولاني از کفش استفاده مي کنند. خوشبختانه با اقدامات ساده مي توان بوي پا را برطرف کرد.
افزايش تعريق در فصول گرم سال، يکي از واکنشهاي طبيعي بدن است که به دليل نامطبوع بودن بوي حاصل از آن، گاهي اوقات به معضلي مهم براي فرد مبدل مي شود. بوي بد عرق پا نيز از جمله اين معضل هاست.
- علت و منشأ بوي پا در پاي کثيف و آلوده اغلب ردپايي از باکتريها ديده مي شود. محيط گرم و مرطوب داخل کفش بخصوص کفشهاي ورزشي رشد باکتريها را در پا تقويت مي کند. دو منبع و علت بسيار شايع بوي بد پاها «کوريه باکتري»ها و يا «ميکروکوکسي»ها هستند. درمان موفقيت آميز بوي پا به ريشه کني اين ارگانيسم ها بستگي دارد. به اين معني که مواد برطرف کننده بوي پا مانند زغال فعال داخل کفش و يا پودرهاي پا نمي توانند به طور ريشه اي با اين مشکل مقابله کنند.
ترشح زياد عرق پا محيط مناسبي براي رشد باکتريها و قارچها فراهم مي آورد. و زيادي باکتري و قارچ نيز بوي نامطبوع پا ايجاد مي کند. دقيقاً معلوم نيست چرا در برخي افراد غدد عرق ترشح بيش از عادي دارند و اغلب اين عرق زياد با عفونت باکتريايي يا قارچي همراه است.
در واقع سيستم بدين گونه است که باکتريهاي موجود در عرق، از پوست مرده زير جوراب تغذيه کرده و در نتيجه بوي خاصي را متصاعد مي کنند. البته گرچه راهکار اصلي و کليدي براي رفع اين مشکل، رعايت هر چه بيشتر بهداشت است، ولي توصيه ها و روشهاي ديگري نيز وجود دارد:


ادامه مطلب

[ شنبه بیست و هشتم فروردین 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

شوره سر يا سبوره، با پوسته ريزي پوست سر مشخص مي شود که همراه با خارش و گاهي اوقات همراه با قرمزي و دلمه مي باشد. شوره سر نوع خفيف درماتيت سبوروئيک مي باشد. درماتيت سبوروئيک يا درماتيت شوره اي به ضايعات قرمز و پوسته دار پوست که با توليد سبوره (پوسته هاي چرب يا خشک سفيد رنگ) و خارش همراه است، گفته مي شود. اين بيماري مسري نيست.
بروز شوره سر (پوسته سر) يکي از رايج ترين مشکلاتي است که مي تواند هر فردي را درگير کند. البته وجود چند تکه پوسته سفيد رنگ لا به لاي موها، امري طبيعي و ناشي از جدا شدن سلولهاي مرده و بالغ پوست کف سر و بيرون آمدن مواد زايد از حفره هاي پوستي است. زماني که ميزان اين پوسته ها زياد شود، بايد به عنوان يک مشکل با آن برخورد کنيد. در کل، موهاي تميز، سالم و برخوردار از تعادل اسيدي که خوب نگهداري شوند، دچار مشکل شوره سر نمي شوند.
مکانيسم ايجاد بيماري پوست سر به طور طبيعي بر اثر لايه لايه شدن طبقه شاخي آن، لايه هاي شاخي قديمي را ازدست داده و لايه هاي جديد جايگزين مي گردند. اين عمل آهنگ و ريتم طبيعي و مشخصي دارد. اگر آهنگ و سرعت ريزش پوسته هاي طبقه شاخي مو از حالت طبيعي خارج شده و تشديد و تسريع شود، حالتي به نام شوره سر ايجاد مي گردد. شوره سر به حدي شايع است که برخي متخصصان آن را امري طبيعي مي دانند. پس شوره سر بر اثر جدا شدن سلولهاي خارجي پوست سر به وجود مي آيد و بايد نسبت به درمان اين عارضه اقدام کرد.


ادامه مطلب

[ شنبه بیست و یکم فروردین 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

بيشتر مردم دست کم يک بار در زندگي خود به يبوست مبتلا شده اند. يبوست معمولاً مسأله مهمي نيست، اما براي اينکه از بسياري از دردسرهاي آن رهايي يابيم، بهتر است به جاي خنديدن، درباره آن بيشتر بدانيم. يبوست يک بيماري به شمار نمي آيد، بلکه نشانه بيماري ها و مشکلات ديگري است. اگر در رژيم غذايي روزانه، فيبرهاي غذايي کمي موجود باشد، به راحتي دچار يبوست مي شويم. افراد مسن تر نسبت به جوانان به يبوست بيشتر دچار مي شوند. يبوست به معني توقف بيش از حد مواد دفعي در روده است.
زمان عمل دفع در افراد مختلف بسيار متفاوت است. براي بعضي افراد دو بار در روز طبيعي و براي بعضي ديگر دو بار در هفته طبيعي است. اما معمولاً هر 12 ساعت و گاهي هر 72 ساعت يک بار انجام مي شود.
يبوست علتهاي متفاوتي دارد، اما براي آنکه به آن گرفتار نشويد، چند راه بسيار آسان وجود دارد:
سبزي و ميوه بخوريد
فيبرها، حرکات روده را تسهيل مي کنند و يبوست را از بين مي برند. سبزي ها و ميوه هاي تازه، کاهو، کلم، حبوبات، نخود، هويج، سويا، نان سبوس دار ، برنج، انجير، آلو و زردآلو داراي فيبر زيادي هستند.
وقتي از اين غذاها استفاده مي کنيم، مجبوريم مدت زمان بيشتري آنها را در دهان بجويم. همچنين وقتي وارد معده مي شوند، معده را پر مي کنند و معده حالت کشيدگي پيدا مي کند و احساس سيري مي کنيم. همچنين اين غذاها تخليه مواد از روده را آسان تر مي کنند.
مصرف زياد غذاهاي بسيار چرب، فرآورده هاي لبني و تخم مرغ در ايجاد يبوست مؤثرند.
تنها زندگي نکنيد
انسانهايي که به تنهايي زندگي مي کنند، بيشتر دچار يبوست مي شوند. زندگي در کنار اعضاي خانواده و جمع شدن کنار سفره، ميل و شوق غذا خوردن را در انسان افزايش مي دهد. اما معمولاً افرادي که به تنهايي زندگي مي کنند، علاقه خود را به آشپزي و غذاخوردن از دست مي دهند و احساس بي اشتهايي مي کنند. اين افراد به استفاده از غذاهاي آماده و کنسرو شده رو مي آورند که اين محصولات غذايي فيبرهاي کمي دارند. همچنين مادربزرگها و پدربزرگهايي که دندانهايشان را از دست داده اند و دندان مصنوعي آنها در جويدن غذاها کارآيي لازم را ندارند، معمولاً از غذاهاي نرم که فاقد فيبر هستند، استفاده مي کنند که موجب يبوست مي شود.
آب بنوشيد
اگر در طول روز، به ميزان لازم آب يا ساير مايعات را ننوشيد، ممکن است دچار يبوست شويد. اين مشکل در افرادي ديده مي شود که وعده هاي غذايي روزانه خود را در زمانهاي مشخصي در طول روز ميل نمي کنند. آب و ساير مايعات به حرکت مواد غذايي در روده کمک مي کنند و از انبار شدن مواد در روده پيشگيري مي کنند.
صبح که از خواب بيدار مي شويد، يک ليوان آب ولرم بنوشيد و در طول روز هم 6 تا 7 ليوان آب و ساير مايعات ميل کنيد.
به داروهاي ضد يبوست عادت نکنيد
مصرف داروهاي ضد يبوست براي مدت کوتاهي مناسب است، اما خود را به مصرف آنها عادت ندهيد، چون روده شما به اين مواد عادت مي کند و به اصطلاح تنبل مي شود و فعاليتهاي طبيعي خود را که موجب حرکت و دفع مواد مي شود، فراموش خواهد کرد.
ورزش کنيد
زندگي ماشيني امروزي علت ديگر يبوست است. اگر شغل شما به گونه اي است که مجبوريد ساعتها پشت ميز بنشينيد، ممکن است دچار يبوست شويد. براي رهايي از اين مشکل، بايد در بين ساعات کاري خود کمي قدم بزنيد و يا ورزشهاي سبکي انجام دهيد.
بيماراني که به علت تصادف يا جراحي يا بيماري مجبورند روزها بدون تحرک در بستر دراز بکشند، دچار يبوست مي شوند، گرچه پزشک براي اين افراد داروي ضد يبوست تجويز مي کند، ولي به هر حال مقدار کمي تحرک، مي تواند بسيار مفيد باشد.
در بيرون از منزل خود هم به دستشويي برويد
بعضي افراد به دلايل بهداشتي يا اجتماعي در محل کار خود و يا منزل اقوام و آشنايان از رفتن به دستشويي اجتناب مي کنند. اين کار درست نمي باشد. اگر اين زمان تأخير در دفع، طولاني شود، موجب يبوست مي شود.
آلو بخوريد
شب، پيش از خواب، تعدادي آلوي خشک را در آب خيس کنيد و صبح پس از بيدار شدن از خواب، نوش جان کنيد. آلو اثرات سحرآميزي در از بين بردن يبوست دارد.
يک داروي گياهي: پسيليوم
پسيليوم يک داروي گياهي است که به شکل پودر در داروخانه ها وجود دارد.
يک قاشق غذاخوري از اين دانه هاي ريز را در يک ليوان آب مخلوط کنيد و اجازه دهيد چند دقيقه بماند، سپس آن را ميل کنيد.
يک داروي جديد براي درمان يبوست
اخيراً سازمان غذا و داروي آمريکا، استفاده از داروي جديدي را براي درمان يبوست مزمن در بزرگسالاني که علت خاصي براي اين عارضه در آنها پيدا نمي شود، مورد تأييد قرار داده است. اين دارو به نام «لوبي پروستون» با نام تجارتي Amitizia اولين دارو از گروه جديدي از داروهاست که به آنها ترکيبات اسيد چرب کارکردي مي گويند و براي درمان يبوست، سندروم روده تحريک پذير، با علامت غالب يبوست و فلج موقتي روده پس از عمل جراحي ساخته شده اند.يبوست مزمن يکي از شايع ترين بيماري هاي گوارشي است و زنان بيشتر از مردان به آن گرفتار مي شوند. تجويز اين دارو، تنها براي افرادي است که ساير شيوه هاي معالجه يبوست مانند افزايش مصرف مايعات و فيبرهاي غذايي و ورزش منظم در آنان مؤثر نبوده است.

[ سه شنبه هجدهم اسفند 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

تقريباً همه افراد دچار سکسکه مي شوند. در اغلب موارد سکسکه بي خطر بوده و طي چند دقيقه برطرف مي شود.به ندرت ممکن است سکسکه ها چند روز يا حتي چند هفته طول بکشند. چنين اتفاقي باعث اختلال در غذا خوردن و خواب فرد مي شود.در موارد نادر سکسکه هايي که مدت زيادي طول مي کشند، نشانه يک بيماري جدي هستند.
سکسکه يک انقباض غيرارادي در عضله ديافراگم و عضلات تنفسي بين دنده اي است. ديافراگم عضله اي است که قفسه سينه را از شکم جدا کرده و نقش مهمي در تنفس دارد.اين انقباض غير ارادي باعث مي شود که تارهاي صوتي مدت خيلي کوتاهي بسته شده و باعث ايجاد صدايي شوند که ما به آن سکسکه مي گوييم. اغلب اوقات سکسکه 48 ساعت بيشتر به طول نمي انجامد، ولي در فرم مداوم، فرد بيش از دو روز و کمتر از يک ماه مبتلاست و در موارد بيش از 2 ماه فرد به مراجعه به بيمارستان نياز دارد.
سکسکه به طور ناگهاني آغاز شده و معمولاً تنها چند دقيقه طول مي کشد. شما ممکن است هر جايي به سکسکه مبتلا شويد و بين 4 تا 60 بار در دقيقه سکسکه کنيد. سکسکه معمولاً خود به خود برطرف مي شود.
سکسکه يک اثر واکنشي است، به اين معنا که شما هيچ کنترلي بر روي آن نداريد. به نظر نمي رسد که سکسکه هيچ تأثير سودمندي داشته باشد و بروز آن در بعد از ظهرها شايع تر است.
اغلب علت مشخصي براي سکسکه وجود ندارد. اما بعضي از علل محتمل عبارتند از:
- تحريک اعصابي که ديافراگم را عصب دهي مي کنند. مانند خوردن غذاهاي داغ يا تند يا نوشابه هاي حاوي کربنات
- خوردن غذاي زياد. سکسکه معمولاً وقتي رخ مي دهد که معده پر باشد. در نتيجه افرادي که در شب پرخوري مي کنند و يا از نوشابه هاي گازدار استفاده مي کنند و بلع هوا حين صحبت دارند، اغلب دچار سکسکه مي شوند.
- در بعضي افراد نوشيدن الکل زياد مي تواند موجب سکسکه گردد
- سيگار کشيدن نيز در تعدادي از افراد مي تواند موجب شروع سکسکه گردد
- هيجان يا استرسهاي ناگهاني و قهقهه هاي طولاني
- تغيير ناگهاني درجه حرارت معده که متعاقب خوردن آب سرد و يا چاي داغ و يا کشيدن سيگار حاصل مي شود، از علل ديگر سکسکه است.
- تحريک عصب واگ يا فرنيک توسط توده اي در کبد و يا آب که به ديافراگم فشار مي آورد، به صورت سکسکه تظاهر مي کند.
- در ضايعات مغزي، ضربه و تومورهاي مغزي و يا به دنبال بي هوشي ها نيز امکان بروز سکسکه وجود دارد.
در مواردي که سکسکه دايمي باشد و روزها طول بکشد بايد به موارد زير نيز شک کرد:
- عفونت يا تومور مغزي
- نارسايي شديد کبدي
- فعاليت بيش از حد غده تيروئيد
- پنوموني (التهاب ريه ها)
- عفونتهاي عمومي شديد مانند مالاريا
- بيماري هاي سيستم اعصاب مرکزي مانند مولتيپل اسکلروزيس
- سکسکه ناشي از مصرف بي هوش کننده ها به عنوان مثال طي جراحي شکمي يا پس از آن
- مشکلات مربوط به متابوليسم بدن مانند هايپرگلايسمي (بالا بودن قند خون)
- عوارض جانبي برخي داروها به عنوان مثال بنزوديازپين ها که آرام بخش و خواب آور هستند.

درمان سکسکه

عموماً سکسکه با اين علتها، خود به خود بهبود يافته و اغلب در افراد مضطرب و داراي استرس بالا و يا متعاقب خبر خوشايند و غم انگيز تظاهر مي کند و در برخي مواقع مصرف دارو و سموم نيز علت سکسکه است.
راه حل ثابتي براي درمان سکسکه وجود ندارد. روشهاي مختلف در افراد مختلف و در زمانهاي مختلف ممکن است مفيد باشد. راه حل هايي که تاکنون استفاده شده و نتيجه داده عبارتند از:
- حبس کردن نفس براي يک مدت کوتاه
- به آرامي نوشيدن يک ليوان آب سرد يا جويدن يخ
- نفس کشيدن داخل يک پاکت کاغذي
- خوردن يک قاشق شکر
- ترساندن شخص مبتلا( دقت کنيد که اين کار مي تواند بسيار خطرناک باشد! )
- از کسي بخواهيد که شما را غافلگير کند تا از نظر ذهني حواستان پرت شود
- به آرامي ماساژ دادن قسمت عقبي سقف دهان با يک گوش پاک کن يا چيزي شبيه به آن به مدت چند دقيقه
- غرغره کردن دهان با آب يا محلول شستشوي دهان
- نفس کشيدن داخل يک کيسه کاغذي(هرگز کيسه را روي سر خود قرار ندهيد)
- گاز زدن ليمو يا خوردن يک تکه زنجبيل تازه
- بالا کشيدن زانوها به درون سينه
در بيماري که «آيروفاژي» علت سکسکه است بايد از صحبت حين صرف غذا پرهيز کند. غذا را بخوبي جويده و با استرس و اضطراب صرف نکند. درمان سکسکه با علت رفلاکس، مصرف حجم کم غذا و پرهيز از خوابيدن پس از خوردن غذاست. غذاي پرچرب، نوشابه هاي گازدار، پياز خام، مرکبات و حتي استعمال سيگار سبب تشديد رفلاکس معده مي شود.
اما اگر سکسکه بيشتر از 48 ساعت طول بکشد بايد به پزشک مراجعه کرد. بعضي داروها در چنين مواردي مي توانند مفيد باشند.

درمان دارويي براي سکسکه

اگر هيچ علت زمينه اي شناسايي نشود، پزشک مي تواند برايتان دارو تجويز کند. آرام بخش ها مانند کلرپرومازين با شل کردن عضله ديافراگم و اعصاب اطراف آن عمل مي کنند. تعدادي از متخصصان اعتقاد دارند، داروهاي ضدتشنج ها مانند فني توئين و والي پروئيک اسيد نيز مي توانند به توقف فعاليت غيرارادي ديافراگم کمک کنند.
البته سردسته داروهاي مؤثر در درمان سکسکه «کلروپرومازين» است، ولي «لارگاکسيتل»، «هالوپريدول» نيز به عنوان شل کننده عضلات استفاده مي شود و داروي «بکلوفن» داروي بسيار مؤثر براي درمان سکسکه هاي شديد است و در صورت عدم مؤثر بودن درمان دارويي، متخصصان بيهوشي عصب فرنيک را بلوکه مي کنند.
از ديگر اقدامات مؤثر در درمان سکسکه مي توان به نفس کشيدن در کيسه، قراردادن يک تکه يخ روي زبان، کشش زبان، قراردادن ليمو روي زبان و يا ايجاد حالت شوق زياد و ترساندن اشاره کرد.

[ یکشنبه نهم اسفند 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

زخم سطحي معده عبارت است از يک زخم کوچک در سطحي ترين لايه (مخاط) پوشش داخلي معده. اگر عفونت به لايه هاي عمقي تر گسترش يابد همان زخم معده مشهور به وجود خواهد آمد. زخم سطحي معده مسري يا سرطاني نيست. اين مشکل در تمام سنين ممکن است به وجود آيد، اما در مردان بيشتر ديده مي شود.
علايم شايع
- غالباً علامتي ندارد
- استفراغ خوني. خون بالا آورده شده ممکن است قرمز روشن يا شبيه دانه هاي قهوه سياه باشد.
وجود خون در اجابت مزاج. خون در اين حالت سياه يا قيري به نظر مي رسد.
علل
احتمالاً بر اثر داروها يا موادي که مخاط معده را آزرده مي کنند، به وجود مي آيد. شايع ترين آنها عبارتند از: الکل؛ کافئين؛ تنباکو؛ آسپيرين؛ داروهاي ضد التهابي غيراستروييدي براي درمان آرتريت (التهاب مفصل) و نقرس؛ و داروهاي کورتيزوني مورد استفاده در درمان آسم، بيماري آديسون، يا ساير بيماري ها.
عوامل افزايش دهنده خطر
- استرس
- مصرف هرگونه داروي خوراکي
- بيماري جدي
- رشد يک باکتري خاص به نام هليکوباکتر پيلوري در معده
پيشگيري
حتي المقدور قرصهاي پوشش دار مصرف کنيد.
اگر زخم سطحي در معده تان وجود دارد، الکل ننوشيد. نوشيدن الکل ممکن است باعث آغاز خونريزي شود.
عواقب مورد انتظار
در صورتي که علت آن برطرف شود، معمولاً طي دو هفته خوب مي شود. عود آن شايع است.
عوارض احتمالي
خونريزي يکي از عوارض ناشايع، ولي خطرناک زخم سطحي معده است، بويژه در سالمندان. يکي ديگر از عوارض جدي آن سوراخ شدن معده است که بر اثر نفوذ زخم در ديواره معده به وجود مي آيد. در صورت بروز هر کدام از اين عوارض، بيمار بايد جراحي شود. عمل جراحي در اين گونه موارد خطر چنداني در بر ندارد مگر در افراد بالاي 70 سال.
درمان
اقدامات تشخيصي ممکن است عبارت باشند از: آزمايش مدفوع، آزمايش خون براي بررسي کم خوني، و عکسبرداري اشعه ايکس از دستگاه گوارش فوقاني
- اجابت مزاج خود را هر روز از نظر خونريزي بررسي کنيد. اگر اجابت مزاج سياه باشد، نمونه اي از آن را به آزمايشگاه ببريد
- از بودن در موقعيتهاي استرس زا خودداري کنيد
- سيگار نکشيد و الکل ننوشيد
داروها
داروهاي بهبوددهنده زخم مثل سايمتيدين، راني تيدين، يا فاموتيدين (همگي توليد اسيد را کاهش مي دهند).
در موارد درد خفيف، مي توان از داروهاي ضد اسيد استفاده کرد (اثر مستقيم در خنثي کردن اسيد)
فعاليت
با رو به بهبود گذاشتن علايم، فعاليت هاي عادي خود را از سر بگيريد.
رژيم غذايي
از خوردن غذاهاي داغ و پرادويه خودداري کنيد. براي دو هفته تعداد وعده هاي غذايي را زياد و حجم آنها را کم کنيد. الکل ننوشيد.
در اين شرايط به پزشک خود مراجعه نماييد
- اگر شما يا يکي از اعضاي خانواده تان علايم خونريزي گوارشي را داريد.
- اگر شما دچار اسهال شويد. اسهال ممکن است از اثرات جانبي داروهاي مورد استفاده در درمان باشد. در اين حالت ممکن است نياز به تنظيم داروي تجويز شده وجود داشته باشد.
- اگرشما دچار دردي شديد شويد که با درمان تخفيف نيابد.
- اگر به طور غيرطبيعي دچار ضعف، رنگ پريدگي، يا احساس سبکي در سر شده ايد.
- اگر پس از درمان ، علايم زخم سطحي معده مجدداً باز گردند.
يک نکته بسيار مهم
مصرف کنندگان دوز پايين آسپيرين نيز مي توانند به زخمهاي گوارشي بدون علايم باليني مبتلا شوند.
بيش از 80 سال است که آسپيرين را به عنوان يک مسکن غيرمخدر براي تسکين درد، کاهش تب و التيام نشانه هاي آرتريت مصرف مي کنند. آسپيرين به مقدار اندک در جلوگيري از تشکيل لخته خون مؤثر است. اما مصرف کنندگان دوز پايين آسپيرين نيز مي توانند به زخمهاي گوارشي مبتلا شوند که هيچ گونه علائمي ندارد.
آسپيرين از جمله داروهايي است که در کشور ايران بيش از حد استاندارد و خودسرانه مصرف مي شود.
ويژگي آسپيرين در جلوگيري از تشکيل لخته خون و رقيق کردن آن و وجود درصد بالاي سيگاري ها و افرادي که با مشکل غلظت خون مواجهند، عمده دليل استفاده از اين دارو بدون نظر پزشک از سوي افراد شده است. حال آنکه همين آسپيرين در مواردي مي تواند باعث پارگي مويرگها بخصوص در ناحيه مغز و عواقب خطرناکي باشد.
آسپيرين در بسياري از داروهاي سرماخوردگي، سردرد و دردهاي مفصلي و عضلاني وجود دارد. يکي از معايب آسپيرين ايجاد تحريک در معده و خونريزي معده است.
احتمال دارد موجب بروز بيماري «ري» شود. بيماري ري يک اختلال نادر در مغز و کبد است که معمولاً کودکان را گرفتار مي کند.
بنابراين تجويز آن براي کودکان کمتر از 12 سال بايد تحت نظارت دقيق پزشک انجام شود. توجه داشته باشيد، حتماً اين دارو را با نظر پزشک استفاده کنيد.
محققان اعلام مي کنند، حدود 10 درصد از بيماراني که به منظور کاهش خطر ابتلا به حمله قلبي از دوز پايين آسپيرين استفاده مي کنند، اغلب به زخمهاي گوارشي مبتلا مي شوند که هيچ گونه علايمي ندارد.
بر اساس اين گزارش، اگرچه آسپيرين با زخمهاي گوارشي مرتبط است، اما کاملاً مشخص نيست که آيا خوردن آسپيرين منجر به بيماري هاي گوارشي مي شود يا خير و يا مي تواند عوامل ديگر از جمله خونريزي گوارشي را ايجاد کند.
براين اساس، محققان 187 بيمار را که روزانه 75 تا 325 ميلي گرم آسپيرين مصرف مي کردند، به مدت يک ماه مورد مطالعه قرار دادند.
محققان دريافتند، ميزان اندازه گيري شده زخم هاي گوارشي در اين افراد حداقل 3 ميلي متر قطر داشت که 10/7 درصد از اين افراد را شامل مي شد و تنها 20 درصد از آنها نشانه هاي بيماري را دارا بودند.
هنگامي که محققان آزمايش آندوسکوپي را پس از 3 ماه براي 113 نفر از اين افراد که زخم گوارشي نداشتند، انجام دادند دريافتند، 7/1 درصد از اين بيماران در مراحل مقدماتي به زخم گوارشي مبتلا شدند که اين ميزان ساليانه 28 درصد است.
اين گزارش مي افزايد: مصرف آسپيرين مي تواند فوايد بسياري را براي جلوگيري از خطر ابتلا به سکته ها و حملات قلبي داشته باشد، اما لازم است که مضرات اين دارو همانند فوايد آن براي افرادي که طولاني مدت از اين دارو استفاده مي کنند، به دقت مورد توجه قرار گيرد.
آسپيرين را نبايد بيشتر از دو روز مصرف کرد، مگر اينکه پزشک اصرار داشته باشد. مصرف آسپيرين به مدت طولاني مي تواند منجر به خونريزي در معده و زخم معده شود.

[ دوشنبه سوم اسفند 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

آپانديسيت عبارت است از التهاب زايده کرمي شکل آپانديس که از اولين قسمت روده بزرگ به نام «سکوم» منشأ مي گيرد. آپانديس هيچ کار شناخته شده اي ندارد، ولي باعث بيماري مي شود. هر ساله از هر 500 نفر جمعيت يک نفر دچار آپانديسيت مي شود. علايم آپانديسيت بسيار متغير هستند.در مورد هر فردي که درد شکمي تشخيص داده نشده دارد، آپانديسيت حتماً بايد مدنظر باشد. اين بيماري در هر سني مي تواند رخ دهد (در مردان بيشتر از زنان)، اما در کودکان زير 2 سال نادر است. حداکثر بروز بيماري در سنين 24 - 15 سالگي است .

علايم شايع
- دردي که از نزديک ناف شروع مي شود و بتدريج به قسمت تحتاني شکم در سمت راست نقل مکان مي کند. درد کم کم مداوم مي شود و از حالت مبهم به صورت کاملاً مشخص در مي آيد به طوري که مکان آن دقيق تر توسط بيمار نشان داده مي شود. درد با حرکت، تنفس عميق، سرفه، عطسه، راه رفتن يا لمس بدتر مي شود.
- تهوع و گاهي استفراغ
- يبوست و ناتواني در دفع گاز
- اسهال(گاهي)
- تب کم شدت که پس از ساير علايم آغاز مي گردد
- تشديد درد به هنگام لمس ناحيه تحتاني شکم در سمت راست، معمولاً در نقطه اي حدود يک سوم مسير ناف به برجستگي بالايي استخوان لگن.
توجه داشته باشيد، اين توصيف فقط زماني صدق مي کند که آپانديس در جاي طبيعي خود باشد. در بعضي موارد، نوک آپانديس در جاي ديگر واقع شده است که اين باعث مشکل شدن تشخيص مي شود
- تورم شکم(در مراحل انتهايي)
- افزايش تعداد گلبولهاي سفيد خون

علل
عفونت به دليل نامشخص معمولاً توسط باکتري هاي موجود در لوله گوارش ايجاد مي شود.
آپانديس ممکن است توسط محتويات در حال عبور در لوله گوارشي يا يک رشته بافتي غيرطبيعي که از بيرون به آن فشار وارد مي آورد، مسدود شود. زماني که آپانديس عفوني مي شود، متورم و ملتهب شده و از چرک پر مي شود.

پيشگيري
هيچ روش خاصي براي پيشگيري وجود ندارد
عواقب مورد انتظار
معمولاً با جراحي قابل درمان است. اگر درمان نشود، پاره شدن آپانديس مرگبار خواهد بود.

عوارض احتمالي
- پاره شدن آپانديس، تشکيل آبسه، و پريتونيت. اين عوارض در افراد مسن تر بيشتر ديده مي شود.
- عدم تشخيص درست، به علت کم بودن يا نامعمول بودن علايم، بخصوص در سنين خيلي پايين يا خيلي بالا
- تشکيل آبسه

درمان
- امکان دارد آزمايش خون (افزايش تعداد گلبولهاي سفيد خون) و آزمايش ادرار(براي رد عفونت ادراري) انجام شوند. عفونت ادراري ممکن است علايمي شبيه آپانديسيت داشته باشد.
- زماني که تشخيص هنوز قطعي نيست، هر دو ساعت درجه حرارت بدن را با دماسنج مقعدي اندازه گيري و ثبت نماييد.
- جراحي براي برداشتن آپانديس(آپاندکتومي). از آنجا که تشخيص آپانديسيت مشکل است، اغلب تا زماني که تشخيص قطعي داده نشود، دست به جراحي زده نمي شود.
- اگر آبسه تشکيل شود، امکان دارد جراحي به تعويق افتد تا زماني که آبسه تخليه شود و فرصت براي التيام آن باشد.

داروها
- هرگز از داروي مسهل، تنقيه، يا داروي ضددرد استفاده نکنيد.
- داروهاي مسهل مي توانند باعث پارگي آپانديس شوند و داروهاي تخفيف دهنده درد يا تب نيز باعث مشکل تر شدن تشخيص مي شوند.
- داروهاي ضددرد پس از جراحي تجويز مي شوند.
- اگر عفونت وجود داشته باشد، آنتي بيوتيک نيز تجويز مي شود.
- امکان دارد نرم کننده هاي مدفوع براي جلوگيري از يبوست توصيه شوند.

فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري
- تا وقت عمل در تخت يا صندلي استراحت کنيد.
- پس از عمل، بتدريج فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري هاي عادي خود را از سر گيريد!

رژيم غذايي
- تا زماني که آپانديسيت تشخيص داده نشده است، از خوردن و آشاميدن بپرهيزيد. وقتي که معده خالي باشد، بيهوشي براي عمل جراحي بسيار بي خطرتر خواهد بود. اگر خيلي تشنه هستيد، دهان خود را با آب بشوييد. پس از عمل، ابتدا رژيم مايعات و بتدريج رژيم جامدات آغاز مي شود

در چه شرايطي بايد به پزشک مراجعه نمود؟
- اگر شما يا يکي از اعضاي خانواده تان علايم آپانديسيت داريد
- اگر يکي از موارد زير پيش يا پس از جراحي رخ دهد:
- تب مساوي يا بيش از 38/9 درجه سانتي گراد
- استفراغ مداوم
- افزايش درد شکمي
- غش
- وجود خون در مدفوع يا محتويات استفراغ شده
- منگي يا سردرد

[ جمعه شانزدهم بهمن 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

ديابت نوعي بيماري است که به علت ناتواني بدن براي توليد يا مصرف قند ايجاد مي شود. انسولين ماده اي است که در بدن توسط لوزالمعده توليد مي گردد و باعث مي شود قند يا به عبارتي مهمترين منبع انرژي بدن مورد استفاده قرار گيرد .
هنگام مسافرت به علت تغيير برنامه هاي روزانه کسب آمادگي لازم براي پيشگيري از مشکلات احتمالي ضروري است. بيماران با برنامه ريزي مناسب و رعايت نکات پيشنهادي مي توانند مسافرت خود را مانند ديگر افراد خانواده سپري کنند.
با توجه به استرسهاي مسافرت، تغيير ميزان فعاليت و نيز تغيير عادات زندگي و نوع تغذيه ، به بيماران ديابتي به ويژه در نوع وابسته به انسولين توصيه مي شود که دستگاه سنجش قند خون و يا نوارهاي سنجش قند و کتون ادرار را به همراه داشته باشند و با فواصل کمتري نسبت به روزهاي عادي قند خون خود را بررسي نمايند. در غير اين صورت بهتر است در اولين فرصت ممکن در سفر به
آزمايشگاه مراجعه و نسبت به اندازه گيري قند خون اقدام نمايند. به همراه داشتن کارت هويت بيماري که بيانگر ديابتي بودن شخص باشد، براي تمام بيماران ضروري است. اين کارت بايد حاوي اطلاعاتي مبني بر نوع درمان و شماره تماس در موارد فوريتي (اورژانس) باشد .

* وسايل مورد نياز هنگام مسافرت
- انسولين مورد نياز و قرص مصرفي براي تمام مدت سفر
- سرنگهاي تزريق انسولين
- در صورتي که گلوکومتر داريد، لانست (تيغ مخصوص) براي نمونه گيري و نوارهاي آزمايش قند خون
- نوارهاي آزمايش قند و کتون ادرار
- قند حبه اي، نبات، بيسکويت و آب ميوه براي درمان کاهش احتمالي قند خون
- ميان وعده هاي مناسب براي چند روز (مانند ميوه و ساندويچ هاي کوچک)
- ساير داروهاي مصرفي

هميشه مقداري انسولين و قرص خود را به صورت اضافي در جاي جداگانه اي همراه داشته باشيد تا درصورت گم شدن ساير وسايل دچار مشکل نشويد. در صورتي که طي سفر دچار تهوع و استفراغ (بيماري حرکت) مي شويد. از پزشک خود بخواهيد داروي لازم را برايتان تجويز کند .

* نگهداري و حمل انسولين در مسافرت
انسولين را مي توان تا يک ماه در دماي طبيعي اتاق نگهداري کرد. از اين رو در سفر به مناطق معتدل نيازي به نگهداري انسولين در يخچال نيست. طي مسافرت مراقب باشيد که شيشه انسولين در معرض نورمستقيم آفتاب قرار نگيرد. از قرار دادن آن پشت شيشه عقب خودرو يا کنار پنجره آفتاب گير خودداري کنيد. بهتر است انسولين در تاريکي نگهداري شود .
انسولين بر اثر حرارت زياد يا يخ زدن صدمه مي بيند، به همين علت نبايد انسولين در قسمت جايخي يخچال قرار داده شود .
در صورت فاسد شدن انسولين، نوع شفاف آن (کريستال) کدر مي شود و نوع شيري رنگ (ان پي اچ) نيز يکنواختي خود را از دست مي دهد و به صورت دانه دانه به ديواره شيشه مي چسبد. اگر انسولين در معرض نور خورشيد قرار گرفته باشد، گاه تغيير رنگ قهوه اي نشان مي دهد که در اين موارد نبايد از آن استفاده کنيد . طي مسافرت بهتر است انسولين را در کيف دستي خود حمل کنيد، نه در چمداني که به قسمت بار مي سپاريد. اين نکته بويژه در مسافرت با هواپيما اهميت دارد؛ زيرا در ارتفاع بالا ممکن است انسولين در قسمت بار هواپيما يخ بزند .

* تغذيه
ورزش يا افزايش ساير فعاليتها طي سفر ممکن است باعث کاهش قند خون شود. از سوي ديگر تنش (استرس) ، نشستن طولاني و عدم فعاليت در مسافرت ممکن است باعث افزايش قند خون گردد. در صورت امکان قند خون را با فواصل کمتري وارسي ( چک) کنيد .
مقادير زيادي غذاهاي حاوي کربوهيدرات را به صورت بسته بندي در کيف دستي خود داشته باشيد، به گونه اي که به راحتي در دسترس باشد. به خاطر داشته باشيد، هميشه مسافرت طبق برنامه پيش نمي رود. ممکن است ساعتها در ترافيک بمانيد يا دچار مشکلات ديگر در جاده شويد و يا قطار، کشتي يا هواپيماي شما تأخير داشته باشد و يا ممکن است مغازه يا رستوران مناسبي پيدا نکنيد؛ بنابراين هر چه ميان وعده هاي مناسب با خود برداريد، کمتر دچار عارضه خواهيد شد .در بيشتر کشورها چاي ، قهوه و شيشه هاي آب نوشيدني در دسترس هستند. از مصرف نوشيدني هاي شيرين شده جز در مواقع افت قند خون خودداري کنيد .در مسافرت با کشتي يا هواپيما بهتر است از غذاي معمولي استفاده کنيد و درخواست غذاي ديابتي ننماييد؛ زيرا غذاي معمولي اغلب مناسب بوده، در حالي که غذاي ديابتي ممکن است کربوهيدارت کمي داشته باشد .

*مراقبت از پاها
در صورتي که خونرساني به پاها خوب بوده و مشکل خاصي نداريد کافي است فقط به صورت روزانه پاهايتان را وارسي کنيد. اگر قصد داريد براي مسافرت کفش جديدي بخريد، مواظب باشيد که کاملاً راحت و اندازه باشد و پيش از شروع مسافرت آن را امتحان کنيد. از پا برهنه راه رفتن بپرهيزيد. در کنار دريا از دمپايي پلاستيکي استفاده کنيد و در هنگام شنا جورابهاي شنا بپوشيد. از آفتاب سوختگي بويژه در پا جلوگيري کنيد .
اگر پاهايتان اختلال خونرساني داشته يا احساس بي حسي داريد، علاوه بر رعايت نکات فوق به خاطر داشته باشيد که:
اگر پوستتان خشک است از کرم مرطوب کننده استفاده کنيد؛ به پاشنه پاها دقت خاصي داشته باشيد؛ اگر پاهايتان عرق مي کنند، با دستمال يا پنبه آنها را خشک کنيد؛ پس از شنا نيز پاها را خشک نماييد (بويژه لاي انگشتان را ). هر روز پاهايتان را از نظر وجود زخم، تورم يا تغيير رنگ معاينه کنيد. در صورت وجود هر مشکلي به پزشک مراجعه نماييد. هر تاول کوچک، بريدگي يا خراشيدگي را با ماده ضدعفوني کننده تميز و پانسمان کنيد .

* مسافرت به مناطق خيلي گرم
در مسافرت به مناطق خيلي گرم بهتر است انسولين در يخچال نگهداري شود. طي مسافرت به مناطق خيلي گرم از کيسه يخ و يا فلاسک حاوي يخ استفاده نماييد. در اين موارد از تماس مستقيم انسولين با يخ جلوگيري کنيد. مي توانيد شيشه انسولين را از جعبه مقوايي خارج و در يک پارچه مرطوب بپيچيد. در صورت عدم دسترسي به اين وسايل، انسولين را در پارچه خيسي گذاشته و با خود حمل کنيد.
اما به خاطر داشته باشيد حتي در مناطق خيلي گرم مي توان انسولين را تا 6 ماه نگهداري کرد. اما ممکن است اثر دارو کاهش يابد که در اين صورت با اندازه گيري قند خون مي توانيد به اثر انسولين مصرفي پي ببريد .
در آب و هواي خيلي گرم، انسولين از محل تزريق سريع تر جذب مي شود، اين باعث افت قند خون مي گردد؛ بنابراين قند خون خود را به طور مرتب وارسي کنيد. هيچ گاه مدت طولاني در آفتاب نمانيد .
دراز کشيدن طولاني در ساحل آفتابي ممکن است قند خونتان را بالا ببرد. اگر قند خونتان بالاست، ممکن است با حضور در يک منطقه گرم سريع آب بدن خود را از دست بدهيد. از اين رو حتماً مقدار زيادي مايعات غيرشيرين بنوشيد. براي جلوگيري از آفتاب سوختگي، از کرم هاي ضدآفتاب استفاده نماييد .

* مسافرت به مناطق خيلي سرد
در آب و هواي خيلي سرد، انسولين کندتر جذب مي شود. انرژي مورد استفاده در هنگام لرزيدن در هواي سرد باعث افت قند خون مي شود .اگر در آب و هواي سرد قرار گرفتيد و اشکال خونرساني يا بي حسي در پا پيدا کرديد، حتماً مراقب يخ زدگي باشيد. نوارهاي آزمايش قند خون را در دماي اتاق قرار دهيد؛ زيرا در هواي سرد ممکن است قند خون را به طور کاذب کمتر از معمول نشان ندهند .

* مسافرت به ديگر کشورها
مسافرت به کشورهاي شمال يا جنوب ايران (از جمله عربستان) مشکل خاصي ايجاد نمي نمايد، اما در مسافرت به شرق يا غرب به دليل تغيير ساعات روز، بايد مصرف انسولين و قرص در صورت لزوم تغيير يابد .
در صورتي که اختلاف ساعت کشور مقصد با کشور خودمان کمتر از 4 ساعت باشد (از جمله سفر به کشورهاي همسايه، کشورهاي اروپايي مانند فرانسه، آلمان و... ) به تغيير خاصي نياز نيست .
دقت کنيد، در مسافرت به شرق روزها کوتاه تر مي شود و مقدار انسولين و کربوهيدارت مورد نياز کاهش مي يابد، اما در مسافرت به غرب طولاني تر مي گردد و ممکن است شما به وعده غذاي اضافي و انسولين بيشتري نيازمند باشيد .
اغلب غذاهايي که در هواپيما داده مي شود، کافي است، ولي بهتر است چند ميان وعده همراه داشته باشيد تا در صورت تأخير در زمان ارائه غذا، آنها را مصرف نماييد .

* بيمار شدن حين مسافرت
در صورت بروز بيماري حاد ممکن است قند خون افزايش يابد، بنابراين در اين موارد اندازه گيري قند خون ضروري است. اگر بيماري شما چندروز طول کشيده يا همراه با استفراغ و اسهال باشد، ممکن است نيازمند تغيير درمان قبلي يا داروهاي اضافي باشيد. در اين موارد حتماً کتون ادرار را نيز (اگر وابسته به انسولين هستيد) بررسي کنيد. در صورت وجود کتون در ادرار، سريع به پزشک مراجعه نماييد. در صورت وجود بي اشتهايي و يا استفراغ، مواد غذايي را به صورت مايعاتي مانند سوپ، آب ميوه يا شير جايگزين کنيد تا دچار کاهش قند خون نشويد. براي جلوگيري از اتلاف آب بدن مقدار فراواني مايعات بدون قند بنوشيد .

* رانندگي و ديابت
در مورد رانندگي بيماران ديابتي منعي وجود ندارد، اما به منظور حفظ سلامت خودتان و نيز افراد جامعه رعايت نکات زير ضروري است:
- هنگام دريافت گواهينامه رانندگي، حتماً بيماري خود را ذکر کنيد، همچنين در زمان بيمه کردن خودروي خود، طرف قرار داد بيمه را نيز از اين امر مطلع نماييد.
- بيماران ديابتي وابسته به انسولين نمي توانند به عنوان راننده تاکسي، اتوبوس و نيز به عنوان راننده خودروهاي سنگين فعاليت نمايند
- مراقبت هاي لازم براي پيشگيري از کاهش قند خون طي رانندگي را رعايت کنيد
- بيماران ديابتي در موارد زير نمي توانند رانندگي کنند
الف) حملات شديد يا مکرر افت قند خون
ب) نداشتن علامتهاي هشداردهنده افت قند خون
ج) عدم توانايي در درمان سريع افت قند خون يا عدم مراجعه منظم به پزشک براي کنترل قند خون
د) آسيبهاي چشمي ناشي از ديابت مانند کاهش ديد
ه) آسيب شديد عصبي ناشي از ديابت
به منظور پيشگيري از افت قند خون حين رانندگي، رعايت نکات زير توصيه مي شود ؛
- اگر انسولين مصرف مي کنيد، پيش از شروع رانندگي، غذا يا ميان وعده خود را مصرف نماييد و در صورت امکان (در دسترس داشتن گلوکومتر) قند خونتان را بررسي کنيد
- در مسافرتهاي طولاني هر دو ساعت توقف کنيد و ميان وعده خود را مصرف نماييد
- هيچ گاه در زماني که وضعيت کنترل قند خونتان ثابت نيست رانندگي نکنيد. پس از انجام ورزش يا فعاليت جسمي بيش از معمول که قند خون پايين مي افتد يا هنگام غروب که از محل کار برمي گرديد، نمونه چنين زمانهايي هستند .
- هيچ گاه عجله نکنيد
- هميشه در خودروي خود مواد غذايي مانند قند، نبات، بيسکويت يا آب ميوه داشته باشيد
- هر گاه متوجه نخستين علامتهاي کاهش قند خون شديد، به سرعت توقف کنيد و مواد غذايي کافي ميل نماييد تا علامتها از بين بروند. طي اين مدت از خودروي خود خارج نشويد
- پس از اطمينان کامل از بهبود حالتان رانندگي را ادامه دهيد (حداقل 2 دقيقه بعد يا پس از رسيدن قند خون به بالاي 11 ميلي گرم در دسي ليتر)
- هيچ گاه پيش يا طي رانندگي الکل ننوشيد. مصرف الکل علاوه بر کاهش تمرکز در تمام افراد، در فرد ديابتي مي تواند افت شديد قند خون ايجاد نمايد

[ پنجشنبه پانزدهم بهمن 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

کتواسيدوز زماني اتفاق مي افتد که در بدن شما انسولين کافي براي بردن قند به داخل سلولها براي تبديل به انرژي وجود نداشته باشد.
وقتي که سلولهاي بدن شما نتوانند قندي را که نياز دارند، از خون برداشت نمايند، قند خونتان بسيار بالا خواهد رفت و بدنتان شروع به تجزيه چربي ها براي تامين انرژي خواهد نمود اين عمل باعث آزاد شدن کتون هاي سمي به داخل خونتان خواهد شد.
اگر براي درمان در اين حالت انسولين دريافت نکنيد، سه وضعيت اتفاق خواهد افتاد:
- قند خونتان همچنان افزايش خواهد يافت
- ساخته شدن کتونها در خون شما ادامه خواهد يافت و مقداري از اين کتونها وارد ادرار شما خواهد شد. نشانه اي که از افزايش خطرناک قند خون شما حکايت مي کند
- سلولهاي بدنتان به شدت آسيب خواهند ديد که مي تواند منجر به بيماري شديد يا حتي مرگ بشود. کتواسيدوز مي تواند به سرعت اتفاق بيفتد بويژه زماني که شما دچار بيماريهايي چون سرماخوردگي، زکام، عفونت و... هستيد
دليل اينکه چرا لازم است هميشه در مواقع مبتلا شدن به بيماري يا ملاحظه کردن علامتهاي هشدار دهنده هيپرگليسمي (قند خون بالا) قندخون و کتون ادرار خود را اندازه بگيريد، در همين نکته نهفته است. ما درباره نحوه آزمايش وجود کتون در ادرار صحبت کرديم. ممکن است لازم باشد شما دوباره به عقب برگرديد و آن فصل را مجدداً مرور کنيد تا مطمئن شويد که نحوه آزمايش کتون در ادرار بدرستي ياد گرفته ايد.

علايم هشدار دهنده کتواسيدوز
علايم متعددي وجود دارند که مي توانند شما را از اتفاق افتادن کتواسيدوز آگاه کنند. زماني که شما علامتهاي زير را ملاحظه کرديد، ادرار خود را آزمايش کنيد:
* احساس تشنگي خيلي زياد کنيد
* دفعات ادرار کردنتان افزايش يابد
* به طور ناگهاني وزنتان کاهش پيدا کند
* احساس ناراحتي در معده خود داشته باشيد و استفراغ کنيد
* درد معده (دل درد) داشته باشيد
* از دهانتان بوي ميوه گنديده بيايد
اگر قند خونتان خيلي بالا باشد (بيشتر از 240 ميلي گرم در سي ليتر) و در ادرارتان کتون وجود داشته باشد بلافاصله با دکتر خود تماس بگيريد. زمان را از دست ندهيد. اگر دچار کاهش سطح هوشياري شويد بايد شخص ديگري شما را به پزشک برساند.

کتواسيدوز چگونه درمان مي شود
بلافاصله با پزشک خود تماس بگيريد، او تصميم خواهد گرفت که آيا شما بايد انسولين بيشتري تزريق کنيد و آب بنوشيد يا به بيمارستان برويد. اگر نتوانستيد با پزشک خود تماس بگيريد، به اورژانس نزديک ترين بيمارستان مراجعه کنيد.

چگونه مي توان از پيدايش کتواسيدوز پيشگيري کرد
برنامه غذايي خود را به طور دقيق رعايت کنيد. برنامه فعاليت بدني روزمره خود را به طور صحيح انجام دهيد و تمام احتياط هاي لازم را حين ورزش بکار ببنديد قند خون خود را پيش و بعد از ورزش يا آنچنان که پزشک دستور داده، اندازه گيري کنيد.
زمانيکه قند خونتان از 240 ميلي گرم در دسي ليتر بيشتر است، درباره اينکه آيا ورزش کردن کار درستي است يا نه با پزشک خود مشورت کنيد. ورزش باعث خواهد شد بدنتان چربي بيشتري تجزيه کند و کتون بيشتري وارد جريان خونتان شود.
برنامه تزريق انسولين خود را بطور دقيق مراعات کنيد. همه مقدار مناسب انسولين را طبق برنامه داده شده توسط پزشک تزريق و قند خونتان را طبق يک برنامه منظم خودتان اندازه گيري نماييد و تمام نتايج را يادداشت نموده، الگوي قند خونهاي بالا را ملاحظه کنيد.
در موارد زير ادرار خود را از بابت وجود کتون آزمايش کنيد.

* زماني که بيمار هستيد
* در صورتي که قند خونتان بيشتر از 240 ميلي گرم در دسي ليتر باشد
* زماني که احساس مي کنيد علائم هشدار دهنده هيپرگليسمي و کتواسيدوز در شما وجود دارد
* زماني که توسط پزشک توصيه مي شود انسولين بيشتري تزريق کنيد
اگر به مدت بيش از دو روز قند خونتان بالا باشد و يا ادرارتان کتون وجود داشته باشد، حتماً با پزشک معالجتان تماس بگيريد.

[ شنبه دهم بهمن 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

«ام اس چيست؟»ام اس هنگامي در بدن آغاز مي‌شود كه گلبول‌هاي سفيد كه نقش دفاعي در بدن دارند به ميلين كه حفاظتي براي رشته‌هاي عصبي است و كمك مي‌كند كه پيام‌هاي الكتريكي با سرعتي چندين برابر منتقل شوند، بجاي يك عامل بيگانه حمله مي‌كنند و هر بار كه اين گلبول‌ها به رشته‌هاي اعصاب مربوط به يكي از اندام‌هاي بدن حمله كنند، آن اندام دچار مشكل مي‌شود. «انواع ام اس» شايد بتوان گفت دو بيمار ام اس را نمي‌توان يافت كه چگونگي شروع و ادامه بيماريشان شبيه هم باشد ولي در كل بيماري ام اس را مي‌توان به چهار دسته‌ اصلي تقسيم كرد. 1-ام اس خوش‌خيم (Benign MS) كه در اين نوع فقط تعداد كمي حمله رخ مي‌دهد كه اين حملات نيز معمولا با بهبودي كامل همراه است. اين نوع ام‌اس در طي زمان بدتر نمي‌شود و معمولا موجب هيچ ناتواني ماندگاري نخواهد شد. 2- نوع عود كننده و فردكش يابنده (Relapsihg Remitting MS ) كه اكثر مبتلايان بيماريشان را با همين نوع آغاز مي‌كنند و به اين صورت است كه در آنها هر حمله بيماري، يك دوره آرام در پي دارد كه بيماران در اين مدت مشكلي ندارند، حمله‌ها نيز معمولا غير قابل پيش‌بيني‌اند. 3- نوع پيشرونده ثانويه (Secondary Progressive MS ) ، اين دسته مي‌توان ادامه نوع قبلي دانست يعني پس از چندين سال حمله‌ و آرامش بيمار به حدي مي‌رسد كه بدون وجود دوره‌هاي واضحي از حمله با گذشت زمان ضعيف‌تر مي‌شود. 4- نوع پيشرونده اوليه (Primary Progressive) در اين نوع بيماري هرگز حالت‌هاي عود يا فروكش را ندارند و از همان حالت ممكن است هر زماني متوقف شود يا همچنان بدتر شود. «علائم و مشكلات شايع در ام اس» تظاهرات و سير بيماري ام اس از شخصي به شخص ديگر متفاوت است. چشم‌ها نيز معمولا اولين و شايع‌ترين عضو درگير هستند، قدرت بينايي نيز معمولا در اشخاصي كه درگيري چشمي داشته‌اند تا حدي كاهش مي‌يابد. اندام‌هاي دست و پا نيز ممكن است دچار مشكلات حسي و حركتي شوند مثل احساس كرختي، به خواب رفتگي يا سوزن سوزن شدن، اشكال در راه رفتن و حركات اداري ديگر را مي‌توان نام برد. گوش‌ها گاهي دچار مشكلاتي نظير وزوز يا كاهش شنوايي مي‌شوند. احساس نياز مكرر به دفع ادرار، بند آمدن و احتباس ادرار، بي‌اختياري در دفع ادرار و بالاخره كاهش ميل و توانايي جنسي از مشكلاتي هستند كه در دستگاه ادراري - تناسلي بيماران به وجود مي‌آيند. از دست دادن تعادل هنگام راه رفتن خصوصا در تاريكي ممكن است به خاطر درگيري مخچه باشد به جزء اين موارد مي‌توان به مشكلاتي نظير تمركز حواس و گاهي بي‌حواسي، اضطراب، افسردگي، احساس درد در ماهيچه‌ها، اشكال در سخن گفتن، اشكال در اجابت مزاج اشاره كرد. گروهي از عوامل مي‌توانند زمينه ساز ايجاد مشكلات جديد باشند كه از آنها مي‌توان به گرما و رطوبت، وزرش‌هايي كه حرارت بدن را بالا مي‌برند، تب و مهمتر از همه اينها فشار روحي و عصبي كه استرس رواني مي‌گويند. «ام اس و فيزيوتراپي» يكي از مشكلات اصلي ما، ضعف و محدوديت در حركت است كه از طرفي به علت درگيري قسمت‌هاي حركتي در مغز و نخاع و از طرف ديگر به علت كم حركت شدن خود بيماران كه به يكي از اين عوامل مربوط مي‌شود؛ افسردگي و بي‌حوصلگي، ترس از افتادن و كم بودن تحرك داراي عوارضي مانند كوتاه و ضعيف‌تر شدن عضلات ، زخم بستر، يبوست و ... تفاوت بيماران ام اس با افرادي كه بعد از شكستگي و باز كردن گچ نيازمند به فيزيوتراپي هستند، در اين است كه فيزيوتراپي بيماران ام اس ، براي مدت نامحدودي صورت مي‌گيرد. منظور ما از انجام حركات فيزيوتراپي رسيدن به وضعيت بهتر جسمي و روحي است. «چه بخوريم؟» معمولا زماني كه فرد بيمار شد بعد از اين كه به دنبال دارو و درمان رفت به فكر مي‌افتد كه چه مواد غذايي استفاده كند و از چه غذاهايي پرهيز كند. تاكنون هيچ رابطه مشخص بين مواد غذايي و ام اس پيدا نشده است، حالا كه مي‌دانيم بوسيله رژيم غذايي نمي‌توان ام اس را درمان كرد ولي با يك برنامه‌ريزي خوب غذايي مي‌توانيم از يكسري عوارض بيماري جلوگيري كنيم. به عنوان مثال استفاده كافي از ميوه‌ها و سبزيجات علاوه بر تامين درصد بالايي از ويتامين‌هاي ضروري مي‌تواند به بهتر كار كردن دستگاه گوارش و جلوگيري از يبوست كمك بسزايي كند. ما مي‌توانيم آزادانه غذاهاي متنوعي مصرف كنيم و يا از هر برنامه غذايي كه مي‌پسنديم پيروي كنيم به شرطي كه حاوي مواد اصلي و ضروري بدن باشد. اين مواد شامل پروتيئن‌ها، هيدرات‌هاي كربن (نشاسته و قند)، چربي‌ها، ويتامين‌ها و املاح مي‌باشد. طبق جدول پيشنهادي انجمن ام اس آمريكا براي يك رژيم غذايي متعادل، بهتر است بخش اصلي غذا از هيدراتهاي كربن و سپس ميوه‌ها و سبزيجات، گوشت و سرانجام كمترين سهم آن از چربي‌ها باشد. «درمان ام اس» داروهاي موجود براي درمان ام اس از نظر كاربرد به سه گروه اصلي تقسيم بندي مي‌شوند، 1- براي حملات بيماري، در اين دوره زماني معمولا به صورت تزريقي وريدي و يا خوراكي تجويز مي‌شوند و معمولا طول هر دوره بين چهار تا هفت روز طول مي‌كشد. از اين مواد، متيل پردنيزولون (سولومدرول يا دپومدرول) بيشتر به كار مي‌رود و به جز آن از دگزامتازون، پروفيرون، بتامتازون هم استفاده مي‌شود. 2- براي كنترل علائم بيماري: بيش از 30 داروي مختلف به اين منظور به كار مي‌روند، مثلا از آمانتادين براي كم كردن اختلالات حركتي و از باكلوفن براي مقابله با سفتي عضلاني (اسپاسم) استفاده مي‌شود. 3- براي كنترل دوره بيماري: براي اين منظور سه دارو وجود دارد كه دو عدد از آن‌ها از دسته اينترفرون‌ها هستند، اينترفرون‌ها مواد پروتئيني هستند كه به طور طبيعي در بدن براي مقابله با بعضي عفونت‌ها توليد مي‌شوند. اين سه دارو عبارتند از: 1- اينترفرون بتا، يكA (آوونكس) 2- اينتروفرون بتا، يك B (بتاسرون)، 3- گلاتيرامراستات (كوپاكسون) از روش‌هاي درماني ديگر مي‌توان به تاثير خوب بعضي از اين روش‌ها دقيقا اثبات شده است مانند كاردرماني، فيزيوتراپي، گفتاردرماني و ماساژ . اما روش‌هايي ديگري هم هست كه بيماران نتايج خوبي از آن گرفته‌اند، مثل مديتيشن ، يوگا، هوميوپاتي، انرژي درماني و .... «چه كساني ام اس مي‌گيرند؟» هنوز چگونگي شروع ام اس دقيقا مشخص نشده است ولي امروزه دريافته‌اند كه مثلا شيوع اين بيماري در مناطق مختلف دنيا با هم متفاوت است. به عنوان مثال در كشورهاي شمال اروپا و آمريكا و افرادي نيز كه پوست، مو و چشم روشن دارند شيوع آن بيشتر ديده مي‌شود ولي در سياه‌پوستان و ژاپني‌ها كمياب است. همچنين ام اس در خانم‌ها بيشتر از آقايان ديده مي‌شود و شروع آن معمولا در سنين 20 تا 40 سالگي است. در مورد اثر مهاجرت به ابتلاء به ام اس ديده شده در افرادي كه قبل از 15 سالگي به سرزمين ديگري مهاجرت كرده‌اند ميزان شيوع بيماري مانند ميزان شيوع آن در مردم سرزمين جديد است. اين بيماري بيشتر در كساني بروز مي‌كند كه شخصيت خاصي دارند چنين افرادي معمولا مسئوليت پذير ولي حساس هستند كه هنگام بروز ناملايمات خيلي خودخوري مي‌كنند.

[ سه شنبه دوازدهم آبان 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

لکنت زبان

لکنت زبان عمدتا و بطور کلی جز در موارد استثنایی در دوران خردسالی آغاز شده و یک پدیده خاص دوران کودکی است. معمولا از سنین 2 تا 4 سالگی شروع می‌شود. لکنت زبان از مهمترین و متداولترین اختلالات تکلمی است. در سنین 6 تا 7 سالگی نیز که مصادف با زمان آغاز مدرسه می‌باشد به لحاظ ویژگیهای عاطفی و سازگاری اجتماعی خاص این دوره موقعیت مناسبی است برای بروز لکنت زبان در میان کودکانی که بیشتر مستعد چنین اختلالی می‌باشند. گاهی از موارد در دوران بلوغ نیز افرادی که قبلا به نحوی لکنت زبان داشته‌اند دچار لکنت زبان می‌شوند.
در واقع سن ، شرایط و ویژگیهای بلوغ نیز احتمالا در تغییر شکل یا تشدید لکنت موثر است. لکنت زبان در میان پسران بیشتر از دختران است و در بررسی‌ها و تحقیقات مختلف نسبتی در حدود 70 درصد برای پسران و 30 درصد برای دختران ذکر گردیده است. بسیار دیده‌ایم که بعضیها به هنگام صحبت ، لکنت زبان دارند؛ یعنی زبان‌شان بر سر برخی از حروف گیر می‌کند. با چنین افرادی باید با ملایمت رفتار کرد؛ ولی متاسفانه عده‌ای هستند که کند زبانی را دستاویز شوخی و ریشخند می‌پندارند. کندی زبان در جایی پیش می‌آید که دستگاههای تکلم انسان دچار پاره‌ای از تشنج‌هاست؛ از اینرو ادای کلمات ناگهان به مانع برخورد می‌کند و پیوسته مکثی در میان صحبت روی می‌دهد. به هنگام چنین رویدادی معمولا انسان حرفی را که روی آن مکث ایجاد شده است، چندبار تکرار می‌کند.


ادامه مطلب

[ سه شنبه دوازدهم آبان 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

بهار ، موسم طراوت و شادابي و فصل آغاز رويش و تازگي، براي بعضي ها زمان شروع حساسيت هاي آزاردهنده فصلي است. در همان زمان که عده اي با عشق به طبيعت و زيبايي هاي آن در ميان نرگسهاي زرد قدم مي زنند و عطر دل انگيز آن را با دل و جان استشمام مي کنند، عده ديگري در کلينيک ها و داروخانه ها به دنبال راهي براي تسکين عطسه، سرفه و رفع خارش چشمها هستند.ولي آيا راهي براي درمان وجود دارد؟! توليد مثل جنسي در گياهان گلدار با انتقال گرده از يک گياه به گياه ديگر انجام مي شود. بعضي از گياهان که گلهاي زيبا و معطر دارند، حشرات را جذب مي کنند. همين حشرات باعث انتقال گرده هاي گياهان به يکديگر مي شود، اما درباره گياهاني که گلهاي بدون بو دارند، اينها مورد توجه حشرات نيستند و بنابراين گرده هاي خود را رها مي کنند تا از طريق وزش باد به گياه منتقل شود. با پراکنده شدن گرده هاي اين گياهان در هوا احتمال تنفس آنها به وسيله انسان و حيوانات وجود دارد. اگر شما يکي از هزاران نفري هستيد که به طور ژنتيک به اين مواد حساس هستند، حتما مي دانيد که ورود اين گرده ها به سيستم تنفسي، عامل يکسري اختلالات عمده در بدن مي شود.
زمان شروع و خاتمه بيماري
در مناطق گرم، گرده افشاني درختان در اوايل بهار صورت مي گيرد. در اين مناطق فصل آلرژي ها در همان ابتداي بهار آغاز مي شود. بسته به مکان زندگي شما و خصوصيات آب و هواي منطقه و نوع گياهان محيط، ممکن است در پاييز همزمان با گرده افشاني بعضي از گياهان باز هم علايم آلرژي بروز کند. حتي در بعضي از مناطق ، بويژه در جاهايي که قارچ مي رويد ، پراکندگي هاگها در فصل تابستان سبب بروز واکنش هاي آلرژيک مي شود. معمولا تا پايان دوره گرده افشاني ، علايم آلرژي ادامه مي يابد.
راههاي درمان
قبل از اين که به فکر درمان باشيد ، بايد مطمئن شويد که علايم بارز در شما مربوط به آلرژي فصلي است. عطسه ، آبريزش بيني ، سوزش و خارش گلو ، ريزش اشک از چشمها و بعضي علايم سرماخوردگي مثل سردرد از نشانه هايي است که شما را مشکوک مي کند. حمله هاي آلرژي مي توانند منجر به بروز التهاب در گوش و سينوس ها شود. توجه داشته باشيد که اگر علايم بيماري شما درست مشابه اين علايم هستند و هر سال در يک زمان مشخص بروز مي کنند و پس از مدتي به سرماخوردگي عفوني منتهي مي شوند، شما مبتلا به آلرژي فصلي هستيد.
مراجعه به پزشک
گزارش علايم به پزشک و انجام معاينات باليني توسط پزشک براي تشخيص آلرژي هاي فصلي ضروري است.
بيماري هاي مرتبط با آلرژي هاي فصلي شامل رينيت آلرژيک با علايم التهاب مخاط بيني و حلق ، کونژکتيويت آلرژيک با علايم قرمزي ، سورش و خارش چشمها و آسم آلرژيک همراه با علايم تنگي نفس و گرفتگي راههاي تنفسي و تنفس صدادار بروز مي کند. تمام اين علايم ممکن است در فرد ديده شود.
تست آلرژي
به دنبال عامل ايجادکننده علايم حساسيت باشيد. متخصصان آلرژي از آزمايش هاي ساده بدون عارضه براي يافتن عامل آلرژي زا استفاده مي کنند. حداکثر 15 دقيقه زمان لازم است تا با آزمايش آلرژن هاي گوناگون در کلينيک هاي تخصصي روي شما ، عامل مورد نظر کشف شود. معمولا درختان بلوط ، افرا و غوشه ، گلهاي زرد رنگ و قارچها شايع ترين مواد آلرژي زا را توليد مي کنند.
مراقبت ، اصل اول درمان
عموما درمان آلرژي با اجتناب از آن حاصل مي شود. وقتي به کمک تجربه يا آزمايش هاي پزشکي عامل حساسيت زا را در محيط خود شناسايي کنيد ، پيدا کردن راههايي براي دوري از آن شما را در درمان کامل ياري مي کند. معمولا زماني که گرده ها به مقدار زياد در هوا پراکنده مي شوند ، اجتناب از آنها کار دشواري است ولي چند اصل مهم وجود دارد که رعايت آنها به تخفيف علايم کمک مي کند. در تمام شرايط در و پنجره هاي خانه و اتومبيل خود را ببنديد. اگر در محيطي بوده ايد که احتمال نفوذ گرده ها در لابه لاي موها و لباسهاي شما وجود دارد، قبل از رفتن به رختخواب حمام کنيد و لباسهاي خود را عوض کنيد. از حيوانات کوچک اهلي دوري کنيد.با وجود اينها شايد باز هم دوري کامل از مواد آلرژي زا غيرممکن باشد. بنابراين پزشکان دارودرماني را توصيه مي کنند. خوشبختانه داروهاي بسيار موثري براي درمان انواع آلرژي ها وجود دارد که علايم را کاملا برطرف مي کند. انتخاب نوع و مقدار داروي مناسب براي شما تنها در تخصص پزشک است. آنتي هيستامين ها بهترين مثال براي دارودرماني بر ضد آلرژي است. اين نوع دارو ميزان وسيعي از نشانه ها را متوقف مي کند. آنتي هيستامين هاي قديمي مثل Benadryl در کنار تخفيف علايم بيماري ايجاد خواب آلودگي هم مي کردند ولي آنتي هيستامين هاي جديد ضمن ايمني و تاثير بيشتر خواب آلودگي بسيار کمتري ايجاد مي کنند و بعضي از داروها اصلا نقشي در ايجاد خواب آلودگي ندارند. داروهايي مثل Claritin و Allegra اصلا خواب آلودگي و سستي ايجاد نمي کنند. داروي Zyrtec درصد کمي خصوصيات خواب آور دارد. بنابراين بهتر است هنگام شب مصرف شود. اسپري ها و قطره ها راههاي درمان دارويي ديگري که مستقيما به موضع اثر مي کنند. کورتيکواستروئيدهايي (دسته اي از داروهاي ضدالتهاب) مثل Rhinocort و Atrovent اسپري هاي مخصوص بيني هستند. اين داروها اثر هيستامين را از بين مي برند (هيستامين موجب عطسه ، خارش و تنگي مجاري تنفسي مي شود). تجويز بموقع قطره هاي چشمي مي تواند به پيشگيري و کنترل علايم کونژکتيويت آلرژيک کمک کند. در صورتي که داروها تاثير کافي و مداوم نداشته باشند ، بيمار را با روشهاي خاص پزشکي در برابر عوامل آلرژي زا ايمن سازي مي کنند.
Allergy Shot
همانطور که مي دانيد سيستم ايمني فرد مبتلا به آلرژي مدام مشغول به کار است. اين سيستم هيچ نقصي در برنامه کاري خود ندارد. تنها يک چرخش کوچک در هدف گيري رخ داده است. با انجام روش درماني Allergy Shot سيستم ايمني بدن را در مسير صحيح قرار مي دهند. در اين روش مقادير کمي از ماده آلرژن را به طور هفتگي به بدن تزريق مي کنند.کم کم سيستم ايمني بدن فرد با اين ماده خاص سازش پيدا مي کند و به طور تدريجي پاسخ دفاعي نسبت به آن متوقف مي شود. تحقيقات اخير نشان مي دهد که پس از 3 سال يا بيشتر از گذشت روش درماني Allergy Shot بهبودي دوام مي يابد. البته همه کساني که از آلرژي فصلي رنج مي برند ، نياز به اين روش ندارند ، اما اگر احساس مي کنيد علايم بيماري بر زندگي شما تاثير گذاشته و ساير راههاي ساده تر درماني کارساز نبوده ، مي توانيد در اين زمينه با متخصص آلرژي مشورت کنيد.
بهبودي
همان گونه که ذکر شد ، هميشه براي درمان راههايي وجود دارد. گاهي يک داروي ساده و گاهي روشهاي تخصصي تر به هر حال شما را درمان خواهند کرد. بيمار ساکت و صبور آلرژي نباشيد. آزمايش کنيد، درمان کنيد و بهبود پيدا کنيد.

[ دوشنبه یازدهم آبان 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

راشیتیسم یا نرمی استخوان یا نرم‌استی یک بیماری مربوط به رشد استخوان‌ها است که در نوزادان و کودکان دیده می‌شود. در این بیماری استخوانهای کودکان به دلایلی نرم باقی می مانند . این بیماری موجب خمیدگی و رشد ناقص استخوان‌ها و افزایش ریسک شکستن آن‌ها می‌شود. علت اصلی بیماری راشیتیسم کمبود ویتامین دی است، ولی کمبود کلسیم نیز در آن نقش دارد.

راشیتیسم بیش‌تر در کودکانی که دچار سوءتغذیه شایع است؛ ولی در بزرگسالان نیز دیده می‌شود.

همه‌گیرشناسی

احتمال ابتلا به راشیتیسم در موارد زیر وجود دارد:
نوزادان شیرخواری که مادران آن‌ها به اندازهٔ کافی در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیرند.
نوزادان شیرخواری که به اندازهٔ کافی در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیرند.
افرادی که به علت ناتوانی در هضم لاکتوز شیر کامل مصرف نمی‌کنند.
نوزادانی که مادرشان در زمان بارداری دچار کمبود ویتامین دی بوده است.

علت بیماری

ویتامین دی برای جذب کلسیم در روده ضروری است. در صورت کمبود این ویتامین، کلسیم جذب نمی‌شود و در این صورت استخوان‌ها و دندان‌ها دچار نقص می‌شوند. در صورت وخیم بودن این وضعیت، ماهیچه‌ها نیز دچار ضعف می‌شوند.

غذاهایی که سرشار از ویتامین دی هستند عبارت هستند از کره، تخم مرغ، روغن کبد ماهی، مارگارین، شیر، آب میوه و ماهی‌های چرب چون تون، شاه‌ماهی و ماهی آزاد.

یکی از علل نادر راشیتیسم یک بیماری ارثی است که به الل غالبی که بر روی کروموزوم ایکس قرار دارد مربوط می‌شود و موجب اختلال در بازجذب فسفات و متابولیسم ویتامین دی می‌شود.

علایم

علایم راشیتیسم عبارت هستند از:
ـ نرمی یا درد استخوان
ـ نقص در رشد دندان‌ها و پوسیدگی زودرس
ـ ضعف ماهیچه‌ها
ـ افزایش امکان شکستگی استخوان‌ها
ـ خمیدگی و نقص در شکل‌گیری استخوان‌ها
ـ نقص در رشد
ـ کمبود کلسیم در خون
ـ تتانی ماهیچه‌ها
ـ نرمی غیرعادی جمجمه در نوزادان

خمیدگی استخوان‌ها از علایم «کلاسیک» راشیتیسم است که در استخوان پاها و قفسهٔ سینه به وجود می‌آید. این نقص در جمجمه نیز ممکن است به وجود آید؛ در این صورت جمجمه حالت بیضی‌شکل خود را از دست می‌دهد. در صورت وخیم بودن بیماری، خمیدگی در استخوان‌های بلند و ستون مهره‌ها نیز ظاهر می‌شود. این خمیدگی‌ها با درمان در سنین کوکی معالجه می‌شوند.

تشخیص
تشخیص راشیتیسم از راه‌های زیر ممکن است:
ـ آزمایش خون
ـ عکس‌برداری از استخوان‌ها
ـ گازهای محلول در خون (که می‌توانند کاهش پ‌هاش خون را نشان دهند).
ـ بافت‌برداری از استخوان‌ها

جلوگیری و درمان

درمان راشیتیسم عبارت است از استفاده از رژیم غذایی مناسب و سرشار از ویتامین دی و فسفات‌ها. جذب ویتامین دی از طریق خورشید، و مصرف روغن کبد ماهی از راه‌های دیگر درمان و همچنین جلوگیری از ابتلا به راشیتیسم است. استفاده از قرص‌های ویتامین دی۳ نیز برای معالجهٔ راشیتیسم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

[ جمعه هشتم آبان 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

 
میگرن سردرد شدید و بی‌تاب‌كننده‌ای است كه باعث تهوع، سرگیجه و حساسیت به نور و برخی صداها می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) میگرن را در رده  یکی از ناتوان‌كننده‌ترین بیماری‌های انسانی قرار می‌دهد.

حدود چهار درصد كودكان پیش از بلوغ میگرن دارند. پس از بلوغ این میزان تا 6 درصد در مردان و 18 درصد در میان زنان افزایش می یابد و بعد به تدریج تا 40 سالگی شیوع میگرن كاهش می‌یابد.

میزان بالاتر شیوع میگرن در میان زنان با نوسانات میزان هورمون جنسی زنانه یا استروژن ارتباط داده شده است؛ كاهش میزان استروژن در پیش از قاعدگی ماهانه باعث تحریك بروز "میگرن قاعدگی" می‌شود، كه نسبت به اشكال دیگر میگرن شدیدتر و طولانی‌مدت‌تر است. این نوع میگرن معمولا در بارداری كه سطح استروژن بالاست فروكش می‌كند و با یائسگی و پایان نوسانات هورمونی پایان می‌پذیرد.

 در برخی از مبتلایان میگرن آنقدر شدید است که باعث می‌شود موقتا كاركرد این افراد در محل كار یا خانه مختل شود.

میگرن عارضه‌ای بیشتر از سردرد صرف است. درد ضربان‌دار میگرن كه معمولا در یك طرف سر بروز می‌كند اغلب با تهوع، استفراغ و حساسیت شدید به نور همراه است و فرد احساس یك ناخوشی عمومی می‌كند.

برخی افراد پیش از شروع سردرد میگرنی علائمی بینایی، حسی یا حركتی به مدتی کمتر از یک ساعت تجربه می‌كنند كه به آن "اورا" می‌گویند. این علائم شامل دیدن جرقه‌های نورانی، بی‌حسی در دست، سرگیجه و ناتوانی در سخن گفتن است. به این نوع میگرن، میگرن "کلاسیک" می‌گویند. شکل شایع‌تر میگرن - میگرن عادی- اورا ندارد.

شواهد فزاینده حاكی‌از آن است كه تقریبا تمام موارد سردردهایی كه به سینوس‌ها نسبت داده می‌شوند، در واقع سردردهای میگرنی هستند؛ در نتیجه مصرف داروهای ضداحتقان(پرخونی مخاط) یا آنتی‌بیوتیك‌ها این سردردها را تسكین نمی‌بخشد.

 خوشبختانه در حال حاضر داروهای بسیاری در دست است كه یا از حمله میگرن جلوگیری می‌كنند یا  باعث فروكش‌كردن سردرد آغاز‌شده می‌شوند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد كه تنها نیمی از مبتلایان به میگرن "كلاسیك" از منافع داروهای جدید بهره می‌برند. اگر تعداد افرادی كه سردرد خود را به عارضه سینوس‌هایشان نسبت می دهند به افراد قبلی اضافه كنیم، تعداد افراد دچار میگرن كه درمان مناسب دریافت نمی‌كنند به دو برابر می رسد.

عوارض میگرن

مبتلایان به میگرن ممكن است دچار گرفتگی بینی، تاری دید، اسهال، دردهای چنگه‌ای شكم، احساس غیرطبیعی گرما یا سرما، اضطراب، افسردگی، تحریك‌پذیری و ناتوانی در تمركز شوند.اغلب مبتلایان به شكل شدید بیماری بدون درمان نمی‌توانند حتی از عهده انجام ساده‌ترین كارها برآیند و باید به تختخواب پناه ببرند تا حمله سردرد پایان یابد.

 پس از حمله هم مبتلایان اغلب احساس خستگی، تحریك‌پذیری، بیقراری یا افسردگی می‌كنند، هرچند كه برخی‌ها هم احساس سرزندگی و پرانرژی بودن غیر معمولی می‌كنند.

 علت میگرن

گرچه مدتها اعتقاد براین بود كه میگرن یك سردرد عروقی اولیه است كه نتیجه انقباض و بعد گشادشدن عروق‌خونی در سر است، در حال حاضر آن را ناشی از تغییرات عصبی در مغز و آزادی مواد پپتیدی عصبی-التهابی می‌دانند كه به نوبه خود باعث انقباض عروقی می‌شوند. سردرد اغلب قبل از اینكه رگ‌ها گشاد شوند  شروع می‌شود. این پپتید‌های التهابی رشته‌های عصبی را حساس می‌كنند و در نتیجه آنها به تحریكات معمول مانند ضربان نبض عروق واكنش نشان می‌دهند و باعث درد میگرنی می‌شوند.

 پیشگیری از میگرن

مبتلایان به میگرن مدت‌هاست كه به اجتناب از خوردن غذاهایی مانند شكلات و پنیر كهنه توصیه می‌شدند. اما شواهد علمی چندانی در حمایت از این توصیه‌های غذایی  وجود ندارد. علل شایع‌تر آغاز حمله میگرن شامل استرس(مثبت یا منفی)،تغییرات آب و هوایی ، خستگی و اختلالات خواب و نیز مصرف بیش از حد داروهای مسكن می شود.

 برای این كه عوامل محرك سردرد در شما تعیین شود، تقویمی از وقایع روزنه را نگهدارید، و در آن غذاهایی را كه می خورید یا  وقایعی كه پیش از شروع سردرد رخ می‌دهد را ثبت كنید. اگر زنی در سنین بچه‌دار شدن هستید،مراحل پریود ماهانه‌تان را ثبت كنید. اگر لازم بود برای تعیین غذاهایی كه حمله سردرد شمار را بوجود می‌آورند، یك رژیم غذایی حذفی را دنبال كنید، به این معنا كه غذاهای گوناگون را ناگهان قطع كنید و سپس یكی یكی آنها را به رژیم غذایی‌تان اضافه كنید و تاثیر آنها را بر سردرد خود بسنجید.

درمان 

 داروهایی مختلفی برای پیشگیری و درمان میگرن وجود دارند. در صورت عدم تاثیر هر كدام آنها داروی دیگر امتحان می‌شود. اگر گاهگاه  حمله میگرن دارید، استفاده از یك دارو از گروه تریپتان‌ها در شروع سردرد معمولا سردرد را خاموش می‌كند یا شدت و مدت آن را كاهش می دهد.


 در موارد حملات مكرر میگرن بهتر است از داروهای پیشگیری كننده به همراه داروهای تسكین‌دهنده مانند استامینوفن، آسپیرین، تریپتان‌ها یا مسكن‌های شبه‌افیونی مانند كدئین در صورت بروز حمله استفاده كنید.

 از جمله موثرترین داروهای پیشگیری ‌كننده داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای، مسدودكننده‌های گیرنده بتا مانند پروپرانولول و داروهای ضد صرع مانند گاباپنتین هستند. برخی از افراد از تكنیك‌های آرامش عضلانی، بازخورد زیستی، و مدیریت استرس سود می‌برند. بررسی‌ها تاثیر مفید مكمل‌های ریبوفلاوین، یك از ویتامین‌های گروه B ،(چهارصد میلی‌گرم در روز) را در كاهش حملات میگرن نشان داده‌است.

 شاید مهمترین چیز در خلاصی‌یافتن از میگرن مراجعه به پزشك باتجربه در تشخیص و درمان میگرن است.بسیاری از بیماران راه را عوضی می‌روند و گاهی با مصرف بیش از حد داروهایی كه بدون نسخه قابل تهیه است  میگرن خود را بدتر می‌كنند.برخی دیگر هم پس از مراجعه به یك پزشك و نتیجه نگرفتن فكر می كنند كه بیماری آنها قابل درمان نیست.

[ پنجشنبه هفتم آبان 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

مقدمه
ایدز عبارت‌ است‌ از بوجود آمدن‌ ضعف‌ عمده‌ در دستگاه‌ ایمنی‌ بدن‌ (نقص‌ ایمنی‌). این‌ امر باعث‌ کاهش‌ توانایی‌ بدن‌ در مقابله‌ با عفونتها و توانایی‌ سرکوب‌ سلول‌های‌ غیرطبیعی‌ مثل‌ سلول‌های‌ سرطانی‌ می‌شود. ویروس‌ ایدز سلول‌های‌ ایمنی‌ موجود در خون‌ (لنفوسیت‌ها) و سلول‌های‌ ایمنی‌ موجود در بافت‌ها مانند مغز استخوان‌، طحال‌، کبد و گره‌های‌ لنفاوی‌) را درگیر می‌سازد. این‌ سلول‌ها در تولید پادتن‌ برای‌ مقابله‌ با بیماریها و سرطانها نقش‌ دارند. در مجموع‌ باید گفت‌ که‌ ایدز یک‌ نوع‌ نقص‌ ایمنی‌ ثانویه‌ است‌ که‌ در سیر عفونت‌ با ویروس‌ ایدز ایجاد می‌شود.

تاریخچه
در قرن بیستم ، دو بیماری ویروسی بطور غیر منتظره شیوع پیدا کردند. جهانگیری آنفلوانزای A در زمستان 1919- 1918 با ظهور مجدد یک ویروس قدیمی باعث مرگ بیش از 25 میلیون نفر در دنیا شد که شامل 550000 نفر در آمریکا بود. در سال 1981، دنیا برای اولین بار از شیوع بیماری دیگری یعنی بیماری سندرم نقص ایمنی اکتسابی یا AIDS آگاه شد. توانایی فاجعه آفرینی این بیماری ویروسی جدید ، هنوز بطور کامل درک نشده است.

امروزه مشخص شده که HIV یا ویروس نقص ایمنی انسانی شمپانزه ناشی شده است و نشان داده شده که فرضیه ایجاد ویروس HIV در جمعیت انسانی توسط واکسنهای پولیو صحیح نمی‌باشد. انتقال از شمپانزه‌ها به انسان احتمالا موقعی که این جانوران به عنوان غذا در Sub - Saharan آفریقا ، قصابی می‌شدند از طریق آلودگی زخم‌های انسانی توسط خون جانوران روی داده است. این انتقال احتمالا برای مدت زمانی طولانی مورد توجه نبوده است، اما در نیمه دوم قرن بیستم، توام بودن تحولات اجتماعی منجر به شیوع ایدز شد.


دامنه و همه‌گیری
در طول 20 سالی که از زمان اولین تشخیص این بیماری می‌گذرد همه‌گیری ایدز همچنان ادامه داشته و از نظر وسعت و شدت تاثیرات آن ، از حدود پیش بینی‌ها و انتظارات فراتر رفته است. در سال 1991 برنامه جهانی ایدز در سازمان بهداشت جهانی پیش بینی کرد که تا سال 2000 جمع کل بیماران آلوده به HIV در مردان، زنان و کودکان 40 میلیون نفر خواهد بود اما عملا ثابت شد که این پیش بینی یک برآورد غیر واقع بینانه بوده ، و بسیار کم ، تخمین زده شده است.
در حال حاضر در دنیا حدود 36 میلیون نفر مبتلا به HIV بوده که در حال حیات هستند و در همین مدت 20 میلیون نفر مرده‌اند که مجموعا بالغ بر 56 میلیون نفر می‌شوند. در آمریکای شمالی تقریبا یک میلیون نفر آلوده به HIV وجود دارند. بین سالهای 1985 و 1998 نسبت ایدزهای گزارش شده بین زنان و دختران بالغ آمریکا سه برابر شده است


علت بیماری
عامل بیماری ایدز یک نوع ویروس از گروه رترو ویروسها است که باعث کاهش توانایی سیستم ایمنی بدن میزبان می‌شود. علایمی که ما در بیماری ایدز می‌شناسیم مربوط به بیماریهایی است که در اثر نقص دستگاه ایمنی بدن تولید می‌شوند. در اکثر بیماریهای ویروسی وضع به این منوال است که سلولهای مملو از ویروس ویروسها را آزاد کرده و این ویروسها خود را با پادتنهای آماده مواجه می‌بینند. در چنین وضعی بیماری شخص برطرف می‌شود. اما در مورد ویروس ایدز وضع به گونه‌ای دیگر است.

در اینجا اولین ویروسی که وارد اولین سلول میزبان می‌شوند از حمله پادتنها در امان می‌مانند. ویروسهای جدیدی که از سلول خارج می‌شوند بعضا توسط پادتنها خنثی می‌شوند اما ژنهای اولیه در درون سلول میزبان به تولید ویروس ادامه می‌دهند. ممکن است که ویروس در بدو ورود به سلول میزبان به صورت غیر فعال درآید و بعد از گذشت چندین سال به مساعد شدن اوضاع فعالیت بیماریزایی خود را آغاز کند. این ویروس دستگاه ایمنی بدن را تضعیف می‌کند و در این یک سرماخوردگی ساده هم می‌تواند برای شخص مشکل ساز باشد.


ساختمان و ترکیب ویروس HIV
این موفقیت مرهون ویرولوژی مولکولی پیشرفته است که تنها 4 سال پس از شناخته شدن یک بیماری و سندرم غیر معمول به نام ADIS ، در سال 1981 ، عامل ایجاد کننده آن شناسایی و جداسازی شده است. HIV یک رترویروس و عضو زیرخانواده لنتی ویرینه است و بسیاری از خصوصیات نمادین فیزیکی _ شیمیایی خانواده خود را داراست.

خصوصیت مورفولوژیک منحصر به فرد HIV ، وجود نوکلوئیدی استوانه‌ای در ویریون بالغ است. این نوکلوئید میله‌ای شکل که دارای ارزش تشخیصی می‌باشد، در تصاویر میکروسکوپ الکترونی دیده می‌شود. این ویروس سه ژن لازم برای همانند سازی را دارا می‌باشد. حدود 6 ژن اضافی دیگر ، بیان ویروس را تنظیم می‌کنند و در پاتوژنز بیماری در بدن حائز اهمیت هستند. نمونه‌های جدا شده مختلف HIV مشابه نیستند، اما ظاهرا طیفی از ویروسهای مرتبط به هم را تشکیل می‌دهند. گروههای مختلفی از ژنوم ویروسی در افراد آلوده یافت شده است.

ایدز در کودکان
پاسخ نوزادان آلوده با بالغین مبتلا به HIV متفاوت است. علائم بالینی AIDS در کودکان که از طریق مادران آلوده اکتساب شده است، معمولا دو سال پس از تولد، تظاهر می‌کند. مرگ در دو سال بعدی فرا می‌رسد. به دلیل عدم تکامل سیستم ایمنی نوزادان در زمان عفونت اولیه ، نوزادان بطور خاص برای ابتلا به عوارض مهلک HIV مستعدترند. یافته‌های بالینی عبارتند از: کاهش وزن ، بزرگی کبد و طحال و اختلالات رشدی.
عفونتهای فرصت طلب
عفونتهای فرصت طلب از علل اصلی ناتوانی و مرگ و میر در مبتلایان به مراحل انتهایی عفونت HIV محسوب می‌شوند. عواملی که در افراد با ایمنی طبیعی به ندرت ایجاد بیماری می‌کنند، سبب عفونتهای شدید در افراد مبتلا به ADIS می‌گردند. با پیشرفت در درمان برخی عوامل فرصت طلب و طولانی‌تر شدن عمر مبتلایان طیف عفونتهای فرصت طلب در حال تغییر است. یکی دیگر از عواقب سرکوب ایمنی ، استعداد زیاد مبتلایان به ایدز در ایجاد سرطان است. سرطانهایی همراه با ایدز هستند که از این میان می‌توان به سرطان رحم اشاره کرد.


ایمنی
در افراد آلوده به HIV پاسخهای ایمنی سلولی و هومورال بر ضد آنتی ژنهای وابسته به HIV شکل می‌گیرد. اندکی پس از شروع عفونت ، آنتی بادی علیه آنتی ژنهای متعدد ویروس ساخته می‌شود، اما الگوی پاسخ ایمنی آنتی ژنهای اختصاصی ویروس ، در حین پیشرفت بیماری به سمت ADIS تغییر می‌کند. اغلب افراد آلوده آنتی بادیهای خنثی کننده بر ضد HIV می‌سازند. اندازه گیری این آنتی بادیها در محیط آزمایشگاه بوسیله مهار عفونت HIV سلولهای لنفوسیتی مستعد انجام می‌گیرد. 

راههای انتقال HIV
HIV از طریق تماس جنسی ، دریافت خون یا فرآورده‌های خونی آلوده و از مادر آلوده به کودک در حوالی زایمان انتقال می‌یابد.

افراد آلوده بدون علامت می‌توانند ویروس را انتقال دهند. از زمان شناسایی ADIS ، همجنس بازی و بی بند و باری جنسی به عنوان عامل خطر اصلی برای ابتلا به بیماری محسوب می‌شود. این خطر با افزایش تماسهای جنسی با شرکاری جنسی مختلف افزایش می‌یابد.

مصرف خون یا فرآورده‌های خون آلوده از جمله راههای موثر در انتقال ویروس است. بطور مثال در آمریکا بیش از 90% افراد هموفیل که فاکتورهای انعقادی آلوده دریافت کردند، دارای آنتی بادی ضد HIV بودند. معتادان تزریقی نیز بطور شایع در نتیجه استفاده از سوزنهای آلوده ، مبتلا می‌شوند.

میزان انتقال عفونت از مادر به فرزند ، در زنان درمان نشده از 13 تا 48 درصد متغیر است. امکان ابتلا نوزادان در داخل رحم ، در حین زایمان و بطور شایع‌تر از طریق تغذیه با شیر مادر وجود دارد. در صورت عدم تغذیه با شیر مادر 30% موارد عفونت در داخل رحم و 70% موارد در حین زایمان رخ می‌دهد.


درمان
در حال‌ حاضر داروها در معالجه‌ عفونت‌ ایدز مؤثر نیستند. برای‌ مقابله‌ با عفونت‌ها یا پیشگیری‌ از آنها ممکن‌ است‌ آنتی‌بیوتیک‌ تجویز شود. داروهای‌ ضد ویروسی‌ مانند دیدانوزین‌ ، استاوودین ، زالسی‌ تابین‌ ، زیدوودین‌ و نیز داروهای‌ مهارکننده‌ پروتئاز در درمان‌ عفونت‌ با ویروس‌ ایدز مورد استفاده‌ قرار می‌گیرند و ممکن‌ است‌ پیشرفت‌ بیماری‌ را به‌ تأخیر اندازند. تجویز آنها باید توسط‌ پزشکان‌ با تجربه‌ انجام‌ پذیرد. با این‌ داروها (مثل‌ زیدووین‌) می‌توان‌ انتقال‌ عفونت‌ به‌ نوزادان‌ مادران‌ حامله‌ را کاهش‌ داد. تحقیقات‌ زیادی‌ در رابطه‌ با داروهای‌ جدیدتر و واکسن‌ آن‌ از طریق مهندسی ژنتیک در دست‌ انجام‌ هستند.

[ چهارشنبه ششم آبان 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

 
 دكتر علي ملائكه:
هيستامين يكي از مواد شيميايي است كه هنگام واكنش پادتن‌ها (آنتي بادي ها) با مواد آلرژي‌زا آزاد مي‌شود و مسئول بسياري از علايمي است كه در التهاب بيني ناشي از آلرژي يا بيماري رينيت آلرژيك ديده مي‌شود.

داروهاي آنتي هيستامين با خنثي‌كردن عمل هيستامين باعث مي شوند كه خارش و آبريزش بيني و عطسه‌كردن تسكين يابد. همچنين اين داروها علايم مربوط به آلرژي در مناطقي غير از بيني مثلاً كهيرها يا دانه هاي پوستي را بهبود مي بخشند.

داروهاي آنتي هيستامين را در صورت امكان بايد پيش از حمله آلرژي مصرف كرد. داروهاي آنتي هيستامين به اشكال مختلف قرص، قطره چشمي، شربت و اسپري بيني وجود دارند. در بسياري موارد اين داروها در دو شكل سريع الاثر و با اثر تدريجي هم وجود دارند.

داروهاي آنتي هيستامين مشكلاتي هم به وجود مي آورند. از آنجايي كه اين داروها ترشحات مخاطي را غليظ مي كنند ممكن است در مورد سينوزيت عفوني يا باكتريايي باعث بدتر شدن علايم شوند،

 بنابراين افراد مبتلا به سينوزيت باكتريايي يا عفونت باكتريايي بيني حتي در فصل آلرژي نبايد آنتي هيستامين مصرف كنند. مشكل ديگر آن است كه آنتي هيستامين ها در طول زمان اثربخشي شان را از دست مي دهند و بيماران مجبورند نوع متفاوتي از آنها را به كار برند.

داروهاي آنتي هيستامين به دو گروه قديمي تر يا نسل اول و جديدتر يا نسل دوم تقسيم مي شوند؛ تفاوت عمده اين دو گروه در ميزان عارضه جانبي خواب آلودگي است. آنتي هيستامين هاي نسل دوم بر خلاف نسل اول كمتر اين عارضه شايع را به وجود مي آورند.

آنتي هيستامين هاي نسل اول:

از اين گروه مي توان به داروهاي ديفن هيدرامين، كلماستين و كلرفنيرامين اشاره كرد.داروهاي اين گروه به خاطر آنكه غيراختصاصي عمل مي كنند و اثر ضدكولينرژيك هم دارند (اثر استيل كولين يك پيغامبر عصبي را مهار مي‌كنند) ممكن است عوارض جانبي متعددي ايجاد كنند.

از جمله اين عوارض جانبي مي توان به اينها اشاره كرد: خواب آلودگي و اشكال در تفكر: اين عارضه از اين لحاظ خطرناك است كه ممكن است در بزرگسالان باعث حوادث كاري و تصادفات اتومبيل شود، اما تحقيقات موجود نشان مي دهد كه كودكاني كه از اين داروها استفاده مي كنند كمتر دچار اين عارضه مي شوند.خشكي دهان - سرگيجه - اضطراب - تپش قلب - گلودرد در مردان مبتلا به بزرگي پروستات مصرف اين داروها ممكن است اشكال در ادرار كردن را بدتر كند.

براي تطبيق پيدا كردن با اثر خواب آلوده كننده اين داروها رعايت نكات زير كمك كننده است:

 • دارو را در خانه چند ساعت پيش از خواب مصرف كنيد.
 • از ساير داروهايي كه اثر خواب آور دارند پرهيز كنيد.
 • در حين استفاده از اين داروها از رانندگي و كار با ماشين هاي سنگين خودداري كنيد.
 • اثر خواب آلوده كننده اين داروها در طول زمان ممكن است كاهش يابد.

داروهاي آنتي‌هيستامين نسل دوم

 از داروهاي آنتي هيستامين نسل دوم مي توان به فكسو فنادين، لوراتادين، سيتريزين و آكرواستين اشاره كرد. اين داروها خاصيت ضدكولينرژيك ندارند و بنابراين در مقادير تجويز شده، خواب آلودگي ايجاد نمي‌كنند.

عوارض شايع اين گروه داروها شامل سردرد، خشكي دهان و خشكي بيني مي شود كه اغلب موقتي هستند و در طول درمان برطرف مي شوند. در موارد نادري تپش قلب و احساس سنگيني بر روي قفسه سينه در حين مصرف اين داروها رخ مي دهد كه در اين صورت بايد فوراً به پزشك مراجعه كرد .زنان باردار و شيرده بايد از اين داروها اجتناب كنند، مگر اينكه پزشك مصرف آنها را تجويز كند.

اسپري‌هاي بيني ‌آنتي‌هيستامين

 اخيراً داروي آنتي‌هيستامين موضعي به صورت اسپري بيني هم به بازار دارويي آمده است. اين دارو كه آزلاستين (نام تجارتي Astelin) نام دارد مي‌تواند جايگزين داروهاي خوراكي آلرژي هاي فصلي شود و پرخوني و گرفتگي بيني و ساير علايم آلرژي را برطرف كند. عوارض جانبي اين اسپري، مزه تلخ، قيمت بالا و اثر خواب آلودگي آور آن است

[ سه شنبه پنجم آبان 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

دید کلی

بیماری آلزایمر 2 تا 5 درصد اشخاص مسن را دربر می‌گیرد و گاهی هم بر اشخاص جوانتر حمله می‌کند. به نظر می‌رسد که بیماری آلزایمر در اثر فاسد شدن سلولهای منطقه هیپو کامپ که معمولا مقدار زیادی استیل کولین تولید می‌کنند بوجود می‌آید. سلولهای مغزی یا نرونهایی که آسیب دیده‌اند پلاکهایی جمع می‌کنند و به تعداد زیادی می‌میرند. منطقه آسیب دیده مغز و استیل کولین در تشکیل خاطرات جدید وارد عمل می‌شوند به همین دلیل یکی از نشانه‌های اصلی بیماری آلزایمر عدم توانایی در تحکیم یک یادگیری تازه (مثل یادآوری آدرس تازه) و دشواری در جهت‌یابی است. اما خاطرات رویدادهای دور معمولا کمتر آسیب می‌بینند.

تصویر


علت بیماری

تقریبا 10 درصد افراد بالای 60 سال ، زوال عقل دارند و حدود نیمی عقل دارند از آنها مبتلا به آلزایمر می‌باشند. آلزایمر نوعی بیماری ناهمگن از نظر ژنتیکی است که در تمام نژادها دیده می‌شود. 5 درصد بیماران دچار بیماری خانوادگی با تظاهر زود هنگام ، 15 - 25 درصد دچار بیماری خانوادگی با تظاهر دیررس ، 75 درصد مبتلا به بیماری تک گیر می‌باشند. 10 درصد موارد آلزایمر خانوادگی ، توارث اتوزومی غالب و بقیه چند عاملی را نشان می‌دهند.

مهمترین یافته‌های شناختی بیماری آلزایمر ، رسوب دو پروتئین رشته‌ای پپتید بتاآمیلویید تاو در مغز می‌باشند. پپتید بتاآمیلویید که از پروتئین رمز گردانی شده توسط یکی از ژنهای مستعد کننده به بیماری آلزایمر خانوادگی بوجود می‌آید، در پلاکهای آمیلویید یا پیری در فضای خارج سلولی مخ مبتلایان به آلزایمر یافت می‌شود. پلاکهای آمیلویید ، حاوی پروتئینهای دیگر علاوه بر بتاآمیلویید می‌باشند. از جمله آپولیپو پروتئین E که این هم توسط نوعی ژن مستعد کننده به آلزایمر (APOE) رمز گردانی می‌شود.


ادامه مطلب

[ سه شنبه پنجم آبان 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

سلامت سالمندان

مقدمه:

   پيري يك فرآيند طبيعي از تغييرات مربوط به زمان است كه با تولد شروع شده و در سراسر زندگي ادامه مي‌يابد. سن پيري مرحله نهايي زندگي است. امروزه تعداد سالمندان در كليه كشورهاي جهان در حال افزايش است، سالمندان يكي از اقشار جامعه هستند كه به مراقبتهاي ويژه نيازمندند. خوشبختانه با توجه به فرهنگ اصيل ايراني و در سايه تعاليم اسلامي اين قشر در كشور ما  از احترام خاصي برخوردارند و اغلب در خانواده زندگي مي‌كنند.

 مراقبت از سالمندان نياز به آگاهيهاي فني و پيچيده ندارد. اگر اطرافيان، افراد خانواده و فرد سالمند بعضي از نكات را بدانند و رعايت كنند، ميتوان از بسياري از حوادث ناگواري كه براي سالمندان رخ ميدهد پيشگيري نمود و شرايطي را فراهم ساخت كه سالمند خود را در خانواده فرد مفيدي احساس كرده و سربار نداند.

مشكلات و بيماريهاي دوران سالمندي

   گرچه بيشتر سالمندان تصور ميكنند كه از سلامتي برخوردارند، اما از هر 5 سالمند حداقل 4 نفر مبتلا به بيماريهاي مزمن مي‌باشند.

  با كنترل منظم فشارخون و وزن، استفاده از آب آشاميدني سالم، رژيم‌غذايي مناسب و مشاوره با پزشك و پرسنل بهداشتي مي‌توان از بروز بسياري از اين بيماريها جلوگيري كرد.

بيماريهاي شايع دوران سالمندي

 

 • سكته

 • كاهش شنوايي

 • سرطان

 • بيماريهاي تنفسي

 • ديابت قندي

 • بي‌اختياري ادرار

 • فشار‌خون بالا

 • اختلال يا فقدان بينايي

 • بيماريهاي قلبي و عروقي

 • مشكلات دهان و دندان

 • بيحركتي در اثر مشكلات جسمي

 (شكستگيها، بيماريهاي مفصلي… )

 

 • انواع اختلالات رواني

 

 

روشهايي كه با بكار بردن آنها ميتوان از بروز اين بيماريها پيشگيري نموده و يا شدت آنها را كاهش داد.

 • پياده‌روي و ورزش

 • استفاده از رژيم غذايي مناسب

 • پرهيز از مصرف زياد چربي، قند و غذاهاي سرخ شده

 • پرهيز از شرايط خستگي‌زا

 • كنترل وزن

 • پرهيز از استعمال دخانيات و مشروبات الكلي

 • آزمايشات منظم دوره‌اي

 • دوره‌اي از عوامل استرس‌زا

پيامهاي اساسي براي حفظ سلامت سالمندان

 

1-  زندگي فعال بايد حفظ شود، از خوابيدن و استراحت زياد اجتناب كنيد.

2-  قدم زدن بهترين نوع ورزش است. در صورت محدوديت حركت مفصلها و در مورد انجام ساير حركات ورزشي با پزشك مشورت كنيد. از انجام ورزشهاي سنگين بايد احتراز نمود.

   3-  بهداشت فردي بسيار مهم است. استفاده منظم از حمام بخصوص در صورت بي‌اختياري ادرار مهم است. به خاطر بسپاريد كه پوست در سنين بالا خشك ميشود بنابراين از استفاده زياد از صابون بپرهيزيد.

 

4- خواب خوب در شب بدون استفاده از داروهاي خواب‌آور اهميت دارد. داشتن يك برنامه روزانه فعال، خواب‌ خوب شب را تضمين مي‌كند.

      5-  اجابت مزاج منظم در سنين بالا اهميت دارد. زيرا سالمندان معمولا به يبوست مبتلا مي‌شوند. مصرف كافي مايعات و ميوه‌هايي مانند: گلابي رسيده، آلو و آلوزرد، انجام ورزش، در نظر گرفتن زمان منظم براي رفتن به توالت تا حد زيادي يبوست را كاهش مي‌دهد.

     6-  توصيه مي‌گردد سالمندان حتي اگر تشنه نباشند آب، مايعات و آب‌ميوه به مقدار مكرر بنوشند. استفاده از مايعات موجب زيادي ادرار شده و از ابتلا به عفونت‌هاي ادراري كه در اين سنين بسيار اتفاق مي‌افتد جلوگيري مي‌نمايد.

     7-  آب و هواي زياد سرد و زياد گرم مناسب سالمندان نيست.

     8-  در صورت احتياط‌هاي ايمني مي‌توان از بسياري از حوادث دوران پيري جلوگيري كرد. با اندكي مراقبت از سالمندان در خانواده مي‌توان از بروز شرايط خطرآفرين پيشگيري نمود زيرا بسياري از حوادث سالمندان، در خانه اتفاق مي‌افتد.

به منظور پيشگيري از حوادث در سالمندان توجه به اين نكات ضروري است:

 

 • در زمان رفت و آمد در منزل مخصوصاً استفاده از پله‌ها مطمئن شويد كه نور كافي وجود دارد، مخصوصاً هنگام پايين آمدن از پله‌ها مواظب باشيد.

 • هميشه به خاطر داشته باشيد كه فرش و موكت و ساير زير انداز‌ها مي‌توانند بر روي كف زمين بلغزند و باعث سر خوردن و افتادن شما شوند.

 • هنگام راه رفتن روي سطوح خيس و لغزنده مانند كف حمام بايد بسيار مواظب باشيد.

 • برخاستن ناگهاني از خواب و يا از حالت نشسته به حالت ايستاده ممكن است موجب عدم تعادل شما شود. بنابراين از انجام حركات سريع بپرهيزيد.

 • هنگام عبور از خيابان مي‌توانيد با رعايت احتياط‌هاي لازم از بروز حوادث خياباني پيشگيري كنيد.

 • در هنگام آشپزي ممكن است سوختگي اتفاق افتد، لذا فوق‌العاده محتاط باشيد.

       9- براي جلوگيري از خطرات ناشي از مصرف نامناسب داروها به نكات زير دقت كنيد:

 • تمام داروها فقط بايد با دستور پزشك مصرف شود. بهتر است داروها زير نظر يكي از اعضا جوانتر خانواده مصرف شود:

   از مصرف داروهاي غير معمول پرهيز كنيد.

توصيه‌هاي مهم تغذيه‌اي براي سالمندان

 

   برنامه‌هاي غذايي سالمندان بايد حاوي مواد غذايي غني از ويتامين‌ها و املاح (به ويژه‌ كلسيم و آهن) مانند شير و لبنيات، گوشت و حبوبات باشد.

   با توجه به اينكه جويدن غذا براي سالمندان مشكل است مصرف غذاهاي نرم و آب‌ميوه توصيه مي‌شود. در سالمندان مبتلا به فشارخون بالا، رژيم غذايي كم نمك و در صورت نياز كاهش وزن پيشنهاد مي‌گردد.

   سالمندان بايستي از مصرف غذاهاي چرب و سرخ كرده پرهيز نمايند.

   توصيه مي‌شود حتماً روزانه ار سبزيجات و ميوه‌جات تازه استفاده شود.

  10-  رژيم غذايي صحيح در مناسب نگه ‌داشتن شرايط جسمي در سنين بالا نقش مهمي دارد.

   غذاهايي را انتخاب كنيد كه با فعاليت بدني شما سازگار باشد.

به ياد داشته باشيد:

    بسياري از سالمندان ممكن است به بيش از يك اختلال مبتلا باشند. با توصيه‌هاي پزشكي مناسب و شيوه‌هاي مناسب زندگي، فرد سالمند مي‌تواند فعال بوده و زندگي سالمي داشته باشد.

   اجتناب از تنهايي و گوشه‌گيري مهم است تلاش كنيد موفق باشيد و با خويشاوندان و همسايگان تماس برقرار كنيد.

[ دوشنبه چهارم آبان 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

جذام‌ اولین‌ بیماری‌ عفونی‌ بشر است‌ و جالب‌ اینکه‌ آثار این‌ بیماری‌ در اجساد مومیایی‌ مشاهده گردیده‌ و در کتاب‌ انجیل‌ نیز به‌ این‌ بیماری‌ اشاره‌ شده‌ است‌.

علت‌ گسترش‌ چشمگیر بیماری‌ جذام‌ در اروپا طی‌ قرون‌ وسطی‌، جنگ‌های‌ صلیبی‌ بوده‌ و قرن‌ 13 میلادی‌ نقطه‌ اوج‌ کشتار این‌ بیماری‌ بود و در قرن‌ شانزدهم‌، جذام‌ به‌ طور کل‌ از فهرست‌ بیماری‌های‌ مزمن‌ اروپای‌ مرکزی‌ حذف‌ شد. هر ساله‌ 500 هزار نفر، به‌ این‌ بیماری‌ خطرناک‌ مبتلا می‌شوند.

سال‌ 1874 هانس‌، پزشک‌ نروژی‌ 9 سال‌ قبل‌ از اینکه‌ رابرت‌ کخ‌، باسیل‌ سل‌ را کشف‌ کند، عامل‌ بیماری‌ جذام‌ را در ضایعات‌ برآمده‌ ی بدن‌ یک‌ بیمار جذابی‌ یافته و این‌ باکتری‌ را به‌ عنوان‌ نخستین‌ باکتری‌ آسیب‌رسان‌ در تاریخ‌ علم‌ پزشکی‌ شرح‌ داد. علی رغم‌ مخالفت‌های‌ بسیار، هانس‌ ثابت‌ کرد که‌ این‌ بیماری‌ مسری‌ است‌، اگر چه‌ صفات‌ مشخص و شباهت‌ آن‌ به‌ باسیل‌ سل‌ تا چندین‌ سال‌ بعد ناشناخته‌ باقی‌ ماند.

52 سال‌ پیش‌ وکیل‌ و فیلسوف‌ فرانسوی‌، رائول‌ فولبریو، آخرین‌ یکشنبه‌ ماه‌ ژانویه‌ هر سال‌ را، "روز جهانی‌ کمک‌ به‌ بیماران‌ جذامی"‌ نامید. در آن‌ زمان‌ در سراسر جهان‌، تقریبا 15 میلیون‌ نفر به‌ این‌ بیماری‌ مبتلا بودند. در حالی‌ که‌ امروزه‌، این‌ رقم‌ به‌ دو میلیون‌ نفر کاهش‌ یافته،‌ اما هنوز این‌ بیماری‌ ریشه‌کن‌ نشده‌ است‌.

بیماری‌ جذام‌، اغلب‌ در کشورهای‌ گرمسیر بروز می‌کند، مثل ایتالیا، یونان‌، پرتغال‌، اسپانیا و ترکیه‌.

در قدیم که‌ درمان‌ مناسبی‌ برای‌ جذام‌ وجود نداشت‌، مردم‌ از این‌ بیماری‌ وحشت‌ بسیاری‌ داشتند، اما امروزه‌ دیگر جذام‌ یک‌ بیماری‌ وحشت‌آور نیست‌ و با داروهای‌ مناسب‌، کاملا درمان‌ می‌شود.

با تشخیص و شروع‌ درمان‌ به موقع‌ جذام‌ و مصرف‌ کامل‌ و منظم‌ دارو، از ایجاد یا پیشرفت‌ معلولیت‌هایی‌ مانند زخم‌، قطع‌ انگشتان‌ یا عوارض‌ چشمی‌ می توان جلوگیری‌ کرد.

همانطور که‌ گفته‌ شد جذام‌ به‌ وسیله‌ یک باکتری میله‌ای‌ شکل‌ ایجاد می‌شود. تحقیقات‌ دانشکده‌ بهداشت‌ دانشگاه‌ تهران‌ نشان‌ داده‌ که‌ خاک‌ سرخ‌ بستر خوبی‌ برای‌ پرورش‌ این‌ باکتری‌ است‌. باکتری به نام‌ «باسیل‌ هانس‌» یا «مایکو باکتریوم‌ لپرا» (mycobacterium leprae) که‌ با درمان‌ دارویی‌ از بین‌ می‌رود.

جذام‌ به‌ صورت‌ مستقیم‌ از انسانی‌ به‌ انسان‌ دیگر سرایت‌ می‌کند. سرایت‌ جذام‌ از یک‌ شخص درمان‌ نشده‌ به‌ شخص دیگر از طریق‌ دستگاه‌ تنفسی‌ یا پوست‌ صورت‌ می‌گیرد.

جذام‌ زن‌ و مرد ندارد و هر دو جنس‌ را در تمام‌ سنین‌ در بر می‌گیرد.

جذامیان‌ اغلب‌ احساس‌ طردشدگی‌ و خطرناک‌ بودن‌ می‌کنند و احتیاج‌ مبرم‌ به‌ کمک‌های‌ معنوی‌ مردم‌ دارند تا کمک‌های‌ مالی‌، زیرا‌ رنج‌ اجتماعی و روحی‌ ناشی‌ از این‌ بیماری‌ به‌ مراتب‌ بیشتر از سایر بیماری‌های‌ لاعلاج‌ است‌
.

منبع:سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان  

[ یکشنبه سوم آبان 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

روش‌هاي پيشگيري و تشخيص زودرس سرطان پستان

   سرطان پستان شايع‌ترين سرطان زنان است. تعداد مبتلايان به اين سرطان در دنيا و ايران رو به افزايش است. از اين رو تشخيص زودرس آن از مهمترين اولويت‌هاي بهداشتي‌ است.

   به خاطر داشته باشيد كه هيچ زني از خطر ابتلا به اين سرطان در امان نيست. با وجودي‌كه روشي براي پيشگيري از ابتلا وجود ندارد. ولي تجربيات بين‌المللي نشان مي‌دهند كه اين سرطان را مي‌توان به خوبي با انجام غربالگري كنترل نمود. غربالگري به معناي ارزيابي افراد به ظاهر سالم به منظور كشف موارد بيماري است.

   با كشف زودرس سرطان پستان، شانس بيشتري براي درمان و افزايش طول عمر فرد مبتلا وجود دارد.

  غربالگري چگونه انجام مي‌شود؟


ادامه مطلب

[ شنبه دوم آبان 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

سرما خوردگی آنفولانزا

مردم برای کاهش علائم و نشانه های سرماخوردگی آسپرین مصرف می کنند اما تحقیقات نشان داده است که ....
متن کل خبر :

سرما خوردگی آنفولانزا

مردم برای کاهش علائم و نشانه های سرماخوردگی آسپرین مصرف می کنند اما تحقیقات نشان داده است که آسپرین تعداد ویروس های سرماخوردگی در ترشحات بینی را افزایش داده و در نتیجه شانس سرایت بیماری را از شخصی به شخص دیگر افزایش می دهد؛ بنا بر نظر سازمان ملی تحقیقاتی آلرژی و بیماری های واگیردار آمریکا، انجمن متخصصین اطفال آمریکا توصیه می کنند که نباید به بچه ها و نوجوانان آسپرین یا هر داروی دیگر که حاوی آسپرین است جهت درمان بیماری های ویروسی - به خصوص آبله مرغان و آنفلوانزا- تجویز شود. نتیجه تحقیقات پزشکی حاکی از این است که استفاده از آسپیرین برای درمان بیماری های ویروسی سرماخوردگی در کودکان باعث بیماری REYE می شود. این بیماری می تواند باعث زیان های غیر قابل جبران مغز و کبد شود و در مواقعی مرگ اطفال را نیز به دنبال داشته باشد.

بیمارى سرماخوردگى گاه به علت ضعف عمومى و كاهش مقاومت بدن روى مى ‌دهد. در این حالت فرد بیمار نیاز به استراحت، مصرف ویتامین‌ها به خصوص ویتامین C و تنفس هواى مرطوب و تمیز دارد.

بیمارى سرماخوردگى گاه به علت ضعف عمومى و كاهش مقاومت بدن روى مى ‌دهد. در این حالت فرد بیمار نیاز به استراحت، مصرف ویتامین‌ها به خصوص ویتامین C و تنفس هواى مرطوب و تمیز دارد. اما علت مهم دیگرى كه موجب سرماخوردگى مى ‌شود حمله‌ هاى ویروسى است. بیمارى سرماخوردگى در این حالت آنفلوآنزا نامیده مى ‌شود و اگرچه با نشانه ‌هاى عمومى سرماخوردگى مانند تب، ریزش آب بینى، سرفه و ضعف عمومى همراه است، بیمارى شدت بیشترى دارد و گاه نیز با درد مفاصل همراه است.

نشانه های ابتلا به سرماخوردگی شدید

- بالا بودن درجه حرارت بدن ( درجه حرارت بدن به مدت بیش از دو روز بیشتر از 8/37 درجه سانتی گراد باشد )

- ابتلا به درد ناگهانی یا ترشح از یك یا دو گوش

- احساس درد در گوش خود و ادامه آن به مدت بیش از چند روز

- آبریزش و گرفتگی بینی بیش از 10 روز

- سرفه همراه با خلط غلیظ و بدبوی زرد و سبز رنگ

- گلودرد بیش از 48 ساعت به هنگام بلع غذا

- حساسیت های پوستی یا جلدی غیر قابل توجیه

- سفتی گردن همراه با سردرد مداوم

- درد در ناحیه سینوزیت ها، تب و ترشحات زرد یا سبز رنگ بینی كه بیش از 48 ساعت طول بكشد

تا به حال بیش از 200 نوع ویروس سرماخوردگى شناسایى شده ‌اند كه تعداد آنها هر ساله نیز افزایش مى‌یابد. این ویروس ‌ها همگى سرما دوست هستند و اغلب نیز در مجارى تنفسى به صورت غیرفعال زندگى مى‌ كنند. زمانی كه زمینه مناسب مثل سرد شدن هوا فراهم شود‌ ویروس‌ ها فعال مى ‌شوند.

از آنجایی که درمان خاصی برای سرماخوردگی و آنفلوانزا وجود ندارد، «پیشگیری» بهترین سلاح برای مقابله با این عوامل ویروسی است.شستن دست ها و لمس نکردن صورت، راه های ساده اما مؤثر برای جلوگیری هستند.

یکی از عادت های اشتباهی که مردم دارند این است که در هنگام سرماخوردگی یا آنفلوانزا، دستمالی را که برای عطسه یا سرفه استفاده کرده اند در جیب یا دست خود نگه می دارند و مجدداً آن را مورد استفاده قرار می دهند. این راه بسیار ساده ای است که عوامل بیماری دوباره به بدن انتقال یابند و بتوانند باعث تشدید بیماری شوند. بیماران باید دستمال مورد استفاده را پس از یک بار مصرف فوراً دور بیندازند. یک اشتباه معمول دیگر آن است که با فشار بینی خود را در یک دستمال تمیز می کنند. فشار هوا باعث می شود که مقداری از ترشحات بینی که حاوی ویروس ها و میکروب ها هستند را به سینوس های زیر چشم انتقال دهند و باعث عفونت سینوسی شوند.

در علم ژنتیك ویروس سرماخوردگى از هوشمندترین نوع ویروس‌ ها به شمار مى‌آید. به دلیل آنكه این ویروس به سرعت نسبت به آنتى‌ بیوتیك ها مقاوم مى ‌شود. ویروس سرماخوردگى در یك پوشش یا كپسول مخصوص قرار گرفته است كه از ویروس محافظت مى‌ كند. با از بین رفتن این پوشش، ویروس نیز از بین مى‌ رود. آنتى ‌بیوتیك ها نیز این پوشش را مورد حمله قرار مى ‌دهند. حال اگر ساختمان این پوشش كمى تغییر كند ویروس به نوع جدیدى تبدیل مى ‌شود كه براى از بین بردن آن نیاز به آنتى ‌بیوتیك جدید و یا مصرف همزمان چندین آنتى ‌بیوتیك است.

ویروس هوشمند بیمارى سرماخوردگى هر سال پوشش خود را كمى تغییر مى‌دهد. بدین ترتیب با وجود پیشرفت‌هاى چشمگیر علم پزشكى، سرماخوردگى یك بیمارى جدى و خطرناك به شمار مى ‌آید كه مى ‌تواند زمینه ابتلا به سایر بیماری ها مثل سینوزیت‌ یا عفونت ‌هاى ریوى را در فرد بیمار افزایش دهد. در سنین بالاى 60 سال سرماخوردگى ‌هاى ویروسى مى‌ توانند به مرگ بیمار منجر شوند.

ریشه كن كردن سرماخوردگى به علت تغییر سریع ساختمانى ویروس و مقاوم شدن آن نسبت به داروها و آنتى ‌بیوتیك ها مقدور نبوده است. اما تزریق واكسن سرماخوردگى، فرد را نسبت به این بیمارى مقاوم مى‌كند.

واكسن سرماخوردگى، ویروس ضعیف شده این بیمارى است كه به بدن تزریق مى‌شود. ورود این ویروس ضعیف شده به بدن سبب مى‌شود كه سیستم دفاعى بدن فعال شود و در حالت آماده باش باقى بماند. بدین ترتیب اگر ویروس سرماخوردگى به بدن حمله كند به علت فعال بودن سیستم دفاعى، به سرعت شناسایى می شود و از بین مى‌ رود.

از آنجا كه ویروس سرماخوردگى هر سال با یك تغییر كوچك به نوع جدیدى تبدیل مى‌شود، كمى پس از آغاز فصل سرما فعال‌ ترین نوع ویروس و میزان تغییر آن شناسایى مى ‌شود و واكسن جدید ضد سرماخوردگى ساخته مى‌شود. تا دو هفته بعد از واكسینه شدن به علت حضور ویروس ضعیف شده در بدن، قدرت سیستم ایمنى و دفاعى كاهش مى‌ یابد، به همین علت در طول این مدت بدن نیاز به مراقبت بیشترى دارد. مصرف خوراكى‌ هاى ویتامین ‌دار به خصوص میوه‌ ها نیز توصیه مى ‌شود.

[ شنبه دوم آبان 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

اكستسي

تا چند سال پيش مواد مخدر در ايران شامل چند نام آشنا مانند حشيش , شيره, ترياك و هرويين بود. اما هم اكنون نام هاي ديگري به گوش مي رسد وهر روز اين آواز بيشتر مي شود واين نام اكستسي يا اكستيزي , ياx   است.

 اين ماده مخدر روان گردان بسيار خطرناك يكي از مشتقات آمفتامين است نام شيميايي آن 3 و4 ميتلين دوكسي _ N _ متيل آمفتامين( MDMA  ) مي باشد .

چون اكستسي به شيوه ي شيميايي و تغيير در ساختمان مولكول آمفتامين در آزمايشگاههاي غيرقانوني ساخته مي شود لذا ميزان خالص بودن آن از يك آزمايشگاه به آزمايشگاه ديگر بسيار تفاوت دارد. البته تركيباتي شامل متادون L.S.D  و كتامين نيز به عنوان اكستيزي به صورت دست ساز در بازار موجود است كه بسيار خطرناك است.

 واژه اكستسي را در فرهنگ ايراني به ( وجد ) و ( نشاط ) و از خود بيخود شدن معني نموده اند , ولي نام هاي خياباني زيادي از جمله بمب شادي , بمب هيجان, آدم , داروي عشق , داروي هم اغوشي , شابو , فراري , ميتسوبيشي , ورساژمك دونالد , هاگ , سوپرمن , مرسدس بنز , استار , رد , سوييتي , جت , دكترهافمن و    آي تو و غيره دارد.

 اكستسي معمولا به شكل قرص هاي رنگي است كه روي اين قرص ها شكل هايي مانند قلب , ضربدر , پروانه , ستاره و حروف لاتين و... نوشته شده است . و در بسته بندي هايي به شكل هاي كارتوني مانند ميكي موس و پوكمان ارايه مي شود .

اشكال تزريقي , برچسبي , ژل نوشيدني آن نيز گزارش شده است . اكستسي معمولا در مجالس رقص , پارتي هاي شبانه مختلف مصرف مي شود به اين مجالس (اكس پارتي ) يا (ريو) مي گويند .

 در اين مجالس به علت هيجان بيش از حد و نداشتن كنترل رفتار , روابط جنسي بدون محافظت صورت ميگيرد و هم اكنون يكي از علت هاي مهم بروز شيوع بيماري هايي مانند هپاتيت و ايدز در بسياري از كشورها شركت در همين مجالس و مصرف اكستسي است.

 
عوارض مصرف:

 اكستسي 20دقيقه ( اگر معده خالي باشد 15دقيقه ) پس از مصرف به مغز مي رسد و اثر ان بين 4 تا 6 ساعت ادامه دارد . اكستسي بر شناخت ( تفكر ) خلق و حافظه اثر مي گذارد و مي تواند باعث اضطراب و توهم ميگردد.
 در بعضي از موارد فرد مصرف كننده دچار بيماري هاي رواني غير قابل برگشت شده و حتي آثار مخرب مصرف اكستسي تا 7 سال پس از يك بار مصرف در اسكن هاي انجام شده مغز مشاهده ميشود وگزارش هايي  نيز در مورد اقدام به خودكشي و خودزني پس از مصرف اكستسي رسيده است. فرد مصرف كننده دچار هيجان بيش از حد شده و مي تواند ساعت هاي متوالي به رقص و پايكوبي بپردازد. اما پس از مدتي دچار تجربيات و آثار مخرب و ناخوشايندي مانند : بي قراري , رفتار آشفته و پريشاني , افزايش دماي بدن , افزايش ضربان قلب , گرفتگي فك وعضلات خشك شدن دهان تشنگي و غيره ميشود. از ميان عوارض ياد شده افزايش دماي بدن باعث آثار مرگ باري ميگردد .

چون از يك سو باعث فشارخون , بي نظمي در ضربان قلب , كاهش نمك و آب بدن و نارسايي كليه مي شود واز سوي ديگر اگر حرارت بدن بيش از حد افزايش يابد آسيب جدي به مغز وارد ساخته و مي تواند موجب مرگ فرد شود . ولي مهمترين و پايدارترين عارضه اكستسي اختلال دائم در تفكر و تصميم گيري صحيح مي با شد .

عوارض نشانه هاي مصرف طولاني مدت :

1-     نداشتن هدف در زندگي و پوچ گرايي

2-     رفتار پرخاشگرانه و بي پروايي

3-     قفل شدن فك ها

4-     ساييدن دندان ها به هم

5-     خيره شدن به يك نقطه

6-     بي علاقگي به مسايل روزمره , تحصيل , ورزش و غيره

7-     انتخاب دوستان جديد و رها كردن دوستان پيشين

 

شيوه تشخيص :

براي تشخيص از آزمايش ادرار و موي سر استفاده مي شود .

درمان :

چون اثرات اكستسي به صورت تحليل و نابودي سلول هاي مغزي است اين اثرات غير قابل بازگشت است متاسفانه اعتياد به اكستسي درمان ندارد به علاوه اينكه بسياري از افراد به علت مشكلات رواني حاصل اكستسي لازم است به شكل طولاني مدت درمان شوند.           

[ جمعه یکم آبان 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

(اختلال گوش داخلي)

  بيماري مينير چيست؟

   مينير يك اختلال در گوش داخلي است با افزايش فشار مايع دروني گوش داخلي اين بيماري عارض ميگردد و در سنين 20 تا 60 سالگي بيشتر رخ ميدهد.

3 نشانه مهم اين بيماري:

 1. سرگيجه حمله‌اي غير قابل تحمل

 2. وزوز گوش

 3. كاهش شنوائي

و علامتهاي ديگر شامل تهوع و استفراغ و احساس فشار در گوش

علت بيماري:

   علت اصلي ناشناخته است ولي در زمينه اختلال ژنتيكي عوامل متعددي موجب بروز يا تشديد آن ميشود.

زمينه‌هاي بروز يا تشديد بيماري:

 1. آلرژی

 2. اختلالات متابوليکي ( ديابت)

 3. اختلالات عروقي مانند ميگرن

 4. عفونتهاي ويروسي

 5. سفليس گوش

توجه:

   در اين بيماري اختلال هوشياري و سردرگمي غير عادي است. در صورت وجود اين علائم بايد به فكر علت ديگري بود.

تشخيص:

   بيشترين شكايت بيمار سرگيجه است معمولاً‌ اين بيماران گزارش مي‌كنند كه سرگيجه از چند دقيقه تا چند ساعت اول طول مي‌كشد. با تهوع و استفراغ توام مي‌باشد علاوه بر اين بيماران از تعرق شديد و احساس دائمي عدم تعادل كه ممكن است تا چند روز طول بكشد شكايت مي‌كنند. بيماران ممكن است دچار حملاتي شوند كه شبانه آنها را از خواب بيدار كند اما در فاصله بين حملات بيماران خوب هستند.

راههاي درماني:

 1. رژيم غذايي

 2. درمان دارويي

 3. درمان جراحي (هدف از جراحي برطرف كردن سرگيجه است) ممكن است بعد از عمل جراحي ناشنوايي ـ وزوز گوش و سنگيني گوش همچنان ادامه پيدا كند.

رژيم غذايي:

در بيماري رژيم فرد بايد شامل:

 1. آب و مايعات کم

 2. درمان دارويي

 3. غذاهاي پروتئين دار (گوشت و حبوبات)

 4. غذاهاي پتاسيم‌دار (گوجه‌فرنگي ، موز، آلوبخارا) حدود 75% از بيماران با اين رژيم غذايي بهتر ميشوند.

شانس اين بيماری در زن و مرد يکسان است.

 

براي از بين رفتن سرگيجه و احتمال سقوط نكات زير رعايت شود:

 • در هنگام سرگيجه 2 بالش را در دوطرف سر قرار دهيد و چشمهاي خود را ببنديد و در محيطي امن و مناسب باشيد.

نكاتي جهت كاهش تهوع و استفراغ:

 1. مصرف داروهاي ضد تهوع با تجويز پزشك

 2. رعايت رژيم غذايي

چند نكته:

 1. در اين بيماري سرگيجه به صورت ناگهاني بروز مي‌كند كه در فواصل نامنظم به مدت چند ساعت رخ مي‌دهد.

 2. عده‌اي از بيماران دچار اختلال حركتي و عدم تعادل ميشوند.

 3. وزوز گوش كوتاه و نوسان دار است.

 4. معمولاً‌ يك گوش را درگير مي‌كند.

 5. شانس ابتلا در هر دو گوش يكسان است.

 

[ پنجشنبه سی ام مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

 

( ويژه دختران و بانوان)

قاعدگي چيست؟

 

قاعدگي يا عادت ماهانه كه به آن پريود، (قاعدگي) رگل و حيض هم مي‌گويند به خونريزي دوره‌اي رحم كه در واقع خروج خون و قطعات ريزش يافته داخلي رحم مي‌باشد، گفته مي‌شود.

چرا قاعدگي اتفاق مي‌افتد؟

   مغز با ترشح هورمون‌هاي خاصي روي تخمدانها اثر گذاشته و از تخمدانها هورمونهايي ترشح مي‌شوند كه روي سلولهاي رحم اثر مي‌گذا

 

رند و آن را براي حاملگي آماده مي‌كنند. اگر فرد حامله نشود ميزان اين هورمونها كم شده و سلولهاي داخل رحم ريزش مي‌كنند. و قاعدگي اتفاق مي‌افتد.

فواصل قاعدگي:

 

   فاصله بين دو قاعدگي در افراد مختلف و همچنين در يك فرد ثابت نيست. معمولاً فاصله طبيعي بين شروع يك قاعدگي تا شروع قاعدگي بعدي 28 روز است اما فقط در تعداد كمي از زنان اين فاصله كاملاً منظم است.

   فاصله بين دو قاعدگي تحت تاثير عوامل زيادي مانند اضطراب و نگراني، تغييرات فصلي و آب و هوا، تغيير محيط زندگي و تغذيه قرار دارد. اما به طور كلي فاصله بين دو قاعدگي بين 21 تا 35 روز طبيعي است.

طول مدت قاعدگي:

   خون قاعدگي به تدريج و طي 3 تا 8 روز از بدن خارج مي‌شود، مقدار خونريزي در هر بار 30 تا 80 ميلي‌ليتر است و به طور متوسط و بطور طبيعي روزانه 3 تا 5 نوار‌بهداشتي استفاده مي‌شود.

 سن شروع قاعدگي:

 

   سن شروع قاعدگي معمولاً حدود 11 تا 13 سالگي است. اگر قاعدگي قبل از 9 سالگي يا پس از 16 سالگي ظاهر شود بايد به پزشك مراجعه شود. در 1 تا 2 سال اول پس از شروع، وجود بي‌نظمي در قاعدگي امري طبيعي است كه بعد به تدريج منظم مي‌شود.

قاعدگي دردناك (ديسمنوره)

   قاعدگي دردناك يكي از شايعترين مشكلات زنان محسوب مي‌شود. بيش از نيمي از زنان در هنگام قاعدگي دچار درد مي‌شوند و حدود يك‌درصد آنها به مدت 1 تا 3 روز توانايي انجام فعاليتهاي روزمره را ندارند.

نوع و محل درد قاعدگي:

   درد معمولاً در محل كمر و زير شكم و پهلوها ظاهر مي‌شود و به صورت قولنجي است، يعني شدت آن كم و زياد مي‌شود. درد در روز اول شديد است و به تدريج كاهش مي‌يابد. دردگاهي با تهوع، استفراغ، ضعف، خستگي و سردرد همراه است. درد قاعدگي ممكن است در همه دوره‌هاي خونريزي يا فقط در بعضي از دوره‌ها اتفاق بيافتد.

   قاعدگي دردناك معمولاً با افزايش سن و پس از ازدواج و زايمان كاهش مي‌يابد.

 اقدامات مفيد جهت كاهش و رفع درد قاعدگي:

1. ماساژ شكم، كمر،‌ پهلوها و استفاده از حوله گرم يا كيسه آب‌گرم و پوشاندن لباس گرم.

2. خم شدن روي آرنج .و زانوها (به حالت چمباتمه)

3. انجام برخي نرمش‌ها و پياده‌روي و حمام كردن با آب گرم

4. استفاده از غذاهاي ساده و زود‌هضم و مقوي و پرهيز از غذاهاي نفاخ و سنگين
5. مصرف دم‌كرده‌هاي خانگي مانند بابونه، گل‌گاو‌زبان،‌چاي سبز و مايعات گرم مانند چاي كمرنگ
 • با تجويز پزشك مي‌توان از داروهايي جهت تسكين درد استفاده نمود. مثل استامينوفن، مفناميك‌اسيد و بروفن

 • ممكن است در مواردي كه درد شديد باشد پزشك قرصهاي پيشگيري از بارداري را تجويز كند.

 اختلالات (سندرم) قبل از قاعدگي:

   اكثر زنان چند روز قبل از شروع قاعدگي مسائلي را مانند افزايش وزن، ورم،‌سفتي و احساس درد در پستانها، علايم افسردگي، اضطراب و بي‌قراري را تجربه مي‌كنند.

   افزايش اشتها، ميل به غذاهاي خاص مثل شيريني‌جات، خستگي، بي‌حالي، اشكال در تمركز حواس،‌يبوست، بي‌خوابي، و يا پرخوابي از علايم ديگر هستند.

   به مجموعه اين علايم اختلالات قبل از قاعدگي مي‌گويند كه شديد شدن آنها، سندرم قبل از قاعدگي را بوجود مي‌آورد.

   در واقع اين سندرم به صورت تكرار برخي علائم جسمي و رواني قبل از عادت ماهانه است كه بعد از قاعدگي كاملاً از بين مي‌روند.

   اين علائم ممكن است خفيف، متوسط يا شديد باشند در برخي موارد علايم به قدري شدت دارند كه در روابط اين افراد با ديگران اختلال ايجاد مي‌شود سن شايع بروز اين بين 20 تا 40 سالگي است . بيشترين شدت علائم در طي 5 روز قبل از از قاعدگي است و با شروع قاعدگي شدت علائم ناگهان كاهش و طي 3 تا 4 روز بعد از شروع قاعدگي از بين مي‌روند.

   علائم خلقي و رفتاري از شايعترين علايم همراه با سندرم قبل از قاعدگي هستند كه شامل بي‌قراري، افسردگي، اضطراب و بي‌ثباتي خلق و رفتار مي‌باشند.

 درمان سندرم قبل از قاعدگي:

   به علت تنوع علايم، درمان يكسان و ثابتي جهت اين بيماري وجود ندارد. ولي انجام اقدامات زير مفيد مي‌باشند.

روان درماني:

   جهت درمان علايم رفتاري و خلقي سندرم قبل از قاعدگي روان‌درماني مفيد مي‌باشند.


ورزش:

   ورزش باعث كاهش علايم پستاني، ورم و شكايات جسمي مي‌شود و حتي مي‌تواند در بهبود علائم روحي مثل افسردگي و اضطراب مؤثر باشد.

تغذيه:

   كاهش مصرف قند و شيريني و استفاده از مواد غذايي حاوي پروتئين (مانند حبوبات، گوشت مرغ و ماهي) سبزيجات و ميوه‌جات در بعضي از بيماران مفيد واقع مي‌شود. افزايش تعداد وعده‌هاي غذايي و كاهش حجم غذا در هر وعده نقش مهمي در كاهش علايم دارد.

   در افراد مبتلا به اين بيماري مصرف نمك نيز بايد همانند مواد قندي محدود شود كاهش مصرف چاي و قهوه نيز در بهبود علايم اين افراد نقش دارد.

   در مواردي كه علايم شديد باشند ممكن است پزشك داروهاي خاصي را تجويز نمايد.

بهداشت دوران قاعدگي:

   به علت باز بودن دهانه رحم در دوران قاعدگي رعايت بهداشت فردي در اين دوران بسيار ضروري است و عدم رعايت بهداشت ممكن است باعث ايجاد عفونت و عوارضي مانند نازايي درآينده گردد.

   چون خون محيط مناسبي براي رشد انواع ميكروبها مي‌باشد علاوه بر ايجاد عفونت باعث ايجاد بوي ناخوشايند مي‌گردد.

   در دوران قاعدگي تا حدامكان از نواربهداشتي استفاده كنيد و نوارها را به فواصل كوتاه و حداقل هر 3 تا 4 ساعت عوض نماييد.

   هنگام تعويض نوار‌بهداشتي به خاطر داشته باشيد كه نوار بهداشتي آلوده را در كاغذ يا روزنامه باطله پيچيده در يك نايلون گذاشته و آن را در سطل زباله بيندازيد.

   اگر امكان استفاده از نواربهداشتي براي شما وجود ندارد مي‌توانيد از پارچه‌هاي نخي استفاده كنيد و پس از مصرف بلافاصله با آب سرد و صابون شسته و در آفتاب خشك كنيد .و بهتر است اتو نماييد.از پنبه و دستمال كاغذي به تنهايي استفاده نكنيد زيرا ممكن است الياف آنها جذب شود.

   مي‌توان پنبه يا دستمال كاغذي را در گاز استريل قرار داده و استفاده نمود.

 حمام كردن در دوران قاعدگي:

 

   در روزهاي عادت ماهانه و هنگام خونريزي، حمام كردن روزانه نه تنها ضرري ندارد بلكه ضروري نيز مي‌باشد و باعث از بين رفتن بوي ناخوشايند بدن و رفع خستگي و كسالت مي‌گردد.

   توجه داشته باشيد كه در هنگام استحمام، از نشستن در كف حمام خودداري كنيد و به شكل ايستاده حمام كنيد.

 ورزش در دوران قاعدگي:

 

   در دوران قاعدگي ورزش بخصوص ورزش‌هاي سبك نه تنها معني ندارد بلكه سبب نشاط، سلامت جسمي و رواني فرد مي‌شود.

   انجام برخي ورزش‌هاي سبك در دوران قبل از  قاعدگي تا حدودي مشكلات جسمي و رواني اين دوره را تسكين مي‌دهد.

   بنابراين در اين دوران استراحت مطلق و ماندن در رختخواب ضرورتي ندارد و فرد مي‌تواند كارهاي روزانه خود را انجام دهد.

 مسايل شرعي در دوران قاعدگي:

   نزديكي كردن در روزهاي خونريزي علاوه بر اينكه از نظر شرعي منع شده است ممكن است باعث ايجاد عفونتهاي دستگاه تناسلي شود. بنابراين از انجام نزديكي در روزهاي خونريزي بايد جداً اجتناب كرد.

   پس از پايان خونريزي بايستي براي نماز، روزه و ساير اعمال شرعي كه به طهارت نياز است غسل نمود.

   براي آگاهي در مورد انواع غسل و نحوه انجام آن و احكام غسل به رساله مراجع تقليد مراجعه كنيد.

[ سه شنبه بیست و هشتم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

درمان اسهال در منزل

1- به محض شروع اسهال به كودك بيش از هميشه  مايعات بدهيد.

-  آشاميدني‌هاي مناسب براي پيشگيري از كمبود مايعات در خلال بيماري اسهال عبارتند از: مايعات خانگي مثل لعاب برنج، دوغ، آب تميز، ماست، چاي كمرنگ كم شيريني

-   اگر كودك زير 6 ماه است و فقط با شير مادر تغذيه مي‌شود تنها محلول  ORS و مقدار بيشتري شير مادر بدهيد.

طرز تهيه محلول O R S: يك بسته 5/27 گرمي پودر او. ار. اس را در يك ليتر آب‌ آشاميدني (چهار ليوان آبخوري) حل كرده و در يخچال نگهداري و سپس با قاشق به كودك خورانده شود. اين محلول تهيه شده تا 24 ساعت قابل نگهداري است و سپس بايستي محلول جديد تهيه كرد.

   ضمناً كودك هر چقدر كه مايل است از اين محلول مي‌تواند استفاده كند.

2-  به كودك مقدار زيادي غذا بدهيد:

-   شير مادر بدفعات بيشتري به كودك داده شود.

-   اگر كودك 6 ماهه يا بزرگتر است و غذاي جامد خورده است غداهاي زير به او داده  شود.

-   غلات يا ساير غذاهاي نشاسته‌اي،‌سبزيجات، گوشت يا ماهي با كمي روغن.

-   ماست، دوغ، چاي كمرنگ و كم ‌شيريني.

-   غذاهاي تازه تهيه شده.

-   يك وعده اضافي غذا تا دو هفته پس از قطع اسهال.

                         توجه!                                          توجه!

   از دادن آب ميوه‌هاي پاكتي، نوشابه‌هاي گازدار و مايعات شيرين در زمان اسهال خودداري كنيد.

3- در صورت بروز هريك از علائم زير او را مجدداً نزد پرسنل بهداشتي درماني ببريد:

-         در عرض سه روز بهتر نشود.

-         دفع زياد مدفوع آبكي.

-         استفراغ مكرر.

-         عطش زياد.

-         ضعف و ناتواني در خوردن و نوشيدن.

-         تب.

-         خون در مدفوع.

-         به بيمار هيچ داروئي به جز O RS  نبايد داد، مگر اينكه با توصيه پزشك باشد.

4-  شما ميتوانيد به روشهاي زير از اسهال پيشگيري كنيد.

-         در 6 ماه اول رندگي به كودك شير مادر داده و سپس در كنار غذاي كمكي شير مادر را تا دوسالگي ادامه دهيد.

-         استفاده از غذاي تازه و آب آشاميدني سالم.

-         استفاده از فنجان و قاشق بجاي بطري سر شيشه و پستانك.

-         شستن دستها قبل از تهيه يا خوردن غذا.

-         استفاده از توالت بهداشتي و شستن دستها پس از دفع مدفوع.

-         ريختن مدفوع شيرخواران در توالت.

-         واكسينه كردن كودك بر عليه سرخك.

وقتي كودكي اسهال مي‌گيرد، آب بدنش دفع شده مانند گلي كه بي‌آب مانده پژمرده و بي‌حال مي‌شود.

[ شنبه بیست و پنجم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

برونشکتازی‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ نوع‌ بیماری‌ ریوی‌ که‌ در آن‌ لوله‌های‌ نایژه‌ای‌ به‌ طور مزمن‌ بسته‌ و ترشحات‌ ضخیم‌ در آنها جمع‌ می‌شود. عفونت‌ ثانویه‌ به‌ این‌ بیماری‌ به‌ دفعات‌ رخ‌ می‌دهد. این‌ بیماری‌ مسری‌ نیست‌ مگر اینکه‌ بیماری‌ سل‌ نیز همراه‌ آن‌ وجود داشته‌ باشد.

علایم‌ شایع‌

سرفه‌ مکرر همراه‌ با خلط‌ بد بو، سبز یا زرد (گاهی‌ رگه‌های‌ خون‌ نیز در خلط‌ دیده‌ می‌شود(.
عفونت‌ مکرر ریه‌
تنگی‌ نفس‌؛ نفس‌ بدبو
احساس‌ ناخوشی‌ عمومی‌
خستگی‌ مکرر
کم‌خونی‌ (شایع‌ است(

علل‌

آسیب‌ به‌ لوله‌های‌ نایژه‌ای‌ کوچک‌. این‌ آسیب‌ ممکن‌ است‌ در عرض‌ چند سال‌ به‌ وجود آمده‌ و توسعه‌ یابد. علل‌ شایع‌ آسیب‌ عبارتند از:
سیگار کشیدن‌
عفونت‌های‌ ریوی‌ مکرر
برونشیت‌ مزمن‌
آلرژی‌ها؛ دود یا گرد و غبار
استنشاق‌ یک‌ جسم‌ خارجی‌
بیماری‌ سل‌؛ سرطان‌ یا آبسه‌ ریه‌
عفونت‌ قارچی‌

عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر

سیگار کشیدن‌
تغذیه‌ نامناسب‌
چاقی‌
سابقه‌ خانوادگی‌ بیماری‌ سل‌
خستگی‌ یا کار زیاد
قرار گرفتن‌ در معرض‌ مواد آلرژی‌زا
هوای‌ سرد و مرطوب‌

پیشگیری‌

هیچگاه‌ سیگار نکشید.
در صورت‌ بروز عفونت‌ ریوی‌ حتماً به‌ پزشک‌ مراجعه‌ کنید.
حتی‌المقدور از عوامل‌ خطر دوری‌ کنید.
واکسن‌ آنفلوآنزا و ذات‌الریه‌ تزریق‌ کنید.

عواقب‌ مورد انتظار

اغلب‌ بیماران‌ با درمان‌ می‌توانند زندگی‌ تقریباً طبیعی‌ و بدون‌ ناتوانی‌ و معلولیت‌ عمده‌ داشته‌ باشند.

عوارض‌ احتمالی‌

بیماری‌ انسدادی‌ مزمن‌ ریه‌

ذات‌الریه‌ مکرر

تخریب‌ بافت‌ ریه‌

اصول‌ کلی‌

آزمایشات‌ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ موارد زیر باشند: عکسبرداری‌ از ریه‌ها، عکس‌برداری‌ از نایژه‌ها، کشت‌ خلط‌، برونکوسکپی‌ (دیدن‌ نایژه‌ها از داخل‌ توسط‌ یک‌ لوله‌ که‌ سر آن‌ منبع‌ نور و دوربین‌ نصب‌ شده‌ است‌(.

هیچگاه‌ سیگار نکشید.

روش‌ تخلیه‌ ترشحات‌ و خلط‌ را با استفاده‌ از تغییر وضعیت‌ بدن‌ فرا بگیرید و این‌ کار را روزانه‌ دو بار انجام‌ دهید.

زیر پایه‌های‌ جلویی‌ تخت‌ را 5/12-5/7 سانتیمتر بالا بیاورید تا ترشحات‌ مخاطی‌ در لوب‌های‌ تحتانی‌ ریه‌ها جمع‌ نشوند.

اگر در محل‌ کار شما آلودگی‌ هوا شدید است‌، حتی‌الامکان‌ سعی‌ کنید که‌ کمتر در معرض‌ این‌ هوا قرار گیرید، و اگر لازم‌ بود، شغل‌ خود را عوض‌ کنید.

در خانه‌ سیستم‌ تهویه‌ مطبوع‌ فیلتردار و با کنترل‌ رطوبت‌ نصب‌ کنید.

اگر کارهایی‌ چون‌ فریاد زدن‌، خندیدن‌ با صدای‌ بلند، گریه‌ کردن‌، فعالیت‌ شدید، یا تغییرات‌ ناگهانی‌ دمای‌ محیط‌ موجب‌ بروز حملات‌ سرفه‌ شوند، از آنها اجتناب‌ کنید.

بهداشت‌ دندان‌ و دهان‌ را دقیقاً رعایت‌ کنید.

اگر سابقه‌ آلرژی‌ دارید، سعی‌ کنید در معرض‌ موارد آلرژی‌زا قرار نگیرید.

عمل‌ جراحی‌ برای‌ درآوردن‌ نواحی‌ آسیب‌ دیده‌ مجزا در ریه )به‌ ندرت(

داروها

آنتی‌بیوتیک‌ برای‌ ده‌ روز ماهانه‌، در صورتی‌ که‌ عفونت‌ باکتریایی‌ باعث‌ برونشکتازی‌ شده‌ باشد، یا موجب‌ بروز ذات‌الریه‌ یا برونشیت‌ حاد شده‌ باشد.
داروهای‌ گشادکننده‌ نایژه‌ برای‌ گشاد کردن‌ راه‌های‌ هوایی‌
اکسپکتورانت‌ برای‌ رقیق‌ و نرم‌ کردن‌ ترشحات‌

فعالیت‌

تا حد امکان‌ فعالیت‌ خود را حفظ‌ کنید.

رژیم‌ غذایی‌

مایعات‌ بیشتر بنوشید.روزانه‌ حداقل‌ 8 لیوان‌ آب‌ بنوشید. این‌ کار موجب‌ رقیق‌ شدن‌ ترشحات‌ و آسان‌تر شدن‌ تخلیه‌ آنها با سرفه‌ می‌شود.

در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ برونشکتازی‌ را دارید.

اگر پس‌ از تشخیص‌، دچار علایم‌ عفونت‌ ریوی‌ یا برونشیت‌ شده‌اید.این علائم شامل:

اگر شما دچار تب شده اید.

اگر خلط‌ خونی‌؛ خلط‌ علی‌رغم‌ درمان‌ ضخیم‌تر شود؛ یا با تخلیه‌ وضعیتی‌، رنگ‌، مقدار، یا خصوصیات‌ خلط‌ تغییر یابد.

اگر درد سینه‌ افزایش‌ یابد.

اگر تنگی‌ نفس‌ بدون‌ سرفه‌ یا در زمان‌ استراحت‌ رخ‌ دهد.

منبع: پایگاه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

[ چهارشنبه بیست و دوم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

آیا الان کمردرد دارید؟ آیا قبلا دچار کمردرد شده‌اید؟ اگر پاسخ شما به این یک یا هر دوی این پرسش‌ها مثبت است، نگران نباشید، شما هم دردان زیادی دارید.

کمردرد یکی از شایع‌ترین بیماری‌هاست: 80 درصد ما زمانی در طول عمر به کمردرد دچار می شویم. استراحت، استفاده از مسکن‌ها و چند حرکت ورزشی ساده این درد را برطرف کند.

اما در بسیاری از افراد هم کمردرد بسیار شدید و ناتوان‌کننده می‌شود و بسته به علت به‌ وجود آورنده آن ممکن است جراحی هم یک گزینه درمانی باشد.

اما تصمیم‌گرفتن به انجام جراحی هرگز ساده نیست، و به خصوص در مورد کمردرد کاری مشکل تر است. تحقیقاتی که درمورد تاثیر جراحی برای کمردرد انجام شده‌اند، پرشمار نیستند.

اثربخشی شیوه‌های معمول جراحی مورد پرسش بوده‌اند و شیوه‌های جدید هم هنوز آزمون خود را پس نداده‌اند. تغییرات فیزیکی  در ستون فقرات ممکن است باعث بدتر شدن درد در یک فرد و  تخفیف آن در دیگری شود.

برخی از پزشکان به جراحی اعتقاد بیشتری دارند و برخی آن را نمی‌پسندند. این اختلاف‌نظر باعث سردرگمی بیماران هم می‌شود.

ستون فقراتمان را بشناسیم

ستون فقرات ما در واقع یک میله قوس‌دار و انعطاف‌پذیر متشکل از 24 مهره (اگر استخوان خاجی در انتهای ستون فقرات را متشکل ازمهره‌های به هم چسبیده در نظر بگیریم 33 مهره).

این مهره‌ها با رباط‌هایی سفت و زرد رنگ در کنار هم نگهداری می‌شوند، و نخاع از سوراخی در میان این مهره‌ها از بالا به پایین کشیده می‌شود.

پنج مهره کمری بزرگترین مهره‌های ستون فقرات هستند، و چنین نیز باید باشد چرا که این مهره‌ها باید بیشترین وزن بدن را در هنگام راست ایستادن تحمل کنند.

اغلب مشکلات کمر از همین بخش تحتانی ستون فقرات که بیشترین وزن را تحمل می‌کند، ناشی می‌شود.

در بین مهره‌ها دیسک‌ها یا صفحاتی قرار دارند که احتمالا شنیده‌اید که ممکن است دچار بیرون‌زدگی شوند. بخش بیرونی این دیسک‌ها از بافت رشته‌ای محکمی (آنولوس فیبروسوس) ساخته شده است که ماده نرم و انعطاف‌پذیری (نوکلئوس پولپوسوس) داخلی را احاطه مي‌کند.

 دیسک‌های بین‌مهره‌‌ای مانند تشک‌های آبی کوچکی می‌مانند که مهره‌ها را می‌پوشانند و مانع از اصطکاک بین مهره‌ها می‌شوند.

متاسفانه هرچه ما پیرتر می‌شویم، دیسک‌های بین مهره‌ای ما خشک‌تر می‌شوند، به طوری که تا  50سالگی بخش سخت بیرونی دیسک با بخش نرم درونی آن یکی می‌شوند. با افزایش سن دیسک نازک‌تر هم می‌شود، که این امر فشاری اضافی بر مهره‌ها تحمیل می‌کند و باعث می‌شود کمر انعطاف‌ناپذیرتر شود.

سه رده متفاوت کمردرد

اغلب کمردردها را می توان در سه رده عمده قرار داد:

1- پیچ‌خوردگی‌ها و رگ‌به رگ‌شدگی‌ها:

  اینها شایع‌ترین علل کمردرد هستند. این درد ناشی از آسیب به رباط‌ها یا عضلات – یا همان "بافت‌های نرم" - اطراف ستون فقرات است.

پیچ خوردگی‌ها ناشی از آسیب‌ به رباط‌ها هستند.  رگ‌به‌‌رگ شدگی‌ اصطلاحی کلی است که معمولا به صدمه به عضلات اشاره دارد.

رگ‌به‌رگ‌شدگی یا پیچ‌خوردگی‌ها اگر چندان جدی نباشند، اغلب در طول چند روز یا هفته با استراحت دادن به کمر، مصرف مسکن‌های معمولی و در موارد جدی‌تر با کمی فیزیوتراپی بهبود پیدا می‌کنند.

اما عود کمردرد شایع است. بدون یک برنامه ورزشی منظم که عضلات و رباط‌های پشت را تحت کشش قرار دهد و تقویت کند، حدود 40 درصد بیماران در طول یک سال دوباره درد را تجربه خواهند کرد.

2- فشار بر ریشه اعصاب: 

این رده هر عارضه‌ای را شامل می‌شود که ریشه‌های عصبی را که به صورت زوجی از طرفین نخاع منشعب می شوند را تحت فشار قرار می‌دهد. این ریشه‌های عصبی چند سانتی‌متر بعدتر تبدیل به اعصابی می‌شوند که به قسمت‌های مختلف پا می‌روند.

بیرون‌زدگی یا فتق دیسک بین‌مهره‌ای ( لغزش یا پاره‌شدگی دیسک) علت اصلی تحت فشار قرارگرفتن ریشه‌های عصبی در اطراف ستون فقرات است. غلاف بیرونی دیسک ضعیف می‌شود و در نتیجه بخش ژلاتینی و نرم درونی امکان پیدا می‌کند که بیرون بزند و برجسته شود.

اگر این بیرون‌زدگی شدید باشد یا قطعه‌ای از دیسک جدا شود، باعث تحریک ریشه عصبی می‌شود.
گاهی این دیسک بر ریشه عصب سیاتیک بزرگ که پشت ران و ساق را عصب‌دهی می‌کند، فشار می‌آورد.

در نتیجه "بیماری سیاتیکا" بوجود می‌آید- درد و بیحسی که به سرین و ران و گاهی تا پنجه پا تیر می‌کشد. سیاتیکا ممکن است تظاهری گیج‌کننده داشته باشد، چرا که گاهی درد باسن و ران مبتلا نمی‌کند و صرفا در زانو ظاهر می‌شود.

3-استنوز یا به‌تنگ‌افتادن نخاع:

استنوز نخاعی یک نشانگان دیگر ناشی از فشار بر روی ریشه‌های عصبی است. طناب نخاعی و ریشه‌های عصبی از شکاف‌هایی درون مهره‌ها عبور می‌کنند که جای اضافی چندانی ندارند.

استنوز نخاع هنگامی رخ می‌دهد که خارهای استخوانی (استئوفیت‌ها) و سایر بافت‌ها این شکاف‌ها را باریک می‌کنند، بنابراین بافت عصبی تخت فشار قرا رمی‌‌گیرد و تحریک می‌شود.
علائمی که بروز می‌کند شامل درد، گرفتگی و ضعف عضلات پا است که هنگام ایستادن یا راه‌رفتن بدتر می‌شود. علائم این عارضه نیز مانند سیاتیکا ممکن است تنها در پا ظهور کند و منشاء کمری خود را نشان ندهد.

کمر درد ممکن است عارضه‌ای مربوط به تحلیل‌رفتگی همراه افزایش سن باشد. مهره‌ها در سالمندی شکننده و ضعیف می‌شوند و حتی بدون سقوط یا نوعی از ضربه ممکن است آسیب ببینند. به علاوه مفاصل میان رویه‌های مهره‌ها که آنها را به یکدیگر جفت می کند با افزایش سن، دچار آرتروزمی‌شود. در نتیجه این تغییرات، با تحت فشار قرار دادن ریشه‌های عصبی کمر درد بوجود می‌آید.

چه کار باید کرد؟

لازم نیست شما برای رگ‌به‌رگ‌‌ شدگی یا پیچ‌خوردگی تحت عمل جراحی قرار بگیرید.
استراحت مفید است، اما استراحت در بستر بیش از یکی دو روز نتیجه معکوس دارد: استراحت مطلق طولانی‌مدت شما و ستون فقرات‌تان را به سرعت از حالت تناسب خارج می‌کند.

بازگشت به فعالیت‌های طبیعی در کمترین زمان ممکن بهترین دارو برای رگ‌به‌رگ‌شدگی کمر است.

در مورد گیر افتادن ریشه‌های عصبی جراحی انجام می‌شود. اگر دچار بیرون‌زدگی دیسک بین‌مهره‌ای شده باشید، بخشی را که روی عصب فشار می‌آورد را می‌توان برداشت. این عمل را که به آن "دیسککتومی" می‌گویند یکی از شایع‌ترین اعمال جراحی برای درمان مشکلات کمر است.

گرچه عوارض این عمل کم است اما انجام ان مورد اختلاف بوده است، زیرا علائم اغلب افراد بدون این عمل هم بهتر می‌شود.

مواردی که باید فورا کمک پزشکی خواست

اگر  همراه با کمردرد، دچار ضعف عضلات پا شده باشید، در ادرار کردن یا اجابت مزاج دچار مشکل شده‌اید، یا در اطراف مقعد و نواحی تناسلی دچار بیحسی هستید، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

این علائم بیانگر آن است بر بخش "دم اسبی" نخاع - دسته‌ای از اعصاب که از بخش انتهایی نخاع منشعب می‌شود و شباهت ظاهری به دم اسب دارد- فشار وارد می‌آید.
هر گونه احتمالی در مورد  تحت فشار قرار گرفتن این بخش نخاع را باید جدی گرفت. این عارضه نیاز به  ارزیابی پزشکی و جراحی فوری احتمالی دارد تا از آسیب دائمی نخاع جلوگیری شود.

کمردردی که به طور ناگهانی بروز می‌کند نیز به توجه فوری نیاز دارد. کمردرد ناگهانی ممکن است اولین علامت بسیاری از سرطان‌ها باشد. اگر از داروی ضدانعقاد مانند وارفارین (کومادین) استفاده می‌کنید، یک کمردرد ناگهانی ممکن است علامت خونریزی داخلی نزدیک ستون فقرات باشد.

تب و لرز به همراه کمردرد یک وضعیت هشداردهنده دیگر است: ممکن است این علامت یک عفونت باکتریایی نزدیک ستون مهره‌ها باشد.

استنوز نخاعی را هم می‌توان با برداشتن خارهای استخوانی یا بخش‌هایی از مهره (تیغه مهره یا بخش‌هایی از مفاصل رویه‌ مهره) که بر روی اعصاب فشار می‌آورند درمان کرد.
بررسی‌ها بیانگر نتایج خوب این شیوه درمانی بوده است و درد باقیمانده را هم می‌توان با دارو کنترل کرد.

کمردرد ناشی از بیماری‌های تحلیل‌رفتگی در سالمندی را می‌توان با عمل اتصال ‌دادن مهره‌های مجاور برای ایجاد پایداری بیشتر درمان کرد. اما اخیرا پزشکان در مورد انجام بیش از حد عمل‌های اتصال مهره‌ها ابراز تردید کرده‌ و برخی پژوهش‌ها هم اینکه میزان تاثیر این عمل  را مورد پرسش قرار داده‌اند.

به جز در موارد اورژانس، به عنوان یک قاعده سرانگشتی در کمردردهای معمول بهتر است دست کم  شش هفته جراحی را به تاخیر بیندازید. در بسیاری موارد در طی این مدت باعث می‌شود کمردرد خود به خود بهبود پیدا ‌کند.

[ پنجشنبه شانزدهم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

توصیه های زیر برای حفظ سلامتی قلب مفید است:
- هر روز انواع مختلفی از دانه ها به خصوص غلات كامل را استفاده كنید.
- روزانه از انواع میوه و سبزی فراوانی استفاده كنید.
- برنامه غذایی شما دارای كلسترول و چربی اشباع كم و به طور كلی چربی متوسطی باشد.
- نوشیدنی ها و غذاهایی را انتخاب كنید كه قند متوسطی داشته باشند.
- غذاها را كم نمك تهیه كنید.
- وزن خود را در محدوده طبیعی نگه دارید.
- هر روز فعالیت بدنی داشته باشید.
- غذاها را سالم نگهداری كنید.
- نسبت موادغذایی را بر اساس هرم غذایی انتخاب كنید

ادامه مطلب

[ چهارشنبه پانزدهم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

  خونريزي از بيني:

   بيني به علت اينكه وظيفه گرم كردن هواي دم و مرطوب نمودن آن را دارد داراي عروق خوني زيادي مي‌باشد. اكثريت خونريزي بيني خودبخود و يا با فشار مختصري كه خود بيمار به بيني وارد مي‌آورد ايجاد ميشود. تنها درصد كمي از خونريزيهاي بيني نيازمند ويزيت پزشك مي‌باشد

علل شايع خونريزي بيني:

1ـ ضربه به بيني

2ـ خشكي مخاط بيني

3ـ فشار خون بالا

4ـ عفونت دستگاه تنفسي

5ـ جسم خارجي در بيني

6ـ بيماريهاي انعقادي خون

 انواع خونريزي:

1- خونريزي قدامي( جلوي بيني)

2- خونريزي خلفي (پشت بيني)

تدابير درماني در خونريزي قدامي:

 1. خونسردي خود را حفظ نمائيد.

 2. در حالت نشسته يا نيمه نشسته قرار گيرند.

 3. تنه كمي به طرف جلو خم شود و دهان نيز باز باشد تا خونريزي وارد حلق و بلعيده نشود.

 4. با انگشتان سبابه و شست خود پره‌هاي بيني را به مدت 10-5 دقيقه به هم فشار دهيد.  نحوه گرفتن و فشار دادن پره های بيني در خونرِيزی قدامي بيني

 5. از فين كردن خودداري نمائيد.

 6. در صورتيكه خونريزي متوقف نشد به پزشك متخصص يا مركز اورژانس مراجعه نمائيد. در اين مواقع معمولاً از روش كوتري يا سوزاندن رگ بيني توسط مواد شيميائي يا تامپونهاي قدامي و خلفي بكار برده ميشود در صورت بند نيامدن خونريزي عمل جراحي جهت بستن شريان استفاده ميشود.

مراقبت‌هاي لازم بعد از گذاشتن تامپون:

 1. از خم شدن زياد، سرفه، بلند كردن اجسام سنگين، عطسه،‌ فين كردن به مدت 5ـ4 روز خودداري نمائيد.

 2. تامپون قدامي پس از 48ـ24 ساعت بايد توسط پزشك متخصص خارج گردد.

بعد از خارج شدن تامپون بيني:

 1. از پماد آنتي‌بيوتيك براي مرطوب شدن بيني و جلوگيري از ايجاد زخم استفاده كنيد.

 2. جهت مرطوب شدن هوا از بخور استفاده شود. (بخصوص شبها)

 3. در صورت بروز خونريزي مجدد داشتن تنفس مشكل خارج شدن خون از حلق و تب فوراً به پزشك مراجعه نمائيد.

 

تدابير درماني در خونريزي خلفي:

 1. در صورتيكه فشارخون بالا  باشد داروي ضد فشار خون توسط پزشك تجويز ميگردد.

 2. در خونريزي شديد سرم وريدي براي بيمار وصل ميگردد.

 3. در خونريزي خلفي علاوه بر تامپون قدامي دو طرفه تامپون خلفي نيز گذاشته ميشود.

 4. تامپون خلفي بعد از 72ـ84 ساعت و حداكثر بعد از 4 روز خارج ميشود.

 5. بعد از برداشتن تامپون خلفي به مدت يك هفته‌ روزي سه بار پماد آنتي‌بيوتيك داخل بيني زده شود.

 6. به مدت يك هفته از بخور استفاده شود.

 7. از فين كردن و دستكاري بيني خودداري نمائيد.

[ سه شنبه چهاردهم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

زونا عبارت‌ است‌ از یک‌ عفونت‌ ویروسی‌ دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌. ویروس‌ زونا (همان‌ ویروس‌ آبله‌ مرغان‌) در افرادی‌ که‌ سابقاً آبله‌ مرغان‌ نگرفته‌اند و غالباً در بیمارانی‌ که‌ نیازمند سرکوب‌ دستگاه‌ ایمنی‌ با دارو برای‌ هرگونه‌ بیماری‌ هستند سرایت‌ می‌کند. زونا می‌تواند در هر سنی‌ رخ‌ دهد، اما در افراد بالای‌ 50 سال‌ شایع‌تر است‌.

علائم

تاول‌های‌ قرمز و دردناک‌ که‌ امکان‌ دارد در هر جایی‌ از بدن‌ به‌ وجود آیند. این‌ تاول‌ها 5-4 روز پس‌ از آغاز علایم‌ اولیه‌ ظاهر می‌شوند. تاول‌ها معمولاً در روی‌ یک‌ نوار پهن‌ پوست‌ قرمز در امتداد مسیر رشته‌های‌ عصبی‌ حسی‌ در یک‌ ناحیه‌ خاص‌ پوست‌ پدید می‌آیند. تاول‌ها را غالباً می‌توان‌ در ناحیه‌ قفسه‌ سینه‌ دید که‌ البته‌ تنها در یک‌ طریف‌ بدن‌ گسترش‌ می‌یابند. 
تب‌ و لرز خفیف‌ ، احساس‌ کسالت‌ و تهوع‌، دل‌پیچه‌ یا اسهال‌ خفیف‌ و یا درد روی‌ قفسه‌ سینه‌، صورت‌، یا درد سوزشی‌ در پوست‌ شکم‌ برحسب‌ ناحیه‌ای‌ که‌ گرفتار شده‌ است‌.

علت بیماری

زونا توسط‌ همان‌ ویروس‌ آبله‌ مرغان‌ ایجاد می‌شود. این‌ ویروس‌ ممکن‌ است‌ سال‌ها در نخاع‌ به‌ حالت‌ خفته‌ باقی‌ بماند تا زمانی‌ که‌ در اثر یک‌ عامل‌ تحریکی‌ دوباره‌ بیدار شود. اما این‌ بار دیگر بیماری‌ آبله‌ مرغان‌ ایجاد نمی‌شود، بلکه‌ زونا رخ‌ می‌دهد.

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ بیماری

ـ سن‌ بالای‌ 50 سال‌ 
‌‌ـ استرس‌ 
ـ بیماری‌ هوجکین‌ 
ـ وجود یک‌ بیماری‌ که‌ باعث‌ کاهش‌ مقاومت‌ بدن‌ شده‌ باشد. 
ـ استفاده‌ از داروهای‌ سرکوب‌کننده‌ ایمنی‌ یا ضدسرطان‌ 
‌ـ جراحی‌ یا تاباندن‌ اشعه‌ به‌ نخاع‌ 
ـ لوسمی‌ یا لنفوم‌

پیشگیری
در حال‌ حاضر نمی‌توان‌ از آن‌ پیشگیری‌ به‌ عمل‌ آورد. واکسن‌های‌ تحقیقاتی‌ که‌ برای‌ پیشگیری‌ از آبله‌ مرغان‌ در حال‌ آزمایش‌ هستند نتوانسته‌اند جلوی‌ زونا را بگیرند. البته‌ فرد با یک‌ بار گرفتن‌ زونا، تا آخر عمر در برابر آن‌ ایمن‌ خواهد بود، مگر در موارد نادر.
عوارض احتمالی این بیماری
تاول‌های‌ پوستی‌ در عرض‌ 21-14 روز پاک‌ می‌شوند. البته‌ درد ممکن‌ است‌ تا یک‌ ماه‌ دیگر یا بیشتر طول‌ بکشد. با یک‌ بار گرفتن‌ زونا، معمولاً فرد در برابر آن‌ ایمنی‌ پیدا می‌کند، اما تعداد کمی‌ از افراد بوده‌اند که‌ بیش‌ از یک‌ حمله‌ زونا داشته‌اند.
عفونت‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ در تاول‌های‌ زونا درد مزمن‌، خصوصاً در سالمندان‌، که‌ تا ماه‌ها یا سال‌ها در مسیر رشته‌های‌ حسی‌ محل‌ قبلی‌ وجود تاول‌ها باقی‌ می‌ماند. 
زخم‌ قرنیه‌
عفونت‌ دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌

اقدامات کمکی اولیه
تشخیص‌ معمولاً تا زمان‌ بروز بثور پوستی‌ امکان‌پذیر نیست‌. قبل‌ از آن‌، علایم‌ ممکن‌ است‌ شبیه‌ آپاندیسیت‌، جمع‌ شدن‌ مایع‌ دور ریه‌ یا سایر بیماری‌ها باشند. ندرتاً آزمایش‌ خون‌، کشت‌ مایع‌ تاول‌ها، و نمونه‌برداری‌ از پوست‌ انجام‌ می‌گیرد.
هدف‌ اصلی‌ درمان‌ عبارت‌ است‌ از تخفیف‌ خارش‌ و درد تا حدامکان‌، که‌ برای‌ این‌ کار معمولاً از داروهای‌ مالیدنی‌ و خوراکی‌ استفاده‌ می‌شود. دردی‌ که‌ پس‌ از پاک‌ شدن‌ تاول‌ها باقی‌ می‌ماند را خیلی‌ مشکل‌ بتوان‌ درمان‌ کرد، و متأسفانه‌ هیچ‌ راه‌ قطعی‌ برای‌ پیشگیری‌ از آن‌ وجود ندارد.
به‌ هنگام‌ حمام‌، تاول‌ها را به‌ ملایمت‌ بشویید.
روی‌ تاول‌ها و زخم‌ها باند نبندید.
در وان‌ آبی‌ بخوابید که‌ به‌ آن‌ نشاسته‌ ذرت‌ یا پودر جو دوسر اضافه‌ شده‌ باشد.
سایر روش‌های‌ کاهش‌ درد نیز مطرح‌ هستند، اما تأثیر هیچ‌ کدام‌ به‌طور قطعی‌ اثبات‌ نشده‌ است‌. این‌ روش‌ها عبارتند از تحریک‌ یا مالش‌ متناوب‌، استفاده‌ از جریان‌ الکتریکی‌ در پوست‌، گرما، اسپری‌ سرد، و قطع‌ رشته‌های‌ عصبی‌ یا جراحی‌
لوسیون‌ کالامین‌ برای‌ تاول‌ها
برای‌ درد خفیف‌ می‌توان‌ از دارویی‌ مثل‌ استامینوفن‌ استفاده‌ کرد.
در صورت‌ لزوم‌، ضد دردهای‌ قوی‌تر مورد استفاده‌ قرار خواهند گرفت‌.
داروهای‌ آرام‌بخش‌ برای‌ مدتی‌ کوتاه‌
داروهای‌ کورتیزونی‌ برای‌ تخفیف‌ درد در موارد شدید
امکان‌ دارد آسیکلوویر (یک‌ نوع‌ داروی‌ ضد ویروسی‌) تجویز شود.
در موارد شدید می‌توان‌ رشته‌های‌ عصب‌ حسی‌ را با تزریق‌ ماده‌ بی‌حس‌ کننده‌ بلوک‌ کرد.
از قرار گرفتن‌ در معرض‌ باد سرد پرهیز کنید.
رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود. در هر حال‌ رژیم‌ باید مقوی‌ باشد و در صورت‌ توصیه‌، مکمل‌ ویتامینی‌ نیز باید دریافت‌ شود.

منبع:http://dr.mihanblog.com 

[ دوشنبه سیزدهم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

آبسه پستان عبارست است از يك ناحيه عفوني شده بافت پستان كه در اثر مبارزه بدن باعفونت ، چرك در آن جمع مي شود، آبسه دربر گيرنده بافت پستان ، نوك پستان ، غدد شيري ، و مجراهاي شيري است .
علايم شايع
درد، حساسيت به لمس ، قرمزي و سفتي پستان
تب و لرز
احساس ناخوشي عمومي
دردناك شدن گره هاي لنفاوي زير بغل
علل
وارد شدن باكتري ها از راه نوك پستان (معمولاً از راه زخم هاي كوچك روي نوك پستان كه در روزهاي اوليه شيردهي ايجاد مي شوند).
عوامل افزايش دهنده خطر
عفونت لگني پس از زايمان
ديابت (مرض قند)
آرتريت روماتوييد
استفاده از داروهاي استروييدي
سيگار كشيدن به مقدار زياد
سابقه برداشتن قسمتي از پستان همراه با اشعه درماني
پستان مصنوعي سيليكوني
پيشگيري
نوك پستان و خود پستان را پس از هر بار شيردهي كاملاً بشوييد.
نوك پستان را پس از شيردهي با پماد ويتامين ـ آ و د، يا ساير داروهاي موضعي ، نرم كنيد (در صورت توصيه ).
از پارچه هايي كه پستان را اذيت مي كنند استفاده نكنيد.
اجازه ندهيد كودك شيرخوارتان نوك پستان شما را گاز بگيرد يا بجود.
عواقب مورد انتظار
با درمان معمولاً در عرض 10-8 روز خوب مي شود. براي تسريع بهبود آبسه ، گاهي تخليه آن ضروري است .
عواض احتمالي
ندرتاً لازم است شيردهي متوقف شود، حتي در مواردي كه عفونت شديد است . گاهي لزوم مصرف بعضي آنتي بيوتيك ها (به خصوص تتراسيكلين ) و داروهاي ضد درد موجب مي شود كه شيردهي براي مدت كوتاهي قطع شود. در اين حالت بايد شير را مرتباً پمپ نمود.
ندرتاً ممكن است فيستول ايجاد شود (فيستول عبارت است از به وجود آمدن يك مجراي غيرطبيعي بين دو عضو بدن ، يا بين يك عضو و محيط بيرون از بدن )
درماناصول كلي
از پارچه يا حوله آب گرم براي تخفيف درد و تسريع التيام استفاده كنيد (اگر آب سرد را امتحان كرديد و ديديد بهتر است ، از آب سرد استفاده كنيد).
تا زمان خوب شدن عفونت پستان ، شيردهي به نوزاد را از آن پستان متوقف كنيد. به طور منظم از يك پمپ مخصوص پستان براي خارج ساختن شير از پستان عفوني شده استفاده كنيد، تا زماني كه بتوانيد شيردهي را مجدداً از آن پستان از سر بگيريد.
جراحي براي تخليه آبسه (معمولاً انجام نمي شود).
داروها
آنتي بيوتيك ها در صورت لزوم ، براي مبارزه با عفونت
استفاده از داروهاي ضد درد معمولاً تنها براي 7-2 روز پس از انجام عمل جراحي لازم است .
فعاليت
پس از درمان ، فعاليت هاي عادي خود را به محض رو به بهبود گذاشتن علايم از سر گيريد.
رژيم غذايي
هيچ رژيم خاصي توصيه نمي شود.
در اين شرايط به پزشك خود مراجعه نماييد
اگر شما يا يكي از اعضاي خانواده تان علايم آبسه پستان را داريد.
اگر يكي از مشكلات زير به هنگام درمان رخ مي دهد: تب ؛ شديد شدن درد؛ گسترش عفونت علي رغم درمان ؛ علايم در عرض 72 ساعت رو به بهبود نگذارند.
اگر دچار علايم جديد و غيرقابل كنترل شده ايد. داروهاي مورد استفاده در درمان ممكن است عوارض جانبي به همراه داشته باش

[ دوشنبه سیزدهم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

واریس یک مشکل شایع است، خصوصاً در خانمها. وریدهائی که دچار واریس می‌شوند به صورت پیچ‌خورده و بزرگ در می‌آیند.

از آنجا که درمانهای جراحی معمولاً تهاجمی و به بستن یا برداشتن کامل وریدهای مبتلا منجر می‌شود، افراد مبتلا بیشتر روشهای جایگزین و درمانهای گیاهی را می‌پسندند.

هنگامی که دریچه‌های موجود در دیوارۀ وریدها ضعیف می‌شوند، نیروی جاذبه، خون را به سمت پاها می‌کشد و موجب تورم دیوارۀ رگ‌های خونی می‌شود.

در این حالت درد مبهم، سنگینی و تورم مختصر مچ پا ایجاد می‌شود. علت هم آن است که ممکن است ساعت‌های زیادی روی پا بایستیم یا مخصوصاً در افراد مسن عروق خونی خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده باشند.

سایر علائم شامل خارش اطراف یک یا چند ورید مبتلا و تغییر رنگ پوست در مجاورت مچ پا می‌باشد.

اعمال زیر به بهبود واریس کمک خواهد کرد :

۱ـ از جوراب‌های واریس که حالت ارتجاعی و حفاظتی دارند استفاده کنید.

http://www.salamatcity.persianblog.ir

۲ـ ورزش کنید. قدم زدن یا دویدن و دوچرخه سواری برای پیشگیری و درمان هر دو مفیدند.

۳ـ پاها را بالا ببرید. به پشت بخوابید و پاهای خود را به مدت ۵ دقیقه بالا نگهدارید. برای راحتی بیشتر یک متکا زیر باسن خود قرار دهید. این کار را ۱ تا ۲ بار در روز انجام دهید؛ اگر کمردرد دارید مواظب باشید.

۴ـ شاه بلوط هندی (horse chestnut) را امتحان کنید. این گیاه قدرت وریدها و دیوارۀ عروق خونی را افزایش می‌دهد و از شل شدن و ورم کردن وریدها جلوگیری می‌کند، همچنین التهاب را از بین می‌برد و برای سلامت وریدها و بازسازی وریدهای آسیب‌دیده بسیار مفید است.

۵ـ از فیبر غذائی زیاد استفاده کنید؛ مثلاً غلات کامل (مانند جو دوسر، جو، لوبیا، باقلا، نخود)، گوجه فرنگی پخته شده با پوست، برنج دودی (brown rice) و گندم کامل و مقداری سبزیجات و میوه.

نوشیدن مقدار بیشتری آب نیز مؤثر است. در حقیقت این اقدامات برای پیشگیری از یبوست و جلوگیری از اعمال فشار بیشتر روی دریچه‌های موجود در مسیر وریدهای پا می‌باشد.

۶ـ از ویتامین ث استفاده کنید. مصرف ۱ تا ۲ گرم ویتامین ث در روز دیوارۀ عروق خونی را تقویت می‌کند. اگر با این مقدار دچار اسهال شدید، میزان مصرف را نصف نمائید.

۷ـ از یک کرم آروماتراپی استفاده کنید که شامل گیاه انجیلی و اسانس لیمو باشد.

منبع: پایگاه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

[ شنبه یازدهم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

دانش‌آموزان عزيز ايدز بلاي قرن را بشناسيد


چرا مبارزه با بيماري ايدز سرلوحه فعاليتهاي بهداشتي جهان شده است؟
   زيرا هم‌اكنون اين بيماري به سرعت در پنج قاره جهان روبه گسترش است:
تخمين زده شده كه در پايان سال 2002 حدود 68 ميليون نفر آلوده به ويروس ايدز شده‌اند.
90% مبتلايان به بيماري ايدز در كشورهاي در حال توسعه (قاره آسيا و آفريقا) مي‌باشند.


تا سال 2002 حدود 26 ميليون نفر به خاطر اين بيماري جان خود را از دست داده‌اند.
روزانه 16-10 هزار نفر در جهان به ويروس ايدز مبتلا مي‌‌شوند.
روزانه حدود 7 هزار جوان در سنين 24-10 ساله آلوده مي‌شوند.
در هر دقيقه 5 جوان به ويروس ايدز آلوده مي‌شوند.
عامل بيماري ايدز
  
عامل بيماري ايدز يك نوع ويروس مي‌باشد كه ويروس نقص ايمني انسان يا (HIV)
(Humanlmmuno Deficiency Virus) ناميده شده است.


   انسان تنها ميزبان اين ويروس است.
   ويروس ايدز عمدتا گلبولهاي سفيد بدن را مورد حمله قرار مي‌دهد همانطور كه مي‌دانيد گلبولهاي سفيد نقش مؤثري در سيستم دفاعي بدن دارند و ويروس HIV با تكثير در اين گلبولها باعث اختلال در فعاليت و نهايتاٌ‌ مرگ آنها مي‌شود.
   در نهايت اين ويروس سبب ايجاد بيماري AIDS يا سندرم نقص ايمني اكتسابي (Acquired lmmuno Deficiens Syndrom) خواهد شد.
علائم باليني
  
فرد آلوده از زمان ورود ويروس به بدن و شروع آلودگي تا پايان عمر علائم مختلفي را تجربه مي‌كند به عبارتي به علت ضعف در سيستم ايمني بدن ميكروبها قارچها انگلها يا ويروس‌هايي كه قبلاٌ در بدن شخص بوده و مشكلي ايجاد نمي‌كرده است به صورت عفونتهاي مختلف و شديد و حتي سرطانهاي فرصت‌طلب تظاهر ميكند و به همين دليل به اين بيماري سندرم يعني مجموعه‌اي از علائم و بيماريهاي مختلف گفته مي‌شود.
   از زمان ورود ويروس به بدن تا شروع بيماري ايدز ممكن است از 10 تا 15 سال طول بكشد در اين مدت افراد آلوده از نظر ظاهري سالم هستند ولي مي‌توانند آلودگي را منتقل كنند.
مراحل آلودگي و بيماري عبارتند


1- عفونت حاد اوليه
2- مرحله بي‌علامت
3- عفونت علامت‌دار
4- سندرم نقص ايمني اكتسابي
تشخيص


  
تشخيص آلودگي با ويروس ايدز فقط با آزمايش خون اختصاصي ميسر است. از زمان ورود ويروس به بدن انسان تا زماني كه جواب آزمايش مثبت شود بين 6 هفته تا 6 ماه طول مي‌كشد كه به آن دوره پنجر‌ه‌اي گفته مي‌شوددر اين دوران فرد آلوده است اما بيمار بدون علامت مي‌باشد و آزمايش خون منفي است. به همين دليل توصيه مي‌شود افرادي كه رفتارهاي پرخطر داشته‌اند (اعتياد روابط آميزشي مشكوك) از اهداء خون اجتناب كنند.
نكات مهم


1- پاسخ منفي نمي‌‌تواند دليل بر عدم وجود الودگي باشد
2- پاسخ مثبت نمي‌تواند مرحله بيماري را مشخص كند
3- فرد مشكوك بايد تا 6 ماه پيگيري و آزمايش شود.
ايدز چگونه سرايت ميكند؟
  
انسان تنها منبع و مخزن ويروس ايدز است. ويروس در اثر ترشحات بدن وجود دارد اما تنها خون و مايعات داخل بدن ترشحات جنسي زن و مرد و شير مادر آلوده مي‌تواند ويروس را منتقل كند.
راههاي انتقال


1- تماس جنسي با فرد آلوده
2- مادر آلوده به نوزاد وجنين
3- خون و فرآورده‌هاي خوني از طريق:
الف: تزريق خون
ب: تزريق فرآورده‌هاي خوني
ج: ورود اجسام تيز وبرنده آغشته به خون آلوده در پوست
د: استفاده مشترك از سرنگ در معتادان تزريقي
1- تماس جنسي با افراد آلوده:
  
80 درصد آلوده شدگان به ويروس ايدز در دنيا به دليل روابط جنسي‌ با فرد آلوده به زن 3 تا 5 برابر بيشتر از احتمال انتقال از زن آلوده به مرد مي‌باشد خطرانتقال در بين گروههايي كه همجنس‌باز مي‌باشند به مراتب بالاتر است. وجود عفونتهاي مقاربتي مانند سوزاك و سيفليس احتمال انتقال و ابتلاء را تا 20 برابر افزايش مي‌دهد. عدم رعايت موازين اخلاقي در روابط اجتماعي بخصوص داشتن روابط جنسي در سنين پايين‌تر در انتقال بيماري نقش عمده‌اي دارد.
2- انتقال از مادر آلوده به نوزاد و جنين:
   تا آخر سال 2002 حدوداٌ 2/3 ميليون كودك در جهان به ويروس ايدز آلوده شده‌اند.


   ويروس ايدز از مادر به نوزاد در طول حاملگي حين زايمان و هنگام شيردهي منتقل مي‌شود. احتمال انتقال از مادر به نوزاد بدون استفاده از داروي پيشگيري 50-30 درصد مي‌باشد.
3- خون و فرآورده‌هاي خوني
  
پرخطرترين راه انتقال دريافت خون‌آلوده است كه در اين حالت بيش از 90% احتمال آلودگي و ابتلا وجود دارد. 30 درصد از آلوده‌شدگان به ويروس ايدز در جهان از اين راه الوده شده‌اند.


   هر وسيله تيز و برنده آلوده كه بتواند در پوست يا مخاط خراش ايجاد كند يا وارد بدن شود مانند ابزار پزشكي و دندانپزشكي لوازم حجامت سوراخ كردن گوش خالكوبي كاشتن و برداشتن مو تيغ سلماني و مسواك مي‌تواند باعث انتقال ويروس گردد. استفاده از سرنگ مشترك در معتادان تزريقي به علت ورود مستقيم مقدار بيشتري از خون آلوده به داخل رگ دريافت كننده از مواد پرخطرتر مي‌باشد و امكان دارد تا 60 درصد احتمال افزايش يابد. 10 درصد آلوده شدگان به ويروس ايدز در جهان از اين را ه آلوده شده‌اند. اما در كشور ما حدود 80 درصد از اين طريق آلوده شده‌اند.


   در حال حاضر مهمترين راه انتقال ويروس در استان فارس و ايران استفاده افراد معتاد از سرنگ مشترك براي تزريق مواد مخدر مي‌باشد.
راههاي عدم سرايت
  
راههايي كه ايدز از طريق آن منتقل نمي‌شود عبارتند از:
عليرغم جداسازي ويروس ايدز از بزاق ادرار اشك و بيماري از طريق تماس با اين مايعات انتقال پيدا نمي‌كند. بطور كلي و يروس از راههاي زير منتقل نمي‌شود:


1- تماسهاي عادي مثل با هم كاركردن
2- صحبت كردن
3- همسفر شدن
4- غذا خوردن
5- استفاده از حمام و استخر و توالت
6- نيش زدن حشرات
راههاي پيشگيري
1- بهترين راه پيشگيري از ايدز خويشتن داري پايبندي به اصول اخلاقي و خانواگي و اجتناب از بي‌بند وباري جنسي مي‌باشد.
2- استفاده از كاندوم در تماس جنسي تا حدودي از ابتلا به بيماري جلوگيري مي‌كند در ضمن به منظور آگاهي بيشتر و در صورت نياز مي‌توان به مراكز بهداشتي درماني مراجعه نمود.
3- دوري از اعتياد به خصوص اعتياد تزريقي ضروري است.
از طرفي معتادان بايستي:


   از سرنگ و سوزن مشترك و همچنين ظرف تهيه مواد مخدر مشترك استفاده نكنند.
هنگام استفاده از هرگونه وسيله سوراخ كننده پوست در جراحي مطب دندانپرشكي و خالكوبي و.... از    عدم آلودگي (استريل بودن) آن اطمينان حاصل شود.
4- هرگز از مسواك و تيغ صورت تراشي و سوزن خالكوبي و هر وسيله برنده مشترك استفاده نشود.
بدانيم و رعايت كنيم
در برابر تعارفات خانمان‌سوز در خصوص سيگار مواد مخدر شركت در مجالس ناسالم وسوسه در انجام كارهاي ناسالم از طرف دوستان و حتي بستگان (نه بگوييد).


با ورزش مطالعه و انجام كارهاي هنري و علمي زندگي خود را پربارتر سودمند و سالم نگه داريد.
به اصول موازين اخلاقي و انساني دين مبين اسلام و اديان الهي پايبند باشيد و بدانيد كه يكي از مهمترين دلايل انتشار اين بيماري در دنيا رفتارهاي پرخطر و غير اخلاقي ميباشد.
دقت كنيد كه استفاده از هر نوع مواد مخدر و الكل باعث كاهش هوشياري و عدم خويشتن‌داري مي‌گردد پس مي‌تواند انسان را در برابر رفتارهاي پرخطر و به دنبال آن بيماريها و مشكلات ديگر قرار دهد لذا از مصرف اين مواد جدا‌ٌ خودداري كنيد.

   اگر به هر علت در معرض خطر آلوده شدن به بيماری ايدز هستيد و يا نياز به آموزش، مشاوره و يا انجام آزمايش داريددر شيراز به مرکز مشاوره بيماريهای رفتاری واقع در فلکه خاتون - بلوار دلاوران بسيج - خيابان لاوان - مرکز بهداشتي درماني حسين بن علي شماره ( 2) و در  شهرستانها به مراکز بهداشت شهرستانها مراجعه نماييد.                                                                                             

[ چهارشنبه هشتم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

آنچه پزشکان و کادر پزشکی باید در مورد بیماری آنفلوآنزای جدید نوع H۱N۱  ( آنفلوآنزای خوکی ) به مردم آموزش دهند

 ویروس آنفلوانزای جدید H۱N۱ در حال ایجاد بیماری در افراد آلوده شده به این ویروس در امریکا وسایر کشورهای جهان میباشد

 مرکز مدیریت بیماریهای واگیر ایران انتظار دارد که این بیماری برای مدتی ادامه داشته باشد بنابراین ممکن است هر فرد یا اطرافیان وی دچار بیماری شوند . به همین دلیل لازمست پزشکان محترم علائم بیماری و راه های انتقال آنرا آموخته و ازاقدامات ضروری بخصوص موازین پیشگیری مطلع باشند
روش های(مکانیسم) انتقال ویروس به افراد سالم
اطلاعات محدود موجود بیانگر آن است که این ویروس نیز از همان طرق انتقال سایر ویروسهای آنفلوانزا منتقل میشود

شایع ترین راه انتقال ویروس آنفلوانزای انسانی فصلی بصورت فرد به فرد با واسطه قطرات تنفسی بزرگ است( یعنی سرفه یا عطسه فرد بیمار)

انتقال از طریق قطرات تنفسی بزرگ نیازمند تماس نزدیک بیمار و فرد سالم است  چون این قطرات به صورت معلق درهوا باقی نمی مانند وعموماً فاصله ای کمتر از یک متر را طی می کنند
انتقال از طریق سطوح آلوده به قطرات تنفسی آلوده نیز روش احتمالی دیگری برای سرایت است

احتمال انتقال عفونت از راه هایی مانند اشک یا بزاق هنوز نامشخص است اما تمام ترشحات تنفسی ومایعات بدن بیماران آلوده بطور بالقوه آلوده کننده و بیماریزا تلقی میشود


ادامه مطلب

[ یکشنبه پنجم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

آبله مرغان بیماری ویروسی است. بسیار واگیردار است و خیلی زود فقط چند روز پس از ابتلا پخش می شود. بچه ها با سرفه و عطسه کردن و رد و بدل اسباب بازی ها با همسالانشان باعث انتشار این بیماری می شوند. کودکی که به این بیماری دچار شده است حتی چند روز قبل از نشان دادن هرگونه علائمی ناقل این بیماری است. و هر کودکی که با او بازی کرده باشد، به احتمال خیلی زیاد این بیماری را خواهد گرفت.

آبله مرغان با سردرد، بی اشتهایی، خستگی و بی حوصلگی و تب آغاز می شود. چند روز بعد، لکه های قرمز کوچکی روی پوست به خصوص در قسمت های بالاتنه، شکم و پشت ظاهر می شود. هرچه بیماری پیشرفت می کند، این لکه ها به سمت گردن، صورت و سر پیش می روند. این لکه ها سر مشخصی دارند که آنها را شبیه به جوش می کند. این آبله های کوچک می ترکد و مایعی از آنها بیرون می آید و تا 5 روز باز تاول های جدیدی جای آن ایجاد می شود. همه ی این آبله ها 5 روز پس از ظاهر شدنشان از بین می روند ولی زخم ها تا دو هفته باقی می مانند و بعد می افتند.

دوره ی قرنتینه برای آبله مرغان از همان زمانی که متوجه بیماری شدید آغاز می شود و تا زمان از بین رفتن همه ی تاول ها ادامه می یابد. اگر متوجه شدید که کودکتان با بچه ای که مبتلا به آبله مرغان بوده است بازی کرده، مطمئن باشید که او نیز مبتلا خواهد شد، پس مراقبت های ویژه را انجام دهید. اجازه ندهید که بچه ی مبتلا به آبله مرغان در اطراف افراد بزرگسال و سالخورده رفت و آمد کند.

راه های مختلفی برای تسهیل این بیماری وجود دارد که می توانید انجام دهید. یکی از این راه ها کاهش خارش آبله ها است. دقت داشته باشید که با خاراندن این آبله ها به زخم تبدیل خواهند شد.


می توانید به فرزندتان آنتی هیستامین بدهید تا از خارش آن کم شود. ویسکوس زیلوکائین هم بی حس کننده ی موضعی است که برای دهان استفاده می شود، و اگر آبله های در نوحی دهان بود می توان از این دارو استفاده کرد. می توانید از لوسیون سنگ توتی هم برای خشک کردن آبله ها و کاهش خارش استفاده کنید.

از دادن هرگونه تب بر آسپیرین دار به کودک اجتناب کنید. اگر کودکی هرگونه علائم بیماری ویروسی را داشته باشد و به او آسپیرین داده شود، می تواند منجر به سندرم ری و حتی مرگ شود. فقط از استامینوفن برای کاهش درد و پایین آوردن تب استفاده کنید.


ويتامين a و c برای او بسیار مفید است. به کودک مقدار زیادی آبمیوه بدهید. اگر آبله ای روی بدن بچه هست که نمی افتد، به هیچ وجه خودتان اقدام به کندن آن نکنید. چون ممکن است باعث زخم شدن آن شود. خواباندن بچه در وان آب گرم، باعث خواهد شد که تاول خود به خود کنده شود .

شهرت و موقعیت همچون خورشید است به آن نگاه نکنید از آن بهره بگیرید.

سقف آرزوهايت را تا جائي بالا ببر كه بتواني چراغي به آن نصب كني.

كسي كه به جلوي رويش نگاه نمي كند عقب مي ماند.

ترس از عشق، ترس از زندگي است، آنان كه از عشق مي گريزند، مردگاني بيش نيستند.

[ شنبه چهارم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]


خلاصه : علايم شايع سرماخوردگي کدامند؟
متن کل خبر : توضيح کلي (کليات)
سرماخوردگي يک عفونت ويروسي مسري در راههاي تنفسي فوقاني، بيني، سيونس ها، گوش ها، ناي، حنجره و لو له هايي است که حلق را از داخل به گوش متصل مي کنند (يعني شيپور استاس)

علايم شايع سرماخوردگي کدامند؟

گرفتگي يا آبريزش بيني که در ابتدا شفاف است و سپس ممکن است شدت يافته به رنگ زرد درآيد.
سرفه اي که خلط دار نيست يا کمي خلط دارد.
درد گلو
گرفتگي گلو
تب نسبتاً کم
خستگي و بي حالي
بي اشتهايي
اشک ريزش
علت سرماخوردگي چيست؟
دست کم صد ويروس وجود دارد که مي توانند باعث سرماخوردگي شوند. اين ويروس ها از راه هوا يا تماسة مثلاً دست دادن) با فردي که سرماخوردگي دارد منتقل مي شوند، زندگي در يک محيط شلوغ ، مثل مدرسه، مهد کودک و پادگان، به خصوص اگر فردي مبتلا به سرماخوردگي در آنجا باشد، بروز عفونت را تسريع مي کند. استرس، خستگي يا آلرژي (حساسيت عمومي بدن) ممکن است
بدن را مستعد به ابتلا کند.

راه پيشگيري از سرماخوردگي چيست؟


براي جلوگيري از انتقال دستان خود را به خصوص پس از پاک کردن بيني، عطسه و سرفه کردن يا قبل از دست زدن به مواد غذايي بشوييد.
رژيم غذايي سالم و متعادل که حاوي سبزي، ميوه و به خصوص مرکبات باشد کمک کننده باشد.
اصول کلي درمان سرماخوردگي:
استفاده از آب نمک ( نصف قاشق چايخوري نمک در يک استکان آب گرم) به صورت 2 قطره داخلي بيني باعث رفع گرفتگي بيني مي شود. اين کار را 3 تا 4 بار در روز مي توانيد انجام دهيد.
ولي نبايد با شدت زياد انجام شود چون ممکن است باعث رانده شدن ميکروبها به داخل گوش و گوش درد شود.
تخليه کردن بيني بسيار مفيد است. بيني کودکان کوچک را با دستگاه مکش ترشحات تخليه کنيد ولي از گوش پاک کن استفاده نکنيد.
استراحت در رختخواب ضروري نيست ولي بايد از فعاليت شديد پرهيز کنيد.
رعايت رژيم غذايي خاصي لازم نيست . البته مايعات بايد بيشتر مصرف شوند. مرکبات و فلفل دلمه اي مقادير فراوان ويتامين ث دارند. فلفل باعث باز شدن سيونس ها و رقيق شدن ترشحات ريه مي شوند.

استفاده از يک حوله گرم و مرطوب روي صورت و يا دوش گرفتن با آب داغ و استنشاق بخار گرم باعث مرطوب شدن مجاري تنفسي و بهبود التهاب آنها و باعث راحتي شما مي شود.
غرغره کردن باعث مرطوب شدن گلو و بهبودي موقت مي شود. اين کار را با استفاده از يک قاشق چايخوري نمک داخل يک استکان آب ولرم و روزانه حدود 4 بار انجام دهيد .
براي کاهش خارش گلو چاي يا غرغره کردن يک قاشق چايخوري عسل و کمي آب ليمو و آب ولرم مي تواند کمک کند.
سيگار نکشيد، چرا که علاوه بر کاستن از قدرت سيستم ايمني مژکهاي پاک کننده راه هاي هوايي را فلج مي کند. در صورتي که فقط مبتلا به سرماخوردگي باشيد و دچار فاصله عوارض آن ( مثل عفونت باکتريابي در گوش يا سينوس ها) نيز نشويد در عرض 14-7 روز بهبودي حاصل خواهد شد.
هيچ دارويي، از جمله آنتي بيوتيک ها نمي توانند سراخوردگي را معالجه کنند. براي تخفيف علايم ممکن است پزشک شما داروهايي مثل استامينوفن (کاهش تب) ، داروهاي ضد گرفتگي بيني ، و داروهاي ضد سرفه استفاده کند. ممکن است مصرف مقادير بالاي ويتامين ث ( 1000 ميلي گرم ) دوره بيماري را کوتاه تر کند.

درچه شرايطي به پزشک مراجعه کنيد؟
بعضي بيماري هاي جدي مثل عفونت سينوس ها، برونشيت، مننژيت، گلو درد چرکي و آسم ممکن است اول به شکل سرماخوردگي تظاهر کنند.
بنابراين اگر علايم شديدتري نسبت به علايم ذکر شده داريد يا هر روز علايم شديدتر مي شود به پزشک مراجعه کنيد.
در آنفلوآنزا ، تب شديد است و چند روز طول مي کشد. خستگي و درد بدن وجود دارد ممکن است ساير علايم سرماخوردگي را نيز داشته باشد.
گلو درد همراه با افزايش درد گلو يا ظاهر شدن لکه هاي سفيد روي لوزه ها يا بزرگ شدن گره هاي لنفاوي گردن است.
همچنين وجود سرفه طولاني ( بيشتر از 10 روز) سرفه اي که خلط ضخيم، زرد يا خاکستري رنگ دارد، لرز شديد، ظاهر شدن بثورات پوستي، درد دندان يا روي سينوس ها و خوب شير نخوردن بچه مراجعه به پزشک را ايجاب مي کند.

[ جمعه سوم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

  عمل لوزه و مراقبتهاي پس از آن

   لوزه‌ها از يك بافت لنفاوي تشكيل شده‌اند و در ناحيه فوقاني گلو در طرفين حلق دهاني قرار گرفته‌اند. معمولاً لوزه‌هاي محلي براي عفونت هستند و نقش مهمي در برداشت باكتريها از سيستم لنفاوي بدن و يا خارج كردن ساير موارد خارجي (خصوصاً آنهايي كه از راه دهان به بيني وارد ميشوند) بازي ميكنند.

   لوزه‌ها در دوران كودكي به حداكثر اندازه خود ميرسند ولي به هنگام بلوغ كم كم كوچكتر ميشوند. تونسليت مزمن كمتر شايع است و ممكن است با ساير اختلالات مثل آلرژي،‌آسم و سينوزيت اشتباه شود.

علائم تونسليت:

1ـ گلو درد

2ـ تب

3ـ خر و پف

4ـ اشكال در بلع

5 ـ سرماخوردگي مكرر

درمان طبي:

   معمولاً‌ عمل جراحي لوزه (تونسيلكتومي) زماني انجام ميشود كه لوزه‌ها بيش از حد بزرگ شده يا آبسه پيرامون لوزه‌ها راه ‌حلق را مسدود و عمل بلع را مشكل نمايد. اكثر بچه‌ها بطور طبيعي لوزه‌هاي بزگ دارند كه با بزرگ شدن بچه لوزه‌ها بتدريج كوچك ميشوند. براي بيماراني كه تحت عمل لوزه قرار ميگيرند آنتي‌بيوتيك درماني مناسب شروع ميشود كه معمولاً براي مدت 7 روز تجويز ميگردد.

 مراقبتهاي بعد از عمل لوزه:

1ـ بعد از به هوش آمدن بيمار بايد به حالت نيمه نشسته قرار گيرد.

2ـ در صورت بلع مكرر (قورت دادن آب دهان) حتماً گزارش داده شود چون نشانه خونريزي ميباشد.

3ـ در صورت استفراغ خون روشن فوراً گزارش دهيد

4ـ گذاشتن كمپرس سرد در اطراف گردن سبب انقباض عروق و بنابراين كاهش خطر خونريزي ميشود.

5 ـ بعد از عمل لوزه معمولاُ كودك دچار تب و درد در ناحيه گلو ميشود كه طبيعي ميباشد و جاي نگراني نيست و با مصرف مايعات زياد و استفاده از مسكن و تب بر برطرف خواهد شد. ولي به هيچ وجه از آسپرين استفاده نشود چون خطر خونريزي را افزايش ميدهد.

6 ـ بيشترين احتمال خونريزي در 24 ساعت اول پس از عمل جراحي ميباشد. در عين حال روز سوم تا هفتم بعد از عمل نيز احتمال خونريزي وجود دارد كه در اين مدت بايد بيشتر مراقب بود (بيشترين شدت گلو درد نيز در همين زمان است.)

7ـ دهان شويه با محلول نمكي در برطرف كردن ترشحات غليظ و احتقاني كه ممكن است بعد از عمل لوزه اتفاق بيافتد مؤثر است.

8ـ تا يك هفته بعد از عمل بيمار بايد استراحت كند.

9ـ تا يك هفته بعد از عمل بيمار ممكن است دچار گوش درد شود كه كاملاً طبيعي است و جاي نگراني وجود ندارد.

10ـ از نظر رژيم غذايي و مايعات:

   در ابتدا بيمار بايد مايعات خنك و غذاي نرم نظير شير خنك، ‌بستني، آب خنك و فرني مصرف كند. (حدوداً تا يك هفته پس از عمل)

11ـ به مدت يك يا دو هفته بايد از سرفه و عطسه نمودن و نيز فين كردن شديد خودداري شود.

12ـ نوشيدن مقادير زياد مايعات در روز براي رفع بوي بد دهان لازم است.

13ـ تا بهبودي كامل حلق بيمار نبايد غذاي جامد مصرف كند.

14ـ هرگونه نشانه خونريزي را سريعاً گزارش دهيد.

15ـ بعلت دفع خون ممكن است تا چند روز مدفوع سياه بماند.

16ـ بيمار از هفته دوم بعد از عمل ميتواند فعاليتهاي معمولي را از سر بگيرد ولي ورزشهاي سنگين و خطرناك را نبايد انجام دهد.

17ـ بهبودي كامل بعد از عمل لوزه 3 هفته طول مي‌كشد.

[ سه شنبه سی و یکم شهریور 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

سرطان سینه یکی از سرطان‌های شایع است. طبق محاسبات انستیتو ملی سرطان ایالات متحده آمریکا، از هر هشت زن یک نفر در زندگی خود مبتلا به سرطان پستان می‌شود. این سرطان در صورتی که به موقع تشخیص داده‌شود به راحتی قابل درمان است.

در صورت متمرکز بودن بافت سرطانی معمولاً از ترکیبی از عمل جراحی (لامپکتومی)، شیمی درمانی، و رادیوتراپی استفاده می‌گردد. ماموگرافی نیز در تشخیص این بیماری نقش محوری دارد.

نماد بین‌المللی آگاهی بخشی درباره سرطان پستان، روبان صورتی است.

[ یکشنبه بیست و نهم شهریور 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

آلرژی چیست؟
آلرژی واکنش سیستم ایمنی بدن است و هنگامی ایجاد می شود که سیستم ایمنی ماده ا ی را که معمولاً برای بدن بی ضرر است اشتباهاً به عنوان ماده ای زیان آور شناسایی می کند و بر علیه آن وارد عمل می شود. بدن انسان به طور معمول در مقابل عوامل مضری مانند ویروسها و باکتریها از خود دفاع می کند. اما گاهی اوقات این دفاع در مقابل مواد بی ضرری مانند گرد و غبار، کپکها، یا گرده ی گیاهان صورت می گیرد. سیستم ایمنی بدن در مقابل این مواد واکنش نشان داده و مقدار زیادی پادتن می سازد . پادتن مانند اسلحه ای به آنها حمله ور می شود تا آنها را از بین ببرد. هر پادتن برای ماده ی ویژه ای ساخته می شود و مخصوص همان ماده ای است که موجب آلرژی می شود. به موادی که واکنش آلرژیک ایجاد می کنند، اصطلاحاً آلرژن گفته می شود. در فرایند دفاع، واسطه های التهابی شیمیایی مانند هیستامین، و سایر موادی که از گلبولهای سفید ترشح می شوند، موجب ایجاد علائم نا مطبوعی می شوند. افراد مستعد به آلرژی این علائم را تجربه می کنند.

واکنش آلرژیک کجا و چرا ایجاد می شود؟
یک واکنش آلرژیک ممکن است در هر نقطه از بدن اتفاق بیفتد. مانند پوست، چشمها، دیواره ی معده، بینی، سینوسها، گلو، ریه ها.
 در واقع سلولهای ایمنی در این قسمتها واقع شده اند تا با عوامل مهاجمی که  از طریق استنشاق یا بلع  وارد می شوند و یا در تماس با پوست قرار می گیرند مقابله کنند. واکنش سلولهای ایمنی در مقابل آلرژن منجر به ایجاد علائم می شود.
آلرژی چه علائمی ایجاد می کند؟
١- گرفتگی و احتقان بینی، عطسه، خارش بینی، ترشح از بینی، خارش گوشها یا سقف دهان.
٢- التهاب ملتحمه ی چشم، که چشمها قرمز و مرطوب به نظر می رسند و گاهی ترشح و خارش دارند.
٣- التهابهای پوستی، که نواحی از پوست خشک، قرمز و خارش دار می شود.
٤- کهیر ، ضایعات خارش دار پوست.
٥- التهاب تماسی پوست، در اثر تماس با ماده ی به خصوصی، تحریک و خارش رخ می دهد.
٦- آسم، مشکل در تنفس به صورت کوتاه شدن نفس، سرفه و خس خس سینه روی می دهد.
چه چیزهایی واکنش آلرژیک ایجاد می کنند؟
اگرچه صدها ماده ی معمولی می توانند آغازگر واکنش آلرژیک باشند، موادی که شایعتر هستند و آلرژن نامیده می شوند شامل این مواد هستند.
- دانه ی گرده گیاهان.
- کپک ها.
- گرد و غبار خانگی، جانداران میکروسکوپی مانند مایت و گرد و غبار حاوی مواد دفعی و اجزای بدن آنها.
- پروتئینهای حیوانی، روغن و مواد دفعی حیوان.
- مواد شیمیایی صنعتی.
- غذاها و داروها.
- پر پرندگان.
- سوسکها و مواد دفعی آنها.
چه کسانی در معرض آلرژی هستند؟
آلرژی می تواند در هر فردی بدون توجه به سن، جنس، نژاد یا وضعیت اقتصادی-اجتماعی روی دهد. معمولاً آلرژی در بچه ها شایعتر است اما می تواند برای اولین بار در هر سنی رخ دهد و یا سالها پس از بهبودی عود کند. عوامل ژنتیکی در این زمینه دقیقاً شناخته نشده اند، اما به نظر می رسد زمینه ی خانوادگی و ارثی در این مورد وجود داشته باشد. ممکن است هورمونها، استرس، سیگار، عطرها و اسانسها، یا سایر محرکهای محیطی در ایجاد آلرژی در افراد مستعد نقش داشته باشند. اغلب علائم آلرژی به تدریج در طول یک دوره ی زمانی شکل می گیرند.
افرادی که از آلرژی رنج می برند ممکن است آنقدر به علائم خود عادت کرده باشند که علائم مزمنی مانند عطسه یا گرفتگی بینی را غیر معمول تصور نکنند. با کمک پزشکان می توان علائم آلرژی را کنترل یا از ایجاد آنها پیشگیری کرد و کیفیت زندگی را بهبود بخشید.
آلرژی چگونه تشخیص داده می شود؟
معاینه و گرفتن تاریخچه ی بیماری توسط پزشک انجام می شود. ممکن است پزشک از آزمایشهایی مانند تست پوستی یا نوعی آزمایش خون استفاده کند. هر کدام از تستها روشی برای اندازه گیری سطوح پادتن فرد بر علیه آلرژنهای خاص است.
 
درمان آلرژی چیست؟
درمان آلرژی با توجه به سن، جنس، سابقه ی پزشکی، وسعت بیماری، تحمل بیمار در مورد داروها، درمانها و فرایندهای درمانی و طول دوره ی بیماری توسط پزشک انجام می شود. دوری از مواد آلرژن، بسیار کمک کننده است. داروهای خاصی بسته به علائم آلرژی مورد استفاده قرار می گیرند.
 
منبع:OHaio State University Medical center
مترجم:دکتر سمیرا سرخوش
 

[ سه شنبه بیست و چهارم شهریور 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

اگر چاق هستید، از بین رفتن اشتها فرصت خوبى براى كاهش وزنتان است. اما اگر بى اشتهایى به جاى چند روز، چند هفته طول بكشد و باعث لاغری بیش از حد و آب رفتن شما شود، این بى اشتهایى علت خاصى دارد. تقریباً تمام عفونت ها مى توانند باعث بى اشتهایى شوند؛ مثلاً ویروس سرماخوردگى یا آنفلوآنزا ممكن است عامل آن باشد. یا علل جدى تر مثل سل، كم كارى غده تیروئید، بیمارى هاى قلبى، ریوى یا ناراحتی های كبدى ممکن است باعث بی اشتهایی شوند.

متأسفانه یكى از شایع ترین علائم اخطاردهنده ی اولیه ی سرطان بى اشتهایى است كه معمولاً با تغییر در حساسیت به مزه ها همراه است. بى اشتهایى مقاومت بدن در برابر خوردن هر چیزى است كه به فرآیند بهبود كمك می كند. با این همه، فقط بیمارى علت كاهش اشتها نیست. گاهى چیزى كه به دلیل خاصى خورده اید، مثل یك دارو مى تواند عامل آن باشد.آنتى بیوتیك هایى مثل اریترومایسین، جوانه هاى چشایى را غیرفعال كرده و باعث كندى حركت غذا در روده شده و احساس پُرى و سیری بعد از خوردن غذا را طولانى مى كند.كمبودهاى تغذیه اى مى توانند اشتهاى طبیعى را تضعیف كنند. مخصوصاً اشخاص مسن ممكن است گرفتار كمبود روى در رژیم غذایى باشند كه مى تواند جوانه هاى چشایى را از بین ببرد.


ادامه مطلب

[ سه شنبه بیست و چهارم شهریور 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

بقراط روان درمانی علمی - تجربی را از پیش خبر داده بود. این روش از اواسط قرن هیجده بطور مستمر در دنیای غرب مورد استفاده قرار داشته است. آنتوان مسمر نخستین کسی بود که روش درمانی خود را استفاده علمی از خواب مصنوعی حیوان نامید. با آن که نظریه‌های او بی‌اعتبار قلمداد شدند، روان درمانی علمی - تجربی به شکل هیپنوتیزم ادامه یافت و بعد به لطف نبوغ فروید از شهرتی همگانی برخوردار گردید. در دهه‌های اخیر روان درمانی علمی - تجربی با استفاده از نظریه‌های پاولف و اسکنیر و نظریه‌های شناختی بیش از پیش گسترش یافته است.

انواع روان درمانی

روان درمانی انواع خاص بسیاری دارد و تقسیم بندیهای مختلفی بر مبناهای مختلف برای آن صورت گرفته است. از یک تقسیم بندی که طول زمانی روان درمانی مورد توجه بوده روان درمانی را به دو نوع بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم بندی کرده‌اند. در تقسیم بندی دیگری بر حسب تعداد افراد شرکت کننده در روان درمانی دو نوع روان درمانی فردی و روان درمانی گروهی را معرفی کرده‌اند. مهمترین تقسیم بندی بر حسب نوع رویکرد مورد استفاده در طول درمان انجام گرفته است. در این دسته روان درمانی مبتنی بر رویکرد روانکاوی ، رفتار درمانی ، شناخت درمانی و روان درمانیهای مبتنی بر روند انسان گرایانه قرار می‌گیرند.

چه افرادی تحت روان درمانی قرار می‌گیرند؟

نظر به اینکه روان درمانی یک نهاد متکی بر فرهنگ است اشخاصی که مناسب آن تشخیص داده می‌شوند در جوامع مختلف متفاوتند. ولی بطور کلی افراد ذیل عمدتا از روان درمانی بهره می‌برند:


 • روان پریشها: برای این که بتوانند با شناسایی تشویقهای خود در موقعیتی قرار گیرند تا با این استرسها برخورد موثرتری داشته باشند.

 • روان رنجورها: اشخاصی که برای روبروشدن با فراز و نشیبهای زندگی تحت تاثیر تجربه‌های احتمالا ناخوشایند گذشته که به فرآیند رشد و یادگیری آنها لطمه زده است با دشواری روبرو می‌شوند. این اشخاص و همینطور اشخاصی که تحت تاثیر مشکلات موقت زندگی دچار واکنشهای روانی مثل داغ دیدگی شده‌اند بزرگترین میزان افرادی را تشکیل می‌دهند که تحت روان درمانی قرار می‌گیرند.

 • گروه بعد افرادی را شامل می‌شود که رفتار و حالات روانی آنها برای خودشان بلکه برای دیگران آزار دهنده است و اغلب از طرف اطرافیان برای درمان هدایت می‌شوند.

اهداف روان درمانی

علیرغم تفاوتهای قابل ملاحظه کلیه روشهای روان درمانی شش هدف را مد نظر دارند.


 1. رابطه درمانی را تقویت می‌کنند. ایجاد یک رابطه درمانی مناسب و قوی از الزامات اساسی در روان درمانی است. بدون بوجود آمدن چنین رابطه تداوم درمان میسر نخواهد شد.
 2. ایجاد امیدواری در بیمار برای دریافت کمک و ادامه درمان
 3. روشها و منطق درمانی به بیمار کمک می‌کند تا با کسب اطلاعات تازه درباره مسائل خود و راههای موجود برای کنار آمدن شناخت بیشتری پیدا کنند.

 4. ایجاد انگیزش در بیمار
 5. افزایش احساس تسلط بر خود و زندگی در بیمار
 6. کاربرد آموخته‌ها در طول روان درمانی در زندگی واقعی

شرایط لازم برای روان درمانی

این شرایط را به سه دسته کلی می‌توان تقسیم بندی کرد: شرایط مربوط به موقعیت و مکان روان درمانی ، ویژگیهای روان درمانگر و نوع بیماری.

در شرایط مربوط به موقعیت و مکان روان درمانی اتاقی که روان درمانی در آن صورت می‌گیرد از حیث آرامش و به دور بودن از هر گونه مزاحمت ، آرایش و لوازم مورد نیاز مورد توجه بوده است. ویژگیهای مربوط به درمانگر در مرحله نخست آشنایی و تسلط او را بر روان درمانی شامل می‌شود. اغلب روان درمانگرها برای هدایت فعالیتهای خود از چارچوب خاصی استفاده می‌کنند و این چارچوب اغلب متناسب با شخصیت و علایق آنهاست.

برخی از درمانگرها در کار استفاده از هیپنوتیزم مهارت دارند. بعضی در گروه درمانی موفق‌ترند. برخی به اصلاح شناختهای فرد مبادرت می‌ورزند و جمعی دیگر معتقد به تغییرات رفتاری هستند. ارتباط محترمانه و در عین حال جدی ، سلامت روان و پختگی شخصیت روان درمانگر از دیگر ویژگیهای مهم آنهاست. انتخاب شیوه روان درمانی از سوی دیگر با نوع اختلال تحت درمان نیز مرتبط است. برخی اختلالات همچون ترسها عمدتا با رفتار درمانی بهبود سریعتر و بهتری می‌یابند و برخی همچون افسردگی با درمان شناختی.

مجریان روان درمانی

از دوران مسمر تا اواسط قرن بیستم روان درمانی از سوی پزشکان ، متخصصین اعصاب و بعدا روانپزشکان مورد استفاده قرار می‌گرفت. در دهه‌های اخیر باید به این گروه مددکاران اجتماعی دست اندرکار روانپزشکی و کمی دیرتر روان شناسان بالینی و پرستارهای روانی را اضافه کرد. اما بطور کلی مجریان روان درمانی بسته بر فرهنگ و شرایط دیگر موجود در هر جامعه با اندک تفاوتهایی همراه است.

در ایالات متحده کثرت تقاضا برای روان درمانی موجب گسترش مراکزی که خدمات روان درمانی ارائه می‌دهند شده است. در ایران این خدمات در بیمارستانهای روانی ، بخشهای اعصاب و روان سایر بیمارستانها ، مراکز دولتی از جمله بهزیستی و درمانهای اخیر در سایر ادارات و کارخانجات که بخشهای مشاوره و روان درمانی دایر کرده‌اند و همچنین در کلینیکهای خصوصی مشاوره و روان درمانی توسط روان شناسان ارائه می‌شود.

[ جمعه بیستم شهریور 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

کم خونی اختلال خونی شایعی است که در آن گلبولهای قرمز سالم، به تعداد کافی، برای حمل اکسیژن به بافتهای بدن وجود ندارد و ....

  کم خونی اختلال خونی شایعی است که در آن گلبولهای قرمز سالم،  به تعداد کافی،  برای حمل اکسیژن به بافتهای بدن وجود ندارد و موجب می‌شود که احساس خستگی ایجاد شود. کم خونی انواع گوناگونی دارد که هر یک علت خاص خود را دارند. کم خونی کم خونیمی‌تواند موقتی و یا طولانی مدت بوده و از فرمهای خفیف تا شدید باشد. خطر ایجاد کم خونی در زنان و کسانی که بیماریهای مزمن دارند بیشتر است.در صورت داشتن  علائم کم خونی به پزشک مراجعه کنید. کم خونی ممکن است با مصرف مکملها و یا با درمانهای تخصصی تر درمان شود. با خوردن غذاهای متنوع و سالم ممکن است بتوانید از بروز برخی انواع کم خونی پیشگیری کنید.

علائم کم خونی: مهمترین علامت کم خونی احساس خستگی و فرسودگی است. علائم دیگر شامل این موارد است:*  ضعف*  رنگ پریدگی پوست*  ضربان نامنظم یا تند قلب*  کوتاهی نفس*  درد قفسه‌ی سینه*  احساس سبکی در سر و یا سرگیجه خفیف*  مشکلات شناختی*  بی حسی،  کرختی یا سردی انتهای اندامها*  سردرد ممکن است در ابتدا کم خونی آنقدر خفیف باشد که متوجه علائم آن نشوید. اما شدت علائم با پیشرفت کم خونی افزایش می‌یابند.

 علل ایجاد کننده‌ی کم خونی کدامند؟خون از سلولهای خونی و مایعی به نام پلاسما تشکیل شده است. سه نوع سلول خونی در پلاسما شناور هستند. سلولهای خونی سفید (گلبولهای سفید): این سلولها با عفونتها مبارزه می‌کنند. پلاکتها: این سلولها به لخته شدن خون پس از ایجاد جراحتها کمک می‌کنند. سلولهای خونی قرمز (گلبولهای قرمز): این سلولها اکسیژن را از ریه ها به مغز،  سایر ارگانهاو بافتها مختلف بدن حمل می‌کنند. بدن شما برای عملکردهای خود به خون حاوی اکسیژن احتیاج دارد.

خون اکسیژن دار کمک می‌کند تا انرژی لازم برای بدن تامین شود و گرمی‌ و رنگ پوست سالم را ایجاد می‌کند. گلبولهای قرمز محتوی هموگلوبین هستند. هموگلوبین یک پروتین حاوی آهن است که عامل ایجاد رنگ قرمز خون است. این ماده عامل اصلی انتقال اکسیژن از ریه ها به سایر نقاط بدن است و دی اکسید کربن را نیز از بافتهای بدن به ریه ها منتقل می‌کند تا در ریه ها از طریق بازدم دفع شوند. بسیاری از سلولهای خونی از جمله گلبولهای قرمز به صورت مداوم در مغز استخوان تولید می‌شوند. مغز استخوان یک ماده‌ی اسفنجی شکل قرمز رنگ است که درون برخی از استخوانهای بدن وجود دارد.

برای تولید گلبولهای قرمز و هموگلوبین،  بدن شما به پروتئین،  ویتامینها و آهن نیاز دارد. این مواد از غذایی که می‌خورید تامین می‌شوند. کم خونی حالتی است که در آن تعداد گلبولهای قرمز و یا میزان هموگلوبین آنها کمتر از میزان طبیعی است. وقتی شما کم خونی دارید گلبولهای قرمز سریعتر از معمول تخریب می‌شوند و گلبولهای جدید نمی‌توانند با این سرعت جایگزین شوند.به همین دلیل خون شما گلبول قرمز کمتری خواهد داشت و در نتیجه میزان حمل اکسیژن به بافتهای بدن کاهش یافته و احساس خستگی ایجاد می‌شود.

[ چهارشنبه یازدهم شهریور 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

تالاسمی نوعی کم خونی ارثی است که به علت اختلال در کارایی گولبولهای قرمز خون پدید می آید.

گلبولهای قرمز حاوی هموگلوبین هستند که اکسیژن را از ریه ها به سایر بافت های بدن منتقل می کنند.

در بیماری تالاسمی، هموگلوبین به میزان لازم ساخته نمی شود در نتیجه اکسیژن کافی به بافتهای بدن نمیرسد.

[ پنجشنبه بیست و دوم مرداد 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

آب مروارید یا کاتاراکت،نوعی بیماری با علل مختلف بخصوص وراثتی است که نهایتاً به کدورت مایع داخل عدسی چشم منجر و باعث تاری دید و در مراحل پیشرفته کوری می‌شود. معمولا آب مروارید در زمان معینی که به آن به اصلاح زمان رسیدن می‌گویند با جراحی قابل درمان است.

علل بروز

این بیماری به سه علت عمده بروز می‌کند:

 1. نقصان‌های مادرزادی
 2. ضربه به سر که باعث اخلال در تغذیه عدسی می‌شود
 3. کهولت سن و پیری(شایع‌ترین علت)
 4. اشعه‌های یونیزه
 5. دیابت
 6. صدمات فیزیکی به چشم و عدسی

روش‌های درمان

در گذشته جراح چشم،عدسی را هنگامی که کاملاً کدر شده باشد را از چشم خارج نموده و دید را توسط عینک اصلاح می‌نمودند.

تصویری از چشم مبتلا به آب مروارید

در روشی جدیدتر موسوم به اکسترنال از لنز که از جنس کریستال و نوعی پلاستیک است استفاده می‌شود و هنوز نیز کاربرد دارد. در این روش لنز مصنوعی جایگزین عدسی طبیعی می‌شود .

تازه‌ترین روش درمان آب مروارید عمل فیکو است. این روش هم بر مبنای جایگزینی لنز به جای عدسی است اما لنز مورد نیاز از نوعی پلاستیک شفاف و قابل انعطاف یا در اصطلاح فولد ایبل است که آن را توسط ابزار مخصوصی لوله کرده و از سوراخی در قرنیه به اندازه ۳٫۲ میلیمتر وارد کپسول عدسی قبلی که اکنون از چشم خارج شده است نموده و لنز درون کپسول باز شده به حالت مطلوب در می‌آید .

[ سه شنبه سیزدهم مرداد 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

IVF مخفف لغت های انگلیسی In Vitro Fertilization" به معنی "باروری در در آزمایشگاه" است. اولین بار پزشکان موفق شدند با این روش در سال 1978 نوزادی را در یک زوج نابارور به دنیا بیاورند.
به عبارت دیگر IVF لقاح (ترکیب) ساده تخمک زن با اسپرم مرد در آزمایشگاه است. پس از لقاح، جنین را تا مرحله ای معین در آزمایشگاه پرورش داده و سپس این جنین را از طریق کردن رحم (سرویکس) به درون رحم زن وارد می سازند.IVF برای ناباروری به علل زیر استفاده می شود:

◊ مشکلات لول های رحمی ( اختلالات شدید لوله ای مانند هیدروسالپنکس، بسته بودن لوله د قسمت درو از رحم، بسته بودن لوله در دو محل،‌ چسبندگی های شدید لگنی و شکست در اعمال جراحی قبلی برای رفع اشکال لوله ها
◊ آندومتریوز
◊ نازایی توجیه نشده
◊ نازایی به علت فاکتور سرویکال
◊ نازایی با فاکتور مردانه
◊ اختلالات تخمک گذاری، کاهش رزرو تخمدانی و نازایی در ارتباط با سن

IVF شامل مراحل زیر است:

□ مرحله تحریک تخمدانها:
پیش از انجام لقاح، برای به دست آوردن تخمک زن، برای زن داروهای القای تخمک گذاری تجویز می شود و در ضمن سطح هورمونهای زن و وضعیت تخمدانها و فولیکولها را بوسیله سونوگرافی بررسی می کنند.

□ مرحله جمع آوری تخمک:
پس از تحریک مناسب تخمدانها و تزریق داروی محرک تخمک گذاری (hCG) حدود 36 ساعت بعد زمان مناسب برای استخراج گامت زن (اووسیت) ها است. سوزن مخصوص را از دهانه رحم (واژن) و جدار آن و سپس محوطه لگن گذرانده و به تخمدان ها می رسانند که این کار تحت کنترل سونوگرافی واژینال صورت می گیرد. در این مرحله برای از بین بردن درد از بیهوشی، بی حسی نخاعی یا تزریق مسکن یا آرام بخش وریدی استفاده می کنند.
پس از استخراج اووسیت ها آنها را از نظر کیفیت و میزان رسیدگی بررسی می کنند و و بر حسب آن اووسیت ها را به مدت زمان لازم در محیط نگه می دارند.

□ مرحله جمع آوری اسپرم:
همسر بیمار در حول و وش زمان استخراج اووسیت ها، باید نمونه اسپرم را در یک ظرف پلاستیکی استریل آماده کند. معمولا نمونه اسپرم را دو بار در آزمایشگاه شستشو داده و به این ترتیب کیفیت اسپرم ها را بهبود می بخشند و مثلا اسپرم های متحرک تر را برای لقاح استفاده می کنند. نهایتا اسپرم های با بالاترین کیفیت را برای لقاح استفاده می کنند.

□ مرحله لقاح و کشت جنین:
به منظور انجام لقاح، اسپرمهای با بهترین کیفیت را به تخمکهای جمع آوری شده اضافه می کنند. معمولا تعداد 150000 اسپرم به ازای هر اووسیت و در صورتیکه علت ناباروری مرد باشد، از 500000 اسپرم به ازای هر اووسیت استفاده می کنند.
حدود 12 تا 18 ساعت پس از انجام لقاح اووسیت ها را رزیابی می کنند و از باروری و وضعیت مناسب آن اطمینان حاصل می کنند.

□ مرحله انتقال جنین: حدود دو تا پنج روز پس از استخراج اووسیت ها، پس از آنکه جنین حاصل مراحی از رشد را پشت سر گذاشت، آن را به وسیله یک کاتتر (میل جراحی ظریف) از طریق گردن رحم وارد رحم می نمایند. این مرحله معمولا بسیار سریع و بدون درد است.
اگر در IVF تعداد فولیکول های استفاده شده بیش از 3 یا 4 عدد باشد، امکان چند قلویی افزایش می یابد.

دو هفته پس از انجام عمل یک تست بارداری قبل از ساعت 9 صبح انجام می شود. و نتیجه موفق یا ناموفق به زوجین اعلام خواهد شد.

دو هفته پس از مثبت بودن تست حاملگی، یک سونوگرافی اولیه انجام می گیرد.

در صورتیکه اووسیت بالغ باشد، 80 درصد احتمال باروری دارد و هر چه درجه رسیدگی آن کمتر باشد، یا علت نازایی عامل مردانه باشد، احتمال باروری کمتر می شود.

[ دوشنبه دوازدهم مرداد 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]