پیشگیری و نقش آن در سلامتی

با رویکرد پیشگیری از اعتیاد در جامعه

پیشگیری و نقش آن در سلامتی اعتياد يعني خوگرفتن و وابسته شدن جسمي‌، رواني و عصبي فرد به مواد مخدر كه ترك يا فرار از آن ناممكن و يا بسيار مشكل است

در بسياري مواقع به مشكلي كه احتمال بسياري دارد گريبانگيرمان شود اصلا فكر نمي كنيم فقط به اين دليل كه تاكنون به آن دچار نشده ايم.
يكي از اين مشكلات سوختگي حتي به صورت خفيف و جزيي است. براستي اگر چنين اتفاقي براي ما يا اطرافيان مان رخ دهد بايد چه كار بكنيم؟ آمارها نشان مي دهد از هر 14 نفري كه در جهان بستري هستند يك نفر دچار سوختگي است.
بنابراين هر فردي بايد آمادگي و اطلاعات لازم راجع به روش هاي برخورد با اين اتفاق را داشته باشد.
سوختگي در سراسر دنيا يك معضل مهم بهداشتي محسوب مي شود. اين پيامد بيش از هر نوع بيماري براي بيمار و خانواده اش اختلالات جسمي و رواني را به وجود مي آورد و مشكلات اقتصادي را براي آنها و سيستم بهداشتي در پي دارد. سوانح سوختگي در كشورهاي توسعه يافته و همچنين در حال توسعه روزبه روز افزايش مي يابد. علت اصلي آن بي توجهي افراد به رعايت نكات ايمني و اصول استانداردهاي لازم براي تهيه وسايل گرمازا و ناآشنايي با اين مقوله است.
در تعريف كلي، سوختگي به معناي آسيب پوست يا غشاهاي مخاطي سطح بدن توسط عواملي مثل حرارت، مواد شيميايي، اشعه و جريان الكتريسته است.
سوختگي ها به سه دسته تقسيم مي شوند:
سوختگي درجه 1: در اين نوع سوختگي پوست بدن كمي التهاب پيدا مي كند و قرمز مي شود و ممكن است در محل سوختگي درد نيز احساس شود.


برچسب‌ها: سوختگي
ادامه مطلب

[ پنجشنبه سیزدهم مهر 1391 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

در منزل
آسيب‌ديدگي‌ها در اثر برق‌گرفتگي، اغلب در خانه و در نتيجه اتصال به يك جريان كم‌ولتاژ خانگي و معمولا به دليل كليدها يا وسايل خانگي خراب رخ مي‌دهد. برق‌گرفتگي مي‌تواند آسيب جدي به بار آورد و يا حتي موجب مرگ شود، زيرا جرياني كه از بدن مي‌گذرد باعث سوختگي و گاهي ايست قلبي مي‌شود. تماس با جريان برق با ولتاژ بالا معمولا مرگبار است. در صورتي كه با چنين فردي برخورد كرديد؛
1- جريان برق را قطع كنيد. اگر نمي‌توانيد جريان برق را قطع كنيد، بر روي چيزي كه عايق باشد بايستيد، مانند پادري پلاستيكي، روزنامه تا شده و يا يك كتاب قطور.

2- مصدوم را از جريان برق جدا كنيد. اگر مصدوم هنوز با برق تماس دارد به او دست نزنيد.
با استفاده از يك شئ چوبي، مصدوم را از منبع الكتريسيته دور و يا منبع الكتريسيته را از وي دور كنيد. هيچ وسيله فلزي به كار نبريد. اگر باز هم جدا كردن مصدوم از منبع الكتريسيته امكان‌پذير نيست، طنابي به دور مچ پاي او حلقه كرده و او را از منبع دور كنيد.
3- مداواي سوختگي‌ها: اگر مصدوم به هوش است، وجود سوختگي را بررسي كرده و به مداواي وي بپردازيد.
برق‌ فشار قوي
اين نوع الكتريسيته در خطوط برق هوايي و كابل‌هاي فشار قوي وجود دارد. هركسي از برق‌گرفتگي، جان سالم به در ببرد از سوختگي‌هاي شديد رنج خواهد برد. پس با مشاهده مصدوميت با فوريت‌هاي پزشكي تماس بگيريد. براي قطع برق از مهندسان برق كمك بگيريد.
به شخص برق‌گرفته نزديك نشويد و به كسي هم اجازه ندهيد كه به او نزديك شود، همه بايد حداقل 18متر فاصله بگيرند، زيرا برق فشار قوي مي‌تواند تا اين فاصله جهش كند. وقتي نزديك شدن به مصدوم خطري نداشت، آن وقت وضع او را بررسي و كار احيا را انجام بدهيد.

[ سه شنبه بیست و نهم آذر 1390 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

قراردادن پوشش حفاظتی مناسب بر روی زخم را پانسمان می‌گویند که باید تا حد امکان استریل باشد. زخم‌های باز در بيشتر موارد خونریزی می‌کنند.
هميشه‌ بايد زخم‌ها‌ را با پانسمان‌ بپوشانيد؛ چون‌ اين‌ كار از عفونت‌ پيشگيري‌ مي‌كند. در موارد خونريزي‌ شديد، پانسمان‌ با فشار آوردن‌ بر روي‌ زخم‌، به‌ لخته‌ شدن‌ خون‌ كمك‌ مي‌كند. درصورت‌ امكان‌ از يك‌ پانسمان‌ استريل‌ بسته‌بندي‌ شده، استفاده‌ كنيد. خراش‌ها و بريدگي‌هاي‌ كوچك‌ را مي‌توان‌ با پانسمان‌هاي‌ چسبدار پوشاند. هنگام‌ استفاده‌ از پانسمان بايد چند اصل‌ را رعايت‌ كنيد.
قبل از شروع پانسمان ابتدا باید دست‌ها و زیر ناخن‌ها را با آب و صابون شستشو داد و پس از آن درصورت امکان، کمی الکل سفید به دست‌ها مالید. هنگام پانسمان از سرفه و عطسه بر روی زخم و یا صحبت‌کردن خودداري کنید. سعي كنيد هنگام دست‌زدن به زخم يا پانسمان از دستكش‌ يكبار مصرف استفاده كنيد.
برای ضدعفونی‌کردن زخم از بتادین استفاده کنید. در مورد زخم‌های آلوده قبل از ضدعفونی باید شستشوی زخم با سرم شستشو و در صورت نبود، با آب معمولی یا آب نمک (محلول را می‌توان با 9 گرم نمک به اضافه يك لیتر آب جوشیده تهیه کرد) انجام‌شود.
هميشه‌ بايد از پانسماني‌ استفاده‌ كنيد كه‌ براي‌ پوشاندن‌ زخم‌ به‌‌قدر كافي‌ بزرگ‌ باشد و بتواند سطح بيشتري از لبه‌هاي‌ زخم‌ را پوشش‌‌دهد.
پانسمان‌ را به شكل مستقيم بر روي‌ زخم‌ قرار بدهيد و هرگز آن‌ را ‌ روي‌ زخم‌ نكشيد. پانسماني‌ را كه‌ از محل‌ خارج‌ شده‌ است‌، برداريد و در جاي‌ خودش‌ قرار دهيد.
اگر تنها يك‌ پانسمان‌ استريل‌ در اختيار داريد، اين‌ پانسمان‌ را براي‌ پوشاندن‌ زخم‌ به‌ كار ببريد و ساير پارچه‌هاي‌ تميز را روي‌ آن‌ قرار دهيد.
اگر خون‌ به‌ داخل‌ پانسمان‌ نشت‌ كرده‌، پانسمان‌ را برنداريد؛ در عوض‌ يك‌ پانسمان‌ ديگر روي‌ آن‌ بگذاريد. اگر خون‌ به‌ داخل‌ پانسمان‌ دوم‌ هم‌ نفوذ كرده، هر دو پانسمان‌ را كاملاً برداريد و با گذاشتن‌ يك‌ پانسمان‌ تازه‌ به‌ جاي‌ آن‌ها، محل‌ خونريزي‌ را تحت‌فشار قرار‌دهيد.
پس‌ از مداواي‌ زخم‌، دستكش‌ها، پانسمان‌هاي‌ استفاده‌ شده‌ و وسايل‌ آلوده‌ را در داخل‌ يك‌ كيسه‌ پلاستيكي‌ مناسب‌ بريزيد. هميشه‌ تا زماني‌ كه‌ كارتان‌ با مواد آلوده‌ تمام‌ نشده‌ است‌، دستكش‌هاي‌ يك‌بار مصرف‌ را خارج‌ نكنيد.
پانسمان‌هاي‌ استريل‌: اين‌ نوع‌ پانسمان از يك‌ لايه‌ پانسمان‌ متصل‌ به‌ يك‌ باند رولي‌ تشكيل‌ شده‌ است‌. اين‌ لايه‌ پانسمان‌ از يك‌ قطعه‌ گاز كه‌ زير آن‌ يك‌ لايه‌ پنبه‌ قرار گرفته‌، تشكيل‌ شده‌ است‌. پانسمان‌هاي‌ استريل‌ به‌‌صورت‌ تكي‌ و در اندازه‌هاي‌ مختلف‌ عرضه مي‌شود.‌ اگر چسب‌ روي‌ پوشش‌ اين‌ پانسمان‌ها باز شده‌ باشد، پانسمان‌ ديگر استريل‌ نيست‌.
پانسمان‌هاي‌ غيراستريل‌: درصورتي‌ كه‌ به‌ پانسمان‌ استريل‌ دسترسي‌ نداريد، مي‌توانيد از وسايلي‌ مثل‌ پوشش‌ گازدار يا هر نوع‌ پارچه‌ تميز بدون‌ كرك‌ استفاده‌ كنيد. براي‌ جذب‌ خون‌ و ساير مايعات‌ روي‌ آن‌ پنبه‌ بگذاريد. در هنگام‌ استفاده‌ از پانسمان‌ غيراستريل‌ دقت‌ كنيد كه‌ وسيله‌اي‌ را كه‌ به‌ كار مي‌بريد، تميز باشد. دستكش‌ يك‌بار مصرف‌ بپوشيد و انگشتان‌ خود را از قسمتي‌ از سطح‌ پانسمان‌ كه‌ در تماس‌ با زخم‌ خواهد بود، دور نگه‌ داريد. به‌‌منظور فشار آوردن‌ روي‌ زخم‌، پانسمان‌ را با نوارچسب‌ يا باند محكم‌ كنيد. هرگز چسب‌ نواري‌ را دورتادور اندام‌ يا انگشت‌ نبنديد، چون‌ اين‌ كار گردش‌ خون‌ را مختل‌ مي‌كند.
براي آگاهی از خونرسانی صحيح، نوک انگشتان دست‌ها و پاها را باید باز گذاشت.
پانسمان فشاری: در بریدگی‌هایی که خونریزی شدید دارند، می‌توانیم با استفاده از پانسمان فشاری خونریزی را بند بیاوریم. پانسمان فشاری عبارتست از قرار دادن یک گاز استریل (یا پارچه) بر روی زخم و استفاده از چسب به شکلی که گاز کاملا بر روی زخم فشرده شود و سبب بندآمدن خون گردد.
پانسمان باز: در زخم‌هایی مانند زخم سوختگي پس از شستشو و استفاده از پماد و داروی مناسب، روی آن پوشیده نمی‌شود. به این نوع پانسمان، پانسمان مرطوب هم گفته‌می‌شود.

[ پنجشنبه دوازدهم آبان 1390 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

شروع بهار، آغاز افزايش حشرات و زياد شدن گزش‌هاست. گزش حشرات چون معمولاً در بدن انسان علائم حادي ايجاد نمي‌كند و فقط موجب قرمزي، خارش، سوزش و تورم محل گزش به‌طور جزئي مي‌گردد، اقدامات ما فقط منحصر به درآوردن نيش حشره (اگر در محل گزش مانده باشد) و گذاشتن يك كيسه يخ روي محل گزش محدود مي‌گردد تا از درد و التهاب آن كاسته شود. در صورت شديد بودن علائم بايد فرد را هرچه سريع‌تر به پزشك يا مركز درماني مجهز رساند.
زنبور گزيدگي: اين مورد بسيار شايع است ولي معمولاً خطرناك نيست، اما در صورت متعدد بودن تعداد نيش‌ها يا بروز حساسيت‌هاي شديد (آنافيلاكسي) مي‌تواند، كشنده باشد. گزيدگي در ناحيه سر و صورت نيز خطرناك است و مي‌تواند باعث ايجاد تورم در اين نواحي و انسداد راه‌هاي هوايي گردد.
مشاهده‌ سوراخ محل نيش و گاهي خود نيش در محل گزش
وجود درد، سوزش، قرمزي يا تورم در محل گزش
بروز علايم مسموميت مثل كاهش فشار خون، كهير
كمك‌هاي اوليه
ارزيابي اوليه مصدوم و كمك‌هاي اوليه ضروري در صورت لزوم در صورت وجود نيش در محل گزش، آن را به آرامي خارج كنيد.گذاشتن خمير تهيه شده از جوش شيرين و آب نيز مي‌تواند باعث كاهش درد در محل گزش گردد. در صورت مشاهده علايم واكنش‌هاي حساسيتي مثل كهير، نفس تنگي، كاهش فشار خون، خس‌خس سينه، كبودي لب‌ها (سيانوز) و ... بايد مصدوم را هرچه سريع‌تر به نزديك‌ترين مركز درماني منتقل كنيد.

[ پنجشنبه نوزدهم خرداد 1390 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

وسواس فکري عملي، نوعي اختلال اضطرابي است. فکر وسواسي احساس يا عقيده اي مزاحم و تکرار شونده است که به اجبار وارد ذهن فرد مي شود. عمل وسواسي نيز به مجموعه اعمالي اطلاق مي شود که تکراري بوده و فرد آن را در پاسخ به فکر وسواسي انجام مي دهد و مي تواند در کوتاه مدت اضطراب فرد را کاهش دهد. اين توضيح کلي را سرکار خانم دکتر عاطفه سلطاني فر، فوق تخصص روان پزشکي کودک و نوجوان و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد به خبرنگار ما گفت و افزود: در بيشتر موارد شخص مبتلا به خوبي درک مي کند که افکارش مزاحم است، اما نمي داند چطور بر آنها غلبه کند. افکار وسواسي به زور وارد ذهن مي شوند. در اين شرايط فرد سعي مي کند آنها را از ذهن بيرون کند و مي داند که اين افکار برآمده از ذهن خودش است. 80 درصد بيماران از غيرمنطقي بودن افکارشان آگاهند و به همين دليل در بسياري موارد خجالت مي کشند به روان پزشک مراجعه کنند.

شيوع وسواس در سنين مختلف

دکتر سلطاني فر در ادامه مي گويد: 2 تا 3 درصد بزرگسالان صرف نظر از جنسيت دچار وسواس هستند. در سنين پايين و پيش از نوجواني، پسرها بيشتر اين مشکل را دارند، اما بعد از اين دوران، شيوع آن بين دخترها و پسرها برابر مي شود. وسواس معمولاً با ديگر اختلالات روان پزشکي مانند اضطراب يا افسردگي همراه است.

علل زمينه ساز

بنابر نظر اين استاد دانشگاه عوامل مختلفي در سبب شناسي وسواس مؤثر شناخته شده که در اين ميان نقش ژنتيک بسيار مهم است.
از جمله ديگر موارد تأثيرگذار مي توان به عوامل رفتاري اشاره کرد که در مورد بچه ها بسيار حائز اهميت است؛ زيرا آنها بسياري از اعمال را از بزرگترها ياد مي گيرند.
همچنين اختلالات نورو ترنسميتري( ناقل هاي عصبي) نيز زمينه ساز بروز وسواس هستند و يکي از مهمترين اين ناقل ها سروتونين مي باشد.

مراجعه به پزشک

وقتي از اين استاد دانشگاه سؤال شد که مراجعه به پزشک در اين باره چگونه است، توضيح داد: در بيشتر موارد مبتلايان به وسواس به جاي مراجعه به روان پزشک به خاطر ديگر پيامدهاي ناشي از اعمال وسواسي مانند اگزماي دستها به دليل شستشوي زياد به متخصصان ديگري مراجعه مي کنند. گرچه بعضي از انواع وسواس مانند وسواس شستشو تقريباً براي همه شناخته شده است، اما تشخيص بيماري در بعضي موارد در وهله اول مشکل است. وسواس آلودگي که با شستشوي بيش از حد همراه است، شايع ترين نوع وسواس است که فرد يا دايم مشغول شستشو است و يا اينکه به خاطر عدم رضايت از انجام عمل، کارهاي نظافت را به فرد ديگري مي سپارد.
وسواس نظم و ترتيب نيز حالت ديگري است که فرد هميشه در حال مرتب کردن وسايل شخصي و وسايل منزلش مي باشد. اين نوع وسواس در بين کودکان ديده مي شود؛ چنانکه گاه مي بينيم بعضي بچه ها هميشه استرس دارند که مبادا جايي به هم ريخته باشد.
از جمله انواع ديگر در بين بچه ها مي توان به وسواس در درس خواندن اشاره کرد. در اين صورت کودک دائم فکر مي کند که درسهايش را ياد نگرفته و با ساعتها مطالعه يک قسمت را تکرارمي کند. هنگام مشق نوشتن، دايم نوشته ها را پاک مي کند و دوباره مي نويسد يا اينکه ورق دفتر را پاره مي کند تا دوباره تکاليفش را انجام دهد. از همين رو معمولاً در روند تحصيل کند مي شود.
در بعضي موارد بچه ها فقط افکار مزاحم دارند و در عمل رفتار خاصي نشان نمي دهند؛ مثلا کودک فکر مي کند که هر لحظه ممکن است پدر و مادر را از دست بدهد.
گاهي هم کارهايي انجام مي دهد که به آنها آداب و رسوم وسواسي مي گويند، مانند اينکه موقع خروج از منزل دو بار از در رد مي شود و معتقد است که اگر اين کار را انجام ندهد، اتفاق بدي برايش پيش مي آيد.
کودکاني که وسواس فکري عملي دارند، معمولاً سعي مي کنند نشانه هاي خود را پنهان کنند؛ چون مي ترسند ديگران گمان کنند که آنان ديوانه هستند.
در اين مواقع پدر و مادر با مشاهده چنين رفتارهايي متوجه مشکل مي شوند و کودک را نزد روان پزشک مي آورند.

درمان

دکتر سلطاني فر در مورد درمان عقيده دارد، اگر پدر و مادر نشانه هاي وسواس فکري عملي را در کودک مي بينند بايد حتماً او را پيش روان پزشک ببرند. درمان اين کودکان احتياج به همکاري والدين دارد. آنان بايد سطح اضطراب و تنش را در منزل به حداقل برسانند و اگر هم اختلاف نظري دارند، سعي کنند تا حد امکان جلوي او بحث و جدل نداشته باشند تا اضطراب کودک تشديد نشود. درمان شامل درمان دارويي و روشهاي روان درماني است و نوع درمان بسته به صلاحديد روان پزشک انتخاب مي شود. همچنين روان پزشک يا روان درمانگر دستورهاي خاصي ارائه مي دهند که حتماً بايد رعايت شوند. درمان اغلب چندين ماه طول مي کشد. خانواده ها بايد صبور باشند و نظارت و پيگيري را از ياد نبرند.

پيشگيري از وسواس

گرچه آموزش نظافت و نظم و ترتيب به بچه ها غير قابل اجتناب و بسيار ضروري است، اما به خاطر داشته باشيد، هرگز سختگيريهاي زياد و غيرمنطقي نداشته باشيد. اين روان پزشک کودک و نوجوان از خانواده ها خواست تا هرگز کودک را به خاطر رعايت نکردن اين موارد تنبيه نکنند و نترسانند. بخصوص در مورد بچه هايي که زمينه ژنتيک اختلالات اضطرابي را دارند يا دچار اضطراب و افسردگي هستند.
نکته بسيار مهم ديگر اينکه اگر شما پدر و مادر عزيز مبتلا به وسواس هستيد، در نخستين گام خودتان به روان پزشک مراجعه کنيد تا فرزندتان از کارهاي شما الگوبرداري نکند.

[ دوشنبه بیست و هفتم دی 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

[ شنبه یازدهم دی 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

[ دوشنبه ششم دی 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

مرکز حوادث و فوريتهاي پزشکي کشور به هموطنان توصيه کرد، براي مقابله با عوارض گرمازدگي با استراحت در مکانهاي خنکتر، از مايعات املاح دار مانند دوغ و محلول ORS استفاده کنند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، رئيس مرکز مديريت حوادث و فوريتهاي پزشکي با اشاره به تغيير مدل گرما در کشور در سال جاري گفت: امسال شاهد افزايش بي سابقه گرما در کشور و بويژه در استانهايي که جزو استانهاي سرد يا خنک در کشور قرار دارند، هستيم.دکتر معصومي با اشاره به مطالعه مقايسه اي که بين 5 روز گذشته سال جاري و معادل همين روزها در سال گذشته در مورد آمار مراجعان به اورژانسهاي پيش بيمارستاني و بيمارستاني انجام شده است، گفت: نتايج اين مطالعه نشان مي دهد، در سال گذشته 42 مورد مراجعه به اورژانس پيش بيمارستاني داشتيم و امسال اين عدد به 244 مورد در طي همان 5 روز رسيده است که اين افزايش عمدتاً مربوط به اورژانس دانشگاه هاي علوم پزشکي مناطق خنک و سرد کشور به ويژه ايلام، کرمانشاه، کردستان و همدان بوده است.معصومي دليل افزايش آمار در اين استانها را علاوه بر افزايش گرما و تغيير مدل آن، وجود تعطيلات و مسافرت هموطنان به اين استانها، افزايش تعداد مراکز اورژانس بيمارستاني و همچنين بهبود سيستم آمارگيري اورژانس اعلام کرد.وي در مورد آن بخش از مطالعات مقايسه اي که به اورژانس بيمارستاني پرداخته است، گفت: همان گونه که وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي اعلام کرد: بين 15 تا 20 درصد، افزايش مراجعه به اورژانس بيمارستاني داشتيم که عمدتاً به صورت سرپايي بوده و با توجه به اينکه مراجعات به اورژانس بيمارستاني، به دليل گرمازدگي خيلي از مردم به اورژانس پيش + بيمارستاني است، اين افزايش چندان تاثيري بر مراجعات اورژانس بيمارستاني نداشته است.رئيس مرکز مديريت حوادث و فوريتهاي پزشکي کشور با اشاره به اينکه ذات گرما، امکان يک سري اختلالات در دستگاه گوارش مانند تهوع، اسهال و استفراغ را ايجاد مي کند، گفت: بيش از 98 درصد اين مشکلات جدي و حاد نيست و هموطنان با استراحت در مکانهاي خنک تر و استفاده از مايعات بويژه مايعات املاح دار مانند دوغ و محلول ORS بهبود پيدا مي کنند.
وي توصيه کرد: در مواردي که هموطنان علايمي چون دل درد شديد، تهوع و استفراغ شديد و اسهال خوني مشاهده کردند بايد سريعاً به بيمارستان و يا پزشک معالج براي ادامه درمان مراجعه کنند.وي همچنين با تأکيد بر افزايش و سرعت فسادپذيري مواد غذايي و آشاميدني در فصل گرما نسبت به فصول عادي، گفت: عمده مسموميتها در مسافرت، ناشي از استفاده مواد غذايي و آشاميدني فاسد است که در صورتي که هموطنان بويژه مسافران تابستاني در مورد فسادپذيري مواد غذايي مورد استفاده خود دقت لازم را داشته باشند، اميدواريم اين دوره گرما را به سلامت پشت سر بگذرانند.

[ چهارشنبه بیستم مرداد 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

اگر مصدومي دچار جراحت سر شده است، دقت کنيد که ممکن است شکستگي جمجمه وجود داشته باشد. مصدوم مبتلا به شکستگي جمجمه ممکن است اختلال هوشياري داشته باشد.
شکستگي جمجمه يک آسيب جدي است؛ چون خطر صدمه به بافت مغز، چه مستقيماً به خاطر قطعات استخواني شکسته شده از جمجمه و چه بر اثر خونريزي داخل جمجمه، وجود دارد. نشت مايع زلال (مايع مغزي نخاعي) يا خونابه از گوش يا بيني، نشانه يک آسيب جدي است. در هر مصدومي که دچار آسيب به سر و در نتيجه آن، اختلال هوشياري شده است، به شکستگي جمجمه مشکوک شويد. به خاطر داشته باشيد، مصدومي که دچار شکستگي احتمالي جمجمه است، مي تواند آسيب گردني (نخاعي) هم داشته باشد، لذا بر اساس اقدامات درماني مربوط به آسيب گردني، تحت مداوا قرار بگيرد.

تشخيص
- جراحت يا کبودي روي سر
- ناحيه نرم يا فرو رفته در پوست سر
- کبودي تا تورم در پشت يک گوش
- کبودي در اطراف يک يا هر دو چشم
- از دست رفتن مايع زلال يا خونابه از بيني يا يکي از گوشها
- وجود خون در سفيدي چشم
- انحراف شکل سر يا صورت يا از دست رفتن تقارن آنها
- بدتر شدن سطح هوشياري (ممکن است تا بيهوشي پيشرفت کند)
اهداف
- باز نگه داشتن راه تنفسي
- فراهم کردن شرايط انتقال فوري مصدوم به بيمارستان
1 ) اگر مصدوم هوشيار است، به او کمک کنيد تا دراز بکشد. در صورتي که آسيب گردني وجود دارد، از چرخاندن سر خودداري کنيد.
2 ) با وارد کردن فشار روي محل جراحت، خونريزي پوست سر را مهار کنيد. به دنبال آسيبهاي ديگر بگرديد و آنها را درمان کنيد. با مرکز اورژانس تماس بگيريد و آمبولانس درخواست کنيد.
3 ) اگر از يک گوش ترشح خارج مي شود، با يک پانسمان استريل يا لايه پوششي تميز، روي گوش را بپوشانيد و با ملايمت به کمک باند محکم کنيد.خروجي گوش را مسدود نکنيد.
4 ) تا رسيدن نيروهاي امداد پزشکي، علايم حياتي (سطح پاسخ دهي، نبض و تنفس) را کنترل و ثبت کنيد.

هشدار!
اگر مصدوم بيهوش است، با استفاده از روش «بالا راندن فک» راه تنفسي را باز کنيد و تنفس را کنترل کنيد؛ آماده باشيد تا در صورت لزوم، احياي تنفسي و ماساژ قفسه سينه را آغاز کنيد. با مرکز اورژانس تماس بگيريد و آمبولانس درخواست کنيد.
اگر وضعيتي که مصدوم را در آن حالت يافتيد، مانع از باز کردن راه تنفسي مي شود و يا شما نمي توانيد راه تنفسي را به روش «بالا راندن فک» باز کنيد، مصدوم را در وضعيت بهبود، قرار دهيد. اگر به نيروهاي کمکي دسترسي داريد، از روش «چرخاندن مثل الوار» استفاده کنيد.

[ شنبه دوم مرداد 1389 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

محققان مي گويند: سه ژن مرتبط با نوعي اختلال سوخت و سازي کمياب مي تواند عامل بروز برخي موارد لکنت زبان باشد. اين کشف مي تواند به ارائه درمانهاي جديدي براي بيماري هاي گفتاري منجر شود.به گزارش رويترز، دو مورد از اين ژنها در سلولهاي مغزي به عنوان بخشي از فرايند بازيافت زباله مورد استفاده قرار مي گيرد. ژن سوم نقش شناخته شده ديگري ندارد.دکتر جيمز باتي، مدير مؤسسه ملي ناشنوايي و اختلالات ارتباطي مي گويد: اين نخستين مطالعه و بررسي انجام شده اي است که نشان مي دهد، جهشهاي ژني خاصي عامل بالقوه لکنت زبان است.از حدود سه ميليون آمريکايي مبتلا به لکنت زبان حدود 5 درصد پيش دبستاني و يک درصد بزرگسال هستند.پژوهشگران با بررسي DNA مبتلايان به لکنت زبان و افراد سالم دريافتند، افرادي که لکنت زبان ندارند اين جهشهاي ژنتيکي نيز در آنها مشاهده نمي شود.
پزشکان از سالها پيش مي دانستند، ژنتيک نقش مهمي در ابتلا به لکنت زبان دارد.سيمون فيشر، از دانشگاه آکسفورد مي گويد:پرسشهاي بسياري در مورد اينکه چگونه ژن دفع زباله به لکنت زبان منجر مي شود، مطرح است.دو مورد از اين ژنها در اختلالاتي موسوم به « mucolipidosis II » و« mucolipidosis III » نقش دارند که در آنها زائده ها در سلولها تجمع مي يابد و موجب بروز مشکلات قلبي، کبدي، مفصلي و گفتاري مي شود.به گفته پژوهشگران، درصورتي که دو نسخه از يک ژن معيوب وجود داشته باشد، فرد به اين اختلالات دچار مي شود. اين در حالي است که تقريباً همه افراد مورد بررسي در اين تحقيق فقط يک نسخه از اين ژن جهش يافته را داشتند.

[ شنبه پانزدهم اسفند 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

صاعقه و رعد وبرق

رعد و برق : حادته اي زيبا ولي خطرناك

در برخي از فصول سال (معمولاً اواخر زمستان و يا فصل بهار ) اتفاق مي افتد و در اثر برخورد توده هاي باردار ابر با يكديگر و آزادشدن مقادير زياد الكتريسيته ساكن موجود در اين ابرها ايجاد مي گردد . رعد وبرق تخليه الكتريكي است كه در اثر الكتريسيته ساكن بين دو ابر يا بين ابر و زمين ايجاد مي شود .

رعايت نكات ايمني در داخل ساختمان :

1-       وقتي رعد وبرق رخ مي دهد , در منزل بمانيد و بيرون نرويد , مگر آنكه لازم باشد .

2-       به منظور جلوگيري از خطر آتش سوزي ناشي از صاعقه , يك برق گير بر روي ساختمان هاي بلند نصب كنيد .

3-       از درها و پنجره ها , بخاري هاي ديواري , شوفاژها و يا ديگر هادي هاي الكتريكي دور شويد .

4-       دو شاخه و وسايل برقي مانند تلويزيون و راديو را از برق بيرون بكشيد .

5-       دو شاخه تلفن را نيز بيرون بكشيد و از كار كردن با تلفن خودداري كنيد .

6-       چراغ برق را براي داشتن روشنايي مناسب روشن نگاه داريد . برخلاف عقيده ي عموم مردم اين كار خطر برخورد صاعقه با منزل شما را افزايش نخواهد داد.

7-       پرده ها را بكشيد و از ايستادن در نزديكي پنجره ها خودداري كنيد .

رعايت نكات ايمني در خارج از ساختمان :

1- از ايستادن در مناطق مرتفع , روي ساختمان هاي بلند , تپه , كوه يا هر ناحيه ي مرتفع ديگر به شدت پرهيز كنيد .

2- از تجهيزاتي كه هادي جريان الكتريسيته هستند استفاده نكنيد و در صورت وقوع رعد وبرق از آنها دوري كنيد . مانند تراكتور , موتور سيكلت , دوچرخه , بيل هاي فلزي و ...

3- از درختان , سيم هاي برق( خصوصاً كابل هاي فشار قوي برق ) , لوله ها يا ديگر سازه هاي فلزي دوري كنيد .

از حصارهاي فلزي , خطوط برق و تلفن دور شويد .

4- از پناه گرفتن زير درختان پرهيز كنيد . ( زيرا به علت برخورد برق و حرارت حاصل از آن , امكان آتش سوزي وجود دارد , لذا بايد از اين كار خودداري كنيد )

5- زير سيم هاي برق هوايي , مخازن و شيشه ها پناه نگيريد , زيرا احتمال فروريختن و افتادن آنها وجود دارد .

6- در صورتي كه داخل قايق يا در حال شنا كردن هستيد , به سرعت از آب خارج شويد و بدن خود را خشك كنيد .

7- در صورتي كه در اتومبيل هستيد , از درختاني كه ممكن است روي آن بيفتد , دور شويد و سپس در جايي مناسب پارك كنيد , و تا پايان خطر از وسيله نقليه خود خارج نشويد . اما از دست زدن به قسمت هاي فلزي اتومبيل خودداري كنيد .

8- اگر در جنگل هستيد , به سرعت از آنجا خارج شويد يا در زير درختان كوتاه پناه بگيريد .

با رعايت نكات ايمني امكان برخورد صاعقه با شما بسيار كم است و هيچ جاي نگراني نخواهد بود .

نكته : بدني كه دچار صاعقه زدگي شده , حاوي الكتريسيته نيست و مي توانيد كمك هاي اوليه ي ضروري را براي وي انجام دهيد . بنابراين از دست زدن به بدن افراد صاعقه زده هراس نداشته باشيد .

كمكهاي اوليه

بررسي علائم حياتي مصدوم و در صورت نياز عمليات احياي قلبي ريوي

مصدوم را به آرامش تشويق كنيد .

مصدوم را سريعاً به بيمارستان منتقل كنيد .

[ پنجشنبه هفتم آبان 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

 تماس کودکان کم سن، با مواد پاک‌کننده خانگی می‌تواند آنها را در معرض خطراتی از جمله مسمومیت قرار دهد.

والدین برای پیشگیری از این خطرات باید این نکات را مورد توجه قرار دهند:

*به طور کامل خانه را وارسی کنید تا مطمئن شوید این مواد در دسترس کودکان قرار ندارند و خانه از این لحاظ بی‌خطر است.

*کابینت های حاوی این مواد پاک‌کننده را طوری قفل کنید که کودک نتواند آنها را باز کند. هیچگاه گمان نکنید که یک کابینت به حدی بلند است که نمی تواند در دسترس یک کودک کنجکاو قرار گیرد.

*همه فرآورده های پاک‌کننده خانگی را در بسته بندی اصلی‌شان نگهداری کنید، زیرا بر روی آن اطلاعات کمک های اولیه در صورت خوردن یا تماس اتفاقی با آن ماده ذکر شده است.

*دستورات روی برچسب فرآورده را بخوانید و مطابق با آن عمل کنید.

*سطل حاوی مایع پاک‌کننده را به حال خود رها نکنید، زیرا ممکن است کودک درون آن بیفتد. کودک ممکن است حتی با مقادیر کمی مایع خفه شود.

*پاک کردن خانه را در ساعاتی که کودک خوابیده است یا به مدرسه یا زمین بازی رفته است، انجام دهید.

*همان مقدار ماده پاک‌‌کننده ای را که برای استفاده در آن لحظه لازم دارید، از محل نگهداری آن بیرون بیاورید و بقیه مواد را در همان جا باقی بگذارید.

*اگر مواد پاک‌کننده روی زمین پاشید، فورا آن را پاک کنید.

*اگر هنگامی که مشغول تمیزکاری هستید، بچه‌ها حضور دارند، از کارهایی که باعث می‌شود حواستان از آنها منحرف شود خودداری کنید؛ مثلا اگر تلفن زنگ زد، بگذارید پیام‌گیر پاسخ دهد

[ دوشنبه چهارم آبان 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

آپانديس:APPENDIXمحل بيماريهاي شكمي

آپانديس زائده اي است كه در ابتداي روده بزرگ وجود دارد و تا به حال نقش آن در بدن به درستي معلوم نشده است ولي احتمالاً در سيستم دفاعي بدن نقش دارد. التهاب و تورم اين زائده باعث آپانديست مي شود و يكي از شايعترين علت درد شكمي است كه منجر به جراحي مي شود.

 

علت انسداد دهانه زائده آپانديس:

اين زائده مي تواند با دانه هاي ميوه و يا كرمهاي روده اي همچنين مدفوع، سفت شده كه مثل يك تكه سنگ كوچك شده و يا رشد زياد بافت لنفاوي آپانديس مســــدود مي شود.

بعد از ايجاد انسداد ترشحات آپانديس در داخل زائده مانده و همراه با فعاليت بيولوژيكي باكتري ها باعث تورم و التهاب آپانديس شده و با ادامه تورم اعصاب مربوط به آپانديس تحريك شده و ايجاد درد مبهم و منتشر شكمي در ناحيه خط وسط شكم و نزديك جناغ يا اطراف ناف در پايين مي كند. گاهي به علت تورم شديد و ناگهاني، تحريك حركات روده و كرامپ هاي شكمي نيز مشاهده مي شود، سپس تهوع و استفراغ بوجود مي آيد. (يك يا دو بار) با ادامه تورم و التهاب درد از خط وسط به محل آپانديس يعني ربع تحتاني و راست شكم تشخيصي خوبي است (جابجايي درد معمولاً 4تا6 ساعت طول مي كشد) بي اشتهايي از علائم مهم است و تقريباً در تمامي بيماران وجود دارد.

به علت حضور باكتري و التهاب مخاط ممكن است بيمار تب و افزايش حرارت بدن داشته باشد به دنبال آن افزايش تعداد ضربان قلب و نبض نيز وجود دارد. در كودكان ممكن است به علت تحريك دستگاه گوارش اسهال خفيف نيز ديده مي شود. و در بزرگسالان يبوست ممكن است رخ دهد همچنين افزايش گلبولهاي سفيد در خون با آزمايش مشخص مي شود.

 

نكته:

محل درد عموماً در ربع تحتاني سمت راست است ولي اگر نوك زائده آپانديس در محل ديگري قرار گرفته باشد (نزديك مقعد يا نزديك ميزناي) مي تواند باعث تحريك و درد مقعد يا علائم ادراري در مريض شود و يا حتي در قسمتهاي فوقاني شكم احساس شود.

 

تشخيص:

مهمترين مسئله براي تشخيص شرح حال بيمار و معاينه باليني است. قسمت هاي آزمايشگاهي، عكس برداري و سونوگرافي نيز كمك كننده مي باشد.

 

 درمان:

عمل جراحي به موقع از بروز عوارضي مثل آبسه آپانديس و يا سوراخ شدن آن و التهاب و عفونت داخل شكم جلوگيري مي كند.

 

نكات مهم:

1-   در مورد بيماري كه مشكوك به آپانديس هستيم بهتر است تا زمان تشخيص قطعي از دادن داروي مسكن خودداري كنيم چون مهمترين علامت تشهيصي يعني درد را از بين مي بريم. همچنين محل را گرم نمي كنيم.

2-   از دادن غذا و مايعات به بيمار خودداري كنيد چون احتمال اينكه احتياج به جراحي پيدا كند زياد است. به علاوه دادن داروي مسهل نيز ممنوع است.

3-   بيماران عموماً هنگام مراجعه و يا خوابيدن بر روي تخت معاينه حالت خاصي دارند كه حالت آرامش نام دارد به اين صورت كه بيمار به پشت خوابيده و پاهاي خود بخصوص پاي راست را به داخل شكم جمع مي كند تا از كشيده شده عضلات شكم و فشار بر روي آپانديس و ايجاد درد جلوگيري كند.

4-   ترتيب ايجاد علائم نيز بسيار مهم است و تقريباً 95% موارد بي اشتهايي اولين علامت است و بعد شروع درد شكمي در خط وسط و به دنبال آن استفراغ (در 75% بيماران استفراغ ديده مي شود).

5-      در 45% موارد در بيماران محل درد يا شدت آن متفاوت است.

6-   درهنگام معاينه بيمار حساسيت به لمس دارد به اين صورت كه اگر پوست ناحيه مك بورني (قسمتي كه در ربع تحتاني راست شكم حدود 5-3 سانتي متر مانده به خار قدامي لگن) را لمس كنيم مريض خودش را جمــع مي كند و در محل درد مي گيرد. در موارد عفونت شديد، شكم تخته اي مي شود.

همچنين لمس محل و بعد برداشتن دست درد را بيشتر مي كند و يا فشار دادن قسمت چپ شكم به علت حركت احشاء شكمي درد در ناحيه راست ايجاد مي كند.

[ دوشنبه چهارم آبان 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

غرق شدگي

غرق شدگي يكي از علل مرگ ومير بچه ها و نوجوانان است . عوامل زمينه ساز عبارتند از : بيماري صرع , عقب ماندگي ذهني , نداشتن آشنايي كافي با قوائد شناگري , افزايش استفاده از قايق هاي روباز و تندرو به خصوص شنا در مناطق حفاظت نشده .

هيچگاه فكر نكنيد كه كسي كه زير آب مانده ( حتي براي چند دقيقه ) حتماً مرده است . بعضي از افراد بعد از حتي نيم ساعت كه زير آب ماندشان در اب سرد گذشته است , زنده مانده اند .اين امر بع اين علت امكان پذير است كه در آب سرد , روند سوخت وساز بدن كند شده و مغز مي تواند با وجود فقدان اكسيژن براي مدت طولاني تري زنده بماند .

اقدامات اوليه :

در مواجهه با فرد غرق شده , بايد ابتدا وي را به كمك وسائلي از قبيل حلقه نجات , تكه الوار يا طناب بلند از آب خارج كرد .بايد اين نكته را در نظر داشت كه تنها زماني فرد مي تواند مستقيماً اقدام به نجات مصدوم كند كه اولاً دوره آموزشي نجات غريق را گذرانده باشد , چرا كه امكان غرق شدن يك ناجي فاقد صلاحيت , بسيار زياد است .

وقتي كه فرد غرق شده را از زير آب بيرون مي آوريد , شروع به تنفس دهان به دهان نماييد و در همين حال سعي كنيد كه فرد غرق شده را به سمت ساحل يا خشكي ببريد .

بايد بلافاصله پس از خروج مصدوم بيهوش از آب , ابتدا دهان وي را از گل و لاي و شن پاك كرد . نبايد وقت را براي خارج كردن آب از ريه ها و معده هدر داد . به وضعيت تنفسي و ضربان قلب دقت شود . در صورتي كه مصدوم تنفس و ضربان قلب نداشت به سرعت عمليات احياي قلبي ريوي CPR را شروع مي كنيم .

مجدداً تاكيد مي شود , نبايد وقت را براي خارج كردن آب از ريه ها تلف كرد , چرا كه با دادن تنفس مصنوعي قوي و مناسب تمام آب از ريه ها جذب بدن مي شود . در اوايل , تنفس مصنوعي قدري مشكل است ولي با جذب آب به بدن , تنفس دادن راحت تر مي شود . اگر طي عمليات احيا فرد مصدوم استفراغ كرد , فوراً او را به پهلو , وضعيت بهبودي ( ريكاوري ) برگردانده تا مواد مستفرغه وارد ريه ها نشود . گاه ممكن است طي تنفس مصنوعي مقداري هوا وارد معده شود كه خطر استفراغ دارد . در چنين مواردي فرد مصدوم را به شكم خوابانيده و دست هاي خود را به صورت ضربدر به دور شكم حلقه نمايد و مختصري بالا بكشد تا هوا و آب از معده اش خارج شود . بايد توجه داشت اين عمل تنها در مواردي كه اشكال تنفسي وجود دارد انجام شود .

نكته :

در فردي كه به داخل آب هاي كم عمق شيرجه رفته و با سر به زمين برخورد كرده است , خطر قطع نخاع گردني و فلج اندام ها وجود دارد . در مواجهه با چنين مواردي هنگام جابجايي و عمل احيا , بايد بسيار احتياط نموده و سعي كرد تا كوچكترين حركتي به سر و گردن وي وارد نشود . همچنين در صورت نياز به عمليات احياي قلبي ريوي بايد از مانور فشار به فك استفاده كرد تا از آسيب به نخاع و ستون فقرات جلوگيري شود .

نكته بسيار مهم

كليه افراد غرق شده پس از نجات و اقدامات اوليه حتي اگر كاملاً هوشيار باشند , بايد به سرعت به بيمارستان منتقل شوند , چرا كه آب جذب شده مي تواند عوارض خطرناك و كشنده اي براي فرد داشته باشد .

 

[ شنبه دوم آبان 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

اكستسي

تا چند سال پيش مواد مخدر در ايران شامل چند نام آشنا مانند حشيش , شيره, ترياك و هرويين بود. اما هم اكنون نام هاي ديگري به گوش مي رسد وهر روز اين آواز بيشتر مي شود واين نام اكستسي يا اكستيزي , ياx   است.

 اين ماده مخدر روان گردان بسيار خطرناك يكي از مشتقات آمفتامين است نام شيميايي آن 3 و4 ميتلين دوكسي _ N _ متيل آمفتامين( MDMA  ) مي باشد .

چون اكستسي به شيوه ي شيميايي و تغيير در ساختمان مولكول آمفتامين در آزمايشگاههاي غيرقانوني ساخته مي شود لذا ميزان خالص بودن آن از يك آزمايشگاه به آزمايشگاه ديگر بسيار تفاوت دارد. البته تركيباتي شامل متادون L.S.D  و كتامين نيز به عنوان اكستيزي به صورت دست ساز در بازار موجود است كه بسيار خطرناك است.

 واژه اكستسي را در فرهنگ ايراني به ( وجد ) و ( نشاط ) و از خود بيخود شدن معني نموده اند , ولي نام هاي خياباني زيادي از جمله بمب شادي , بمب هيجان, آدم , داروي عشق , داروي هم اغوشي , شابو , فراري , ميتسوبيشي , ورساژمك دونالد , هاگ , سوپرمن , مرسدس بنز , استار , رد , سوييتي , جت , دكترهافمن و    آي تو و غيره دارد.

 اكستسي معمولا به شكل قرص هاي رنگي است كه روي اين قرص ها شكل هايي مانند قلب , ضربدر , پروانه , ستاره و حروف لاتين و... نوشته شده است . و در بسته بندي هايي به شكل هاي كارتوني مانند ميكي موس و پوكمان ارايه مي شود .

اشكال تزريقي , برچسبي , ژل نوشيدني آن نيز گزارش شده است . اكستسي معمولا در مجالس رقص , پارتي هاي شبانه مختلف مصرف مي شود به اين مجالس (اكس پارتي ) يا (ريو) مي گويند .

 در اين مجالس به علت هيجان بيش از حد و نداشتن كنترل رفتار , روابط جنسي بدون محافظت صورت ميگيرد و هم اكنون يكي از علت هاي مهم بروز شيوع بيماري هايي مانند هپاتيت و ايدز در بسياري از كشورها شركت در همين مجالس و مصرف اكستسي است.

 
عوارض مصرف:

 اكستسي 20دقيقه ( اگر معده خالي باشد 15دقيقه ) پس از مصرف به مغز مي رسد و اثر ان بين 4 تا 6 ساعت ادامه دارد . اكستسي بر شناخت ( تفكر ) خلق و حافظه اثر مي گذارد و مي تواند باعث اضطراب و توهم ميگردد.
 در بعضي از موارد فرد مصرف كننده دچار بيماري هاي رواني غير قابل برگشت شده و حتي آثار مخرب مصرف اكستسي تا 7 سال پس از يك بار مصرف در اسكن هاي انجام شده مغز مشاهده ميشود وگزارش هايي  نيز در مورد اقدام به خودكشي و خودزني پس از مصرف اكستسي رسيده است. فرد مصرف كننده دچار هيجان بيش از حد شده و مي تواند ساعت هاي متوالي به رقص و پايكوبي بپردازد. اما پس از مدتي دچار تجربيات و آثار مخرب و ناخوشايندي مانند : بي قراري , رفتار آشفته و پريشاني , افزايش دماي بدن , افزايش ضربان قلب , گرفتگي فك وعضلات خشك شدن دهان تشنگي و غيره ميشود. از ميان عوارض ياد شده افزايش دماي بدن باعث آثار مرگ باري ميگردد .

چون از يك سو باعث فشارخون , بي نظمي در ضربان قلب , كاهش نمك و آب بدن و نارسايي كليه مي شود واز سوي ديگر اگر حرارت بدن بيش از حد افزايش يابد آسيب جدي به مغز وارد ساخته و مي تواند موجب مرگ فرد شود . ولي مهمترين و پايدارترين عارضه اكستسي اختلال دائم در تفكر و تصميم گيري صحيح مي با شد .

عوارض نشانه هاي مصرف طولاني مدت :

1-     نداشتن هدف در زندگي و پوچ گرايي

2-     رفتار پرخاشگرانه و بي پروايي

3-     قفل شدن فك ها

4-     ساييدن دندان ها به هم

5-     خيره شدن به يك نقطه

6-     بي علاقگي به مسايل روزمره , تحصيل , ورزش و غيره

7-     انتخاب دوستان جديد و رها كردن دوستان پيشين

 

شيوه تشخيص :

براي تشخيص از آزمايش ادرار و موي سر استفاده مي شود .

درمان :

چون اثرات اكستسي به صورت تحليل و نابودي سلول هاي مغزي است اين اثرات غير قابل بازگشت است متاسفانه اعتياد به اكستسي درمان ندارد به علاوه اينكه بسياري از افراد به علت مشكلات رواني حاصل اكستسي لازم است به شكل طولاني مدت درمان شوند.           

[ جمعه یکم آبان 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

اسهال

تعريف:
حالتي است كه دفع اجابت مزاج از حد عادي بيشتر و حجم مدفوع و مقدار مايع افزايش مي يابد كه نسبت به رژيم غذايي كشورهاي مختلف فرق مي كند. در كشورهايي مثل آمريكا و اروپاي شمالي به طور متوسط وزن مدفوع آنها 200 گرم در روز مي باشد و بيشتر از اين مقدار اسهال محسوب مي شود، اما در كشورهايي كه فيبرو سلولز مصرف مي كنند اين مقدار فرق مي كند. بطور كل اجابت مزاج از سه در روز تا سه در هفته طييعي به حساب مي آيد و بستگي به عادت طبيعي شخص دارد و اگر بيش از حد طبيعي باشد حالت اسهال را پيدا خواهد كرد.

 

عواملي كه موجب اسهال مي شود شامل:

1-مصرف بعضي از داروها.

2-مواد غذايي كه در تركيب آنها رنگ به كار رفته است.

3-عوامل ميكروبي(باكتري- ويروس- قارچ- انگل)

 

نكته:

در موارديكه شخص در اثر مشكلات رواني و مسائل استرس را دچار سندرم بوده تحريك پذير مي شود بيشتر دچار اسهال مي شود.

 

علائم:

علائم بيماري شامل: تهوع، استفراغ، گاهي تب، درد شكم(دل پيچه)، در بعضي از مواقع قرقر روده، بي اشتهايي، تشنگي و عطش مي باشد.

 

پيشگيري:

 با رعايت بهداشت و شستن دستها، پختن فراورده هاي گوشتي و سبزي، نگهداري شير و لبنيات در يخچال به روش صحيح مي توان از بروز اسهال جلوگيري كرد.

 

درمان:

جايگزين كردن مايعات از دست رفته بدن و مصرف دارو طبق تجويز پزشك.

 

چند نكته مهم:

1-داروهاي ضد اسهال فقط بايد با تجويز پزشك مصرف شود و به هيچ عنوان داروهايي كه براي بزرگسالان مصرف مي شود به كودكان داده نشود.

2-مصرف نبات داغ يا آب قند حالت اسهال را تشديد مي كند به خصوص در موارديكه اسهال عفوني است حتي مصرف نوشابه نيز خطرناك است چون قند موجود در اين مواد باعث افزايش رشد عامل اسهال مي شود.

3-بهترين ماده غذايي مصرف ماست(مخصوصاً ترش مزه به علت اسيد لاكتيك موجود در آن) وكته وهمچنين لعاب برنج، فرني، دوغ مي باشد و به طور كلي براي بزرگسالان ممنوعيت ماده غذايي خاص وجود ندارد. در مصرف مواد غذايي بهتر است كه تعداد دفعات غذا را افزايش داده اما حجم آن را كم نماييد همچنين مايعات بيشتر از حد عادي استفاده شود.

 

[ چهارشنبه بیست و نهم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

وبا

يك بيماري حاد روده اي است كه به طور ناگهاني با اسهال شديد و آبكي تظاهر مي كند و در صورت عدم درمان صحيح و سريع به علت از دست دادن آب و الكتروليت باعث كم آبي بدن بيمار شده و اين امر منجر به مرگ وي مي گردد.


 عامل بيماري وبا:

ويبريو كلراvibrio choleraمي باشد كه بيشتر از همه در دلتاي گنگ- هند-بنگلادش-پاكستان شايع است. همچنين در مناطقي كه با حوادثي نظير سيل- زلزله ويا جنگ مواجه هستند به صورت اپيدمي، همه گير در مي آيد.


 علائم بيماري:

از علائم بيماري اسهال شديد و ناگهاني مي باشد كه علت آن ورود ميكروب و ترشح سم و آن بر دستگاه گوارش است. در اين صورت شخص حدود 18الي 20 ليتر در روز آب از دست داده ممكن است در مدت نصف روز تلف شود. همچنين بيمار از درد شكمي – ضعف و بيحالي شكايت دارد اما معمولاً تب وجود ندارد و در اثر اسهال، مايعات و املاح را از دست مي دهد كه اين مسئله مي تواند باعث مرگ وي شود.


 نكته:

 در بيماري وبا اسهال به صورت آب ريس برنجي مي باشد.
 

 راه انتقال:

از طريق مدفوعي – دهاني است و مخزن آن انسان مي باشد. در مواقع مصرف آب آلوده به مدفوع و يا محتو يات استفراغ بيماران ميتواند موجبات انتقال بيماري را فراهم سازد.

 پيشگيري:

بهترين كار رعايت بهداشت و عدم تماس با مواد آلوده مخصوصاً مدفوع شخص آلوده مي باشدهمچنين گزارش مناطق آلوده به مقامات بهداشتي از شيوع بيماري جلوگيري مي نمايد. 

نكته:

واكسن بيماري وبا نيز موجود مي باشد اما در حالت معمولي مصرف نمي شود و فقط در شرايط خاص و در مناطق بسيار آلوده كه اشخاص سالم قصد مسافرت به آن مناطق را دارند تزريق صورت مي گيرد.

 

دوره نهفته(كمون):

 مدت زمان ورود عامل بيماري در بدن انسان كه به صورت نهفته مي باشد، 12الي48 ساعت به طول مي انجامد، به همين دليل بيماري به سرعت گسترش مي يابد.

 

تشخيص:

 از طريق گرفتن شرح حال از بيمار و ديدن عامل بيماري در مشاهدات آزمايشگاهي.

 

درمان:

جايگزين كردن مايعات از دست رفته، همچنين مصرف دارو طبق تجويز پزشك (بهترين ماده جهت جايگزيني آب و املاح ORS مي باشد.)

 

وباي التور:

نوعي از وبا مي باشد كه چون اولين بار از منطقه اي به نام التوردر آفريقا پيدا شده به اين نام مشهور است.عامل وباي التور مدت بيشتري در آب زنده مي ماند. دوره كمون آن 51 روز مي باشد و نسبت موارد علامت دار به موارد بدون علامت كمتر مي باشد. در مناطقي كه سطح آب هاي زير زميني آن بالا است آلودگي آنها با مدفوع و فاضلاب بيشتر و در نتيجه بيماري در اين مناطق شايعتر است.

 

مخزن بيماري:  انسان مي باشد.

 

تشخيص: بر اساس علائم باليني، شرح حال بيمار ونتايج آزمايشگاهي

[ جمعه بیست و چهارم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

كمردرد


در اينجا يك قانون فيزيك را يادآور ميشويم كه شايد به ندرت در مورد آن شنيده باشيد."هر قدر چيزي سنگين تر باشد بيشتر مجبور به حركت دادن آن هستيد." و قانوني ديگر ميگويد :" هر چيز در دورترين نقطه نسبت به مكان اوليه اش قرار گيرد، بهتر به نظر ميرسد."
سعي در حركت دادن اجسام سنگين اولين عامل كمر درد ومشكلات آن محسوب ميشود.تلاش در حركت دادن اجسام در اينگونه مواقع باعث مي شود ه خم شويد،زور بزنيد،هل بدهيد وبلند كنيد كه هرگز فكر نميكرديد شدني باشد.اين مسئله اغلب به كمردرد ،كه رهايي از  آن هم هميشه آسان نيست،منجر ميشود.
1 : راه نرويد
دكتر"ادوارد آبراهام" جراح ارتوپد،در اين باره ميگويد:"اگر مي خواهيد لطفي به كمر خود بكنيد در مواقع دردهاي حاد وگرفتگي ها،راه نرويد وقبل از هر چيز استراحت كنيد.در حقيقت به تنها چيزي كه شما نياز داريد، استراحت است."هرگونه فعاليت جسمي،حتي بلند شدن  از رختخواب به منظور استحمام مي تواند باعث تشديد درد شود.لذا يكي دو روز اول فعاليت هاي خود را به حداقل برسانيد.
2 : حركت شنا انجام دهيد

3 : دوچرخه ثابت سوار شويد

4 : شنا در آب

5 : اين نكته را هرگز فراموش نكنيد
در انجام هر يك از اين ورزش ها يا حركات تبايد از حد معقول ومعمول تجاوز كرد.اگر يك ورزش باعث ضعف يا تشديد درد شد ديگر آن ورزش را انجام ندهيد.
6 : استفاده از يك تكه تخته
قرار دادن يك تكه تخته زير تشك باعث ميشود تخت هنگا م خوابيدن در قسمت مياني فرورفتگي ايجاد نشود.
7 : خوابيدن به پشت
در صورت داشتن كمر درد به روي شكم نخوابيد.بهترين حالت در اين مواقع خوابيدن به پشت است.يك بالش زير سر خود قرار دهيد تاگردنتان كمي بالاتر قرار گيرد.كمر و پشت بايد تقريبأبا تخت تماس داشته باشند و سپس يك بالش نيز زير زانوها قرار دهيد.
هشدار پزشي
بعضي از كمر دردها نياز به طبابت پزشك دارد:
كمر دردهايي كه بدون علت وناگهاني ايجاد ميشود
كمر دردهايي كه با تب،درد قفسه سينه،تنگي نفس ودردشكم همراهند
يك حمله ناگهاني حاد ه به دنبال آن درد بيش از دو يا سه روز ادامه مي يابد
كمر دردهاي مزمني كه بيش از دو هفته ادامه مي يابد

[ یکشنبه نوزدهم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

تيفوئيد (حصبه)

يك بيماري حاد باكتريال مي باشد كه عامل آن باكتري به نام سالمونلاتيفي (Salmonella typhi) مي باشد. ميكروب در اثر خوردن آب آلوده به مدفوع يا ادرار انسان عفوني وارد بدن مي شود و چون اين ميكروب و همين وسيله نيز از بدن بيمار خارج مي شود مي تواند توسط دست ناقليني كه در تهيه و توزيع ميوه ها و ساير غذاها دخالت دارند آب و غذا را آلوده مي كند.

منبع ديگر عفونت، خوردن صدف و حلزون آبهاي آلوده است.

  علائم بيماري:

بهترين علامت تب طولاني مقاوم به درمان مي باشد تب حدود 8-4 هفته طول مي كشد اما به علت تشخيص بيماري مدت كمتر مي شود. با شروع علائم شخص احساس ناخوشي-خواب آلودگي- درد شكم و بعد تب دارد. اگر بيمار درمان نشود با افزايش علائم، درجه تب مي تواند به (40تا41) درجه سانتيگراد برسد كه در اين صورت علامت مشخصه ديگري بنام لكه هاي صورتي يا Rose spot در قسمت فوقاني شكم بيمار (روي قفسه سينه) ديده مي شود كه بهتر است مريض دائم از اين ناحيه معاينه شود چون اين علامت در اواخر هفته اول در صورتي كه درمان نشود ديده شده و سريعاً محو مي شود، در صورتي كه مريض معاينه نشود اين علامت مشخصه را از دست خواهيم داد.

بيمار مبتلا به تيفوئيد ممكن است سرفه خشك نيز داشته باشد و تب آب به صورت پله اي بالا رود (هر روز بالاتر مي رود تا به 41 درجه سانتيگراد مي رسد) همچنين ممكن است در بالغين شروع علائم با يبوست و در اطفال شروع علائم با اسهال خفيف و درد شكمي همراه باشد و اگر بيماري طول بكشد شخص اشتهاي خود را از دست داده در نتيجه لاغري و كاهش وزن را در او مشاهده خواهيم كرد. با وجود تب بالا ممكن است تعداد ضربان قلب به نسبت آهسته باشد. بزرگي ظحال و كبد نيز از علائم ديگر بيماري محسوب ميشود. در هفته سوم در صورتي كه بيماري درمان نشود خطر پاره شدن دستگاه گوارش (روده ها)وجود دارد كه مي تواند باعث خونريزي و حتي مرگ وي شود

 قسمتهاي مختلف بدن كه درگير اين بيماري مي شوند شامل:

1-مغز استخوان

2-ظحال

3-كبد وغدد لنفاوي

 پيشگيري:

 موارد زير در پيشگيري از بيماري تيفو ئيد حائز اهميت مي باشد.

آموزش بهداشت و شستن صحيح دستها، دفع صحيح و بهداشتي فضو لات انساني،

پختن كامل مواد غذايي ،شناسايي افراد ناقل و برقراري محدوديت شغلي و درمان آنها.

 روش انتقال:

سرايت از طريق آب و غذاي آلوده به مدفوع يا ادرار فرد آلوده امكان پذير است همچنين ميوه و سبزيجات خام كه كاملاً تميز و ضد عفوني نشود نيز از راههاي سرايت بيماري مي باشد. مهمترين عامل انتقال ناقلين سالم هستند.

(( ناقلين سالم كساني هستند كه عامل بيماري در قسمتي از بدن باقي مي ماند و از راه دستگاه گوارش دفع مي شود اما خود شخص را مبتلا نمي كند معمو لاً اين افراد خانم هاي چاق بالاي 50 سال كه مبتلا به سنگ كيسه صفرا هستند مي باشند چون عامل بيماري در كيسه صفرا ميتواند به حيات خود ادامه دهد.))

 تشخيص بيماري:

با انجام آزمايش خون، ادرار و كشت آن و ديدن عامل بيماري در يكي از موارد فوق الذكر و همچنين شرح حال بيمار و بررسي علائم مخصوصاً ديدن لكه هاي صورتــي مي تواند مكمل آزمايشات شده و در تشخيص قطعي راهنماي خوبي باشد.

درمان:

مصرف دارو طبق تجويز پزشك.

[ شنبه هجدهم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

ديــابت

ديابت يا مرض قند ناتواني بدن در متابوليسم( سوخت و ساز) مناسب ، كربوهيدرات ( قند ) در طي اين بيماري پانكراس (لوزالمعده) در توليد كافي يك هورمون كه انسولين خوانده مي شود ناكارآمد است.

وظيفه انسولين كاهش قند خون و تحويل آن به سلولها مي باشد تا مورد استفاده قرار گيرد. وقتي قند اضافي در خون مي ماند و انسولين نيز كافي نباشد، سلولهاي بدن بايد روي چربي بعنوان منبع سوخت اصلي تكيه كنند.

از آنجايي كه قند خون سوخت عمده بدن به شمار مي آيد زمانيكه نتواند مورد استفاده قرار گيرد، ديابت رخ مي دهد. و با افزايش قند خون بعلت ميزان بسيار كم انسولين ، اغماي ديابتي ايجاد مي شود.

ضمن اينكه سلولهاي محروم از قند شروع به استفاده از چربي ها بعنوان سوخت مي كنند . استفاده از چربي توسط سلولها باعث توليد اسيدها و كتونها بعنوان پس مانده در خون مي شود.

افزايش كتونهاي خون موجب استنشاق بوي ميوه از تنفس مي گردد.

هنگامي كه يك فرد ديابتي انسولين بسيار زيادي مصرف كرده باشد، شوك انسولين روي داده وسطح قند خون به طور خطرناكي پايين مي افتد ، در اين حالت بيمار دچار ضعف ، اختلال حواس يا بيهوشي مي شود. هردوي اين حالتها مي توانند كشنده باشند، مگر اينكه اقداماتي سريع در جهت تصحيح آنها بعمل آيد.

نكته بسيار مهم:

از آنجايي كه علائم و نشانه هاي افزايش و كاهش قند خون بسيار به هم نزديك و شبيه هستند ، لذا توصيه مي شود كه براي رسيدگي به اين نوع بيماران ،قند خون آنها افزايش يابد زيرا افزايش قند خون براي بيماران دچار كمي قند ، درمان محسوب شده و براي افرادي كه ديابت يا قند بالا دارند ، چندان تفاوت نمي كند.


افزايش قند خون

علائم و نشانه ها:

1-      شروع تدريجي                                                     5- ادرار فراوان

2-      سرگيجه                                                             6- استفراغ و بوي ميوه از دهان

3-      تشنگي مفرط                                                     7- اغما و بيهوشي

4-      پوست برافروخته                                                  8- تنفس مشكل

درمان:

1-      اگر مشكوك به افت با افزايش قند خون هستيد به بيمار شربت قند بدهيد.

2-      رساندن بيمار به مركز درماني


كاهش قند خون

علائم و نشانه ها:

1-      شروع ناگهاني                                                     5- گرسنگي ناگهاني

2-      عدم همكاري                                                      6- تعريق

3-      بداخلاقي و عصبانيت                                                        7- گيجي و منگي

4-      رنگ پريدگي                                                        8- اغما و بيهوشي

درمان:

1-      سريعاً شربت قند بدهيد.

2-      اصلاً به بيمار انسولين ندهيد.

3-      اگر بيمار پس از 15 دقيقه همچنان بيهوش بود، او را به مركز درماني برسانيد.


اغماي ديابتي

علائم و نشانه ها: تب – سرگيجه – مردمكهاي در حال غروب – تشنگي شديد – بوي ميوه يا شيريني از دهان – شكم درد شديد – تنفس تند و عميق – فشار خون كم يا طبيعي – تهوع – پوست قرمزو خشك و گرم – نبض تند و ضعيف – تكرر ادرار – سيركند شروع بيماري.

اقدامات و كمكهاي اوليه:

1-      ارزيابي وضعيت بيمار و علائم حياتي او

2-      بازكردن راه هوايي و دادن اكسيژن

3-      طاق باز خوابانيدن بيمار و بالا نگه داشتن جزئي سر

4-      كنترل استفراغ

5-      انتقال سريع بيمار


شوك انسولين

علائم و نشانه ها:

سردرد – تشنج – سرگيجه – غش – عدم واكنش به محركها – آبريزش از دهان – گرسنگي – لرزش دست – نبض تند يا طبيعي – گزگز و مورمور در انگشتان – ضعف عمومي عضلاني – پوست مرطوب و رنگ پريده- دو بيني – سير سريع و ناگهاني بيماري.

اقدامات و كمكهاي اوليه:

در هر صورت اساس كمكهاي اوليه به اين بيمار بر پايه بالابردن قند خون است لذا كمي شكر بر روي زبان بيمار بماليد.

بلع شكر در افراد هوشيار قابل انجام است . بيمار را سريعاً به مركز درماني منتقل كنيد.

[ پنجشنبه شانزدهم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

يخ زدگي در اغلب موارد بدنبال كاهش درجه حرارت محيط به كمتر از صفر درجه سانتي گراد (مثلاً در برف و بوران ) و معمولاً در نواحي انتهايي بدن مثل انگشتان دست و پا , لاله گوش و بيني كه معمولاً پوشش مناسب نيز ندارند , اتفاق مي افتد . اما در صورت تماس با سرما ممكن است در هرقسمتي از بدن ايجاد شود . يخ زدگي بر اساس شدت سرد بودن هوا و سرعت باد مي تواند حتي در مدت زمان كوتاهي اتفاق بيافتد .  افزايش سرعت باد , اثري مشابه به كم شدن دماي هوا دارد . افراد مسن , خسته و گرسنه , مستعدترين افراد براي يخ زدگي مي باشند .

علائم و نشانه ها :

احساس سرما در ناحيه ي مربوطه كه سپس به احساس درد تبديل مي شود .

كرخت شدن يا بي حس شدن ناحيه ي مربوطه

احساس مورمور يا سوزن سوزن شدن در عضو درگير

موضع درگير ( در افراد داراي پوست روشن)  به  رنگ قرمز روشن يا صورتي و (در افراد داراي پوست تيره ) رنگ خاكستري  به خود مي گيرد و در نهايت قسمت سرمازده رنگ خود را از دست داده و به رنگ سفيد تغيير رنگ ميدهد .

بروز تاول و ايجاد تورم

از دست دادن كامل حس , حتي در نواحي كه قبلاً دردناك بوده اند .

تبديل  پوست و اندام صدمه ديده به حالت چرمي شكل يا شبيه موم ( زرد يا سفيد رنگ )

در نهايت عضو صدمه ديده سفت و سخت مي شود و در لمس شبيه چوب يا گوشت يخ زده خواهد شد .

كمك هاي اوليه :

كمكهاي اوليه يخ زدگي تقريباً همانند سرما زدگي مي باشد , البته با رعايت نكات زير :

در صورتي كه عضو صدمه ديده باشد بايد آن را بي حركت كرد .( آتل بندي مناسب ).

از برخورد مجدد عضو صدمه ديده با سرما و باد جلوگيري كنيد.

از انجام كارهاي زير بايد به شدت پرهيز كنيد .

ماليدن يا ماساژ دادن عضو صدمه ديده

ماليدن برف بر روي عضو صدمه ديده

پاره كردن تاول ها

گرم كردن عضو آسيب ديده , به ويژه با حرارت خشك مثل بخاري , شوفاژ , شعله آتش , گرفتن روي موتور خودرو و .... كه البته بايد توجه داشت كه  حرارت به گونه اي نباشد كه باعث صدمه به عضو يخ زده شود . بي حس شدن عضو آسيب ديده سبب مي شود كه مصدوم درد ناشي از حرارت را متوجه نشود , بنابراين توصيه مي شود در صورت وجود آب گرم با درجه حرارت 40 تا 41 درجه سانتي گراد , عضو آسيب ديده را در آب گرم قرار دهيد تا از عوارض احتمالي حرارت (مانند سوختگي , تاول ,... ) جلوگيري شود .

حركت دادن عضو آسيب ديده , به ويژه راه رفتن روي پاي آسيب ديده

ماليدن پماد , كرم يا مواد مختلف ديگر بر روي پاي آسيب ديده

عوامل زير باعث مستعدتر شدن فرد براي سرمازدگي و يخ زدگي خواهد شد :

مصرف دخانيات (سيگار ) يا مصرف نوشابه هاي الكلي و حاوي كافئين , تغذيه نامناسب , خستگي و نداشتن استراحت كافي , مصرف برخي داروها , مصرف الكل , كفش و لباس نامناسب , سن بالا و سابقه بيماري حاد يا مزمن نيز باعث مستعدتر شدن فرد براي ابتلا به سرمازدگي و يخ زدگي خواهد شد .

[ چهارشنبه پانزدهم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

  خونريزي از بيني:

   بيني به علت اينكه وظيفه گرم كردن هواي دم و مرطوب نمودن آن را دارد داراي عروق خوني زيادي مي‌باشد. اكثريت خونريزي بيني خودبخود و يا با فشار مختصري كه خود بيمار به بيني وارد مي‌آورد ايجاد ميشود. تنها درصد كمي از خونريزيهاي بيني نيازمند ويزيت پزشك مي‌باشد

علل شايع خونريزي بيني:

1ـ ضربه به بيني

2ـ خشكي مخاط بيني

3ـ فشار خون بالا

4ـ عفونت دستگاه تنفسي

5ـ جسم خارجي در بيني

6ـ بيماريهاي انعقادي خون

 انواع خونريزي:

1- خونريزي قدامي( جلوي بيني)

2- خونريزي خلفي (پشت بيني)

تدابير درماني در خونريزي قدامي:

 1. خونسردي خود را حفظ نمائيد.

 2. در حالت نشسته يا نيمه نشسته قرار گيرند.

 3. تنه كمي به طرف جلو خم شود و دهان نيز باز باشد تا خونريزي وارد حلق و بلعيده نشود.

 4. با انگشتان سبابه و شست خود پره‌هاي بيني را به مدت 10-5 دقيقه به هم فشار دهيد.  نحوه گرفتن و فشار دادن پره های بيني در خونرِيزی قدامي بيني

 5. از فين كردن خودداري نمائيد.

 6. در صورتيكه خونريزي متوقف نشد به پزشك متخصص يا مركز اورژانس مراجعه نمائيد. در اين مواقع معمولاً از روش كوتري يا سوزاندن رگ بيني توسط مواد شيميائي يا تامپونهاي قدامي و خلفي بكار برده ميشود در صورت بند نيامدن خونريزي عمل جراحي جهت بستن شريان استفاده ميشود.

مراقبت‌هاي لازم بعد از گذاشتن تامپون:

 1. از خم شدن زياد، سرفه، بلند كردن اجسام سنگين، عطسه،‌ فين كردن به مدت 5ـ4 روز خودداري نمائيد.

 2. تامپون قدامي پس از 48ـ24 ساعت بايد توسط پزشك متخصص خارج گردد.

بعد از خارج شدن تامپون بيني:

 1. از پماد آنتي‌بيوتيك براي مرطوب شدن بيني و جلوگيري از ايجاد زخم استفاده كنيد.

 2. جهت مرطوب شدن هوا از بخور استفاده شود. (بخصوص شبها)

 3. در صورت بروز خونريزي مجدد داشتن تنفس مشكل خارج شدن خون از حلق و تب فوراً به پزشك مراجعه نمائيد.

 

تدابير درماني در خونريزي خلفي:

 1. در صورتيكه فشارخون بالا  باشد داروي ضد فشار خون توسط پزشك تجويز ميگردد.

 2. در خونريزي شديد سرم وريدي براي بيمار وصل ميگردد.

 3. در خونريزي خلفي علاوه بر تامپون قدامي دو طرفه تامپون خلفي نيز گذاشته ميشود.

 4. تامپون خلفي بعد از 72ـ84 ساعت و حداكثر بعد از 4 روز خارج ميشود.

 5. بعد از برداشتن تامپون خلفي به مدت يك هفته‌ روزي سه بار پماد آنتي‌بيوتيك داخل بيني زده شود.

 6. به مدت يك هفته از بخور استفاده شود.

 7. از فين كردن و دستكاري بيني خودداري نمائيد.

[ سه شنبه چهاردهم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

سرمازدگي

آسيب هاي ناشي از سرما

توانايي بدن در مقابله با سرما بسيار كمتر از توان آن براي مقابله با گرما است و در واقع روش اصلي براي گرم نگه داشتن بدن استفاده از لباس و پوشش مناسب است . علاوه بر اين عواملي است مثل خستگي , تغذيه نامناسب , سابقه بيماري (مرض قند , بيماري قلبي - عروقي يا تنفسي , ...)  , مصرف داروهاي خاص (مثل داروهاي فشارخون , و از همه مهمتر مصرف الكل ) , نامناسب بودن لباس و پوشش فرد و عوامل مختلف ديگري نيز باعث مستعد شدن فرد به كاهش درجه ي حرارت بدن و آسيب هاي ناشي از آن خواهد بود .

عدم تحرك براي مدت طولاني (مثل سربازان داخل سنگر ) به علاوه ي سرد بودن هوا , رطوبت بالا , وزيدن باد و خيس بودن لباس ها نيز باعث مستعد شدن فرد و بروز سريع تر و شديدتر آسيب هاي ناشي از سرما خواهد شد .

مهم : در موارد آسيب هاي ناشي از سرما نيز پيشگيري بر درمان مقدم است و با رعايت اصول مقابله با سرما حتي در بدترين شرايط آب وهواي نيز مي توان از بروز آنها جلوگيري كرد .

نكته : رطوبت هوا به همراه وزش باد باعث از دست رفتن درجه ي حرارت بدن مي گردد . به ويژه هرچه سرعت باد بيشتر باشد , كاهش درجه حرارت بدن سريع تر خواهد بود . وزش باد تند در يك آب و هواي سرد و مرطوب به سرعت باعث كاهش درجه حرارت بدن فرد خواهد شد .

كاهش عمومي درجه حرارت بدن (هيپوترمي يا افت دماي بدن )

در برخي شرايط مانند قرار گرفتن طولاني در معرض آب و هواي بسيارسرد و يا غوطه ور شدن در آب بسيار سرد , بدن توانايي توليد حرارت لازم براي مقابله با سرماي محيطي را ندارد و در نهايت دچار كاهش دماي عمومي بدن مي گردد . به اين حالت اصطلاحاً هيپوترمي گويند . در اين حالت هيپوتالاموس مغز دچار بدكاري مي شود و  بدن قادر به كنترل دماي قسمت مركزي خود نيست و درجه حرارت حرارت مركزي بدن از 37 درجه به  كمتر از 35 درجه سانتي گراد خواهد رسيد . افراد سالخورده و ضعيف بخصوص اگر لاغر , خسته و گرسنه هم باشند مستعد هيپوترمي هستند.

علائم و نشانه ي اين افراد عبارت است از :

1- ابتدا بدن آنها دچار لرز مي شود .

2- پوست سرد وخشك مي شود.

3- نبض كند مي گردد.

4- تعداد تنفس بيمار كمتر از حالت طبيعي مي شود .

5- درجه حرارت بدن به 35 درجه يا كمتر مي رسد .

6- خواب آلودگي ظاهر مي شود كه ممكن است به كُما منجر شود .

7- ممكن است ايست قلبي رخ دهد .

ساير علائم عبارتند از :

پوست سرد :  يكي از علائمي كه دلالت بر افت دماي بدن و بروز حالت هيپوترمي دارد .(به ويژه سرد بودن پوست شكم )

لرز : از واكنش هاي دفاعي بدن براي گرم كردن خود است و بدن بطور خودكار سعي مي كند تا با افزايش كار عضلات حرارت بيشتري توليد كند و دماي قسمت مركزي خود را ثابت نگه دارد . اما با پيشرفت آسيب و كاهش بيشتر دماي بدن , اين واكنش دفاعي نيز مختل مي شود .

 گيج و منگ شدن مصدوم و از دست دادن قدرت قضاوت وتصميم گيري و از دست دادن هماهنگي حركات و فعاليتهاي بدني  

(مهم : مصرف الكل باعث تشديد اين حالت مي گردد)

اشكال در تكلم و صحبت كردن  و همچنين سفتي و انقباض عضلاني  از ديگر علائم هيپوترمي مي باشد .

 

كمك هاي اوليه

همانند ساير سوانح , ابتدا ارزيابي صحنه ي حادثه , دور كردن يا پرهيز از خطر و درخواست كمك را فراموش نكنيد .

سپس ارزيابي اوليه مصدوم و انجام مراحل  ABC  (كنترل  راه هوايي , تنفس , ضربان قلب ) و ديگر كمكهاي اوليه ي ضروري در صورت لزوم

انتقال مصدوم به مكان گرم و خشك  و ترجيحاً سربسته (مانند ساختمان , چادر , ماشين , ... )

خارج كردن لباس هاي مرطوب , خيس يا تنگ مصدوم و در صورت امكان پوشاندن لباس خشك به مصدوم و قرار دادن وي در داخل كيسه خواب يا انداختن چند پتوي گرم و خشك بر روي او

هيچگاه بدن مصدوم را با مالش گرم نكنيد و او را نيز تشويق به انجام فعاليتهاي بدني و راه رفتن نكنيد .

بدليل كاهش درجه حرارت بدن و بروز اختلال در سيستم الكتريكي قلب , هر ضربه ي ناگهاني ممكن است منجر به بي نظمي هاي بسيار شديد و كشنده در ضربان قلب فرد گردد . بنابراين حتي براي خارج كردن لباس هاي مصدوم ابتدا آنها را قيچي و سپس از بدن مصدوم خارج كنيد .

در صورتي كه فرد هوشيار است و دچار تهوع و استفراغ شديد نيست  مي توانيد , نوشيدني و غذاي گرم به وي بدهيد .

نكته :  براي كنترل نبض مصدوم مبتلا به هيپوترمي بايد حدود 30 تا 45 ثانيه صبر كنيد .

مهم : حتي در صورت فقدان هوشياري و ديگر علائم حياتي مثل تنفس و نبض نبايد فرد را مرده قلمداد كرد . هر فرد دچار هيپوترمي بايد حتماً به مراكز درماني منتقل گردد و تحت درمانهاي لازم از جمله گرم كردن بدن قرار گيرد .

نكته : مصرف نوشيدني حاوي الكل و كافئين به هيچ وجه مجاز نيست . به ويژه الكل علاوه بر تسريع در از دست دادن نحرارت بدن , باعث كاهش حس لمس در پوست فرد و همچنين كاهش سطح هوشياري و قدرت قضاوت وي خواهد شد .

[ شنبه یازدهم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

 

وزش بادهاي سرد با سرعت حدود 50 يا 60 کيلومتر در ساعت همراه با ريزش برف و کاهش درجه حرارت به کمتر از 12 درجه زير صفر از جمله حوادثي است که در اکثر جاده ها و نواحي کوهستاني شمال کشور به وقوع مي پيوندد و خسارتهاي جاني و مالي فراوان به بار مي آورد.

لبه هاي خارجي کولاک داراي بادهاي شديد با سرعت 30 کيلومتر در ساعت است که تا ميزان 120 کيلومتر در ساعت و حتي بيشتر نيز افزايش مي يابد. اين نيروي بالا باعث حرکت کولاک از مرکز آرام آن مي شود.

وقتي کولاک فرا مي رسد، باران شديد و سيلاب رخ مي دهد که معمولاً خطرهاي بيشتري نسبت به طوفانهاي جوي ايجاد مي کند. بادهاي شديد و بارانهاي مناطق سيلابي موجب خسارتهاي گسترده و سيلاب مي شود. در مناطق دريايي، کولاکها امواج عظيمي ايجاد مي کنند که به صورت موجهاي جذر و مد دار بزرگ به ساحل مي رسد. بيشتر کساني که در کولاک، جان خود را از دست مي دهند در اين سيلابها گرفتار مي شوند. کولاکها آرام حرکت مي کنند. افراد گرفتار شده ممکن است چندين ساعت در معرض کولاک باشند. مرکز کولاک به آرامي حرکت مي کند و عبور از آن از هر منطقه چند دقيقه تا نيم ساعت يا بيشتر به طول مي انجامد.  رعايت نکات ايمني قبل از وقوع کولاک :

1. هميشه کيف امداد و نجات هلال احمر را در منزل آماده داشته باشيد.
2. همواره به گزارشهاي هواشناسي راديو و تلويزيون توجه کنيد.
3. وسايل يدکي خودرو و بنزين کافي در اتومبيل داشته باشيد.
4. نزديکترين مراکز امدادرساني مانند جمعيت هلال احمر، راهداري، درمانگاهها، آتش نشاني و قرارگاههاي نيروي انتظامي را که در هنگام حادثه مي توانند به شما کمک کنند، شناسايي کنيد.
5. هنگام مسافرت در جاده هاي اصلي و مسيرهايي که امکان رسيدن امدادگران وجود دارد، رانندگي کنيد.
   رعايت نکات ايمني هنگام وقوع کولاک :

1. هنگام وقوع کولاک در مکان امن و مطمئن بمانيد. تنها در صورت لزوم، تغييرات اضطراري را انجام دهيد. به خاطر بسپاريد که احتمالاً باد به سرعت، از جهت مخالف و با نيروي بيشتر بازمي گردد.
2. هنگام کولاک و بوران، تا حد امکان از رانندگي در نواحي کوهستاني پرهيز کنيد.
3. در صورت ضرورت مسافرت در شرايط نامساعد جوي زمان خروج و مقصد مسافرت از وسايل و تجهيزات ايمني استفاده کنيد.
4. در صورت ضرورت مسافرت، از وسايل و تجهيزات ايمني استفاده کنيد.
5. مراقب سقوط درختان، تيرها و دکلهاي برق باشيد.
6. در صورتي که وسيله نقليه خراب شود پس از تماس با مراکز امدادي تا رسيدن کمکهاي لازم در داخل اتومبيل بمانيد تا از خطر سرماخوردگي و عوارض ناشي از آن و حمله به حيوانات درنده در امان بمانيد.
   رعايت نکات ايمني بعد از وقوع کولاک :

1. از انجام فعاليتهاي خسته کننده و بي نتيجه مانند برف روبي و هل دادن اتومبيل که احتمال وقوع حوادث را افزايش مي دهند، خودداري کنيد.
2. اشخاص حادثه ديده را در پتو و لباس گرم پيچيده، ضمن مراقبت از نقاط آسيب ديده بدن، با دقت آنها را به محل امن منتقل کنيد.
 

[ پنجشنبه نهم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

طوفان

طوفان قابل پيش بيني است!
آيا هرگز از خود پرسيده ايد اگر محل سکونت شما در معرض طوفان شديد يا گردباد و يا تندباد و کولاک قرار گيرد چه اتفاقي رخ خواهد داد؟

نزولات آسماني سنگين (بارانهاي شديد)، بادهاي شديد و صاعقه که با طوفان همراه هستند، مي توانند به اموال شما خسارت وارد کنند و زندگي تان را نيز به خطر اندازند. سعي کنيد بفهميد چه طوفانهايي ممکن است در منطقه شما رخ دهد و در چه زماني از سال، احتمال وقوع آن بيشتر است.

در زمان وقوع حادثه، رسانه هاي گروهي، وارد عمل مي شوند تا هشدارهاي عمومي را به همگان اعلام کنند. اگر به توصيه هاي آنها گوش فرادهيد، متوجه خواهيد شد که چه هنگام طوفان به منطقه شما نزديک مي شود. مرحله بعد، آن است که بدانيد براي حفاظت از خانه و خانواده خود، چه مي توانيد بکنيد.  قبل از وقوع طوفان چه بايد کرد؟

1. در مناطقي که طوفان، موسمي و مسبوق به سابقه است بايد زمان خاص آن را، با توجه به اطلاعات قبلي، پيش بيني کرد.

2. در مناطقي مانند حاشيه هاي کوير و مناطق بادگير، تمام ساختمانها بايد گنبدي شکل ساخته شوند.

3. خطر شن روان در مناطق شني و کويري ازحوادث زيانبار است که با کاشتن و پرورش گياهان خاص منطقه مي توان آن را مهار کرد.

4. ذخيره آب و غذا (ترجيحاً به صورت کنسرو) به اندازه مصرف سه روز آماده کنيد و در کيف نجات قرار دهيد. در صورتي که غذا به صورت کنسرو نباشد بايد هر دو هفته يکبار تجديد شوند.

5. پناهگاه مناسبي انتخاب کنيد. زيرزمين منازل، زيرپله ها و يا وسايل سنگين و پابرجا که دور از ديوارهاي خارجي و پنجره ها قرار دارند، مکانهاي خوبي براي پناه گرفتن هستند.

6. اگر قصد تعمير و اصلاح خانه خود را داريد، بايد به مستحکم کردن يک اتاق داخلي در مقابل بادهاي طوفاني توجه کنيد.

7. درختان خشک شده و شاخه هاي پوسيده آنها را قطع کنيد تا خطر افتادن تنه درختان بر روي خانه، کاهش يابد.

8. با هم قرار ملاقات بگذاريد تا بعد از طوفان مطمئن شويد هيچ کس گم نشده است يا نياز به کمک ندارد.

9. همواره کمي بنزين در باک اتومبيل خود داشته باشيد.

10. احتياطهاي لازم براي پيشگيري از خطر وقوع حريق را به عمل آوريد و به هيچ وجه در منزل، مواد آتش زا نگهداري نکنيد.
   رعايت نکات ايمني هنگام وقوع طوفان:

1. جريان برق، آب و گاز را با رعايت اصول ايمني قطع کنيد.

2. فوراً دستگاههاي گازسوز يا نفت سوز را خاموش کنيد.

3. اگر وقت کافي داريد پنجره هاي منزل خود را با تخته هاي محکم ببنديد. مي توانيد براي تقويت پنجره ها از نوارچسب استفاده کنيد.

4. براي حفاظت درهاي بيروني از بستهاي قوي استفاده کنيد.

5. از در و پنجره دور شويد تا از خطر پرتاب شيشه در امان بمانيد.

6. هر چيزي را که ممکن است در داخل و خارج خانه به اطراف پرت يا شکسته شود محکم کنيد.

7. اگر مقامات مسؤول به شما توصيه کرده اند که محل مسکوني تان را تخليه کنيد اين کار را فوراً انجام دهيد.

8. اگر در خارج از منزل گرفتار طوفان شديد، فوراً به پناهگاه برويد. به عنوان آخرين چاره در يک گودال، حفره يا مجراي آب بخوابيد.

9. اگر هنگام وقوع طوفان داخل اتومبيل هستيد در سمت راست جاده و در محل مطمئني توقف و موتور خود را خاموش کنيد. جهت وسيله نقليه را در مسير باد قرار دهيد. سپس پنجره اتومبيل را کمي پايين بياوريد تا تعادل فشار در اتومبيل برقرار شود.

10. اگر امکان خارج شدن از اتومبيل و پناه بردن در منطقه امن وجود دارد، به سرعت اين کار را انجام دهيد.

11. چون بعد از طوفانهاي شديد خطر سيل و طغيان آبهاي جاري و راکد وجود دارد، اصولي را که در مورد سيل گفته شد حتماً رعايت کنيد.

12. به ياد داشته باشيد اگر آرامش خود را حفظ کنيد در موارد اضطراري بهتر عمل خواهيد کرد.
   رعايت نکات ايمني بعد از وقوع طوفان :

1. براي کسب اطلاعات و دستورالعملها به راديو گوش دهيد و از دستورهاي آن پيروي کنيد.

2. کمکهاي اوليه را به افراد آسيب ديده يا گرفتار برسانيد و در صورت نياز از ديگران کمک بخواهيد.

3. از منطقه خسارت ديده دور شويد مگر آنکه از شما درخواست کمک شود يا اينکه بتوانيد کمک کنيد.

4. از سيمهاي آويزان برق دور شويد و اين موارد را به مقامات مسؤول اطلاع دهيد.

5. منابع اصلي آب و شبکه هاي تخريب شده فاضلاب را به مقامات مسؤول گزارش دهيد.

6. به توصيه هاي مأموران امداد توجه کنيد.
 

[ دوشنبه ششم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

اگر زمين لرزه اي در همين لحظه اتفاق بيفتد، چه مي کنيد؟

سالانه در جهان، چندين زلزله اتفاق مي افتد که برخي از آنها خفيف و نامحسوس و برخي ديگر شديد است و خسارتهاي جاني و مالي فراواني دربر دارد. بنابراين توصيه هاي ايمني در زمينه زلزله، نسبت به حوادث ديگر، اهميت خاصي دارد.    رعايت نکات ايمني قبل از وقوع زلزله :

از آنجا که زلزله خبر نمي دهد، بايد پيش از وقوع آن، تدابير ايمني خاص و مهمي به شرح زير انديشيده شود :
1. اجراي دستور العملهاي نحوه قطع جريان آب، برق، گاز و ساير امکانات خدماتي در منزل:

* گاز :
معمولاً شير اصلي گاز بر روي لوله ورودي و پس از کنتور، نصب مي شود و دسته آن به رنگ قرمز يا نارنجي است.

* برق :
فيوز اصلي برق در طبقه همکف يا زيرزمين و در زير کنتور قرار دارد. در صورتي که در مجتمعهاي آپارتماني زندگي مي کنيد، محل فيوز برق خانه خود را به نام خود مشخص کنيد.

* آب :
شير اصلي ورود آب به منزل در همان محلي است که لوله آب وارد خانه مي شود، اين شير، جنب کنتور اصلي قرار دارد.

2. مکاني را انتخاب کنيد که همه اعضاي خانواده بعد از وقوع زمين لرزه، در آنجا جمع شوند.

3. يک يا چند نقطه امن را در هر اتاق انتخاب کنيد تا در مواقع ضروري بتوانيد به آن نقطه پناه ببريد.

4. نقاط امن محل کار و سکونت خود را بر روي نقشه اي مشخص کنيد و آن را در اختيار نزديکان خود قرار دهيد.

5. تمرينهاي دوره اي نجات از خطرهاي زمين لرزه را که در مدارس و از طريق رسانه ها آموزش داده مي شود، انجام دهيد و اين برنامه را هر چند وقت يکبار، تکرار کنيد.

6. دوره کمکهاي اوليه به ويژه آموزش احياي قلبي و ريوي را از طريق هلال احمر شهر خود و يا ساير مراجع ذيصلاح بياموزيد.

7. از استحکام و مقاومت ساختمانهاي قديمي در برابر زمين لرزه مطمئن شويد.

8. در ساختن بناهاي جديد، اصول و مقررات ايمني و مقاومت ساختمان در برابر زلزله را به دقت رعايت کنيد.

9. محل خواب شما نبايد در کنار پنجره، زير لوستر، تابلو، آينه و ساير اشياي شکننده و آويزان باشد.

10. راهروها و خروجيهاي منزل، را بررسي کنيد و وسايلي را که ممکن است بعد از وقوع زلزله سد راه شوند از آن مکانها دور کنيد.

11. وسايل سنگيني را که هنگام وقوع زلزله ممکن است سقوط کنند؛ مانند کتابها، گلدانهاي آويز و لوسترها، را در محل خود محکم کنيد.

12. اشياي بزرگ و سنگين را در قفسه هاي پايين تر قرار دهيد و قفسه ها را محکم به ديوار متصل کنيد.

13. اشيايي را که در قسمت خارجي ساختمان قرار دارند؛ مانند کولر، گلدانهاي پشت پنجره و ظروف مواد غذايي در جاي مناسبي قرار دهيد و يا در جاي خود ثابت کنيد.

14. شيرواني و کلاهک دودکشهاي بخاري را که در زمان وقوع زلزله ممکن است سقوط کنند، بازرسي کنيد.

15. ذخيره آب و غذا (ترجيحاً به صورت کنسرو) به اندازه مصرف سه روز آماده کنيد. در صورتي که اين ذخاير به صورت کنسرو نباشند، بايد هر دو هفته يکبار، آنها را تجديد کرد تا فاسد نشوند.

16. همواره کيف امداد و نجات هلال احمر را در منزل، آماده داشته باشيد.

17. مواد شيميايي سمّي و خطرناک را در ظرف پلاستيکي مطمئن و در پايين ترين قسمت گنجه ها و دور از دسترس کودکان قرار دهيد.

18. حتماً براي جلوگيري از حوادث ناشي از زلزله، يک کپسول آتش نشاني در منزل داشته باشيد و حتي الامکان آن را در آشپزخانه قرار دهيد. همچنين نحوه استفاده از آن را بياموزيد و به کليه اعضاي خانواده نيز آموزش دهيد.

19. نزديکترين محلهاي امدادرساني مانند جمعيت هلال احمر، راهداري، درمانگاه، آتش نشاني و قرارگاه نيروي انتظامي را که در هنگام حادثه مي توانند به شما کمک کنند، شناسايي کنيد.

20. از مهندس طراح ساختمان جهت بررسي ساختمان دعوت به عمل آوريد و درباره چگونگي راههاي مراقبت از خانه با او مشورت کنيد.
   رعايت نکات ايمني هنگام وقوع زلزله: حتماً در هنگام وقوع زلزله به نکات زير توجه کنيد:

1. اگر ساختمان مسکوني شما با خطر ريزش، روبه رو است، به پناهگاهها يا نقاط امن برويد.

2. از آسانسور، استفاده نکنيد و از اشياي بلند، سنگين و ناپايدار فاصله بگيريد.

3. اگر در داخل ساختمان هستيد روي زمين بنشينيد و به کمک بازوها و دستهاي خود، سر و پشت گردن را محافظت کنيد، يا اينکه زير يک ميز محکم بنشينيد و به پايه آن بچسبيد؛ و يا زير درگاهي يا گوشه هاي اتاق بايستيد.

4. اگر در اتومبيل هستيد، آن را در سمت راست خيابان متوقف کنيد تا سمت چپ، براي عبور خودروهاي امدادي، باز باشد، سپس اتومبيل را خاموش کنيد ولي کليد را از جايش بيرون نياوريد. در داخل اتومبيل بمانيد و از راديو براي گرفتن اطلاعات بيشتر کمک بگيريد.

5. در، رو يا زير پُلها يا گذرگاهها رانندگي نکنيد.

6. اگر در فروشگاه، سينما يا ساختمانهاي پر ازدحام هستيد، از هجوم به سمت درهاي خروجي خودداري کنيد. فقط سعي کنيد از ويترينها، قفسه ها و ساير اشياي سنگين فاصله بگيريد.

7. در صورتي که روي ويلچر هستيد به جاي امن پناه ببريد.

8. اگر در آزمايشگاهها و مکانهاي مشابه هستيد تا حد امکان از مواد شيميايي دور شويد.

9. براي دريافت آخرين اطلاعات و راهنمايي لازم به راديو گوش دهيد.

10. از تلفن، جز در موارد ضروري، استفاده نکنيد، خطوط تلفن بايد براي تماسهاي ضروري آزاد باشد.

11. اگر هنگام وقوع زمين لرزه در حال خارج شدن از ساختمان و يا خارج از آن هستيد، اولين کاري که بايد انجام دهيد اين است که سر خود را در مقابل خطر ريزش به کمک اشيايي مانند کيف، کتاب و يا تخته محافظت کنيد. در صورت در دسترس نبودن اين اشياء، از پشت دستتان استفاده کنيد.

12. اگر در خارج از منزل هستيد به نقطه امني دور از ساختمانها، درختان و سيمهاي برق پناه ببريد.

13. مراقب خيابانهاي داراي شکستگي، شکافهاي زمين، آتش سوزي و ترکيدگي لوله هاي آب باشيد تا هنگام گريز از خانه، صدمه نبينيد.

14. فوراً از خيابانها و کوچه هاي تنگ و باريک خارج شويد.

15. از پُلهاي عابر پياده و پلهاي ماشين رو، دور شويد.

16. از ديوارهاي سنگ کاري شده، بخاري ديواري و شيشه هاي بزرگ فاصله بگيريد.

17. تا توقف کامل زلزله، در جاي خود بمانيد.

18. کپسول آتش نشاني مناسبي در منزل داشته باشيد، در مورد نحوه استفاده از آن، آموزش ببينيد و حتي الامکان آن را در آشپزخانه قرار دهيد.
   الف. اگر در داخل ساختمان هستيد:

1. آرامش خود را حفظ کنيد و ديگران را نيز به آرامش فراخوانيد.

2. براي مقابله با خطرهاي ناشي از پس لرزه احتمالي، آماده باشيد.

3. براي پيشگيري از وقوع آتش سوزي، جريان برق را قطع کنيد و شير گاز را ببنديد. اگر شير گاز شکسته است و بستن آن امکان پذير نيست، به سرعت محل را ترک کنيد.

4. اگر آب هنوز در لوله ها جريان دارد، چندين ظرف آب ذخيره کنيد و شير را ببنديد. در صورتي که جريان آب قطع شده است، براي تهيه آب ضروري، از قالبهاي يخ درون يخچال و منبع آب استفاده کنيد.

5. در محلهايي که بوي گاز استشمام مي شود از روشن کردن کبريت، فندک، سيگار و چراغ، خودداري کنيد.

6. اگر آتش سوزي در داخل ساختمان رخ داده است، فوراً براي جلوگيري از سرايت آن به ساير مناطق، آتش را مهار کنيد. اگر آتش سوزي تا حد زيادي گسترش يافته است، محل را ترک کنيد.

7. براي نجات مجروحان و زير آوارماندگان، به خصوص افراد آسيب پذير نظير کودکان، سالمندان، معلولان و بيماراني که در همسايگي شما هستيد، بشتابيد.

8. افرادي را که به شدت مصدوم شده اند، حرکت ندهيد، مگر آنکه خطر خفگي، آنها را تهديد کند.

9. راديوي خود را روشن بگذاريد تا از آخرين اخبار و دستورالعملها مطلع شويد.

10. از تلفن، جز در مواقع ضروري استفاده نکنيد. اشغال نبودن تلفن به کساني که از حادثه نجات يافته اند امکان مي دهد که با شما تماس بگيرند و شما را راهنمايي کنند.

11. از مصرف مواد خوراکي آلوده و يا موادي که در معرض شيشه هاي شکسته قرار گرفته اند خودداري کنيد.

12. منزل را بازديد کنيد تا از خرابيهاي مخفي، مطلع شويد.

13. اگر بوي گاز به مشامتان مي رسد، کليد برق را نزنيد و از وسايل برقي به هيچ وجه استفاده نکنيد. به سرعت شير اصلي گاز را ببنديد و در صورت امکان، درها و پنجره ها را باز کنيد.

14. تا حد امکان براي پيدا کردن مکانهاي نشت گاز و نقاطي که در معرض خطر آتش سوزي هستند از چراغ قوه استفاده کنيد.

15. در ساعتهاي اوليه بعد از سانحه، از غذاهاي کنسروي استفاده کنيد و از روشن کردن وسايل پخت و پز غذا خودداي کنيد. در صورت ضرورت به کارگيري اين وسايل، سعي کنيد از گاز سفري و يا منقل ذغالي در خارج از خانه استفاده کنيد.

16. درب کمدها و قفسه ها را، در مواقع ضروري، با احتياط باز کنيد و مراقب سقوط اشياء باشيد.

17. از شايعه پراکني پرهيز کنيد.
   ب. اگر در خارج از ساختمان هستيد:

1. از تجمع در خيابانها بپرهيزيد و مسيرها را، براي عبور و مرور وسايل نقليه امدادي، باز بگذاريد.

2. به تماشاي مناطق اطراف نرويد و از نزديک شدن به ساختمانهاي تخريب شده خودداري کنيد.

3. به سيمها و کابلهاي برق، دست نزنيد.

4. با امدادگران و نيروهاي انتظامي در امر کمک رساني همکاري کنيد ولي مانع و مزاحم فعاليت آنها نشويد.

5. بعد از وقوع زمين لرزه، افراد زيادي مي توانند به شما کمک کنند. با والدين و مربيان خود صحبت کنيد يا از آنها بخواهيد در مورد چيزهايي که شما را ناراحت مي کند، با مددکاران هلال احمر، صحبت کنند.

6. بعد از زمين لرزه، از ناحيه تخريب شده دور شويد تا آن ناحيه پاکسازي شود.

7. تجهيزات کمکي را براي احتمال وقوع زمين لرزه هاي بعدي نگهداري کنيد.

8. سعي کنيد، تا سه روز پس از حادثه، از خودروي شخصي استفاده نکنيد.
   برنامه ريزي کنيد و آماده باشيد.

زمين لرزه، در بيشتر نقاط ايران، بدون هشدار قبلي رخ مي دهد. از کليه افراد خانواده بخواهيد، براي آمادگي در موارد اضطراري، فهرست زير را تکميل کنند. سپس دور هم جمع شويد تا در مورد برنامه زمين لرزه خانه شخصي تان بحث کنيد و تصميمهاي قطعي بگيريد. فهرستي از يک يا چند نقطه امن در هر اتاق خانه تهيه کنيد و درباره آنها با هم مشورت کنيد.

اتاق خواب.......
اتاق نشيمن.......
آشپزخانه........

يک نقطه امن براي ملاقات يکديگر بعد از توقف زلزله انتخاب کنيد.
نقطه ملاقات........

يکي از اعضاي خانواده يا يک دوست را که خارج از شهر زندگي مي کند، به عنوان فرد مورد تماس خانوادگي، انتخاب کنيد.
نام فرد مورد تماس خانواده...........
نشاني و شماره تلفن..............
کيف امداد و نجات را آماده کنيد.
محل قرار دادن کيف امداد و نجات............
دستورالعملهاي مربوط به نحوه قطع برق، گاز، آب، تلفن و ... را بنويسيد.
   دستورالعملها تکميل شده است؟

بلي / خير
کابينتهايي که اشياي سنگين، شکستني و قيمتي در آنها قرار مي گيرد، را با چفت و پيچ محکم کنيد.
   آيا چفتها / پيچها نصب شده اند؟

بلي / خير
آب گرمکن را به ديوار متصل کنيد.
   آب گرمکن به ديوار متصل شده است؟

بلي / خير
قفسه هاي کتاب را به ديوار پيچ کنيد.
   قفسه ها پيچ شده است؟

بلي / خير

[ شنبه چهارم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

گرمازدگي

اختلالات ناشي از گرمازدگي به سه دسته تقسيم مي شوند :

كرامپهاي عضلاني ناشي از گرما , خستگي مفرط , هيپوترمي

كرامپهاي عضلاني ناشي از گرما :

 اين وضعيت شامل اسپاسم عضلات ارادي به دليل تخليه الكتروليتها بوده , معمولاً زماني رخ ميدهد كه فرد در اثر قرارگرفتن در معرض گرما , دچار تعريق شديد شده , مقداري زيادي آب و نمك از دست بدهد , و سپس توسط نوشيدن آب , كمود مايعات خود را بدون در نظر گرفتن كمبود نمك جبران نمايد (مانند بروز كرامپهاي عضلاني در ورزشكاران )

مداخلات اورژانس شامل خنك نگهداشتن بيمار و خوراندن نمك و يا تزريق نرمال سالين به او ميباشد .

خستگي مفرط ناشي از گرما :

اين وضعيت معمولاً زماني رخ ميدهد كه فرد در اثر قرار گرفتن در معرض گرما , مقادير زيادي آب ونمك را از طريق تعريق شديد از دست بدهد . شكايات بيمار معمولاً شامل سردرد , تهوع , سرگيجه و اختلال در بينايي است .

مداخلات اورژانس در اين وضعيت شامل قرار دادن بيمار در جاي خنك و خوراندن آب و نمك به او مي باشد . در  صورت وجود حالت تهوع و استفراغ , و يا بيهوش بودن بيمار تزريق وريدي نرمال سالين ضروري است .

هيپوترمي در گرمازدگي :

در موقعيتهاي بسيار گرم , بخصوص در هواي مرطوب و بدون باد ( شرجي ) , ممكن است هيپوترمي ظاهر گردد. در چنين وضعيتي درجه حرارت بدن به بالاي 40 درجه سانتيگراد رسيده , تنظيم حرارت مختل مي شود . علائم شامل كانفيوژن ,   اغما و تشنج است . در هيپوترمي هيپوتالاموس دچار بدكاري مي شود و چون بيمار عرق نمي كند(بدليل شرايط محيطي), پوست گرم و خشك است . معمولاً كاهش آب و الكتروليتها شديد نيست .

اقدام به خنك كردن بيمار بايد هر چه سريعتر صورت گيرد . مهمترين مسئله , كاهش سريع درجه حرارت بدن تا 35 درجه سانتيگراد است . شستشوي بدن توسط الكل , خواباندن بيمار در يخ , استفاده از پنكه يا كولر , غوطه ور كردن بيمار در آب سرد , و استفاده از پتوهاي خنك كننده مي تواند كمك كننده باشد . مطلقاً آسپرين جهت كاهش تب استفاده نكنيد , زيرا نه تنها نمي تواند درجه حرارت را در اين افراد تصحيح كند , بلكه داراي يك اثر منفي روي هموستاز بدن است كه در اين شرايط مي تواند بسيار خطرناك باشد .

كنترل حرارت بدن بايد از طريق ركتال صورت گيرد . زماني كه درجه حرارت به 39 درجه سانتيگراد رسيد . عمليات خنك كننده بايد متوقف گردد تا از عوارض احتمالي هيپوترمي جلوگيري به عمل آيد . مانيتورينگ دقيق بيمار از نظر افزايش مجدد درجه حرارت لازم است .

از بروز لرز در بيمار ممانعت بعمل آوريد , زيرا لرزيدن موجب افزايش درجه حرارت بدن مي شود . در صورت بروز لرز حين خنك كردن بيمار , بلافاصله عامل خنك كننده را حذف نماييد .

[ پنجشنبه دوم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

عقرب گزيدگي

                          پيشگيري و مراقبت از فرد عقرب گزيده
عقرب گزيدگي:
  
از نظر پزشكي حائز اهميت ميباشد. امروزه بعلت توسعه و نوسازي شهرها كمتر با اين مساله برخورد داريم ولي متاسفانه مردم روستاها و عشاير مناطق محروم استان همچنين ساكنين منازل قديمي هنوز با مشكل عقرب گزيدگي مواجه هستند .
   مبارزه با عقرب و پيشگيري از گزش آن بمراتب اهميت بيشتري از درمان عقرب گزيدگي دارد.
                                           
علائم :
  
علائم عقرب گزيدگي بستگي به نوع عقرب، مقدار سم وارد شده به بدن شخص فصل گزش و وضعيت جسماني فرد مصدوم دارد. و ممكن است همراه يك واكنش موضعي يا علائم شديد در سراسر بدن باشد كه گاهي منجر به مرگ ميشود.
   معمولاُ پس از گزش، سوزش، همراه با درد در محل احساس ميشود. در محل گزش پوس قرمز، متورم و ااحتمالاً دچار خونمردگي و تاول ميشود.
                             
علائم عمومي در بدن:
  
شامل تنگي نفس، طپش قلب، تعريق زياد و ترشح زياد بزاق و تهوع و استفراغ، سرگيجه و اضطراب، ادرار خوني،‌ سردرد، درد شكمي و اندامها ميباشد.
   معمولاً گزش عقربهائيكه در مناطق خشك و صحرائي و يا گرم زندگي مي‌كنند بعلت غلظت بالاي سم خطرناكتر است.
   اما خطر عقرب به كوچكي و بزرگي و رنگ بستگي ندارد.
                                  
پيشگيري:
  
بهترين اقدام پيشگيري دوري جستن از محل زندگي عقربها، نوسازي و بهسازي اماكن قديمي جمع‌آوري و دفع بهداشتي زباله ميباشد. در محلهائيكه عقرب زياد مشاهده ميشود لازم است محلهاي مرطوب در انبارها، زير كاشي و كنار فرشها و محل نگهداري البسه، رختخواب، كفشها كنترل بيشتري گردد.
   در موقع استفاده از لباس يا كفش يا رختخواب دقت شود در موقع استراحت در چنين اماكني حتماً‌ از تخت استفاده گردد.
                 
در زمان عقرب گزيدگي چه بايد انجام داد:
1- حفظ خونسردي و تقويت روحيه مصدوم مرحله اول است.
2- اگرچه اكثر عقرب‌ها سمي هستند ولي گزش همه آنها خطرناك نيست. بنابراين كليه عقرب گزيدگيها را هرچه سريعتر بايستي به مراكز بهداشتي و درماني انتقال داد. پس از گزش عقرب محل گزش را فشار دهيد تا باقي مانده سم خارج شود. داغ كردن سوزاندن شكاف دادن محل گزش بي‌فايده است.
3- محل گزش را ضدعفوني نموده سپس باندپيچي نمائيد و عضو عقرب گزيده را ثابت نگهداريد و تا زمانيكه به مراكز بهداشتي و درماني انتقال پيدا نكرده باند را باز و از انجام اقدامات خودسرانه و سنتي جداً‌ خودداري نمائيد. درمان علامتي مثل درد پيشگيري از عفونتها و بيماري كزاز و نيز تجويز سرم ضد عقرب گزيدگي در صلاحيت پزشك معالج ميباشد.

[ چهارشنبه یکم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]


رعد و برق:

حادثه اي زيبا ولي خطرناک

رعد و برق نوعي تخليه الکتريکي است که در اثر انتقال الکتريسيته ساکن بين دو ابر يا بين ابر و زمين ايجاد مي شود. در رعد و برقهاي شديد، معمولاً بيشترين تخليه الکتريکي صورت مي گيرد.

الف. رعايت نکات ايمني در داخل ساختمان

1. وقتي رعد و برق رخ مي دهد، در منزل بمانيد و بيرون نرويد مگر آنکه لازم باشد.

2. به منظور جلوگيري از آتش سوزي ناشي از صاعقه بر روي ساختمانهاي بلند، برق گير نصب کنيد.

3. از درب و پنجره، بخاري ديواري، شوفاژ و يا ديگر هاديهاي الکتريکي دور شويد.

4. دو شاخه وسايل برقي مانند تلويزيون و راديو را از برق بيرون بکشيد.ب. رعايت نکات ايمني در خارج از ساختمان

1. اگر در فضاي باز، گرفتار طوفان شديد زانو بزنيد، پاهاي خود را نزديک يکديگر قرار دهيد و سر خود را خم کنيد.

2. در ارتفاعات و مناطق باز، قرار نگيريد و از بالاي تپه ها و نقاط مرتفع، دور شويد.

3. از تجهيزاتي مانند تراکتور، موتور سيکلت، دوچرخه و ماشين چمن زني استفاده نکنيد و در صورت وقوع رعد و برق از آنها دور شويد؛ زيرا اين وسايل، هادي الکتريسيته هستند. همچنين از بيلهاي فلزي، بند رخت و غيره استفاده نکنيد.

4. از حصارهاي فلزي، خطوط تلفن و برق، دور شويد.

5. نزديک شدن به درختان و يا قرار گرفتن در زير آنها ممکن است خطر جانبي داشته باشد؛ زيرا به علت برخورد برق و حرارت حاصل از آن، امکان آتش سوزي وجود دارد، لذا از اين کار خودداري کنيد.

6. زير ستونهاي بتوني، سيمهاي برق هوايي، مخازن و شيشه ها پناه نگيريد؛ زيرا احتمال فروريختن و افتادن آنها وجود دارد.

7. در صورتي که در اتومبيل هستيد از درختاني که ممکن است روي آن بيفتد دور شويد و سپس پارک کنيد. موتور و راديوي ماشين را خاموش کنيد و آنتن آن را پايين بکشيد.

8. اگر در مزرعه هستيد فوراً حيوانات اهلي و دامها را به پناهگاه ببريد.

9. به اشياي فلزي از قبيل دوچرخه، نرده هاي آهني، قلاب ماهيگيري و لوازم فلزي خانه دست نزنيد.

10. اگر در حال شنا کردن يا در قايق هستيد، فوراً از آب بيرون بياييد. 
کولاک، پديده اي سهمگين

وزش بادهاي سرد با سرعت حدود 50 يا 60 کيلومتر در ساعت همراه با ريزش برف و کاهش درجه حرارت به کمتر از 12 درجه زير صفر از جمله حوادثي است که در اکثر جاده ها و نواحي کوهستاني شمال کشور به وقوع مي پيوندد و خسارتهاي جاني و مالي فراوان به بار مي آورد.

لبه هاي خارجي کولاک داراي بادهاي شديد با سرعت 30 کيلومتر در ساعت است که تا ميزان 120 کيلومتر در ساعت و حتي بيشتر نيز افزايش مي يابد. اين نيروي بالا باعث حرکت کولاک از مرکز آرام آن مي شود.

وقتي کولاک فرا مي رسد، باران شديد و سيلاب رخ مي دهد که معمولاً خطرهاي بيشتري نسبت به طوفانهاي جوي ايجاد مي کند. بادهاي شديد و بارانهاي مناطق سيلابي موجب خسارتهاي گسترده و سيلاب مي شود. در مناطق دريايي، کولاکها امواج عظيمي ايجاد مي کنند که به صورت موجهاي جذر و مد دار بزرگ به ساحل مي رسد. بيشتر کساني که در کولاک، جان خود را از دست مي دهند در اين سيلابها گرفتار مي شوند. کولاکها آرام حرکت مي کنند. افراد گرفتار شده ممکن است چندين ساعت در معرض کولاک باشند. مرکز کولاک به آرامي حرکت مي کند و عبور از آن از هر منطقه چند دقيقه تا نيم ساعت يا بيشتر به طول مي انجامد.


رعايت نکات ايمني قبل از وقوع کولاک :

1. هميشه کيف امداد و نجات هلال احمر را در منزل آماده داشته باشيد.

2. همواره به گزارشهاي هواشناسي راديو و تلويزيون توجه کنيد.

3. وسايل يدکي خودرو و بنزين کافي در اتومبيل داشته باشيد.

4. نزديکترين مراکز امدادرساني مانند جمعيت هلال احمر، راهداري، درمانگاهها، آتش نشاني و قرارگاههاي نيروي انتظامي را که در هنگام حادثه مي توانند به شما کمک کنند، شناسايي کنيد.

5. هنگام مسافرت در جاده هاي اصلي و مسيرهايي که امکان رسيدن امدادگران وجود دارد، رانندگي کنيد.


رعايت نکات ايمني هنگام وقوع کولاک :

1. هنگام وقوع کولاک در مکان امن و مطمئن بمانيد. تنها در صورت لزوم، تغييرات اضطراري را انجام دهيد. به خاطر بسپاريد که احتمالاً باد به سرعت، از جهت مخالف و با نيروي بيشتر بازمي گردد.

2. هنگام کولاک و بوران، تا حد امکان از رانندگي در نواحي کوهستاني پرهيز کنيد.

3. در صورت ضرورت مسافرت در شرايط نامساعد جوي زمان خروج و مقصد مسافرت از وسايل و تجهيزات ايمني استفاده کنيد.

4. در صورت ضرورت مسافرت، از وسايل و تجهيزات ايمني استفاده کنيد.

5. مراقب سقوط درختان، تيرها و دکلهاي برق باشيد.

6. در صورتي که وسيله نقليه خراب شود پس از تماس با مراکز امدادي تا رسيدن کمکهاي لازم در داخل اتومبيل بمانيد تا از خطر سرماخوردگي و عوارض ناشي از آن و حمله به حيوانات درنده در امان بمانيد.


رعايت نکات ايمني بعد از وقوع کولاک :

1. از انجام فعاليتهاي خسته کننده و بي نتيجه مانند برف روبي و هل دادن اتومبيل که احتمال وقوع حوادث را افزايش مي دهند، خودداري کنيد.


2. اشخاص حادثه ديده را در پتو و لباس گرم پيچيده، ضمن مراقبت از نقاط آسيب ديده بدن، با دقت آنها را به محل امن منتقل کنيد

[ چهارشنبه یکم مهر 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

  عمل لوزه و مراقبتهاي پس از آن

   لوزه‌ها از يك بافت لنفاوي تشكيل شده‌اند و در ناحيه فوقاني گلو در طرفين حلق دهاني قرار گرفته‌اند. معمولاً لوزه‌هاي محلي براي عفونت هستند و نقش مهمي در برداشت باكتريها از سيستم لنفاوي بدن و يا خارج كردن ساير موارد خارجي (خصوصاً آنهايي كه از راه دهان به بيني وارد ميشوند) بازي ميكنند.

   لوزه‌ها در دوران كودكي به حداكثر اندازه خود ميرسند ولي به هنگام بلوغ كم كم كوچكتر ميشوند. تونسليت مزمن كمتر شايع است و ممكن است با ساير اختلالات مثل آلرژي،‌آسم و سينوزيت اشتباه شود.

علائم تونسليت:

1ـ گلو درد

2ـ تب

3ـ خر و پف

4ـ اشكال در بلع

5 ـ سرماخوردگي مكرر

درمان طبي:

   معمولاً‌ عمل جراحي لوزه (تونسيلكتومي) زماني انجام ميشود كه لوزه‌ها بيش از حد بزرگ شده يا آبسه پيرامون لوزه‌ها راه ‌حلق را مسدود و عمل بلع را مشكل نمايد. اكثر بچه‌ها بطور طبيعي لوزه‌هاي بزگ دارند كه با بزرگ شدن بچه لوزه‌ها بتدريج كوچك ميشوند. براي بيماراني كه تحت عمل لوزه قرار ميگيرند آنتي‌بيوتيك درماني مناسب شروع ميشود كه معمولاً براي مدت 7 روز تجويز ميگردد.

 مراقبتهاي بعد از عمل لوزه:

1ـ بعد از به هوش آمدن بيمار بايد به حالت نيمه نشسته قرار گيرد.

2ـ در صورت بلع مكرر (قورت دادن آب دهان) حتماً گزارش داده شود چون نشانه خونريزي ميباشد.

3ـ در صورت استفراغ خون روشن فوراً گزارش دهيد

4ـ گذاشتن كمپرس سرد در اطراف گردن سبب انقباض عروق و بنابراين كاهش خطر خونريزي ميشود.

5 ـ بعد از عمل لوزه معمولاُ كودك دچار تب و درد در ناحيه گلو ميشود كه طبيعي ميباشد و جاي نگراني نيست و با مصرف مايعات زياد و استفاده از مسكن و تب بر برطرف خواهد شد. ولي به هيچ وجه از آسپرين استفاده نشود چون خطر خونريزي را افزايش ميدهد.

6 ـ بيشترين احتمال خونريزي در 24 ساعت اول پس از عمل جراحي ميباشد. در عين حال روز سوم تا هفتم بعد از عمل نيز احتمال خونريزي وجود دارد كه در اين مدت بايد بيشتر مراقب بود (بيشترين شدت گلو درد نيز در همين زمان است.)

7ـ دهان شويه با محلول نمكي در برطرف كردن ترشحات غليظ و احتقاني كه ممكن است بعد از عمل لوزه اتفاق بيافتد مؤثر است.

8ـ تا يك هفته بعد از عمل بيمار بايد استراحت كند.

9ـ تا يك هفته بعد از عمل بيمار ممكن است دچار گوش درد شود كه كاملاً طبيعي است و جاي نگراني وجود ندارد.

10ـ از نظر رژيم غذايي و مايعات:

   در ابتدا بيمار بايد مايعات خنك و غذاي نرم نظير شير خنك، ‌بستني، آب خنك و فرني مصرف كند. (حدوداً تا يك هفته پس از عمل)

11ـ به مدت يك يا دو هفته بايد از سرفه و عطسه نمودن و نيز فين كردن شديد خودداري شود.

12ـ نوشيدن مقادير زياد مايعات در روز براي رفع بوي بد دهان لازم است.

13ـ تا بهبودي كامل حلق بيمار نبايد غذاي جامد مصرف كند.

14ـ هرگونه نشانه خونريزي را سريعاً گزارش دهيد.

15ـ بعلت دفع خون ممكن است تا چند روز مدفوع سياه بماند.

16ـ بيمار از هفته دوم بعد از عمل ميتواند فعاليتهاي معمولي را از سر بگيرد ولي ورزشهاي سنگين و خطرناك را نبايد انجام دهد.

17ـ بهبودي كامل بعد از عمل لوزه 3 هفته طول مي‌كشد.

[ سه شنبه سی و یکم شهریور 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

قارچهاي پوستي

اين نوع بيماريهاي پوستي نقاط مختلفي مثل پوست، مو و ناخن را در گير مي كند، از علائم بيماري ايجاد لكه هاي قرمز، خارش، پوسته پوسته شدن آن و همچنين گاهي اوقات حالت رطوبت و له شدگي مي باشد.(مخصوصاً قارچ پا) اين بيماري بر اساس مناطق درگير تقسيم بندي مي شود.

  

الف: قارچ سر (كچلي)

بيماري مسري بوده و ساقه مو را درگير مي كند و در كودكان شايع مي باشد.

 

علائم:

ديده شدن لكه هاي قرمز و پوسته ريزي در ناحيه مبتلا.

 

درمان:

 حتماً بايستي به پزشك مراجعه شود و شخص اگر به موقع درمان شود مجدداً مو در مي آورد.

 

ب: قارچ پا

اين حالت در كساني كه پاهايشان بيشتر در محيط مرطوب قرار مي گيرد ايجاد مي شود و بيشتر انگشت شصت و دوم را درگير مي كند، خارش ازعلائم مهم آن است. اين بيماري بيشتر در مورد ورزشكاران و سربازان كه به مدت طولاني پاهاي آنها در محيط مرطوب قرار دارد اتفاق مي افتد.

 

ج: قارچ ناخن

در اين حالت ناخنها كدر مي شود و بد شكل و ضخيم شده و به سادگي مي شكند. طول مدت درمان بسيار طولاني است و حتي ممكن است تا يك سال به طول انجامد.

 

نكته مهم در درمان قارچهاي پوستي:

از خود درماني در بيماريهاي پوستي جداً خودداري كنيد. چون علائم ظاهري آن تغيير كرده و منجر به عدم تشخيص قطعي شده و در درمان واقعي مشكل به وجود مي آيد. همچنين در پوست ملتهب خون رساني بيشتر صورت مي گيرد و اجزاي سيستم ايمني در آن ناحيه بيشتر وجود دارد، بنابراين مصرف ماده خارجي باعث به وجود آمدن حساسيت به دارو مي شود.

 

[ سه شنبه سی و یکم شهریور 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

 1. راهنمای استفاده از کیت
 2. لیست لوازم کمکهای اولیه
 3. لیست لوازم بقاء
 4. کیف لوازم

    لوازم كمكهای اولیه:

 1. چسب زخم بندی 5 عدد
 2. چسب رولی كوچك پارچه ای 1عدد
 3. باند كشی 5 سانت 1عدد
 4. گاز استریل 4 عدد
 5. پماد سوحتگی 1 عدد
 6. پماد بتادین یا تترا سیكلین 1عدد
 7. آ بسلانگ 2عدد
 8. پنس 1عدد
 9. قیچی 1عدد
 10. پد الكله آنتی سپتیك 1بسته
 11. قرص استامینفون ساده 6عدد
 12. قرص متوكلوپرامید 6عدد
 13. قرص رانیتدین 6عدد
 14. پرل نیتروگلیسیرین 6عدد
 15. باند ساده 10سانت 1عدد
 16. قرص انتی اسید 6عدد
 17. قرص استازولامید 6عدد
 18. قرص دیفنوكسیلات 6عدد
 19. مشمع ضد درد 1عدد
 20. پودر او آر اس 2عدد


به ادامه مطلب رجوع کنید

 1. راهنمای استفاده از کیت
 2. لیست لوازم کمکهای اولیه
 3. لیست لوازم بقاء
 4. کیف لوازم

    لوازم كمكهای اولیه:

 1. چسب زخم بندی 5 عدد
 2. چسب رولی كوچك پارچه ای 1عدد
 3. باند كشی 5 سانت 1عدد
 4. گاز استریل 4 عدد
 5. پماد سوحتگی 1 عدد
 6. پماد بتادین یا تترا سیكلین 1عدد
 7. آ بسلانگ 2عدد
 8. پنس 1عدد
 9. قیچی 1عدد
 10. پد الكله آنتی سپتیك 1بسته
 11. قرص استامینفون ساده 6عدد
 12. قرص متوكلوپرامید 6عدد
 13. قرص رانیتدین 6عدد
 14. پرل نیتروگلیسیرین 6عدد
 15. باند ساده 10سانت 1عدد
 16. قرص انتی اسید 6عدد
 17. قرص استازولامید 6عدد
 18. قرص دیفنوكسیلات 6عدد
 19. مشمع ضد درد 1عدد
 20. پودر او آر اس 2عدد

 

    لوازم بقا :

 1. سوت 1عدد
 2. چراق قوه یک عدد + باتری كوچك 4 عدد
 3. كبریت 1 بسته
 4. دستمال كاغذی 1بسته
 5. پلاستیك ضد آب بزرگ 2عدد
 6. نخ و سوزن 1عدد
 7. دستكش معاینه لاتكس یكبار مصرف 1 جفت
 8. قرص كلر 4 عدد
 9. فندك 1عدد
 10. سنجاق قفلی 3 عدد
 11. نی 2عدد
 12. پد ضدسرمازدگی انگشتان 1بسته
 13. كیسه خواب اورژانس 1عدد
 14. قطب نما 1عدد
 15. چاقوی چند منظوره 1عدد
 16. مداد و کاغذ یادداشت 1عدد
 17. قرص الكل جامد 4 عدد
 18. مواد غذایی فشرده شده 4 عدد

 

 

راهنمای مصرف كمك های اولیه:

1- با استفاده از دو دستكش معاینه شرایط تمیز بودن محیط زخم بندی را رعایت فرمایید.

2- از چسب رولی پارچه ای در موارد زخم بندی ها، آتل بندی ها و هم چنین در ترمیم چادر و كیسه خواب و غیره می توانید استفاده نمایید.

3- پس از مصرف پمادها درب آنها را محكم ببندید تا از آلوده كردن سایر لوازم پیشگیری شود.

4- از آبسلانگ جهت آتل بندی انگشتان صدمه دیده می توان استفاده كرد.

[ جمعه بیست و هفتم شهریور 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

مسموميتها

مسموميتها شاخه اي از اورژانسهاي امدادي ، درماني را تشكيل مي دهند كه گاهي تأخير چند دقيقه اي در مداواي آنها ممكن است عواقب وخيمي را در پي داشته باشد. لذااقدامات سريع و فوري را جهت نجات جان بيمار ايجاب مي نمايد.

 الف – تعريف سم و مسموميت :

سم :

هر ماده اي كه به هنگام ورود به بدن و يا تماس با پوست موجب اختلال ار سلامتي و يا موجب مرگ شود سم گويند.

 مسموميت :

عبارت است از اختلالات و آسيبهايي كه توسط مواد سمي در دستگاه هاي مختلف بدن بوجود مي آيد و مكن است بطور تصادفي و در اثر بي احتياطي و يا در مواردي اقدام به خودكشي بوسيله مواد سمي ايجاد گردد.لازم به ذكر است كه علاوه بر موادي كه ذاتاً براي بدن زيان آورهستند عناصر مفيد براي بدن نيز در صورت مصرف بيش از حد و نادرست تبديل به مواد مسموم كننده و زيان آور مي شوند. بعنوان مثال آب از ضروري ترين مواد مورد نياز بدن است كه در صورت استفاده بيش از حد ايجاد اختلالي بنام مسموميت با آب را مي كند.

 ب – راههاي ورود سموم به بدن :

انواع سمها با توجه به حالتشان از راههاي مختلف وارد بدن مي شوند. بطور كلي راههاي  ورود سم به بدن عبارتند از :

1- گوارشي                 2- تنفسي               3- جذب پوستي               4- تزريقي

مسموميت ها ي گوارشي

وقتي ماده سمي از راه دهان وارد بدن مي شود با توجه به قدرت و نوع سم مصرف شده ، بعد از مدتي شروع به ايجاد علائم و نشانه هايي در شخص مي كند كه اين علائم با توجه به نوع سم ،  نسبت سم مصرفي به جثه شخص و طول مدتي كه سم خورده شده متغير است. در محيط ما مواد بسياري وجود دارند كه مي توانند موجب مسموميت از راه گوارشي گردند ، اين مواد به پنج دسته قابل تقسيم مي باشند و عبارتند از :

الف) مسموميت غذائي         ب) مواد شيميايي سوزاننده        ج) داروها        د) مواد نفتي     ه ) گياهان سمي

 

در هنگام مسموميت با هر كدام از مواد ، علائم خاص آن ظاهر مي شود كه ما مي توانيم تا حدودي نوع سم رااز روي علائم تشخيص دهيم. لازم به ذكر است كه بيشترين موارد مسموميت گوارشي بوسيله داروهاي موجود در خانه و نيز مواد نفتي ايجاد مي شود ، به همين علت بايد در مورد نگهداري مواد مذكور دقت عمل بيشتري بعمل آورد.

 كمكهاي اوليه :

اصول كلي اين اقدامات بر اساس بازكردن راههاي هوايي و برقرارنمودن تنفس ، گردش خون و رقيق كردن سم بدون تلف كردن وقت و رساندن مريض به مركز پزشكي مجهز مي باشد. البته چگونگي انجام اين موارد در حالتهاي مختلف فرق مي كند . بعنوان مثال كمكهاي اوليه براي شخصي كه هوشيار است و با ما همكاري لازم را دارد با فرد غير هوشيار فرق مي كند و ما نمي توانيم همان اقدامي را كه براي فرد هوشيار انجام مي دهيم براي فرد غير هوشيار نيز انجام دهيم . براي اختصار مطلب در اينجا  فقط  طريقه برخورد با مسموم هوشيار را ذكر مي كنيم :

1- از باز بودن مجاري تنفسي ، برقراري تنفس و ضربان قلب اطمينان حاصل كنيد .

2- بوسيله واداركردن مسموم به خوردن مقداري آب يا شير سم را رقيق كنيد .

3- مريض را وادار به استفراغ كنيد . البته توجه داشته باشيد كه اين كار را در مواقع مسموميت با نفت و مواد اسيدي و قليايي انجام ندهيد .

4- وضعيت بيمار بايد بگونه اي باشد كه از برگشت مواد استفراغ شده به داخل ريه ها جلوگيري كند .

مسموميتهاي تنفسي

گازهاي سمي اساساً منواكسيد كربن و گازهاي جنگي و بخارهاي ناشي از مايعات فرار (چون نفت، بنزين، مايعات سبك، سريشهاي پلاستيكي، سقز و رنگها) مي باشند كه سالانه تلفات جاني زيادي دراثر مسموميت را فراهم سازند بعنوان مثال :

1- منواكسيد كربن و دي اكسيد كربن ناشي از سوختن ذغال (در كرسي و بخاري) و يا اگزوز ماشينها .

2- گازهاي آمونياك و دي اكسيد گوگرد و كلر مورد مصرف در يخ سازيها و تصفيه آب .

3- گازهاي بيهوش كننده مثل اتر، كلرفرم، اكسيد نيترو و غيره .

كه هركدام از اين مواد با توجه به نوع و مقدار مصرف موجب ايجاد علائم خاصي مي شوند . سوزش چشم و گلو از مشخصات بارز از اين سمها است .

 كمكهاي اوليه :

كمكهاي اوليه كه براي اين مسموميتها انجام مي گيرد عبارتند از :

1-     دور كردن مسموم از منبع سم

2-     برقراي و كنترل تنفس

3-     شل كردن لباسهاي شخص مسموم

4-     انتقال به مركز درماني

توجه : بدليل خطر مسموميت امدادگر، در صحنه آلوده به گازهاي سمي حفاظت شخصي در جلوگيري ازمسموميت تنفسي حائز اهميت است .

مسموميتهاي تماسي

سمهاي جذب شونده از طريق پوست معمولاً موجب تحريك يا آسيب محل جذب مي شوند . هرچند دربعضي موارد ممكن است سم با آسيب كم يا بدون آسيب جذب پوست شود اما چنين مواردي نادراست .

براي تعيين نوع سم مي توان از خود مسموم كمك گرفت و يا وسايل موجود در اطراف مسموم را جهت يافتن نوع سم بررسي كرد .

 در برخورد با چنين مسمومي، فرد رااز منشاء سم دور كرده و محل با استفاده ازآب شستشو داده شود سپس لباس هاي الوده فرد مصدوم را درآورده و پس از شستشوي دوباره مسموم به مركز درماني منتقل گردد .

مسموميتهاي تزريقي  ( گزش و گاز گرفتگي )

شايع ترين و بيشترين نوع مسموميت تزريقي، گزيدگي توسط حشرات و خزندگان مي باشد . كه موجب مسموميتهاي خفيف و شديد در افراد مي شوند . بخصوص در كشور ما كه با وضع جغرافيايي خاص خود و اختلاف جوي داراي جانوران سمي فراوان و گوناگوني است كه شناسائي آنها براي پيشگيري و درمان ضروري است . انواع حيوانات مثل عنكبوتها - مارها – كرمها و حشرات مختلف مي توانند موجب ترشح سم شوند كه در بسياري موارد چندان خطرناك نيستند . با وجود اين در بعضي موارد ممكن است موجب عوارض خاصي شوند .

به دنبال گزش حيواناتي مثل زنبور ، عنكبوت، عقرب ، مار يا برخي از موجودات دريايي بسيار خطرناك و كشنده مي باشد. علت مرگ ممكن است اثرات مستقيم ماده سمي بر روي بدن يا بروز حساسيتي شديد (آنافيلاكسي) باشد.

در برخي نيز علت مسموميت مي تواند ورود دارو يا سموم مختلف به بدن توسط اجسام از جمله سر سوزن باشد . ( مثل تزريق داروي اشتباه مقادير بيش از حد و غير مجاز دارو ، تزريق زياد دارو هاي مخدر و غيره ) مسموميت تزريقي به علت ورود سم به داخل بافت هاي بدن يا خون ، از خطرناك ترين انواع مسموميت است و در بعضي مواد به سرعت باعث مرگ فرد مي باشد .

 يك امدادگر در برخورد با فردي كه مورد گزش حشره يا خزنده اي قرار گرفته است ابتدا بايد برآوردي از وضعيت و علائم ايجاد شده در شخص مسموم نموده و ميزان شدت و حدت آنرا حدس بزند تا بتواند اقداماتي را كه براي مسموم لازم است انجام دهد .

راهنماي كلي جهت اجتناب از بندپايان سمي

1-       با عادات و صفات بندپايان سمي آشنا شويد .

2-       مزاحم حشرات يا آشيانه آنها نشويد .

3-       هنگام اطراق در صحرا , لباسهاي مناسب و بسته بپوشيد .

4-       لباس هاي رنگي و روشن , حشرات را جلب مي كنند .

5-       از مصرف خوش بو كننده ها نظير ادكلون , اَفترشيو و اسپري مو اجتناب نماييد .

6-       وقتي در صحرا هستيد , از مواد دور كننده حشرات استفاده كنيد .

7- تا شناسايي كاملي از حشره پيدا نكرديد , هرگز آنرا لمس نكنيد .

جهت اطلاع از علائم و نحوه كمكهاي اوليه در گزيدگيها بر روي موضوع مورد نظر خود كليك كنيد :

 

 

مار گزيدگيرطيل گزيدگيعقرب گزيدگيزنبور گزيدگي

[ چهارشنبه چهارم شهریور 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

سوختگي

الف-ساختمان پوست:

جزيي از دستگاه محافظ بدن است كه سطح خارجي بدن را پوشانيده و آن را در مقابل عوامل خارجي محافظت مي نمايد.

ساختمان پوست از سه لايه تشكيل شده است.اين لايه ها از سطح به عمق به ترتيب عبارتند از:

رو پوست (اپي درم) ، پوست(درم) ، زيرپوست(آندو درم).

ب- تعريف و درجات سوختگي:

ضايعاتي كه در اثر حرارت ،موادشيميايي ، جريان برق ،مواد راديو اكتيو در بافت هاي مختلف ايجاد مي شود را سوختگي مي نامند.                                                                                                                                     

 سوختگي ها بر اساس عمق،وسعت ،محل آن ونسبت سطح سوختگي به تمام بدن به سه نوع خطرناك(درجه3) ،متوسط(درجه2) و جزئي(درجه1)تقسيم مي گردند.

عوارض مهم سوختگي عبارتند از شوك و عفونت:

شوك: در سوختگي هاي شديد و عمدتآ بعلت كاهش حجم خون اتفاق مي افتد.

عفونت: بدنبال سوختگي ها در اثر جايگزيني انواع ميكروب ها در محل زخم سوختگي كه به روش بهداشتي پانسمان نشده باشد بوجود مي آيد.

ج- اصول كلي كمك هاي اوليه در سوختگي ها:                                                                                             

  1ـ حذف عامل سوختگي                    ارزيابي بيمار          3ـ درمان سوختگي                انتقال بيمار به مركز درمان

د-انواع سوختگي و كمك ها ي اوليه آنها: 

سوختگي با آتش

اقدامات امدادي كه بايد انجام داد عبارتنداز:                                                      

  حذف عامل سوختگي: با آب سرد آتش را خفه كنيد - لباس هاي مستعد آتش سوزي را در آوريد از دويدن شخص در حال سوختن جلوگيري كنيد .

ارزيابي بيمار: علائم حياتي و شوك و...را كنترل وعمق و وسعت و وخامت سوختگي را بررسي كنيد. 

درمان سوختگي:

1- بيمار را روي سطحي از بدن كه سوختگي وجود ندارد يا كمترين سطح سوختگي را دارد دراز كنيد.

2- وسائل آلوده كننده را از بدن مصدوم جدا كنيد.

3- لباس هاي چسبيده به محل زخم را هرگز جدا نكنيد.

4- توسط آب خنك و تميز محل سوختگي را شستشو دهيد.

5- محل زخم را با گاز استريل پانسمان كنيد.

6- اگر بيمار قادر به نوشيدن است و زمان كافي داريد بر اساس جدول زير مايعات به مصدوم بنوشانيد. 

 بزرگسالان5/0ليوان ، بچه هاي12-1 سال25/0ليوان ، كمتر از يكسال 125/0ليوان

در صورت وخامت سوختگي مصدوم را به اولين مركز درماني منتقل كنيد.

تذكر:در سوختگي با قير بلافاصله منطقه را با آب سرد خنك كنيد.قير را هرگز بر نداريد سپس اقدامات اوليه ذكر شده فوق را بعمل آوريد.

سوختگي با مواد شيميائي

  از جدي ترين نوع سوختگي ها بوده كه در سطح كم و عمق زيادتري بدن را دچار سوختگي مي نمايد.

حذف عامل سوختگي:لباس هاي آلوده را در آورده و محل را با آب فراوان شستشو دهيد.

ارزيابي بيمار:علائم حياتي ، شوك و ... را كنترل وعمق و وسعت و وخامت سوختگي را بررسي كنيد.

درمان سوختگي : درمان اين نوع سوختگي عبارت از شستشوي موضع با آب فراوان حداقل بمدت 20 تا 30 دقيقه و سپس اقدامات درماني بايد همانند سوختگي با حرارت بعمل آيد.

انتقال مصدوم: مصدوم را در صورت امكان به اولين مركز درماني منتقل كنيد.

تذكر: در صورت آلوده شدن چشم با مواد شيميايي بهترين كار شستشو با آب فراوان است.دقت كنيد تا در موقع شستشو آب مصرف شده از جانب بيروني چشم خارج شود تا چشم مقابل را آلوده نكند.در صورت وجود جسم خارجي در چشم با نوك دستمال تميز آن را به آرامي خارج كنيد بعد از شستشوي چشم را با گاز استريل پانسمان و مصدوم را منتقل كنيد.

 

سوختگي با جريان برق

 اين نوع سوختگي داراي عمق زيادي است و به بافت هاي داخل بدن صدمه مي زند.

اقدامات امدادي در اين نوع سوختگي عبارتند از:

حذف عامل سوختگي: توسط يك وسيله عايق مصدوم را از جريان برق جدا كنيد.

ارزيابي بيمار: علائم حياتي ، شوك و ... را كنترل وعمق و وسعت و وخامت سوختگي را بررسي كنيد.

درمان سوختگي : محل ورود خروج برق را پانسمان و اقدامات امدادي شبيه سوختگي با حرارت را به عمل آوريد. 

انتقال: مصدوم را در اسرع وقت به اولين مركز درماني منتقل كنيد.

 

سوختگي ناشي از اشعه

 توسط دو نوع اشعه سوختگي ايجاد مي گردد: اشعه خورشيد                2ـ تشعشات اتمي

در مورد تشعشات اتمي ابتدا محافظت خود امدادگر از خطر تشعشات و ثانيا رفع آلودگي مصدوم و درصورت امكان ارائه كمكهاي اوليه سوختگي با حرارت مد نظر قرار مي گيرد و در مرحله آخر انتقال مصدوم به مركز درماني انجام مي پذيرد. اطلاعات بيشتر را در قسمت دفاع اتمي و امدادرساني در دفاع اتمي دنبال كنيد.

تذكرات:

1ـ روش برآورد عمق و وسعت و وخامت سوختگي را به خوبي فراگيريد.

2ـ در مورد سوختگي هاي وخيم كمك هاي اوليه را سريعا انجام و مصدوم را در اسرع وقت به مركز درماني انتقال دهيد.

3- اگر لباس به محل زخم چسبيده است لباس هاي اطراف زخم را بريده و از بدن خارج كنيد ولي به محل زخم دست نزنيد.

4ـ هرگز براي سرد كردن محل از يخ استفاده نكنيد.

5ـ به آب مصرفي جهت افزايش سرماي آن نمك اضافه نكنيد.

6ـ كمك هاي اوليه در مورد سوختگي هاي شديد بايد سريعا انجام گيرند.

7ـ نارسائي تنفسي و شوك احتمالي را سريعا كنترل نمائيد(بخصوص در سوختگي ها بوسيله برق).

8ـ در سوختگي با مواد شيميائي استفاده از ماده خنثي كننده هيچ امتيازي به شستشوي با آب فراوان ندارد.لذا ازاستفاده از آنها خودداري گردد و حتما از آب تميز استفاده كنيد.

 

 

[ سه شنبه سوم شهریور 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

خونريزي

     شايد شما با انواع مختلفي از زخمها و خونريزيها برخورد كرده ايد. آيا توانسته ايداز آن خونريزي جلوگيري كنيد؟ اگر باز هم باچنين زخمهايي مواجه شديد، مي توانيد آنرا كنترل كنيد؟

اگر شدت خونريزي به حدي باشد كه فرصت اعلام به اورژانس ونيروهاي امدادي وجود نداشته باشد و يا در مكاني دور از اين امكانات باشيد، چه كسي جز  شما مي تواند به شخص مجروح كمك كند؟ اگر  يكي از نزديكترين كسانتان  مجروح شد و به دليل نبودن ويا دير رسيدن امدادگران، خون زيادي از او رفت و منجر به مرگ او شد، آيا خود را به خاطر اينكه نتوانسته ايد كمكي به او بكنيد، سرزنش نمي كنيد؟… 

       پس بياييد هر چه زودتر كمكهاي اوليه در خونريزيها را ياد بگيريم  

در اين بخش با انواع خونريزي، علل خونرريزي، اثرات خونرريزي در بدن و علائم و نشانه ها ي خونرريزي آشنا شده ودر نهايت كمكهاي اوليه درخونرريزيها را ياد مي گيريد.
  تعريف:

خونريزي يعني خارج شدن خون از درون عروق خوني كه در نتيجه ي جراحت و بريدگي اتفاق مي افتد.

اثرات خونريزي در بدن

اثرات كلي از دست رفتن خون عبارتند از:

1- از دست رفتن گلبول هاي قرمز به كاهش اكسيژن رساني به بافتها منجر مي شود.

2- كاهش در حجم خون سبب كاهش فشار خون ميشود.

3- سرعت پمپاژ قلب جهت جبران فشار خون كاهش يافته، افزايش مي يابد.

4- كاهش در قدرت ضربان قلب.

      خونريزي هاي خفيف و آرام معمولا بي خطر بوده و علائم عمومي ايجاد نمي كنند.
عدم رسيدگي فوري در خونريزي هاي متوسط( كه تا حدود 1 ليتر خون از دست
مي رود)، منجر به بروز حالت شوك مي شود.
     در خونريزي هاي شديد، امكان بروز مرگ در عرض چند دقيقه نيز وجود دارد.
دستگاه گردش خون :
دستگاه گردش خون از مهمترين سيستمهاي بدن ميباشد كه از سه جزء اصلي زير تشكيل شده است :
  1- قلب      2- رگها       3- خون
  وظيفه اين دستگاه انتقال مواد غذائي واكسيژن به سلولهاي بدن وهمچنين انتقال مواد دفعي ودي اكسيد كربن سلولها به اندامهاي دفعي مي باشد
 
علائم ونشانه هاي خونريزي

به صورت واكنشي و براي جبران خون از دست رفته، خون كمتري به قسمتهاي كم اهميت تر مثل پوست، مي رسد و به همين دليل رنگ پريدگي پوست و مخاطها جزو علايم شايع خونريزي است. در مراحل اوليه و يا  خونريزي هاي خفيف به جز رنگ پريدگيهاي مختصرپوست و افزايش تعداد ضربانقلب علايمي ديده نميشود ولي با افزايش شدت خونريزي علايم زير ظاهر ميشود:

1-  تشنگي

2- ضعف،  بي حالي،بي قراري و پرخاشگري

3-تند شدن ضربان قلب و ضعيف شدن نبضهاي محيطي

4-عرق سرد روي پيشاني

5-تنفس سريع و سطح

6-تهوع و استفراغ

7-افت فشار خون

8- خواب آلودگي

9-احساس سبكي سر، سرگيجه و سردي پوست

10-احساس سرما

11-  وجود علايم خاص خونريزي در ارتباط با بعضي از قسمت هاي بدن مثلا خونريزي جمجمه، درون قفسه سينه يا شكم و…         

12- مشاهده خروج خون از زخم در موارد خونريزي خارجي    

 ــ به خاطر كاهش رسيدن خون اكسيژن دار به مغز، فرد دجار خواب آلودگي، گيجي، سياهي رفتن چشمها و يا اضطراب و بي قراري مي شود.

انواع خونريزي:

با توجه به نوع عروق آسيب ديده، خونريزيها به سه دسته تقسيم مي شوند:

       1) خونريزي سرخرگي: اين نوع خونريزي به دليل سرعت زياد جريان خون به صورت جهنده و با فشار زياد است.رنگ خون به دليل محتواي اكسيژن بالا قرمز روشن است.

     اين نوع خونريزي به آساني مهار نميشود. درموارد قطع عضو به دليل ضربه ممكن است سرخرگ به طور كامل و شديد منقبض شده و خونريزي قطع گردد.

       2 ) خونريزي سياهگي: سياهرگها شامل خون تيره بوده و جريان خون در آن آرام است و در نتيجه اين نوع خونريزي بدون جهت و فشار بوده و آسانتر از خونريزي سرخرگي مهار ميشود. يك خطر جدي خونريزي سياهرگي، ورود هوا (مكش هوا ) به درون خون و بروز مرگ ناگهاني است. اين موضوع خصوصا در مورد خونريزي از سياهرگهاي بزرگ گردني صادق است. گر چه خون از درون سياهرگهاي آسيب ديده بدون جهش خارج مي شود و ميتوان با فشار ملايم آنرا مهار كرد، ولي در موارد آسيب به سياهرگهاي بزرگ امكان وقوع خونريزي شديد و غير قابل مهار وجود دارد.

      3 ) خونريزي مويرگي: خون موجود در مويرگ ها مخلوطي از خون سرخرگي و سياهرگي است. خون معمولا از زخم نشت مي كند و مقدار خون از دست رفته نيز كم است. معمولا فشار روي زخم براي مهار خونريزي كفايت مي كند و در بسياري مواقع حتي بدون درمان، روي زخم خودبه خود لخته مي بندد و خونريزي مهار ميشود. در اين نوع خونريزي خطر عفوني شدن زخم بيشتر از خطر از دست رفتن خون مطرح است.

 

باتوجه به كانون خونريزي، خونريزيها به دو دسته تقسيم مي شوند:

       1) خونريزي داخلي:در خونريزي داخلي،خون از درون عروق خارج شده، ولي داخل بدن باقي ميماند.يعني خون به درون حفرات بدن مثل شكم، قفسه سينه، جمجمه و … مي ريزد. اين نوع خونريزي را

 با چشم نمي توان ديد و تشخيص آن مشكل است.

       2) خونريزي خارجي: در خونريزي خارجي، خون از بدن خارج شده و بيرون مي ريزد و غالبا نتيجه ي بريدگي، جراحت جنگي و شكستگيهاي باز استخوان ها ايجاد مي شود.

علل خونريزي ها:

از علل خونريزي خارجي مي توان آسيبهاي ناشي از تصادفات، ضربه ها، بريدگي با آلات برنده و صدمات جنگي در اثر گلوله و تركش و… را نام برد.

از علل خونريزي داخلي مي توان آسيب و ضربه در اثر تصادفات، ضربه ها، وارد شدن گلوله به درون احشاء ، برخي بيماريهاي خاص مثل خونريزي گوارشي و اختلالات انعقادي اكتسابي و ارثي را نام برد.

 

اهداف كلي در خونريزي ها 

1ـ شناسايي وضعيت مصدوم و شدت از دست رفتن خون

2ـ مهار خونريزي

3ـ تميز نگه داشتن زخم و پوشاندن آن با گاز استريل جهت به حداقل رساندن خونريزي و ممانعت از بروز عفونت

4ـ انتقال مناسب مصدوم به بيمارستان

 

كمكهاي اوليه در خونريزي ها

 ــ در ارائه كمكهاي اوليه سرعت عمل به خرج دهيد اما خونسردي خود را حفظ كنيد.                             

    تاخيرممكن است به قيمت از دست رفتن جان مصدوم تمام شود.ــ  علايم حياتي را كنترل كنيد

ــ مصدوم را به پشت بخوابانيد و پاها را در وضعيت زانوخميده بالا ببريد.

ـ خونريزي را كنترل كنيد ?!?

ــ مصدوم را گرم نگه داريد

ــ مصدوم را در وضعيت استراحت قرار داده و اندام زخمي را بي حركت كنيد

ــ لباس مصدوم را شل كنيد

ــ در صورت بروز شوك، پاهاي مصدوم را بالا نگه داريد اما در صورت خونريزي سر و گردن نبايد سر را نسبت به بقيه بدن پايين تر نگه داشت ، چون سبب خونريزي بيشتر مي شود.

ــ در صورتي كه خون لخته شده باشد، از كندن و تميز كردن آن خودداري كنيد؛ زيرااين كار سبب خونريزي مجدد ميشود.

ــ هرگز اشيائي مانند چاقو، تكه هاي شيشه و… را از زخم خارج نكنيد زيرا امكان تشديد آسيب و خونريزي بيشتر وجود دارد. در اين شرايط، از يك دستمال و يا باند حلقه شده به نام تــامپون استفاده كنيد. توجه داشته باشيد كه  تامپون بايد

 كاملا اطراف جسم را بپوشاند طوري كه وقتي خواستيد روي آن باندپيچي كنيد،

  به جسم فشار وارد نشود.   

ــ مصدوم را به مركز درماني انتقال دهيد.

 ‌‌جهت دستيابي به اطلاعات بيشتر به قسمت روشهاي مهار رجوع كنيد.

روشهاي مهار خونريزي

براي اين كار ميتوانيد از چند روش زير استفاده كنيد:

 1ـ بالا نگه داشتن عضو آسيب ديده

 2ـ  فشار مستقيم بر روي محل خونريزي

 3ـ فشار بر روي نقاط فشار (منظور از نقاط فشار، نقاطي هستند كه شريان يا همان سرخرگ اصلي، از آن عبور كرده است.)

 4ـ اگر خونريزي جزئي باشد، خونريزي ممكن است با ريختن آب سرد بر  روي آن بند بيايد.

5 ـ استفاده از تورنيكت يا شريان بند در خونريزي هاي شديد تورنيكت باند عريزي است كه استفاده از آن به طور صحيح سرخرگ را بسته و مانع خونريزي ميشود. از اين وسيله تنها در موارد بسيار ضروري (نظير قطع سرخرگ بزرگ، قطع عضو و يا عدم مهار خونريزي با روشهاي ديگر) استفاده مي شود.     

 كمكهاي اوليه در خونريزي خارجي

  جهت كنترل خونريزي خارجي بايد چهار مورد اساسي زير به ترتيب وبه سرعت انجام پذيرد :

1-  فشار مستقيم

2-  بالا نگه داشتن عضو

3-  فشار بر نقاط فشار

4-  استفاده از تورنيكت يا كيسه هوايي

 

1- فشار مستقيم :

 موثرترين روش در كنترل خونريزي از طريق فشار مستقيم ميباشد كه به يكي از دو روش زير انجام ميگيرد :

  الف- گاز استريل (يا تكه پارچه تميز) را روي محل خونريزي گذاشته وبا دست روي آن فشار وارد شود تا خونريزي قطع گردد.

  ب- قطعه اي گاز استريل را روي محل خونريزي گذاشته وبه وسيله بانداژ محكم آنرا ببنديد تا خونريزي كنترل گردد.

 

2- بالا نگه داشتن عضو دچار خونريزي :

   اين روش در كنترل خونريزي قسمت هايي از بدن كه امكان قراردادن آنها در سطحي بالا تر از سطح بدن وجود دارد مورد استفاده قرارميگيرد كه به علت نيروي جاذبه ،فشار خونريزي كمتر ميشود .

توجه : در صورت وجود شكستگي درعضو مربوطه استفاده ازاين روش محدوديت دارد .

 

3- فشار بر نقاط فشار :

  اگر توسط فشار مستقيم و بلند كردن عضو ،خونريزي قابل كنترل نبود از فشار دادن بر نقاط فشار استفاده ميشود .

 

  نقاط فشار نقاطي است كه شريان هاي اصلي بدن از نزديك سطح بدن و روي استخوانها عبور ميكند و تعدادي از آنها عبارتند از :

 1) در خونريزي هاي دست                  2) در خونريزي هاي پا

توجه : چنانچه در اين محل ها شكستگي استخواني باشد در استفاده از اين روش محدوديت وجود دارد .

 

4- استفاده از تورنيكت يا كيسه هوائي :

  اين روش فقط زماني انجام ميشود كه كوشش هاي قبلي جهت كنترل خونريزي موثر واقع نشود ويا در مواقعي كه اندامي قطع گرديده و نگراني درمورد ازبين رفتن بافتهاي پائين تر از محل بستن تورنيكت نباشد .

 روش بستن تورنيكت :

1-   ابتدا گاز يا دستمالي بر روي بازو قرار دهيد كه علاوه بر نقش حفاظتي باعث افزايش فشار در آن نقطه گردد .

2- به وسيله باند نواري دستمال فوق را ثابت كنيد. وسپس اهرمي مثل يك تكه چوب يا لوله يا حتي خودكار را روي آن قرار دهيد وباند را بعد از قراردادن آن گره ديگري بزنيد.

3- اهرم را به حول مركز گره تا اندازهاي بچرخانيد كه خونريزي قطع شود در اينحال اهرم را بوسيله گره ثابت كنيد .

 زمان بستن، تورنيكت را در محلي كه قابل رويت باشد بنويسيد . به هیچ وجه تورنیکت را به منظور خونرسانی به اعضا باز نکنید. چرا که این کار کمکی نمی کند و تنها احتمال خطر را برای فرد بیشتر می کند.

  نكته :   1- اندامي كه با تورنيكت بسته شده حتماً بايد در معرض ديد باشد .

             2- حتي در زخمهاي ران و بازو تورنيكت حداقل بايد 2 اينچ يا5 سانتي متر بالاتر از آن بسته شود.

 

  عده اي از پزشكان استفاده از كيسه هوائي دستگاه فشار خون با فشار حدود 150 ميلي متر جيوه را پيشنهاد مي كنندكه عملاً اگر امكان پذير باشد راه ايمني تري ميباشد. در دهه هاي اخير استفاده از وسيله اي به نام آتل بادي پيشنهاد شده كه كيسه هاي پلاستيكي با حفره ميان خالي هستند ومانند جوراب پوشيده و سپس باد مي كنند. اين وسيله علاوه بر اينكه ميتواند به عنوان يك آتل مصرف شود درموارد خونريزيها نيز به عنوان كمك دهنده در جلوگيري از خونريزي يا در موارد شوك حاصل از خونريزي به عنوان كمك در كاهش جريان خون اندامها مورد استفاده قرار مي گيرد.

دربستن تورنيكت بايد بسيار دقت كرد . چه بسا افرادي كه به دليل سهل انگاري امدادگران عضو خود را از دست داده اند . به همين دليل استفاده از تورنيكت و آتل بادي در بسياري از نقاط جهان معلق مانده است و تنها در موارد خاص مورد استفاده قرار مي گيرد .در بستن تورنيكت در قسمتي از اندام مثلاً دست بايد توجه كرد براي جلوگيري از آسيب و قطع عضو سالم به اندازه اي تورنيكت را محكم كنيم كه نبض احساس شود تا از تخريب عضو جلوگيري شود و حدالمقدور سعي شود از تورنيكت استفاده نشود .

كنترل بوسيله سرما :

  در موارد شكستگي، سوختگي وخونريزيهاي خفيف ميتوان با استفاده از كيسه هاي حاوي يخ در محل ضايعه، علاوه بر كاهش درد و تورم  باعث كاهش خونريزي نيز شد. توجه داشته باشيد كه استفاده از سرما به تنهائي نميتواند در كنترل خونريزي موثر باشد وبايد همراه با ديگراقدامات انجام گيرد.

توجه : براي جلوگيري ازسرمازدگي مورد نظر، كمپرس سرما را نبايد بيش از 20 دقيقه ادامه داد.

 

  با توجه به مطالب فوق در مصدوم دچار خونريزي اقدامات زير را بترتيب به عمل أوريد :

1-      محل خونريزي را مشخص كنيد.

2-      نوع خونريزي را مشخص نمائيد.

3-      خونريزي را كنترل كنيد ( بايد از حداقل امكانات حداكثر استفاده بعمل آيد ).

4-      اگر جهت كنترل تورنيكت بسته ايد زمان آن را درجائي كه كاملاً در معرض ديد باشد مثلاً سينه يا پيشاني بيمار بنويسيد .

5-      بيمار را جهت پيگيري صدمات وارد شده كنترل كنيد.

  فراموش نكنيد كه تمامي اين عمليات را در موقعي ميتوان انجام داد كه ابتدا وضع تنفس وقلب بيمار كنترل شده باشد.

ت- خونريزي داخلي :

  تعريف: چنانچه خون پس از خروج از رگ در داخل حفره اي از بدن ريخته ومحل خونريزي مشاهده نشود، خونريزي داخلي گويند. مانند خونريزي در داخل جمجمه، ويا در مجاري گوارشي.

 

كمكهاي اوليه در خونريزيهاي داخلي :

  در مورد خونريزيهاي داخلي مهمترين كار رساندن بيمار به مركز درماني است وبهترين اقداماتي كه ميتوان انجام داد به ترتيب زير است :

1-      كنترل علائم حياتي

2-      كنترل راههاي هوائي

3-      قرار دادن بيمار در بهترين وضعيت

  مثلاً اگر بيمار دچار تهوع واستفراغ هاي مكرر است اورا به پهلو خوابانده واگر خونريزي داخلي اندامها ( دست وپا )است، اندام را بالا نگه داريد.

4-      بيمار اگر دچار شوك است كمكهاي اوليه در مورد او انجام شود.

5-      در صورت امكان به بيمار اكسيژن داده وبه او هيچ چيز نخورانيد.

6-      در اولين فرصت ممكن بيمار را به مركز درماني انتقال دهيد.

  نكته1 : در صورت ضربه به سر – استفراغ هاي مكرر زنگ خطر بزرگي جهت اعلام خونريزي داخل مغزي ميباشد كه ميتواند باعث مرگ مصدوم گردد.همچنين خروج مايع مغزي نخاعي كه همانند آبريزش بيني از بيني و مايع شفافي از گوش مي باشد از علايم ضربه مغزي مي باشد .

در ضربه مغزي :

 سر مصدوم را بالاتر از ساير اندام او قرار دهيد . از خروج مايع مغزي نخاعي به بيرون جلوگيري نكنيد و هر چه سريعتر مصدوم را به مركز درماني انتقال دهيد .

  نكته2 : در صورت ضربه به شكم – دل درد شديد زنگ خطر بزرگي جهت اعلام خونريزي داخل شكم ميباشد ودر صورت عدم توجه باعث مرگ مصدوم خواهد شد.

 

[ دوشنبه دوم شهریور 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

احياي قلبي ريوي يك مانور حيات بخش است كه به كمك آن تنفس و گردش خون فرد مصدوم حفظ مي شود تا از نرسيدن موادغذايي و اكسيژن به مغز او و مرگ مغزي در فرد جلوگيري شود.اين مانور حياتي مي تواند بدون احتياج به هيچ وسيله اضافي نيز انجام گيرد و انجام صحيح و به موقع آن جان انسانهاي زيادي را از مرگ حتمي نجات بخشد .

آيا مي دانيد كه چه بسا فردي كه دچار ايست قلبي تنفسي شده است با انجام صحيح مانورهاي احيا قلبي تنفسي مي تواند از مرگ حتمي نجات پيدا كند.

در مواردي مثل ايست قلبي , غرق شدن , خفگي , مصرف زياده از حد مواد مخدر .و مشروبات الكلي , احياي قلبي ريوي مي تواند فرد را به زندگي بر گرداند.

 

جهت شروع احياي قلبي ريوي ابتدا بايد مطمئن شويد كه فرد مورد نظر شما به احياي قلبي ريوي نياز دارد بدين منظور:

او را صدا زده و به آرامي تكان مي دهيد .

به دقت به چهره فرد و حركات قفسه سينه او بنگريد . (( چهره كبود و زرد و لبهاي تيره رنگ      و كبود نشانگر نارسايي گردش خون فرد است )).

با ديدن اين علايم بي درنگ از كساني كه در محل حادثه حضور دارند بخواهيد تا با تلفن اورژانس 115 تماس بگيرند.

اگر مي خواهيد  احيا’ قلبي ريوي را انجام دهيد هرگز به بهانه تماس با اورژانس مصدوم را رها نكنيد .

امانبايد فرصت را از دست بدهيد .شما هم مي توانيد با احياي قلبي ريوي زندگي اين فرد را نجات دهيد پس مراحل احياي ريوي را آغاز كنيد.

هشدار

قبل از هرگونه اقدامي جهت انجام احياي قلبي تنفسي هر مصدوم اطمينان حاصل كنيد كه اين عمل سلامتي شما يا مصدوم را از نظر سرايت بيماريهايي چون ايدز و هپاتيت تهدي نمي كند .

براي انجام مراحل CPR مرحل زير را با دقت پيش مي گيريم .

باز كردن راه هوايي

اولين قدم باز كردن راه هوايي فرد است .در فرد بيهوش تمامي ماهيچه ها شل شده اند.عضلات زبان و گردن هم از اين قاعده مستثني نيستند و احتمال دارد كه زبان به طرف حلق بر گردد و راه هوايي را مسدود كند .

كف دست را روي پيشاني مصدوم گذاشته و سر او را به طرف عقب بر گردانيد . همزمان با اين كار دست ديگر را زير چانه او قرار داده و به سمت بالا فشار دهيدبه طوريكه دندانهاي فك بالا و پايين در مقابل هم قرار گيرند . در صورت انجام صحيح اين مراحل شما موفق به باز كردن را ه هوايي مصدوم خواهيد شد .

مراقب باشيد كه دهان فرد را بيش از حد باز نشود چون در اين صورت ممكن است زبان به عقب برگردد و راه هواي را مسدود كند .

دادن تنفس مصنوعي  

پس از بازكردن راه هوايي بايد از وضعيت تنفس مصدوم أگاه باشيد.ابتدا قفسه سينه فرد را برهنه كنيد.

اگر صورت مصدوم كبود و رنگ پريده باشد .

نه جريان هوا از بيني و دهان فرد حس شو د و نه صدايي كه نشانگر جريان هوا باشد به گوش برسد.

قفسه سينه حركت نداشته باشد.

تنفس وي قطع شده است و بايد تنفس مصنوعي را آغاز كنيد حتي اگر نتوانستيد تشخيص دهيد كه فرد مذكورتنفس دارد يا نه نفس مصنوعي را آغاز كنيد چون اگر فرد تنفس داشته باشد شما در هنگام تنفس مصنوعي متوجه مي شويد.

تكنيك دادن تنفس مصنوعي

سررابه عقب متمايل كنيد به صورتيكه دهان كمي بازتر باشد (نحوه باز كردن راه هوايي در مبحث قبل آمده است.)با انگشتان دستي كه روي پيشاني مصدوم است سوراخهاي بيني فرد را ببنديد .

دهان خود را روي دهان مصدوم بگذاريد بطوريكه , لبهاي شما كاملا اطراف دهان اورا بگيرد.با يك بازدم عميق هوارا وارد دهان فرد مصدوم كنيد.همزمان از گوشه چشم خودبه قفسه سينه فردنگاه كنيد وببينيد آيا هنگامي كه درون مجاري هوايي اومي دميد قفسه سينه بالا مي رود يا نه ؟

وقتي قفسه سينه فرد بالا مي آيد تنفس را قطع كنيد ودهان خود را از دهان فرد دا كرده و بيني اورا آزاد بگذاريد و خودتان برا ي تنفس بعدي نفس بگيريد.

هنگام تنفس موثر سينه وشكم مصدوم بالاو پايين مي آيد , احياگر حس مي كند كه بادكنكي را پر ميكند و پس از دميدن حجم معيني , مقابل ورود هواي اضافه تر مقاومت احساس ميكند .به تدريج رنگ پوست فرد از زردي و كبودي به صورتي تغيير مي يابد.

ماساژ قلبي  

پس ازدادن يك يا دو تنفس مصنوعي در صورتيكه فرد تنفس خود را بازنيابد بايد نبض فرد را كنترل كرد.

طريقه كنترل كردن نبض :

پس از آنكه تنفس مصنوعي تمام شد كف دست را از روي پيشاني فرد بر نداريد و دو انگشت دست ديگر را در وسط گردن بالاي ناي و حنجره روي برآمدگي جلوي گردن ( سيب آدم ) بگذاريد .

انگشتان خود را به آرامي به سمت پايين و كنار آن قسمت بلغزانيد و سپس كمي فشار دهيد . به مدت 5-10 ثانيه اين كار را ادامه دهيد تامطمئن شويد كه نبض را حس ميكنيد يا نه؟

كنترل كردن نبض احتياج به مهارت و دقت خاصي دارد شما نيز ميتوانيد با تمرين كردن و شركت در كارگاههاي عملي احيا تنفسي اين مهارت را كسب نماييد .

اگر فرد نبض داشت به تنفس مصنوعي با اندزه’ دوازده بار در دقيقه ادامه دهيد .  بيشتر

اگر فرد نبض نداشت بايد بي درنگ ماساژ قلبي را همراه با تنفس مصنوعي آغاز كنيد.زيرا فرد دچار ايست قلبي شده و احتمال دارد صدمات جبران ناپذيري به مغز وي برسد.

براي دادن يك ماساژ قلبي موثر علاوه بر اينكه بايد ماساژ را با تكنيك صحيح انجام داد لازم است كه وي را در وضعيت مناسبي بخوابانيد.

بيمار را به پشت خوابانده , مطمئن شويد كه وي روي يك سطح سخت قرار گرفته است . اما اگر فرد در رختخواب يا هر سطح نرم ديگري است وقت را تلف نكنيد و فقط كافيست كه اورا روي روي زمين بلغزانيد يا اينكه يك تخته با هر شي صاف و سخت را از بين پشت او و ملحفه قراردهيد .

كنار مصدوم زانو بزنيد .

 

آخرين حددنده هاي او را با دو انگشت دستي كه بالاي فرد نزديكتر است بيابيد انگشتان خود را بسمت بالا بلغزانيد تا يك فرو رفتگي در محل اتصال دنده هاي دو طرف برسيد .

يك انگشت را در محل فرورفتگي بگذاريد و انگشت ديگر را كنار آن قرار دهيد سپس ته دست ديگر را در كنار آن دو انگشت قرار دهيد .بعد ته دست دوم را روي دست اولي بگذاريد .

موقعيت بدن خود را طوري تنظيم كنيد كه بازوها خم نشوند و شانه ها در امتداد نقطه اتكا دستها باشند . به اندازه اي بر جناغ فرد فشار وارد كنيد كه 4-5 سانتي متر پايين برود.

پس از انجام 15 عدد ماساژ پشت سر هم ( اين 15 ماساژ در مدت 11 ثانيه خواهد بود ) دو عددتنفس مصنوعي به فرد بدهيد شما براي انجام اين دو تنفس 4 ثانيه فرصت داريد .اين سيكل بايد چهار بار در دقيقه تكرار شود براي اينكه بتوانيد نسبت 15:2 را در هر دوره رعايت كنيد بهتر است با هر ماساژ شماره آن را بلند بگوييد .

بعد از يك دقيقه وضعيت مصدوم را ازريابي كنيد .

اگر ضربان مداوم رگ گردن باز نگشته باشد دوباره احياي قلبي ريوي را با دو تنفس و 15 ماساژ قلبي از سر بگيريد . شما براي انجام اين دو تنفس و 15 ماساژ , 15 ثانيه فرصت داريد.

اين كار را براي مدت 3 دقيقه ديگر ادامه دهيد .

اگر دراين مدت تنفس منظم فرد بازگشت نيازي به تكرار احياي قلبي ريوي نيست بلكه بايد مرتب تنفس و نبض فرد را چك كنيد .

 اگر تنفس منظم فرد برنگشت تنفس مصنوعي را با سرعت 12 عدد در دقيقه شروع كنيد و همزمان نبض فرد را چك كنيد .

***************************
توجه داشته باشيد كه وقفه در انجام مراحل احياي قلبي ريوي بيشتر از 5 ثانيه نشود.
***************************
 

                        

[ یکشنبه یکم شهریور 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

پا درد


1- بالا بردن پاها
بهترين كار پس از بازگشت از محل كار به منزل،راحت نشستن روي صندلي و بالا بردن پاها و ورزش انگشتان پا به منظور رسيدن مجدد خون به آنها است.
2- غوطه ور كردن پاها در آب
يك روش مفيدبراي رفع خستگي پاها و باز گرداندن نيرو به آنها،فرو بردن آنها در آب گرمي است كه حاوي 2 قاشق غذا خوري نمك طعام باشد.سپس پاها را با آب سرد آب كشيده وبا يك حوله تميز كنيد وبا يك ژل يا كرم مرطوت كننده ماساژ دهيد.
3- چاي بابونه مؤثر است
اگر روغن ليمو،سروكوهي ويااوكاليبتوس نداريد از دم كرده نعناع بياباني ياچاي بابونه استفاده كنيد.چهار عدد چاي بابونه كيسه اي را در 4.5ليتر آب داغ بريزيد .پاها را در اين آب قرار دهيد و سپس به ترتيب با آب سرد وداغ آب كشي نماييد.
هشدار پزشكي
لازم است در موارد زير حتماً به پزشك مراجعه بفرماييد:
احساس درد در پا و ادامه وتشديد آن بيش از يك روز

زماني كه پاهايتان چنان ناراحت وآزرده اند كه مجبور مي شويد كفشهايتان را ازپاهايتان در آوريد

[ شنبه سی و یکم مرداد 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

حمله يا سكته مغزي

سكته مغزي با عنوان حوادث عروقي مغزي نيز شناخته مي شوند.

يك حمله مغزي زماني اتفاق مي افتد كه يك رگ خوني كه غذا و اكسيژن را به مغز مي برد پاره شده يا اينكه به وسيله يك ، لخته خون بسته شود و قسمتي از مغز كه از آن مشروب مي شود از دريافت جريان خون محروم گردد. حمله مغزي ، سومين علت عمده مرگ در دنياست و همچنين علت اصلي ناتواني و معلوليت به حساب مي آيد.

علائم و نشانه ها:

علائم و نشانه هاي يك حمله مغزي به منطقه اي از مغز كه آسيب مي بيند ، بستگي دارد ولي علائم و نشانه هاي كلي آن عبارتند از:

1-      ضعف يا كرختي ناگهاني صورت يا دست و پاي يك طرف بدن

2-      از دست دادن توانايي سخن گفتن يا صحبت كردن نامفهوم يا مشكل

3-      تاري ديد يا از دست رفتن بينايي به ويژه در يك چشم ، مردمكهاي غير قرينه

4-      سرگيجه غير قابل توجيه،  سست و بي ثبات شدن يا سقوط ناگهاني

5-      سردرد ناگهاني شديد

6-      بي اختياري ادرار يا مدفوع

 

اقدامات و كمكهاي اوليه

1-      تنفس و نبض بيمار را بررسي كنيد در صورت لزوم، تنفس كمكي و يا احياي قلبي – تنفسي انجام دهيد.

2-      اگر بيمار نيمه هوشيار يا بيهوش بود، او را رو به يك طرف بدنش و بهتر است به سمتي كه قسمت فلج شده در پائين باشد، قرار دهيد.

اين وضعيت اندامهاي سالم و كارآمد مصدوم را آزاد مي گذارد سمت فلج شده را روي بالش يا جاي بهتري قرار دهيد، قرار دادن مصدوم روي يك طرف بدنش اجازه مي دهد كه محتويات استفراغ به جاي ورود به گلو به خارج راه يابد.

3-      دندانهاي مصنوعي شكسته و هر نوع غذا و يا ترشحات مخاطي را به كمك انگشت پارويي از دهان خارج نمائيد.

4-      هيچ نوع مايعي به وي ندهيد زيرا عضلات حلق نيز ممكن است فلج شده باشند و به همين دليل عمل بلع با اشكال روبرو خواهد بود.

5-      اگر يك چشم دچار مشكل شد، آن را با بستن پلك و به هم رساندن مژه ها محافظت كنيد تا از خشك شدن قرنيه جلوگيري شود، زيرا خشكي قرنيه مي تواند باعث نابينايي گردد.

6-      آرام باشيد و به مصدوم اطمينان و آرامش دهيد.

 

[ سه شنبه بیست و هفتم مرداد 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

دستگاه اسكلتي

دستگاه اسكلتي شامل 206 استخوان است كه چهارچوب بدن انسان را مي سازد .

اعمال دستگاه اسكلتي

1-      ساخت چهارچوب و شكل بدن                    2- حفاظت از اندامهاي حياتي

3- كمك به حركت بدن                                                 4- ساخت گلبول قرمز خون

دستگاه اسكلتي به 7 ناحيه تقسيم مي شود :

1-      سر : شامل جمجمه و صورت است .

2-      ستون فقرات : شامل ستون مهره هاست كه نخاع را در بر مي گيرد .

3-      كمربند شانه اي : شامل طرقوه و كتف است و از بازو حمايت مي كند .

4-      اندام فوقاني : شامل يك استخوان بازو , دو استخوان ساعد و استخوان هاي مچ , كف دست و انگشتان مي باشد .

5-      قفسه سينه : شامل 12 جفت دنده , جناغ سينه و قسمتي از مهره هاست كه از قلب , ريه , كبد وطحال محافظت ميكند .

6-      لگن : اتصال اندامي تحتاني به تنه و محافظت از دستگاه ادراري , تناسلي را بر عهده دارد .

7-      اندام تحتاني : شامل يك استخوان ران , دو استخوان ساق پا , استخوان هاي قوزك ( مچ ) , كف و انگشتان پا مي باشد . 

محل اتصال دو استخوان را مفصل مي نامند كه انواع مختلفي دارد .بدن ما بيش از 500 ماهيچه عضله دارد كه اين ماهيچه ها باعث حركت قسمتهاي مختلف بدن مي گردد. تاندون يا زردپي كه در انتهاي ماهيچه ها ( عضلات ) قرار گرفته است به استخوان مي چسبد و با منقبض شدن عضله , استخوان متصل به آن حركت مي كند .

براي حمايت از مفاصل و استخوان ها طناب هايي بنام رباط ,( لينگامنت ) وجود دارد كه استخوان ها را كنار هم نگه مي دارد .

    انواع آسيب  و كمك ها ي اوليه آنها: 

انواع آسيب هاي وارده به دستگاه اسكلتي

چگونه آسيب به استخوان ها ( دستگاه اسكلتي – عضلاني )

1-      ضربه مستقيم

2-      ضربه غيرمستقيم مانند افتادن روي بازو كه باعث شكستگي ترقوه مي شود .

3-      نيروي چرخشي : پيچ خوردن پا هنگام دويدن يا اسكي و آسيب به فاصل و شكستگي استخوان ها

انواع آسيب هاي وارده به دستگاه اسكلتي

1- شكستگي                                                     2- دررفتگي                                 3- پيچ خوردگي

انواع شكستگي

شكستگي باز : هرگاه در ناحيه ي دچار شكستگي زخمي وجود داشته باشد كه با محل شكستگي استخوان مرتبط باشد , بطوري كه باعث شود تا محل شكستگي با محيط بيرون ارتباط داشته باشد , به آن شكستگي باز اطلاق مي شود . اين مسئله باغث افزايش خطر عفونت در محل شكستگي مي گردد .

شكستگي بسته :  در اين نوع شكستگي ها علي رغم شكسته شدن استخوان پوست سالم است ( زخم بسته ) و به اين علت شكستگي بسته نام دارد .

 در شكستگي باز به علت احتمال ورود ميكروب امكان بروز عفونت هاي شديد بيشتر از شكستگي بسته مي باشد .

 دررفتگي :

هرگاه دو سطح استخواني كه در محل مفصل روبروي هم قرار مي گيرند بطور كامل يا ناقص از محل خود جابجا مي شوند به اين حالت دررفتگي گفته مي شود . اين حالت معمولاً با پارگي و آسيب به رباطهاي نگه دارنده اطراف مفصل همراه است . حركت دادن محل دررفتگي همانند شكستگي بسيار دردناك و گاهي غير عملي است . براي پيشگيري از آسيب به اعصاب و رگهاي خوني و همچنين كاهش درد مصدوم بايد مانع از حركت مفصل شويد (آتل بندي) .

پيچ خوردگي :

آسيبي است كه به علت كشيده شدن بيش از حد رباط هاي محافظ مفاصل به وجود مي آيد . در موارد پيچ خوردگي نيز براي كاهش درد مصدوم و جلوگيري ار ايجاد آسيب بيشتر , بايد در اسرع وقت اقدام به بي حركت كردن عضو صدمه ديده كنيد  (اتل بندي ).

   

معاينه دستگاه اسكلتي – عضلاني

علائم و نشانه هاي آسيب به دستگاه اسكلتي – عضلاني

1- درد در محل آسيب                                 2- زخم باز يا بسته                                 3- تورم شديد

4- تغيير شكل عضئ صدمه ديده                   5- دردناك بودن محل آسيب هنگام لمس ( حساسيت به لمس )

6- عدم توانايي يا عدم تمايل بيمار به حركت دادن عضو

توجه : دربرخي موارد شكستگي كه شدت ضربه باعث جداشدن دو قطعه استخوان از يكديگر مي گردد , ممكن است علامت ديگري نيز علاوه بر علائم ياد شده وجود داشته باشد , كه اين علامت شنيدن صداي سائيده شدن دو انتهاي شكسته ي استخوان به يكديگر يا احساس اين حالت توسط خود است . اين علامت به هنگام حركت دادن عضو صدمه ديده توسط خود مصدوم يا ديگران ايجاد مي شود و به طور معمول با درد بسيار شديدي نيز همراه است . اما به هيچ وجه نبايد از حركت دادن عضو آسيب ديده و ايجاد چنين صدايي براي تأييد وجود شكستگي استفاده كرد .دراين حالت احتمال صدمه به عروق , اعصاب , ماهيچه و ديگر بافت هاي اطراف استخوان شكسته بسيار زياد مي باشد و به همين علت بايد عضو صدمه ديده را در اسرع وقت آتل بندي و بي حركت كرد .

معاينه دستگاه اسكلتي – عضلاني

1-      معاينه ي عمومي بيمار از نظر آسيب ساير قسمتهاي مهم بدن مطابق روش ارزيابي بيمار

2-      معاينه اندام آسيب ديده

3-      بررسي گردش خون و حس در اندام آسيب ديده ( پر شدگي مويرگي )

معاينه اندام آسيب ديد ه:

امدادگر ابتدا بايد اندام را به طور كامل مشاهده و بررسي و شكل آن را با اندام طرف مقابل مقايسه كند . براي اين كار ابتدا لباس هاي روي اندام را از محل درز لباس باز يا قيچي كنيد و سپس آنها را از روي اندام صدمه ديده كنار بزنيد . به هيچ وجه سعي در خارج كردن يا در آوردن لباس مصدوم به روش معمول را نداشته باشيد زيرا ممكن است باعث تشديد صدمه به مصدوم شود .

 در مشاهده به دنبال علائم و نشانه هاي زير بگرديد :

1- زخم باز                   2- زخم بسته يا كبودي             3- تغيير شكل                          4- تورم

وجود هر كدام از اين علائم را بعنوان آسيب قلمداد كنيد و كمك هاي اوليه مناسب را انجام دهيد . براي معاينه ي ساير قسمت هاي مشكوك , اندام را از بالا تا پايين به صورت حلقوي و يا دو دست به ملايمت فشار دهيد . احساس هرگونه درد به هنگام لمس , راهنماي مهمي جهت شك به امكان وجود آسيب است .

در مورد حس اندام از بيمارسئوال كنيد . آيا احساس مورمور شدن يا كرختي دارد ؟ اين علائم مي تواند نشانه آسيب يا عصب خونرساني اندام باشد . اگر در نهايت هيچ كدام از علائم يا شده مشاهده نشد , از بيمار بخواهيد تا اندام را به آرامي و با احتياط حركت دهد . بروز درد به هنگام حركت دادن عضو نيز مي تواند نشانه ي وجود صدمه و آسيب اسكلتي باشد .

توجه : در صورت وجود هر كدام از علائم ياد شده از تكان دادن عضو يا درخواست از مصدوم براي حركت دادن عضو به شدت پرهيز كنيد .

وضعيت گردش خون و حس اندام آسيب ديده بوسيله عوامل زير بررسي مي شود :

1- نبض اندام       2- پرشدگي مجدد مويرگي     3- رنگ و حرارت اندام       4- حس اندام       5- حركت اندام

كمكهاي اوليه در آسيب هاي دستگاه اسكلتي – عضلاني

كمكهاي اوليه براي تمام آسيب هاي اسكلتي ( شكستگي , دررفتگي و پيچ خوردگي ) يكسان است و شامل مراحل زير مي باشد:

1- با حفظ خونسردي , صحنه حادثه را ارزيابي و درخواست كمك مي كنيد .

2- وضعيت تنفسي و هوشياري مصدوم را كنترل كنيد .

3- تمامي زخم هاي باز را با گاز استريل بپوشانيد و خونريزي را كنترل كنيد .

4- اگر آسيب يا علامت واضحي وجود ندارد , ولي مصدوم از درد شكايت دارد, هميشه مبنا را بر وجود شديدترين آسيب اسكلتي يعني شكستگي بگذاريد و اقدامات لازم را انجام دهيد .

5- از اقدام برا ي جا انداختن موارد شكستگي يا در رفتگي به شدت پرهيز كنيد . به علاوه اگر سر استخوان شكسته از زخم بيرون زده است , سعي در فرو بردن آن به درون زخم نداشته باشيد , بلكه آن را با روش مناسب , پانسمان و بانداژ كنيد و سپس عضو صدمه ديده را با روش صحيح آتل بندي و بي حركت كنيد .

***********

در مواردي كه شك به دررفتگي يا پيچ خوردگي نيز وجود دارد , بايد درست مثل موارد شكستگي عمل كنيد و اقدامات لازم جهت بي حركت كردن عضو را انجام دهيد . استفاده از كمپرس آب سرد از تورم بيشتر و درد مي كاهد . به يا داشته باشيد كه در اين موارد نيز آتل بندي و بي حركت كردن عضو لازم است .

در كل بي حركت كردن عضو آسيب ديد هاصل مهم و اساسي در موارد شكستگي ها و ديگر آسيب هاي اسكلتي مي باشد . برا ياين منظور از وسيله اي بنام آتل استفاده مي شود .

شكستگي جمجمه , دنده ها , ستون فقرات , لگن و ران شكستگي هاي خطرناكي هستند كه به مراقبت هاي ويژه نياز داند .

شكستگي جمجمه مي تواند با خونريزي داخل جمجمه اي يا ضربه مغزي همراه باشد . بنابراين بايد سطح هوشياري مصدوم , وضعيت تنفس و گردش خون , واكنش تقارن مردمك ها و حس و حركت اندام ها را بررسي كرد و در صورت لزوم و كمك هاي اوليه مناسب را برا ي مصدوم انجام داد . در اين موارد ثابت كردن سر و گردن را فراموش نكنيد .

شكستگي دنده ها گاهي با آسيب به ريه , قلب , كبد يا طحال همراه است . به تنفس , نبض و فشارخون مصدوم توجه كنيد و ه دنبال علائم خونريزي داخلي باشيد .

شكستگي لگن و ران به علت مجاورت با رگ هاي خوني بزرگ هميشه با خطر خونريزي شديد داخلي و حتي مرگ مصدوم همراه هستند . همچنين خطر ديررس ديگر حركت چربي در خون (آمبولي چربي) به دنبال اين شكستگي ها ( به ويژه شكستگي استخوان ران ) و انسداد رگ هاي ريه است كه معمولاً در عرض 24 تا 72 ساعت بعد از شكستگي روي مي دهد و با سرفه , تنگي نفس , احساس بي قراري و اضطراب , تند شدن تنفس و نبض مصدوم و علائم شوك همراه است . آتل بندي و ثابت كردن سريع شكستگي ران بلافاصله پس از وقوع حادثه , احتمال بروز اين عارضه ي خطرناك را تا حد زيادي كاهش مي دهد .

لگن در برگيرنده اندام ها يادراري – تناسلي است و شكستن لگن خطر آسيب به اين اندام ها را در بر دارد .

شكستگي مهره هاي ستون فقرات ( به ويژه مهره هاي گردني ) از اهميت بالايي برخوردار است و نياز به مراقبتهاي خاص دارد . بنابراين به علائم و نشانه هاي آسيب به ستون فقرات (مثل زخم , كبودي يا ساير علائم ضربه به سر , گردن و ستون فقرات , دردناك بودن ستون فقرات هنگام لمس , ضعف , فلج يا عدم توانايي در حركت دادن اندام ها و از دست دادن حس يا مورمور شدن قسمتي از بدن در زير ناحيه صدمه ديده ) توجه كنيد و در صورت لزوم كمك هاي اوليه زير را براي مصدوم انجام دهيد :

1- مصدوم را در وضعيت ثابت نگه داريد و از هر گونه جابه جايي مصدوم به شدت پرهيز كنيد .

2- به سطح هوشياري , راه هوايي , تنفس و گردش خون مصدوم توجه كنيد . تنفس اين بيماران ممكن است به صورت شكمي باشد (بالا و پايين آمدن شكم با هر بار تنفس )

3- نبض , حس و حركت اندام ها رابررسي كنيد .

4- كمكهاي اوليه را براي ساير عوارض و صدمات جدي مصدوم را انجام دهيد .

5- جز براي انجام احياي قلبي –ريوي يا دور كردن مصدوم از محل ناامن و خطرناك , اقدام به جابجايي مصدوم نكنيد .

6- با كمك تخته كمري كوتاه يا بلند , ستون مهره هاي مصدوم را ثابت كنيد .

7-  تا رسيدن نيروهاي امدادي به محل , از هرگونه جابه جايي مصدوم به شدت خودداري كنيد و به ارزيابي مداوم و يادداشت علائم حياتي وي ادامه دهيد  

[ دوشنبه بیست و ششم مرداد 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

حمله قلبي  Heart Attack

يك حمله قلبي زماني اتفاق مي افتد كه خونرساني به قسمتي از عضله قلب به علت انسداد يكي از عروق كرونري به شدت كاهش يافته يا متوقف گردد. رگ هاي كرونر، اولين رگهايي هستند كه از آئورت نشات مي گيرند و خونرساني به خود قلب را در تمامي سطوح به انجام مي رسانند. رسوب چربي در امتداد لايه داخلي شريان كرونري يكي از دلائل اصلي انسداد جريان خون قلب است. خونرساني زماني كه شريان دچار اسپاسم ( انقباض ناگهاني ) مي شوند، نيز كاهش مي يابد. اسپاسم كرونر در افراد عصباني و جوان شايعتر است.

علائم و نشانه ها:

تشخيص حمله قلبي مشكل است زيرا اكثر علائم و نشانه هاي اين حملات اختصاصي نبوده و با علائم و نشانه هاي ساير دستگاهها خود را نشان مي دهند. علائم و نشانه هاي احتمالي يك حمله قلبي به صورت زير بيان مي شود:

 •  فشار ناراحت كننده، احساس پري ، فشردگي يا درد در مركز قفسه سينه كه دو دقيقه يا بيشتر طول بكشد ( اين نشانه ممكن است ناگهان ظاهرشده و سريع هم از بين برود.) ممكن است درد به شانه ، گردن ، فك پاييني يا بازو انتشار پيدا كند.

 • يك يا چند مورد از علائم زير ممكن است وجود داشته باشد: ضعف ، گيجي ، تعريق، تهوع، تنگي نفس. ( تمامي اين علائم خطر در هر حمله قلبي رخ نمي دهند و ممكن است تعدادي از آن ها وجود داشته باشد)

اقدامات و كمك هاي اوليه:

بايد اقدامات زير را در موارد جمله قلبي سريع و به طور كامل به انجام برسانيد
 • بيمارستان هايي كه مراقبت هاي اورژانسي قلبي 24 ساعته دارند را بيابيد و اگر درد قلبي بيش از 2 دقيقه طول كشيد با مركز درماني تماس بگيريد.

 •       اگر خودتان مي توانيد سريعتر بيمار را به مراكز درماني برسانيد، منتظر آمبولانس نشويد و بيمار را انتقال دهيد.

 •   اگر لازم بود و به درستي نيز آموزش ديده باشيد، CPR را آغاز كنيد.

 • به بيمار كمك كنيد تا در وضعيتي كه كمترين درد را دارد، قرار گيرد. به طور معمول اينكه شامل نشاندن بيمار و بالا نگه داشتن پاها بالاتر از سطح قلب مي باشد. لباس هاي اطراف گردن و قفسه سينه را شل كنيد.

 • مشخص كنيد كه آيا بيمار از بيمار شناخته شده عروق كرونر قلب در رنج بوده يا خير و آيا نيترو گليسيرين مصرف مي كند. نيترو گليسيرين ، شريان كرونري را گشاد مي كند و باعث افزايش جريان خون به عضله قلب مي شود، ضمن اينكه فشار خون را كاهش داده و وريدها را گشاد مي كند. ( از آنجاييكه نيتروگليسيرين فشار خون را كاهش مي دهد در هنگام مصرف بيمار در حالت نشسته يا دراز كش باشد.)

 •  اگر مصدوم بيهوش بود ABC را بررسي و در صورت نياز CPR را آغاز كنيد.

امدادگران در حمله قلبي مي توانند تا سه قرص زير زباني به فاصله ده دقيقه بدون نياز به تجويز پزشك تجويز كنند.

**********************************************

عوامل خطر ساز سكته هاي قلبي :

1- عواملي كه قابل تغيير نيستند

ارثي : بيشتر بيماريهاي قلبي و عروقي داراي سابقه خانوادگي مي باشند.

مردان : شانس بيشتري براي ابتلا دارند.

سن : اكثر حملات قلبي در افراد بالاي 65 سال سن ، رخ مي دهد.

2- عوامل خطري كه قابل تغيير هستند

سيگار كشيدن: سيگاريها دو برابر بيشتر در معرض خطر قرار دارند.

فشار خون بالا: چون سبب افزايش كار قلب مي شود.

كلسترول بالاي خون: سبب رسوب در ديواره شريان مي شود.

3- عواملي كه قابل اصلاح هستند

ديابت: سبب افزايش كلسترول و تري گليسريد خون مي شود.

چاقي : روي فشار خون و كلسترول اثر دارد و باعث ديابت و فشار روي قلب مي شود.

كم تحركي: افراد غير فعال دو برابر افراد فعال در معرض خطر سكته قلبي مي باشد.

[ چهارشنبه بیست و یکم مرداد 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

غش

هنگامي كه جريان خون مغز كم شود ، بدليل اينكه مغز كنترل خود را روي اعضاء بدن از دست ميدهد فرد قدرت و هوشياري خود را از دست داده وسقوط مي كند . به اين حالت غش مي گويند.

علائم :

1-       رنگ پريدگي و سردي پوست و عرق زياد

2-       سرگيجه

3-       گزگز دست و پا

4-       اختلال بينايي

5-       تغيرات علائم حياتي بصورت كاهش درجه حرارت بدن و فشار خون و تعداد تنفس و نبض البته تعداد نبض كاهش يافته و بعد از مدتي كوتاه افزايش مي يابد .

6-       سقوط و عدم هوشياري

كمك هاي اوليه :

1)      اغلب وقتي كه فرد مي افتد يا شما وي را دراز مي كنيد حالش بهبود مي يابد و اقدام ديگري لازم نيست . اگر مصدوم به حالت نشسته باشد بهتر است سر او را خم كرده و وسط دو زانويش بگذاريد . ولي در مجموع وضعيت درازكش بهتر از نشسته است .

2)      سر فرد را به عقب خم كنيد تا زبان از مسيرهاي هوايي خارج شود و همچنين سر را به يك طرف خم كنيد تا مواد استفراغي آسپيره نشود (وارد راه هوايي او نشود).

3)      لباسهاي مصدوم را شل كنيد .

4)    تا وقتي مريض به هوش نيامده چيزي را به او نخورانيد .

5)     روي سر و صورت مصدوم آب سرد بپاشيد يا نيشگون بگيريد .

6)     اگر بدن مصدوم سرد است او را در پتو بپيچيد .

توجه : با وجود اينكه مسئله غش مسئله ساده اي است ولي ميتواند نشانه بيماري مهم قلبي و يا غيره باشد .بنابراين توصيه مي شود كه فرد دچار غش به پزشك مراجعه نمايد

[ یکشنبه هجدهم مرداد 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

صرع

صرع از بيماريهاي مغز و اعصاب مي باشد كه معمولاً بصورت تشنج و يا حواس پرتي است كه در مدت زمان كوتاه اتفاق مي افتد . بصورت ناگهاني و تقريباً بدون هيچ علامت آگاهي دهنده آغاز و چند دقيقه به طول مي انجامد و مصدوم پس از آن , از حوادث بوقوع پيوسته چيزي بياد نمي آورد .

مراحل حملات صرع :

مرحله اول

تمام عضلات فرد منقبض شده و مثل چوب خشك شده و در پي آن به زمين مي خورد .

مرحله دوم

چند ثانيه بعد از مرحله اول دچار تشنج ها و تكانهاي متعدد در تمام بدن مي شود . در اين مرحله كف از دهان بيمار خارج شده و ممكن است ادرار و مدفوع وي دچار بي اختياري گردد .

مرحله سوم

پس از حدود يك دقيقه به حالت اغما مي رود . در انتها فرد بهوش آمده و ممكن است به خواب طبيعي برود .

كمكهاي اوليه :

اولين شيوه درمان به وسيله ابن سينا دانشمند برجسته ايراني ارائه شد . بدين گونه كه وي با كشيدن دايره اي به دور بيمار به اطرافيان بيمار مي گفت كه جن در بدن بيمار رفته است و اجنه او را مي آزارند و هركس وارد اين دايره بشود مورد هجوم جن ها واقع مي شود . ابن سينا با اين شيوه تنها مي خواسته تا از ورود مردم به حيطه خط رسم شده در اطراف بيمار جلوگيري كند تا اكسيژن كافي به بيمار رسيده و بيمار به وضع عادي  خود بر گردد . و حال اينكه امروزه نيز تنها كاري كه از يك امدادگر بر مي آيد به شرح زير مي باشد :

1)      در حين حمله مريض را از نقاط خطرناك دور كنيد و به آرامي شانه ها و سر  او را بگيريد تا دامنه حركت وي كم شود و به سر وي آسيب نرسد .

2)      در اثر تكانهاي شديد ممكن است مريض دچار ضربه مغزي شود و بهتر است زير سر وي جسم نرمي مثل بالشت و غيره بگذاريد .

3)      اگر دهان بيمار بسته بود سعي در باز كردن آن نكنيد , ولي اگر دهان بيمار باز بود جسم نرمي مانند لاستيك يا دستمال را بين دندانهاي بيمار قرار دهيد تا از گازگرفتن احتمالي زبانش جلوگيري شود . در ضمن اينكار بايد توجه داشته باشيد كه زبان مريض به عقب نيفتاده و راههاي هوايي را مسدود نكند .

4)      بدليل عدم اختلال در تنفس نيازي به تنفس مصنوعي نمي باشد .

5)      بعد از رفع حمله به بيمار استراحت داده و همچنين مايعات شيرين به او بخورانيد

6)      در ضمن در صورتي كه بيمار كنترل ادرار و مدفوع خود را از دست داد او را با چيزي بپوشانيد تا پس از بهبودي , از اينكه ديگران وي را در آن وضع ديده اند ناراحت نشود .

[ سه شنبه سیزدهم مرداد 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

هپاتيت

كلمه هپاتيت به معني التهاب بافت كبد كه مي تواند به دلائل گوناگون از جمله مصرف داروها يا عفونت هاي انگلي يا ميكروبي و يا ويروسي باشد. با توجه به اهميت زياد هپاتيت هاي ويروسي، شيوع آنها و عوارض ناشي از آنها در اينجا به مهمتـــرين هپاتيت هاي ويروسي اشاره مي كنيم.

در انواع به علت التهاب كبد و اختلال كار آن سوخت و ساز و متابوليسم يك سري مواد به درستي توسط كبد انجام نمي گيرد از جمله اين مواد بيلي روبين موجود در خون است كه تجمع غير عادي و بيش از حد آن در بيماري كبد از جمله هپاتيت باعث بروز زردي يا يرقان در بيمار مي شود كه يكي از مشخصه هاي بيماري كبدي است.


 هپاتيت A:

عامل آن يك ويروس است كه بطور اختصار آنرا HAV مي نامند راه انتقال آن از راه مدفوعي، دهاني است يعني دست آلوده به مدفوع شخص بيمار باعث عفونت خود وي و يا ديگران از طريق آلوده سازي آب و غذا شده و يا آلوده شدن آب آشاميدني و غذا به فاضلاب يا مواد زائد آلوده موجبات انتشار بيماري را فراهم مي سازد.

اين بيماري در سرباز خانه ها، مهد كودك ها و موسسه هاي مخصوص نگهداري بيماران سالمند و …. به علت تماس مداوم و نزديك افراد با يكديگر و پائين بودن سطح بهداشت و عدم رعايت اصول بهداشتي بيشتر ديده شده و سريعاً گســـــترش مي يابد.

 

نكته:

فاصله زماني ورود ويروس تا شروع علائم يعني دوره كمون 15 تا 45 روز است.

 

علائم:

شروع تب به صورت ناگهاني با بي قراري، بي اشتهايي، تهوع، ناراحتي شكم و درد شكمي بخصوص در ناحيه فوقاني راست يعني محل قرار گرفتن كبد، پررنگ شدن ادرار و كمرنگ شدن مدفوع و يرقان يا زردي مي باشد.

نكته مهم اين است كه قبل از بروز زردي ويروس در مدفوع فرد وجود دارد بنابراين مي تواند آلوده كننده باشد. اين بيماري عموماً در اواخر پائيز و اوايل زمستان شايع تر است.

علائم بيماري در كودكان خفيف تر ولي در بزرگسالان شدت علائم بيشتر است. معمولاً بيمار حدود 38 درجه سانتي گراد الي 39 درجه سانتيگراد تب دارد.

تيره شدن ادرار و كم رنگ شدن مدفوع ممكن است ازحدود 1تا5 روز قبل از زردي ديده مي شود. بنابراين در تشخيص بيماري كمك كننده است. بيمار عموماً در عرض 6 تا12 ماه بهبود مي يابد، مرگ و مير عوارض هپاتيت نوع A نادر است و بيماران مبتلا آن به ناقلين مزمن تبديل نمي شوند.

 

تشخيص:

گرفتن شرح حال انجام معاينه فيزكي و تست هاي آزمايشگاهي خاص از جمله تغيير آنزيم هاي كبدي ويروسي سطح آنتي بادي ضد ويروس هپاتيت A   Anti – Hav در خون بيمار.

 

پيشگيري:

رعايت بهداشت فردي و عمومي، بهداشت آب و فاضلاب، شستن دستها، تزريق واكسن كه در موارد خاص براي افراديكه به مناطق آلوده قصد سفر دارند صورت مي گيرد.

 

نكته:

بيماري از مادر به جنين انتقال پيدا نمي كند و مراتب بيماري در اثر تماس با اشياء آلوده به خون مثل نيدل نادر است، انتقال بيماري از طريق تماس جنسي موردي است كه تا كنون جواب قاطعي براي آن پيدا نكرده اند بنابراين مطمئن نيستم كه انتقال پيدا مي كند يا نه؟  


هپاتيت B:

عامل آن ويروس HBV نام دارد و چون از طريق خون و فرآورده هاي خوني منتقل مي شود به آن هپاتيت سرمي نيز مي گويند راههاي آن از مادر به جنين، تماس جنسي، تزريق خون آلوده، تماس با سر سوزن و سرنگ آلوده بخصوص در معتادين تزريقي است. همچنين تماس با وسائل تيز و برنده آلوده به خون مثل قيچي يا تيغ سلماني و يا وسايل خال كوبي غير بهداشتي عامل سرايت بيماري است.

دوره كمون بيماري 30تا180 روز به طول مي انجامد.

اين بيماري از راه مدفوعي – دهاني انتقال نمي يابد و شدت بيماري و علائم همومي آن شديدتر ا هپاتيت نوع A  مي باشد. در هپاتيت نوع B عفونت مزمن و ناقل وجود دارد. مرگ و مير آن بيشتر از نوع A مي باشد. اين نوع هپاتيت مي تواند منجر به سرطان سلولهاي كبد شود. ممكن است به علت بروز يك سري واكنش هاي خاص در سرم و خون بيمار حالت التهاب مفاصل نيز ديده شود. در ضمن مرگ و مير در اين بيماري بيشتر از هپاتيت نوع A مي باشد.

 

تشخيص:

 با انجام تست هاي آزمايشگاهي و يافتن آنتي ژن سطحي ويروس HBS Ag يا آنتي بادي هاي خاصي كه عليه قسمتهاي مختلف ويــروس در بدن ترشح مي شود مثل Anti – HBV .

 

پيشگيري:

تزريق واكسن كه براي نوزادان، كاركنان و پرسنل مراكز مثل دانشجويان پزشكي و پيراپزشكي و بيماراني كه مرتب فرآورده هاي خوني دريافت مي كنند مثل: (هموفيلي، تالاسمي و غيره) توصيه مي گردد. البته در حال حاضر تزريق واكسن براي نوزادان اجباري بوده و جزء برنامه واكسيناسيون كشوري محسوب مي گردد. علاوه بر اين افرادي كه با بيمار تماس نزديك داشته اند مثل فرزندان يا همسر بيمار (كسي كه با او تماس جنسي داشته) نيز بايد واكسن را تزريق كند.

تزريق واكسن در سه مرحله انجام مي شود. كه اولين مرحله را نوبت اول مي گويند سپس يك ماه بعد از تزريق نوبت اول، نوبت دوم را بايد تزريق كرد و 6 ماه بعد از تزريق اول نوبت سوم تزريق انجام مي شود.

 

نكته:

 تزريق واكسن براي نوزادان در بدو تولد – 5/1 ماهگي و 9 ماهگي انجام مي شود.

توصيه به رعايت بهداشت، عدم استفاده از سرنگ هاي آلوده و يا سوزن هاي آلوده در خال كوبي و كارهاي آرايشي و عدم ارتباط با شريك جنسي مشكوك و تزريق واكسن به افراد در معرض خطر از مهمترين راههاي جلوگيري از بيماري هستند. 


هپاتيت D:

عامل آن ويروس دلتا و يا HDV نام دارد. ويروس همراه هپاتيت B ديده مي شود و به تنهايي باعث بروز بيماري نمي گردد. ولي در فردي كه به هپاتيت نوع   B مبتلا شده است مي تواند باعث شدت يافتن بيماري نوع B  و تشديد علائم آن شود. از راه مدفوعي – دهاني منتقل نمي شود. ولي از راه ورود سر سوزن آلوده …. تماس جنسي و مادر به جنين انتقال مي يابد. در صورتيكه هپاتيت D و B با هم باشند از كار افتادن كبد و التهاب مرگ آور كبدي بسيار افزايش مي يابد.

 

تشخيص:

 ديدن علائم، گرفتن شرح حال و ديدن آنتي بادي بادي ضد ويروس در خون مريض Anti – HDV  از طريق آزمايش خون.

 

پيشگيري:

واكسن ندارد و براي جلوگيري از ابتلاء آن بهترين راه رعايت اصول بهداشتي و اخلاقي، دفع سر سوزنها و سرنگهاي آلوده به طريقه بهداشتي …. به علاوه تزريق واكسن هپاتيت B است. 


هپاتيت نوع C:

عامل آن ويروس HCV مي باشد. دوره كمون آن 15 تا 160 روز است. تماس با سرنگ يا سرسوزن هاي آلوده و يا اشياء تيز و …. آلوده به خون مثل صورت تراشي يا سوزن خال كوبي شايعترين علت انتقال بيماري است. به طور معمول از طريق تماس جنسي و يا مادر به نوزاد منتقل نمي شود. همچنين در اثر آلوده بودن وسايل پزشكي  دندانپزشكي و عموماً توسط دندانسازهاي تجربي انتقال مي يابد. واگر وسايل به درستي ضد عفوني شود انتقال پيدا نمي كند.

يكي از گروههايي كه هپاتيت B  و C در آنها شايع است معتادين زنداني هستند (به علت استفاده از سرنگ مشترك) عفونت مزمن در آن شايع است، حالت ناقل در مبتلايان ايجاد گردد، التهاب مرگ آور كبدي نادر است ولي خطر ايجاد سرطان كبد وجود دارد.

 

پيشگيري و تشخيص:

بهترين راه پيشگيري، تشخيص بيماران و آزمايش خونهاي اهدايي در بانك خون است كه براي تشخيص از آنتي بادي ضد ويروس C يعني Anti-HCV استفاده مي شود. همچنين مثل ساير موارد هپاتيت رعايت بهداشت و عدم استفاده از سرنگ و سر سوزن و تماس نداشتن با وسايل آلوده به خون ضروري است.

 

نكته:

در تمامي انواع هپاتيت هاي ويروسي ياد شده تشخيص قطعي بيماري با يافتن آنتي بادي ضد ويروس و يا آنتي ژن هاي ويروسي در خون بيمار ممكن مي گردد. مثل: (Anti-HAVوAnti-HBVوHBSAg).

 

[ دوشنبه دوازدهم مرداد 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

گال(جرب)

نوعي آلودگي پوستي است كه توسط انگل به وجود مي آيد، عامل بيماري در زير پوست به صورت تونل سيار مي كند و در آن محل تخم گذاري كرده و زندگي مي كند در اثر فعاليت هايش حالت تحريك و خارش در محل مورد نظر به وجود مي آيد به طور كلي از زمان آلودگي تا شروع علائم يك ماه طول مي كشد.

 

علائم:

مشخص ترين علامت خارش شبانه به خصوص در نيمه فوقاني بدن مي باشد. هر چه محل خارش را بيشتر تحريك كنيم خون رساني به آن بيشتر شده در نتيجه خارش شديد تر مي شود با مرطوب كردن، محل و باد زدن آن مي توان ميزان تحريك را كمتر كرد.

 

شايعترين محل هاي در گيري:

كناره هاي انگشت(به خصوص انگشت هاي دست)،چين داخل مچ، آرنج، چين جلوي بغل، دور هاله پستان، دور ناف، پشت گردن و بين كتف، آلت تناسلي درمردان.

 

 راه هاي انتقال:

در اثر تماس نزديك(دست دادن) و همچنين تماس با افراد آلوده در محل هاي شلوغ مثل: سر باز خانه ها، مهد كودك ها، هم خوابي، استفاده از رخت خواب مشترك، استفاده از لباسهاي مشترك و…

 

تشخيص:

ديدن علائم باليني، گرفتن شرح حال از بيمار و پيدا كردن انگل و يا مواد دفع شده از ناحيه مشكوك پوستي.

 

پيشگيري:

رعايت بهداشت و عدم استفاده از لباس و وسايل شخصي ديگران، شستن لباسهاي آلوده با آب جوش.

 

درمان:

بايد به بيمار آموزش داد كه ابتدا بدن خود را با آب و صابون بشويد تا تمام بقاياي سلولي تميز شود، سپس بدن را خشك كند و طبق تجويز پزشك از دارو هايش استفاده كند و حتماً از لباسهاي تميز استفاده كند زيرا استفاده مجدد از لباسهاي آلوده درمان را به تأخير مي اندازد. نكته مهم در درمان اين است كه كل   خانواده بايد درمان شوندمخصوصاً شريك جنسي.

 

نكته:

بچه هاي كمتر از 15 سال حساس هستند و معمو لاً اولين كسي كه در خانه علامت دار مي شود بچه هاي كوچك زير 15 سال مي باشند.

[ شنبه دهم مرداد 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]

شوك

تعريف :  ناتواني دستگاه گردش خون در رساندن خون كافي به تمام اعضاي بدن را شوك گويند . در اين حالت چون خون كافي به اعضاي بدن نمي رسد بدن شروع به مقابله باوضع موجود (كاهش خون رساني ) مي كند . دفاع بدن دراين حالت بصورتي است كه بايد حداكثرخون به اعضاي حياتي مثل مغز و قلب رسيده و در مقابل به اعضا كم اهميت تر مثل پوست , روده و عضلات خون كمتري برسد زيرا سلامت قلب و مغز ضروري تر است ؛ و در حقيقت شوك دفاع بدن در برابر اين كاهش خون رساني است .شوك به سه دليل مي تواند بروز يا پيشرفت كند :

1) كاهش قدرت قلب                     2) كشادشدن رگها                       3) كاهش حجم خون

انواع شوكها

انواع شوك را بر اساس علت آن تقسيم بندي مي كنند كه عبارتند از :

1-      شوكهاي فلبي مثل موارد سكته قلبي

2-      شوكهاي ناشي از كاهش خون مثل موارد خونريزي شديد يا سوختگي شديد

3-      شوكهاي عصبي مثل قطع نخاع

4-      شوكهاي رواني مثل شنيدن خبرهاي بد

5-      شوكهاي حساسيتي , مثل تزريق داروئيكه فرد به آن حساسيت دارد

6-      شوكهاي عفوني و غيره

علائم

شوك و علائم آن به تدريج به تدريج پيشرفت ميكنند . علائم آن را به سه مرحله تقسيم ميكنند كه عبارتند از :

مرحله اول : افزايش تعداد نبض و تنفس , اضطراب و ترس .

مرحله دوم : رنگ پريدگي , نبض سريع و ضعيف , تنفس مشكل , ضعف و تشنگي و گاهي تهوع .

مرحله سوم : كاهش سطح هوشياري , كاهش فشار خون , نبض و تنفس ضعيف .

مصدوم اغلب قدرت سر پا ايستادن نداشته و روي زمين مي افتد . مردمكهاي چشمهايش گشاد شده و چشمهايش حالت خماري دارد .

  

كمكهاي اوليه :

بهترين درمان شوك پيشگيري از آن است . بنا براين اگر براي كسي حادثه اي اتفاق افتاده (مثلاً تصادف كرده ) كه احتمال مي دهيد دچار شوك شود ولي هنمز علائم شوك را نشان نمي دهد ، با اين اقدامات عبارتند از :

1- كنترل راههاي هوايي مصدوم و جلوگيري و آسپيره كردن مواد استفراغي .

2- دادن اكسيژن

3- كنترل خون ريزي

4- آتل بندي محل شكستگي

5- مريض را به پشت دراز كرده و پاهايش را حدود 20-30سانتي متر بلند كنيد.نكته مهم اينكه اگر با اين كار تنفس مصدوم مشكل شد فوراً پاهايش را پايين  آورده و يا اگر احتمال شكستگي پا يا ستون فقرات مي رود پا ها را بلند نكنيد.

6- جلو گيری از دفع حرارت بدن مصدوم به به وسيله پيچيدن وي درون پتو يا كحاف يا چيز مشابه آن ، توجه داشته باشيد كه با حرارت خارجي (بخاري ) مصدوم را گرم كنيد.

7- در صورتيكه كصدوم بيهوش يا استفراغ ندارد به او مايعات بدهيد.

8- كنترل علائم حياتي را هر5 دقيقه يكبار به عمل آوريد.

وضعيت اغماء - بهبودي

مصدوم كه زخمهاي وسيع در پائين صورت يا فك دارد، يا آنها كه بيهوش هستند به پهلو خوابيده و سر وي را به پائين خم كنيد تا مايعات استفراغ شده و خونيكه از صورت خارج مي شوند باعث انسداد مجازي تنفس و خفگي نشود . در اينگونه مصدومين بايد توجه اين وضعيت را وضعيت بهبودي مي گويند .

 

وضعيت مصدوم در وضعيت بهبودي

 

[ پنجشنبه هشتم مرداد 1388 ] [ ] [ رسول گلی زاده ]

[ ]